Σάμος Βοήθεια για Σάμο

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα,γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο πιο σύντομος και οικονομικός τρόπος για να πάμε από το αεροδρόμιο Σάμου προς το λιμάνι του Καρλόβασι;όπως επίσης και κάποια φθηνή εταιρεία ενοικιάσεως αυτ/του στο Καρλόβασι;
Το ταξί θα κοστίσει στην καλύτερη 40 ευρώ. Ίσως και λιγάκι παραπάνω.
Φτηνή εταιρεία ενοικιάσεως δεν νομίζω ότι υπάρχει. Πάνω κάτω χρεώνουν τα ίδια. Νομίζω ότι ένα 35άρι θα ήταν καλή τιμή, αν και είμαστε πλέον στη μέση της σεζόν, οπότε δεν αποκλείω να είναι και λίγο παραπάνω.

Ο πιο οικονομικός τρόπος με διαφορά είναι το λεωφορείο, αλλά ετοιμάσου για περιπέτεια. Αν δεν βρεις αυτό που πάει απευθείας Καρλόβασι (είναι πιο αραιά τα δρομολόγια), θα πρέπει να πας στο Βαθύ (πρωτεύουσα) και μετά να πάρεις άλλο για Καρλόβασι. Πρόσεξε όμως. Και στις 2 περιπτώσεις το λεωφορείο θα σε φέρει στο Νέο Καρλόβασι από όπου χρειάζεσαι ταξί για το λιμάνι (6-7 ευρώ).

Το πιο σύνηθες για να σου πω είναι το εξής. 2-4 άτομα παριστάνουν στο αεροδρόμιο την κοινή παρέα για να μοιραστούν το έξοδο του ταξί. Οπότε με 10 ευρώ (αν είστε 4) χοντρικά φτάνεις στον προορισμό σου.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Το ταξί θα κοστίσει στην καλύτερη 40 ευρώ. Ίσως και λιγάκι παραπάνω
Τα 10-15 ευρώ δεν τα λες λιγάκι παραπάνω @James . Εμείς πληρώσαμε στις 21/6/17 από αεροδρόμιο-Νέο Καρλόβασι 55 ευρώ και στην επιστροφή στις 25/6/17 από Νέο Καρλόβασι-αεροδρόμιο 50 ευρώ κατόπιν συνεννόησης. Ευτυχώς ήμασταν 4 άτομα και τα μοιραστήκαμε.
Εκτός και αν έχει τόση μεγάλη διαφορά στην τιμή η πρόσβαση στο λιμάνι Καρλοβασίου με το Νέο Καρλόβασι.
 
Last edited:

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Τα 10-15 ευρώ δεν τα λες λιγάκι παραπάνω @James . Εμείς πληρώσαμε στις 21/6/17 από αεροδρόμιο-Νέο Καρλόβασι 55 ευρώ και στην επιστροφή στις 25/6/17 από Νέο Καρλόβασι-αεροδρόμιο 50 ευρώ κατόπιν συνεννόησης. Ευτυχώς ήμασταν 4 άτομα και τα μοιραστήκαμε.
Τα λεφτά είναι αρκετά.Είμαστε 2 άτομα και ελπίζω να βρούμε άλλους 2 για να μοιραστούμε τα έξοδα,βέβαια μιλάμε για τέλη Αυγούστου οπότε έχουμε ακόμα..το θέμα είναι ότι με το που φτάνουμε έχουμε 2 ώρες στην διάθεσή μας για το πλοίο που φεύγει για Ικαρία από Καρλόβασι..
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
Καλησπερα εχω και εγω μια απορια! Θα ειμαστε στην Σαμο για 8 μερες και δεν ξερω σε ποια περιοχη μας συμφερει να κλεισουμε δεδομενου οτι θελουμε να το γυρισουμε ολο . Σκεφτομαστε μηπως να σπασουμε τη διαμονη μας σε δυο μερη.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τα 10-15 ευρώ δεν τα λες λιγάκι παραπάνω
Αν σας πήραν τόσα, προφανώς και δεν είναι λίγα. Αλλά οι τιμές που αναφέρω τις ξέρω καλά λόγω φοιτητών που πηγαίνουν και έρχονται στο αεροδρόμιο όλο το χρόνο. 40-45 είναι. Ίσως εκεί κάνουν ένα σκόντο λόγω φοιτητικής ιδιότητας. Πάντως σίγουρα δεν είναι η πιο φτηνή λύση.
Τώρα λόγω σεζόν αυξάνεται το ποσό? Μπορεί.

το θέμα είναι ότι με το που φτάνουμε έχουμε 2 ώρες στην διάθεσή μας για το πλοίο που φεύγει για Ικαρία από Καρλόβασι
Αν όντως φτάνετε 2 ώρες πριν και δεν προκύψει τίποτα προλαβαίνετε. Σκέψου ότι με το αυτοκίνητο η διαδρομή αεροδρόμιο - Καρλόβασι είναι μία ώρα βαριά. Αν μάλιστα φεύγετε με το Παναγία Θεοτόκος και όχι με το Μύκονος είστε μια χαρά. Το πρώτο μπορεί μέχρι και να γυρίσει πίσω αν φτάσει κάποιος αργοπορημένος. Το έχω δει με τα μάτια μου. Το Μύκονος προφανώς και δεν κάνει τέτοια.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπερα εχω και εγω μια απορια! Θα ειμαστε στην Σαμο για 8 μερες και δεν ξερω σε ποια περιοχη μας συμφερει να κλεισουμε δεδομενου οτι θελουμε να το γυρισουμε ολο . Σκεφτομαστε μηπως να σπασουμε τη διαμονη μας σε δυο μερη.
Αρχικά να πω ότι 8 μέρες σαφώς είναι πολλές αλλά και πάλι δεν νομίζουν ότι φτάνουν για όλη τη Σάμο. Γερή δόση βέβαια θα πάρετε.
Όσον αφορά την διαμονή εξαρτάται από πολλά. Θα φύγετε με αεροπλάνο? Με πλοίο? Αν φεύγετε με πλοίο ας πούμε, και όντως σπάσετε την διαμονή, συμφέρει να μείνετε Καρλόβασι στο 2ο μέρος. Αντιστρόφως αν φεύγετε με αεροπλάνο σας συμφέρει να μείνετε Βαθύ ή Πυθαγόρειο έτσι ώστε να είστε κοντά.

Το πιο κεντρικό σημείο (γεωγραφικά πάντα) είναι το Κοκκάρι.
Μπορώ να σου πω τα θετικά των κυριότερων οικισμών και να διαλέξεις.
Καρλόβασι:
+ Κατά πάσα πιθανότητα θα σας βολεύει το πλοίο για Πειραιά.
+ Καλή νυχτερινή ζωή, χωρίς βέβαια κανένα χαμό.
+ Πιο φτηνή διαμονή, φαγητό από τα τουριστικά.
+ Δίπλα στους καταρράκτες.
-Μακριά από το αεροδρόμιο
- Χρειάζεται αυτοκίνητο ακόμα και εντός της πόλης.
- Μακριά από τις γαλάζιες σημαίες.
- Μακριά από τους τουριστικούς οικισμούς.

Βαθύ:
+ Κοντά στο αεροδρόμιο
+ Καλή νυχτερινή ζωή
+ Το νοσοκομείο είναι εκεί (μακριά από εμάς)
+ Γραφικός πεζόδρομος
+ Περισσότερα εμπορικά καταστήματα
- Το λιμάνι συνήθως μυρίζει
- Πιο ακριβή ζωή από Καρλόβασι (όχι βέβαια και χάος)
- Μέτριο φαγητό (και λίγα λέω)

Κοκκάρι:
+ Γραφικό
+ Ήσυχο (αν είναι συν αυτό για σένα)
+ Στην μέση περίπου
+ Πολύ κοντά στο ομορφότερο χωριό της Σάμου, τις Μανωλάτες
- Ως τουριστικό είναι σαφώς πιο ακριβό
- Πολύ μικρό
- Η διασκέδαση περιορίζεται πολύ μετά από κάποια ώρα
- Φαγητό μάλλον μέτριο

Πυθαγόρειο:
+ Μάλλον το πιο γραφικό μέρος του νησιού. Μπορώ να κάθομαι με τις ώρες να πίνω καφέ στο λιμάνι. Σούπερ.
+ Πολύ κοντά σε σημαντικά αξιοθέατα (Ευπαλίνιο όρυγμα, Σπηλιανή, ναός της Ήρας, κάστρο Λογοθέτη)
+ Δίπλα στο αεροδρόμιο
+ Δίπλα στις γαλάζιες σημαίες (Γλυκόριζα, Ποτοκάκι).
- Τουριστικό άρα ακριβό
- Φαγητό κάτω του μετρίου αν δεν ξέρεις πού να πας
- Κακή συμπεριφορά κάποιων επαγγελματιών προς τους Έλληνες, σαν να μην τους θέλουν. Το έχω παρατηρήσει πολλές φορές, μου έχει κάνει πολύ κακή εντύπωση.

Δεν αναφέρω Μαραθόκαμπο, δεν νομίζω ότι αξίζει να μείνεις. Ένα πέρασμα σίγουρα. Είναι δίπλα και η σπηλιά του Πυθαγόρα.
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! Θα το μελετησω και θα επανελθω. Με πλοιο θα γινει το ταξιδι. Για φαγητο που προτεινεις?
 

V_C

Member
Μηνύματα
54
Likes
281
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Αρχικά να πω ότι 8 μέρες σαφώς είναι πολλές αλλά και πάλι δεν νομίζουν ότι φτάνουν για όλη τη Σάμο. Γερή δόση βέβαια θα πάρετε.
Όσον αφορά την διαμονή εξαρτάται από πολλά. Θα φύγετε με αεροπλάνο? Με πλοίο? Αν φεύγετε με πλοίο ας πούμε, και όντως σπάσετε την διαμονή, συμφέρει να μείνετε Καρλόβασι στο 2ο μέρος. Αντιστρόφως αν φεύγετε με αεροπλάνο σας συμφέρει να μείνετε Βαθύ ή Πυθαγόρειο έτσι ώστε να είστε κοντά.

Το πιο κεντρικό σημείο (γεωγραφικά πάντα) είναι το Κοκκάρι.
Μπορώ να σου πω τα θετικά των κυριότερων οικισμών και να διαλέξεις.
Καρλόβασι:
+ Κατά πάσα πιθανότητα θα σας βολεύει το πλοίο για Πειραιά.
+ Καλή νυχτερινή ζωή, χωρίς βέβαια κανένα χαμό.
+ Πιο φτηνή διαμονή, φαγητό από τα τουριστικά.
+ Δίπλα στους καταρράκτες.
-Μακριά από το αεροδρόμιο
- Χρειάζεται αυτοκίνητο ακόμα και εντός της πόλης.
- Μακριά από τις γαλάζιες σημαίες.
- Μακριά από τους τουριστικούς οικισμούς.

Βαθύ:
+ Κοντά στο αεροδρόμιο
+ Καλή νυχτερινή ζωή
+ Το νοσοκομείο είναι εκεί (μακριά από εμάς)
+ Γραφικός πεζόδρομος
+ Περισσότερα εμπορικά καταστήματα
- Το λιμάνι συνήθως μυρίζει
- Πιο ακριβή ζωή από Καρλόβασι (όχι βέβαια και χάος)
- Μέτριο φαγητό (και λίγα λέω)

Κοκκάρι:
+ Γραφικό
+ Ήσυχο (αν είναι συν αυτό για σένα)
+ Στην μέση περίπου
+ Πολύ κοντά στο ομορφότερο χωριό της Σάμου, τις Μανωλάτες
- Ως τουριστικό είναι σαφώς πιο ακριβό
- Πολύ μικρό
- Η διασκέδαση περιορίζεται πολύ μετά από κάποια ώρα
- Φαγητό μάλλον μέτριο

Πυθαγόρειο:
+ Μάλλον το πιο γραφικό μέρος του νησιού. Μπορώ να κάθομαι με τις ώρες να πίνω καφέ στο λιμάνι. Σούπερ.
+ Πολύ κοντά σε σημαντικά αξιοθέατα (Ευπαλίνιο όρυγμα, Σπηλιανή, ναός της Ήρας, κάστρο Λογοθέτη)
+ Δίπλα στο αεροδρόμιο
+ Δίπλα στις γαλάζιες σημαίες (Γλυκόριζα, Ποτοκάκι).
- Τουριστικό άρα ακριβό
- Φαγητό κάτω του μετρίου αν δεν ξέρεις πού να πας
- Κακή συμπεριφορά κάποιων επαγγελματιών προς τους Έλληνες, σαν να μην τους θέλουν. Το έχω παρατηρήσει πολλές φορές, μου έχει κάνει πολύ κακή εντύπωση.

Δεν αναφέρω Μαραθόκαμπο, δεν νομίζω ότι αξίζει να μείνεις. Ένα πέρασμα σίγουρα. Είναι δίπλα και η σπηλιά του Πυθαγόρα.

James πολύ κατατοπιστικές όλες σου οι απαντήσεις για Σάμο.

Θα είμαστε στο νησί για 1 εβδομάδα, με διαμονή στο Καρλόβασι. Θα ήθελα και εγώ αν έχεις προτάσεις (εσύ ή όποιος άλλος) για φαγητό και χαλαρό βραδυνό ποτάκι. Επίσης, έχοντας διαβάσει όλο το topic αν θεωρείς ότι υπάρχει κάποιο must αξιοθέατο για επίσκεψη που δεν έχει καταγραφεί.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πολύς κόσμος για Σάμο!

Φαγητό για ολόκληρο το νησί? Είναι πολλά τα μέρη.
Χωρίς πολύ σκέψη στο Παλαιόκαστρο (έξω από το Βαθύ) στον "Τριαντάφυλλο", στο Πυθαγόρειο στο "83100" και στην "Ελιά" και για γλυκό στο "Two spoons", στις Μανωλάτες σίγουρα στην "Καλλίστη", στον Πλάτανο μάλλον "Ορίζοντας", στο Κοκκάρι δεν έχω κάποιο να προτείνω για σίγουρα, στο Ηραίο στον "Γλάρο", στο Καρλόβασι σίγουρα στα "Καλά Κρασά" στην κεντρική πλατεία, μάλλον στον "Διόνυσο"στην πλατεία του Μεσαίου, ενώ καλό φαγητό μάλλον υπάρχει και στο Hippy's στο Ποτάμι (Καρλόβασι πάντα) αλλά και στο Rendevouz 2000 (cult όνομα) στο λιμάνι.
Συμπαθητικά είναι και το "50/50" και το "Μαγαζάκι που λέγαμε" στους Μυτιλινιούς. (Κοντά στο Βαθύ σχετικά)

Για χαλαρό ποτάκι υπάρχει το Azucar με μεγάλη ποικιλία (κεντρική πλατεία Καρλοβάσου), το Τζίντζερ (πολύ κοντά στην πλατεία) αλλά και το Del Mundo (Ποτάμι) με τον πιο ωραίο χώρο στο νησί κατά την γνώμη μου. (πάντως το γλυκό του κρασί που δοκίμασα χτες δεν μου άρεσε. Άντε, έξτρα τιπ). Για περισσότερα ντάμπα ντούμπα, υπάρχουν και οι ταράτσες στο Λιμάνι (Puerto και Cosi). Από Βαθύ μου αρέσει πολύ το Mezza Volta. Χαλαρά ποτάκια μπορείς να πιεις και στο Κοκκάρι πάνω στο νερό σε οποιοδήποτε μαγαζί.
Καλά δεν μου ήρθαν και λίγα!

Αξιοθέατα που πρέπει να δει κανείς είναι πολλά. Δεν είμαι σίγουρος αν όλα είναι καταχωρημένα αλλά (πάλι) χωρίς πολύ σκέψη είναι τα εξής:
-Ευπαλίνειο Όρυγμα. Το απόλυτο must. Πλέον είναι ανοιχτή ολόκληρη η σήραγγα (1035 μέτρα). Τεράστιο επίτευγμα της εποχής αξίζει οπωσδήποτε μία επίσκεψη. Όσοι δεν γνωρίζουν τι είναι ας κάνουν μία έρευνα στο internet. Θα πειστούν. Αν όμως κάποιος θέλει να κάνει ολόκληρη την διαδρομή πρέπει να κλείσει ραντεβού. Το έκανα πριν 2 εβδομάδες. Τρομερό.
- Ναός της Ήρας. Αν και δεν έχουν μείνει και πολλά να δεις.
- Αρχαιολογικό Μουσείο στο Βαθύ. Φιλοξενεί τον ψηλότερο Κούρο της Ελλάδος. Εντυπωσιακό έκθεμα.
- Σπηλιά Πυθαγόρα, Μαραθόκαμπος. Πολλά σκαλιά!
- Σπηλιανή. Μοναστήρι μέσα στο βουνό (για αυτό λέγεται και έτσι).
- Καταράκτες (Καρλόβασι και Άμπελος). Φοβερή φύση (σύνηθες για Σάμο) και τρομερή διαδρομή και στα 2. Σαφώς πιο εντυπωσιακός ο καταρράκτης στην Άμπελο αλλά σαφώς και πιο δύσκολο να τον βρεις. Ενώ του Καρλοβάσου είναι must, όλοι πάνε, και το βρίσκεις εύκολα.
- Κάστρο Λογοθέτη στο Πυθαγόρειο.
- Τα αρχοντικά και τα Ταμπάκικα στο Καρλόβασι.
- Οι Μανωλάτες. Το χωριό είναι από μόνο του αξιοθέατο.
- Το μουσείο Οίνου στο Βαθύ.
- Η καρέκλα του Ρίτσου στην παραλιακή στο Καρλόβασι. (τύπου αξιοθέατο αυτό)
- Ανάβαση στην Αγία Τριάδα στο Παλαιό Καρλόβασι. Φοβερή θέα.

Ουφ.
 

V_C

Member
Μηνύματα
54
Likes
281
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Πολύς κόσμος για Σάμο!

Φαγητό για ολόκληρο το νησί? Είναι πολλά τα μέρη.
Χωρίς πολύ σκέψη στο Παλαιόκαστρο (έξω από το Βαθύ) στον "Τριαντάφυλλο", στο Πυθαγόρειο στο "83100" και στην "Ελιά" και για γλυκό στο "Two spoons", στις Μανωλάτες σίγουρα στην "Καλλίστη", στον Πλάτανο μάλλον "Ορίζοντας", στο Κοκκάρι δεν έχω κάποιο να προτείνω για σίγουρα, στο Ηραίο στον "Γλάρο", στο Καρλόβασι σίγουρα στα "Καλά Κρασά" στην κεντρική πλατεία, μάλλον στον "Διόνυσο"στην πλατεία του Μεσαίου, ενώ καλό φαγητό μάλλον υπάρχει και στο Hippy's στο Ποτάμι (Καρλόβασι πάντα) αλλά και στο Rendevouz 2000 (cult όνομα) στο λιμάνι.
Συμπαθητικά είναι και το "50/50" και το "Μαγαζάκι που λέγαμε" στους Μυτιλινιούς. (Κοντά στο Βαθύ σχετικά)

Για χαλαρό ποτάκι υπάρχει το Azucar με μεγάλη ποικιλία (κεντρική πλατεία Καρλοβάσου), το Τζίντζερ (πολύ κοντά στην πλατεία) αλλά και το Del Mundo (Ποτάμι) με τον πιο ωραίο χώρο στο νησί κατά την γνώμη μου. (πάντως το γλυκό του κρασί που δοκίμασα χτες δεν μου άρεσε. Άντε, έξτρα τιπ). Για περισσότερα ντάμπα ντούμπα, υπάρχουν και οι ταράτσες στο Λιμάνι (Puerto και Cosi). Από Βαθύ μου αρέσει πολύ το Mezza Volta. Χαλαρά ποτάκια μπορείς να πιεις και στο Κοκκάρι πάνω στο νερό σε οποιοδήποτε μαγαζί.
Καλά δεν μου ήρθαν και λίγα!

Αξιοθέατα που πρέπει να δει κανείς είναι πολλά. Δεν είμαι σίγουρος αν όλα είναι καταχωρημένα αλλά (πάλι) χωρίς πολύ σκέψη είναι τα εξής:
-Ευπαλίνειο Όρυγμα. Το απόλυτο must. Πλέον είναι ανοιχτή ολόκληρη η σήραγγα (1035 μέτρα). Τεράστιο επίτευγμα της εποχής αξίζει οπωσδήποτε μία επίσκεψη. Όσοι δεν γνωρίζουν τι είναι ας κάνουν μία έρευνα στο internet. Θα πειστούν. Αν όμως κάποιος θέλει να κάνει ολόκληρη την διαδρομή πρέπει να κλείσει ραντεβού. Το έκανα πριν 2 εβδομάδες. Τρομερό.
- Ναός της Ήρας. Αν και δεν έχουν μείνει και πολλά να δεις.
- Αρχαιολογικό Μουσείο στο Βαθύ. Φιλοξενεί τον ψηλότερο Κούρο της Ελλάδος. Εντυπωσιακό έκθεμα.
- Σπηλιά Πυθαγόρα, Μαραθόκαμπος. Πολλά σκαλιά!
- Σπηλιανή. Μοναστήρι μέσα στο βουνό (για αυτό λέγεται και έτσι).
- Καταράκτες (Καρλόβασι και Άμπελος). Φοβερή φύση (σύνηθες για Σάμο) και τρομερή διαδρομή και στα 2. Σαφώς πιο εντυπωσιακός ο καταρράκτης στην Άμπελο αλλά σαφώς και πιο δύσκολο να τον βρεις. Ενώ του Καρλοβάσου είναι must, όλοι πάνε, και το βρίσκεις εύκολα.
- Κάστρο Λογοθέτη στο Πυθαγόρειο.
- Τα αρχοντικά και τα Ταμπάκικα στο Καρλόβασι.
- Οι Μανωλάτες. Το χωριό είναι από μόνο του αξιοθέατο.
- Το μουσείο Οίνου στο Βαθύ.
- Η καρέκλα του Ρίτσου στην παραλιακή στο Καρλόβασι. (τύπου αξιοθέατο αυτό)
- Ανάβαση στην Αγία Τριάδα στο Παλαιό Καρλόβασι. Φοβερή θέα.

Ουφ.
Πραγματικά σε ευχαριστώ πολύ! Συγκεντρωμένες σε ένα σημείο όλες οι πληροφορίες, νομίζω είναι ότι πρέπει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom