Άγιος Δομήνικος Βοηθεια για ταξιδι στον Αγιο Δομηνικο

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Νομιζω το ειπες ο ιδιος.Η θαλασσα στις Μαλδιβες ειναι ονειρεμενη ,αλλα ο Δομινικος (δεν ειναι Αγιος ειναι σκετος Δομινικος ..αυτο δεν λεγαμε πριν αρκετο καιρο με τον Δευκαλιωνα?)
εχει πολυ περισσοτερα για να δεις κ να κανεις.
Χαλαρωστε βρε παιδια ..μια χαρα θα τα καταφερετε να κινηθειτε.Και αγγλικα φανταζομαι θα μιλανε εκει ..και μπορειτε να κλεισετε εκδρομουλες απο κει ή να κινηθειτε με ταξι.
Φανταζομαι μετα θα γελατε και θα λετε τζαμπα φοβομασταν.

Στον Μαυρίκιο αναφέρεσαι...Δεν είναι Άγιος Μαυρίκιος, είναι σκέτος Μαυρίκιος!
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Εγω εχω το κολλημα μου με τον Αγιο Δομηνικο οποτε για μενα θα ταν ενα ονειρο γιαυτο κ επιμενω για Αγιο Δομηνικο.Η κοπελα μου νομιζω την μπερδεψαν λιγο στο δευτερο ταξιδιωτικο που κραξαν τον Δομινηκο κ προμοταραν το κραμπι σαν το καλυτερο μερος στον κοσμο.Γιαυτο θα θελαμε γνωμη απ οσους ξερουν πραγματικα τι παιζει κ στα 2.Τα 1500 για 10 μερες σε ΑΙ ειναι αρκετα κ μετα αν εχουμε κ απο 500-600 ευρω ο καθενας νομιζω ειναι καλα κ θα γυρισουμε αρκετα πραγματα κ θα κανουμε εκδρομες εφοσον ολα τα αλλα θα ναι πληρωμενα στο ξενοδοχειο.Θα κλεισουμε μια απ τις 2 εκδρομες.Απλα μου φανηκε παραξενο το ποσο εκραξαν τον Δομηνικο στο δευτερο γραφειο κ το οτι απ το πουθενα θελαν με το ζορι να μας βαλουν να σκεφτουμε ταυλανδη.Μηπως παιζουν συμφεροντα?Μου φαινεται θα παρω την αποφαση πανω μου κ θα κλεισω για Αγιο Δομηνικο.Σεπτεμβρη θα χω προβλημα με τον καιρο?Ειναι λογικο το οτι μου παν στο πρωτο γραφειο οτι η διαφορα σεπτεμβη με ιουλιο στον δομηνικο ειναι 500 ευρω το ατομο?Ρωταω γιατι στο αλλο γραφειο μας ειπαν κανα 50αρι θα ναι μονο η διαφορα.Mηπως μας δουλευουν ρε παιδια?Τι να πω.Καλα που υπαρχει κ το σαιτ κ εχουμε κ μια καθοδηγηση.

Το μονο που καταφεραν στα ταξιδιωτικα ηταν το να μας πουνε οτι ειναι μια χαρα τα χρηματα που δινουμε κ το να μας βγαλουν τις μαλδιβες απ το προγραμμα.Κραμπι κ Αγιος Δομηνικος λοιπον,god2dabeach απ οτι εχω δει εχεις παει σε ολα.Δωσε μας λιγο τα φωτα σου.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Λοιπόν, επειδή έχω πάει και στα 3 μέρη, έχω να παρατηρήσω τα εξής... καθαρά υποκειμενικά:
(1) Το καλύτερο μέρος από τα 3 για διακοπές είναι μακράν ο Άγιος Δομήνικος γιατί συνδυάζει καταπληκτικές παραλίες, ενδοχώρα απίστευτης ομορφιάς, ταμπεραμέντο ανθρώπων που μου πάει πολύ... συν βεβαίως την χαρακτηριστική μουσική και χορό της Καραϊβικής που πακέτο με τα κοκτέϊλ μου φτιάχνουν τη διάθεση και μόνο που τα θυμάμαι. Όμως, σε αντίθεση με ότι ισχυρίζεται το πρακτορείο, με τα χρήματα που διαθέτετε δεν θα μπορέσετε να ξεμυτίσετε από το ξενοδοχείο σας. Οι εκδρομές που πρέπει να κάνετε (δεδομένου ότι δεν θέλετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο) κοστίζουν κι εσείς θα δώσετε ό,τι έχετε και δεν έχετε μόνο για το πακέτο αεροπορικά+AI. Πώς θα δείτε την πρωτεύουσα, πώς θα δείτε την κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ή χερσόνησο Σαμανά (η ωραιότερη περιοχή του νησιού?), τα μικρά νησάκια που υπάρχουν διασπαρτα γύρω-γύρω από το νησί?
Επίσης, δεν σας παραξένεψε γιατί η τιμή είναι χαμηλότερη τέλος Σεπτεμβρίου? Γιατί από Αύγουστο μέχρι Οκτώβριο είναι η περίοδος των τυφώνων. "Κι αν σου κάτσει???" .Δεν όφειλε να σας ενημερώσει ο πράκτορας?
(2) Οι Μαλδίβες, παρά τα όσα λένε οι περισσότεροι, εγώ δεν βαρέθηκα. Βέβαια, έκατσα 6 μέρες και πήγα μία περίοδο της ζωής μου που ήμουν πολύ κουρασμένη και είχα ανάγκη από ξεκούραση. Έχει υπέροχες παραλίες, ναι δεν υπάρχει ενδοχώρα, φύση, αξιοθέατα, αλλά είναι μοναδική εμπειρία.
(3) Μπανγκόκ-Κράμπι. Δεν είναι άσχημο ταξίδι, ειδικά αν πρόκειται για το πρώτο εκτός Ευρώπης. Τα νησιά στην Andaman πολύ εντυπωσιακά αλλά οι θάλασσες όχι κάτι ιδίαιτερο. Όμως, είναι το ταξίδι αυτό είναι πιο κοντά στο μπάτζετ σας με τη λογική να γυρίσετε τα μέρη που θα επισκεφθείτε και να το ευχαριστηθείτε, όχι να είσαστε κλεισμένεοι από πρωϊ έως το βράδυ σε ένα ξενοδοχείο και να μην ξεμυτίζετε γιατί δεν θα παίζει φράγκο.

Απορώ, αν οι πράκτορες που σας έδωσαν τα "φώτα" τους έχουν πάει ποτέ σε κανέναν από τους προορισμούς αυτούς :roll::roll:
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Τον ρωτησα τον πρακτορα για τυφωνες κτλ κ μου πε πως ποτε δεν τους εχει τυχει τπτ κ οτι εχει στειλει πολυ κοσμο κ οκτωβρη κ ολα μια χαρα.Τα 1500 που λεμε αφορουν μονο το κλεισιμο της εκδρομης στο ΑΙ (κ καλοκαιρι που ειπε ειναι ακριβοτερα),θα εχουμε κ εκει κανα 600αρι το ατομο.Αν διαλεξουμε σεπτεμβριο θα ειναι φθηνοτερο το κλεισιμο της εκδρομης οποτε θα ειναι κ παραπανω τα χρηματα που θα χουμε μαζι μας στο νησι.Παλι δεν βγαινουμε?Πωω,σαν ζητιανος νιωθω.Τοσο ακριβες ειναι οι εκδρομες εκει?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Τον ρωτησα τον πρακτορα για τυφωνες κτλ κ μου πε πως ποτε δεν τους εχει τυχει τπτ κ οτι εχει στειλει πολυ κοσμο κ οκτωβρη κ ολα μια χαρα.Τα 1500 που λεμε αφορουν μονο το κλεισιμο της εκδρομης στο ΑΙ (κ καλοκαιρι που ειπε ειναι ακριβοτερα),θα εχουμε κ εκει κανα 600αρι το ατομο.Αν διαλεξουμε σεπτεμβριο θα ειναι φθηνοτερο το κλεισιμο της εκδρομης οποτε θα ειναι κ παραπανω τα χρηματα που θα χουμε μαζι μας στο νησι.Παλι δεν βγαινουμε?Πωω,σαν ζητιανος νιωθω.Τοσο ακριβες ειναι οι εκδρομες εκει?
Αυτή τώρα είναι σοβαρή απάντηση? Το γεγονός ότι "έτυχε" να μην πάθει κανείς τίποτα μέχρι τώρα αναιρεί το γεγονός ότι θα πάτε την περίοδο των τυφώνων? Δεν το καταλαβαίνεις και από το γεγονός ότι είναι Low season και ως εκ τούτου πολύ φθηνότερα?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω παντως θα συμφωνησω με τη Vario οτι ο Δομηνικος ειναι μακραν ωραιοτερος. Οσον αφορα την εποχη , κι εγω Οκτωβρη πηγα Αγιο Δομηνικο και ο καιρος ηταν μια χαρα πλην μια-δυο μερες που εβρεξε και ηταν περισσοτερο σαν ευπροσδεκτα απογευματινα ντουζ. Τωρα αν χτυπησει τυφωνας τις μερες που θα πας εσυ και στην περιοχη που θα μενεις εσυ..

Δεν ξερω αν διαβασες την παραπανω απαντηση μου , και στο Κραμπι ειναι η εποχη των μουσωνων που σημαινει η πιο βροχερη περιοδος. Στη συγκεκριμενη περιοχη της Ταυλανδης - που κατα τα αλλα ειναι πανεμορφη - την περιοδο των μουσωνων βρεχει πολυ , η θαλασσα γινεται θολη σα λασπη και δεν εχει σχεση με τις φωτο που πιθανον σου εδειξαν , οι οποιες ουτως ή αλλως δε συγκρινονται με την καραιβικη.

Συνοψιζοντας , για μηνα Σεπτεμβρη αν πηγαινα Δομηνικο θα επαιρνα ενα καλο αντιηλιακο , ενω αν πηγαινα Κραμπι θα επαιρνα ομπρελα.
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Δηλαδη ειναι επικινδυνα το σεπτεμβριο ε?Mας ειπε πως τον Ιουλιο δεν ειναι καλο να πας γιατι η ζεστη ειναι αφορητη.Τεσπα,ας πουμε πως μιλαμε για ιουλιο τελικα κ η τιμη ειναι 1500 για AI 10 διανυκτερευσεις κ απο 500,600 το ατομο να φαμε εκει.Ειμαστε μια χαρα για εκδρομες κ ολα?

Για ποιο λογο ν μας κραξει το Δομηνικο κ να μας προμοταρει στο ασχετο κ τοσο πολυ την ταυλανδη?Ειναι σημαντικο που μου λες τη γνωμη σου ενω εχεις παει κ στα 3.Για μενα αυτο ειναι το σημαντικο,να μου πουνε τη γνωμη τους οσοι πηγαν κ κραμπι κ δομηνικο.Νομιζω αποφασισαμε αν θεωρεις οτι βγαινουμε οικονομικα μια χαρα κ για τις εκδρομες.(Θυμασαι κοστος πανω κατω ανα εκρδομη?)

Συγνωμη ειλικρινα για το πρηξιμο αλλα ελπιζω να καταλαβαινεις.Εισαι πολυ εξυπηρετικη
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Δηλαδη ειναι επικινδυνα το σεπτεμβριο ε?Mας ειπε πως τον Ιουλιο δεν ειναι καλο να πας γιατι η ζεστη ειναι αφορητη.Τεσπα,ας πουμε πως μιλαμε για ιουλιο τελικα κ η τιμη ειναι 1500 για AI 10 διανυκτερευσεις κ απο 500,600 το ατομο να φαμε εκει.Ειμαστε μια χαρα για εκδρομες κ ολα?

Για ποιο λογο ν μας κραξει το Δομηνικο κ να μας προμοταρει στο ασχετο κ τοσο πολυ την ταυλανδη?Ειναι σημαντικο που μου λες τη γνωμη σου ενω εχεις παει κ στα 3.Για μενα αυτο ειναι το σημαντικο,να μου πουνε τη γνωμη τους οσοι πηγαν κ κραμπι κ δομηνικο.Νομιζω αποφασισαμε αν θεωρεις οτι βγαινουμε οικονομικα μια χαρα κ για τις εκδρομες.(Θυμασαι κοστος πανω κατω ανα εκρδομη?)

Συγνωμη ειλικρινα για το πρηξιμο αλλα ελπιζω να καταλαβαινεις.Εισαι πολυ εξυπηρετικη
Μήπως γιατί είναι άσχετος και ο ίδιος? :roll:
Βρες από διάφορα sites ποιες είναι ενδεικτικά οι τιμές των διαφόρων εκδρομών που θες να κάνεις για να δείς αν σε φτάνουν τα χρήματά σου...
 

NUOVO..

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Λοιπόν, επειδή έχω πάει και στα 3 μέρη, έχω να παρατηρήσω τα εξής... καθαρά υποκειμενικά:
(1) Το καλύτερο μέρος από τα 3 για διακοπές είναι μακράν ο Άγιος Δομήνικος γιατί συνδυάζει καταπληκτικές παραλίες, ενδοχώρα απίστευτης ομορφιάς, ταμπεραμέντο ανθρώπων που μου πάει πολύ... συν βεβαίως την χαρακτηριστική μουσική και χορό της Καραϊβικής που πακέτο με τα κοκτέϊλ μου φτιάχνουν τη διάθεση και μόνο που τα θυμάμαι. Όμως, σε αντίθεση με ότι ισχυρίζεται το πρακτορείο, με τα χρήματα που διαθέτετε δεν θα μπορέσετε να ξεμυτίσετε από το ξενοδοχείο σας. Οι εκδρομές που πρέπει να κάνετε (δεδομένου ότι δεν θέλετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο) κοστίζουν κι εσείς θα δώσετε ό,τι έχετε και δεν έχετε μόνο για το πακέτο αεροπορικά+AI. Πώς θα δείτε την πρωτεύουσα, πώς θα δείτε την κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ή χερσόνησο Σαμανά (η ωραιότερη περιοχή του νησιού?), τα μικρά νησάκια που υπάρχουν διασπαρτα γύρω-γύρω από το νησί?
Επίσης, δεν σας παραξένεψε γιατί η τιμή είναι χαμηλότερη τέλος Σεπτεμβρίου? Γιατί από Αύγουστο μέχρι Οκτώβριο είναι η περίοδος των τυφώνων. "Κι αν σου κάτσει???" .Δεν όφειλε να σας ενημερώσει ο πράκτορας?
(2) Οι Μαλδίβες, παρά τα όσα λένε οι περισσότεροι, εγώ δεν βαρέθηκα. Βέβαια, έκατσα 6 μέρες και πήγα μία περίοδο της ζωής μου που ήμουν πολύ κουρασμένη και είχα ανάγκη από ξεκούραση. Έχει υπέροχες παραλίες, ναι δεν υπάρχει ενδοχώρα, φύση, αξιοθέατα, αλλά είναι μοναδική εμπειρία.
(3) Μπανγκόκ-Κράμπι. Δεν είναι άσχημο ταξίδι, ειδικά αν πρόκειται για το πρώτο εκτός Ευρώπης. Τα νησιά στην Andaman πολύ εντυπωσιακά αλλά οι θάλασσες όχι κάτι ιδίαιτερο. Όμως, είναι το ταξίδι αυτό είναι πιο κοντά στο μπάτζετ σας με τη λογική να γυρίσετε τα μέρη που θα επισκεφθείτε και να το ευχαριστηθείτε, όχι να είσαστε κλεισμένεοι από πρωϊ έως το βράδυ σε ένα ξενοδοχείο και να μην ξεμυτίζετε γιατί δεν θα παίζει φράγκο.

Απορώ, αν οι πράκτορες που σας έδωσαν τα "φώτα" τους έχουν πάει ποτέ σε κανέναν από τους προορισμούς αυτούς :roll::roll:
στον αγιο δομινικο ποιο πιστευεις οτι ειναι το καλυτερο μερος για να κλεισεις ξενοδοχειο (δηλαδη καλη θαλλασα-ευκολη και γρηγορη προσβαση στα top μερει που πρεπει να επισκευτεις-ωραια ξενοδοχεια-τιμη)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
στον αγιο δομινικο ποιο πιστευεις οτι ειναι το καλυτερο μερος για να κλεισεις ξενοδοχειο (δηλαδη καλη θαλλασα-ευκολη και γρηγορη προσβαση στα top μερει που πρεπει να επισκευτεις-ωραια ξενοδοχεια-τιμη)

Αν σε ενδιαφέρει να γυρίσεις όλο το νησί με νοικιασμένο αυτοκίνητο, ίσως θα έπρεπε να διανυκτερεύσεις σε διαφορετικά μέρη.
Αν θέλεις να έχεις ένα ξενοδοχείο ως ορμητήριο και να κάνεις κάποιες οργανωμένες εκδρομές, η Punta Cana, είναι ιδανική... με καταπληκτική παραλία και πολύ καλά οργανωμένη τουριστικά.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Γιατι δε κανετε λιγο υπομονη να πατε μετα το φανταριλικι; (Φροντισε να μεινει και κανα ευρω για εκει μεσα γιατι θα χρειαστει σιγουροτατα). Κριμα να πατε σ'ενα τετοιο μερος που δυσκολα θα ξαναπατε και να'χετε αφησει πολλα μερη ετσι χωρις να τα δειτε καθολου. Προτιμοτερο δεν ειναι να πατε σ'ενα μερος που πραγματικα θα το ζησετε και θα νιωθετε οτι τα εχετε κανει και δει σχεδον ολα τα ωραια απ'το να πατε καπου και να εχετε δει τα μισα ή κατω απο περιεργες και δυσκολες συνθηκες;
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
To ταξιδι θελω να γινει πριν το φανταρικο κ για συναισθηματικους λογους.Αν οταν βγω απ το φανταρικο ειμαι ακομα με την ιδια κοπελα της εχω ταξει αλλο ταξιδι να παμε.

Vario εχω διαβασει 100 φορες την ιστορια σου.Μηπως θα μπορουσες να μου στειλεις με pm το ονομα του ξενοδοχειου?Απ οτι λες στην ιστορια σου σας βγηκε 1600 11 μερες σε καλο ΑΙ κ 250 οι εκδρομες κ κανατε κ αρκετες.Οποτε αν μας βγει 1500 οι 10 μερες κ εχουμε κ απο ενα 500,600αρι μια χαρα ειναι.Εκτος αν δεν εγραψες ολες τις χρεωσεις.Κ απ οτι ειδα εσυ πηγες κ το γαμηλιο σου εκει,εμεις θα μπορεσουμε ισως να τη βγαλουμε κ ακομα πιο οικονομικα.Ιουλιος δεν ειναι καλος μηνας για Αγιο Δομηνικο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.397
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom