Βοήθεια για κράτηση

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Καλως ηρθες Γιωργο...ολα τα διαδυκτιακα πρακτορεια,οταν κανεις την κρατηση,σου ζητανε το μειλ σου και σου στελνουν την κρατηση εκει.Αυτο τυπωνεις και εχεις.Τωρα,οταν κανεις ονλαιν τσεκ ιν,θα εκτυπωσεις και αυτο το χαρτι,που ειναι πιο χρησιμο.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
ειναι απαραιτητο ομως για το τσεκ ιν στο αεροδρομιο;
οχι στο αεροδρομιο δινεις ταυτοτητα και εχουν την κρατηση σου ή πρεπει να ξερεις τον κωδικο εισητηριων για να κανεις τσεκ-ιν μονο σου στο Ελευθεριος Βενιζελος. Ομως αν εκτυπωσεις το μαιλ με τους αριθμους των ηλεκτρονικών εισιτηριων που σου εχει στειλει η Airfasttickets και τα εχεις μαζι σου μημπως θα ειναι καλλίτερα για σενα ..?.πχ να βλεπεις τι ωρα φευγεις ..αυτο εγω παντα το ξεχναω ή τον κωδ. εισιτηριων κλπ..
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Καλησπέρα παιδιά, εχω ενα προβλημα και χρειάζομαι τα φώτα σας...
Ας υποθέσουμε οτι κάποιος σκοπεύει να ταξιδέψει στην Κούβα σε περίπου ενα χρονο απο τωρα (Νοέμβριο του 2015). Οταν ερθει η ωρα για τη βίζα το διαβατήριο αν δεν κανω λάθος θα πρεπει να χει τουλαχιςτον έξι μήνες διάρκεια μεχρι τη λήξη του. Ας πουμε οτι το διαβατήριο λήγει 2/16, οποτε θα χρειαστεί πρόωρη ανανέωση (νομιζω γινεται;). Ας υποθέσουμε τωρα οτι το εισητηριο θα το κλεισουμε μεχρι τον Δεκέμβρη (2014)...οποτε το διαβατήριο θα πρεπει να χει ανανεωθεί μεχρι τοτε; Ελα μου όμως που για Μάρτιο εχω κλείσει Θεσσαλονικη-Νεα Υορκη με το υφιστάμενο διαβατήριο....και επίσης τωρα το Νοέμβρη παω και Βιετναμ με το διαβατήριο αυτο...αρα...τι κανω; Περιμένω να γυριςω απο Νεα Υορκη κ κλείνω μετα για Κουβα (με κίνδυνο υψηλότερα τιμής) ή κλείνω με το παλιό διαβατήριο και μετα πληρώνω για να γίνει αλλαγή στο εισητηριο;; Υπαρχει περιπτωση να μη μου ζητηθεί αρ. διαβατηρίου κατα την κράτηση;
Οποίος γνωρίζει ας με διαφωτίσει γιατι μπερδεύτηκα o_Oo_O
Ευχαριστω!!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλησπέρα Ρένα,
Απ' όσο θυμάμαι, μιας και πριν λίγες εβδομάδες έκλεισα εισιτήρια για Κούβα για τον ερχόμενο Φεβρουάριο, δε ζητήθηκε αριθμός διαβατηρίου κατά την κράτηση, και ούτε το βλέπω τώρα που κοιτάω τα εισιτήρια. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έδωσα μόνο αριθμούς κάρτας μιλίων και ονοματεπώνυμα. Σ' αυτή την περίπτωση, κλείνεις τα εισιτήρια όποτε θες, και το διαβατήριο θα σου χρειαστεί στο check in μόνο. Πίο εύκολα ακόμη, για να μη σε πάρω στο λαιμό μου, ένα τηλέφωνο στην αεροπορική που βρήκες τα εισιτήριά σου θα σου δώσει τη λύση εγγυημένα. ;)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.290
Τον αριθμο του διαβατηριου τον αλλαζεις οποτε θες, οποτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Υπέροχα! Οποτε ή που δε θα μου ζητήσει αριθμό διαβατηρίου για την κρατηση ή ακομα και αν ζητήσει μπορω να τον αλλάξω χώρα επιπλέον χρέωση !! Καλυτερα δε θα μπορούσε να ειναι!! Παιδιά ευχαριστω παρα πολυ!! Ειχα πελαγώσει
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Ερωτηση λιγο ασχετη με το θεμα.
Με τις νεες ταυτοτητες ξερετε τι παιζει? Αν κανω κρατηση -ξενοδοχειο-αεροπορικα- με την παλια, και στον κισε παρουσιαστω με καινουρια, με αλλο ΑΔΤ?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Ερωτηση λιγο ασχετη με το θεμα.
Με τις νεες ταυτοτητες ξερετε τι παιζει? Αν κανω κρατηση -ξενοδοχειο-αεροπορικα- με την παλια, και στον κισε παρουσιαστω με καινουρια, με αλλο ΑΔΤ?
Ναι θα τους πεις ότι είναι φρέσκια,μόλις βγήκε από τον φούρνο. :)
Σε όλο τον κόσμο συμβαίνει να αλλάζουμε ταυτότητες ανά τακτά διαστήματα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Αερ.εισιτηρια θα κλεισεις με την νεα σου ταυτοτητα....Ξενοδοχεια,δεν ζητανε ταυτοτητα,για να κλεισεις....
ΥΓ...εδω εχουν ανοιξει τοσα θεματα με λαθος γραμμα στο ονομα και συ ρωτας να πας με αλλη ταυτοτητα;
 
Last edited:

ckabi

Member
Μηνύματα
59
Likes
30
μία ερώτηση και συγνώμη αν έχει απαντηθεί αλλού. Κάποια internet booking sites ζητάνε κατά την αγορά εισιτηρίου να συμπληρώσεις αριθμό ταυτότητας/διαβατηρίου.

Επειδή πρόκειται για ταξίδι εκτός ΕΕ, και ο φίλος που θα ταξιδέψει μαζί μου δεν έχει ακόμη διαβατήριο, τι λέτε μπορώ να προχωρήσω και να κλείσω τα εισιτήρια βάζοντας την ελληνική ταυτότητα που προφανώς δεν θα λέει τίποτε στους βραζιλιάνους ή θα έχω πρόβλημα μετά;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.707
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom