Άγιος Δομήνικος Βοηθεια για ταξιδι στον Αγιο Δομηνικο

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
To ταξιδι θελω να γινει πριν το φανταρικο κ για συναισθηματικους λογους.Αν οταν βγω απ το φανταρικο ειμαι ακομα με την ιδια κοπελα της εχω ταξει αλλο ταξιδι να παμε.

Vario εχω διαβασει 100 φορες την ιστορια σου.Μηπως θα μπορουσες να μου στειλεις με pm το ονομα του ξενοδοχειου?Απ οτι λες στην ιστορια σου σας βγηκε 1600 11 μερες σε καλο ΑΙ κ 250 οι εκδρομες κ κανατε κ αρκετες.Οποτε αν μας βγει 1500 οι 10 μερες κ εχουμε κ απο ενα 500,600αρι μια χαρα ειναι.Εκτος αν δεν εγραψες ολες τις χρεωσεις.Κ απ οτι ειδα εσυ πηγες κ το γαμηλιο σου εκει,εμεις θα μπορεσουμε ισως να τη βγαλουμε κ ακομα πιο οικονομικα.Ιουλιος δεν ειναι καλος μηνας για Αγιο Δομηνικο?
Τέλη Ιουνίου-αρχές Ιουλίου που πήγα ο καιρός ήταν τέλειος... Πολύ ζέστη, η τροπική βροχή (το παόγευμα συνήθως και όχι κάθε μέρα) κρατούσε ελάχιστα...όλα μια χαρά...
Το ταξίδι το πραγματοποιήσαμε πριν 5 χρόνια, οι τιμές των εκδρομών ήταν χαμηλές σε σχέση με σήμερα, που απ' ότι μαθαίνω έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν... μάλιστα μπήκα πριν λίγο σε ένα site και είδα ενδεικτικά την τιμή της εκδρομής στο Saona Island και έχει πάει 64$!!! Δεν θα την έλεγες και φθηνή...
Για το ξενοδοχείο σου στέλνω pm!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Στον Μαυρίκιο αναφέρεσαι...Δεν είναι Άγιος Μαυρίκιος, είναι σκέτος Μαυρίκιος!
Ευχαριστω βρε βαριο.Εχεις δικιο.Τωρα το θυμηθηκα ακριβως που ειχε κανει κ τη διορθωση ο Δευκαλιων.
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Παιδια ο προορισμος αποφασιστηκε κ επιτελους θα δω την καραιβικη.Το θεμα μας τωρα ειναι το ποτε να παμε.Ιουλιο η σεπτεμβριος ειναι οι 2 επιλογες.Αρκετα ακριβοτερος ο ιουλιος κ την κοπελα μου την βολευει καλυτερα σεπτεμβριο γιατι τοτε πιθανοτατα θα ειναι ακομα μεγαλυτερο κ το μπατζετ που θα χει εκει.Ειναι οντως τοσο ρισκο να παμε σεπτεμβρη εκει που καλυτερα να δωσουμε περισσοτερα χρηματα κ να παμε ιουλιο?

Με φωτογραφιες μηχανες κτλ τι γινεται?Ασχολουμε με τη φωτογραφια κ θα ηθελα να φωτογραφησω καθε εικονα εκει αλλα με τρομαξαν λιγο οσα ακουσα περι εγκληματικοτητας κ οτι δεν πρεπει να τους προκαλεις με υψηλη τεχνολογια κτλ.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ιουλιο,επειδη ετυχα κι επειδη ειχα και επαφες με ντοπιους αποτι μου ειπανε ειναι ο μηνας των βροχων....Σεπτεμβριο δεν ξερω...:roll:
Παντως εμενα Πουντα Κανα δεν μου αρεσε καθολου! Αποστειρωμενα τελειως,,:rolleyes:
Να πατε Σαμανα!!!:clap:
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Αν οχι πουντα τοτε που?Εγω παντου για πουντα κανα ακουω κ εκει απ οσο ξερω ειναι ολα τα ΑΙ.Εχεις κατι αλλο να μου προτεινεις?Το κακο με την πουντα κανα ειναι οτι ειναι μακρια απ ολα τα αλλα απ οτι καταλαβα κ ετσι αν θελουμε να ξεμυτισουμε ανεξαρτητα κ εκτος καποιας οργανωμενης εκδρομης δεν ξερω πως μπορει να γινει.Οι μετακινησεις γενικα ειναι ευκολες εφοσον δεν θα νοικιασω αυτοκινητο?Πωωω,δε το πιστευω,ειμαι απιστευτα χαρουμενος.Η Καραιβικη ηταν ονειρο απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου,ειναι ωραια να πραγματοποιεις τα ονειρα σου.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Πουντα Κανα μονο ακους,γιατι αυτο πουλανε τα πρακτορεια ,μαζι με το ποιηματακι..."ειναι επικινδυνα,εκει εξω"....
Κατι δεν καταλαβα,θελεις AI????:roll:
Διπλωμα δεν εχεις??
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Μείνετε στην Boca Chica η οποία είναι κοντά στο Santo Domingo και επίσης 1 ½ ώρα από τη Samana. Έχει και πολλά ξενοδοχεία ΑΙ που θέλετε αν και για μένα καλύτερα να μείνετε σ’ένα μικρό ξενοδοχειάκι δίπλα στη θάλασσα και τα λεφτά τα υπόλοιπα να τα φάτε σε εκδρομές και όπου αλλού θέλετε..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μεταξυ Ιουλιου- Σεπτεμβρη , ο τελευταιος ειναι πιο πιθανος για τυφωνες στατιστικα παντα.
Δεν ξερω τι να σου πω..εγω θα πηγαινα και Σεπτεμβρη (οπως πηγα και Οκτωβρη , επισης εποχη τυφωνων).
Καμερα , φωτογραφικη χρησιμοποιησε ανετα , οπως και οι δεκαδες τουριστες γυρω σου που θα κανουν το ιδιο , αρκει να χρησιμοποιεις τον κοινο νου οπως θα εκανες παντου.
Οι μετακινησεις στην Πουντα κανα δεν ειναι ευκολες. Αφου δε θα νοικιασεις αυτοκινητο , θα εξαρτασαι αποκλειστικα απο τις εκδρομες του ξενοδοχειου τις οποιες θα χρυσοπληρωνεις. Σωστα εχεις καταλαβει οτι η Πουντα ειναι μακρια απο ολα και χωρις ντοπια μαγαζια να πεις οτι θα βγεις μια βολτα να καθισεις καπου να φας για αλλαγη.

Απο την Πουντα θα προτιμουσα ακομα και τη Μποκα τσικα , αλλα φυσικα το τοπ οφ δε τοπ ειναι η χερσονησος Σαμανα. Οι μετακινησεις εδω ειναι πανευκολες και καλυπτουν ολα τα γουστα απο λεωφορεια , ταξι, γκουα-γκουα (τα τουκ-τουκ της Ταυλανδης) , μοτοκοντσος (μηχανακια-ταξι) , γουρουνες προς ενοικιαση. Το καλυτερο ειναι οτι απο την πρωτη μερα (μαλλον απο την πρωτη στιγμη) θα καταλαβεις οτι δεν υπαρχει φοβος να κυκλοφορεις ανεξαρτητα και να κλεινεις τις εκδρομες σου μονος σου.
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Δηλαδη προτινεις να μην μεινουμε στην πουντα κανα γιατι δεν θα μπορουμε να κυκλοφορουμε καθολου ε?Απ την αλλη οι τιμες στα αλλα μερη μπορει να ειναι αρκετα ακριβοτερα σαν ξενοδοχεια.Θα το πω στο πρακτορειο να μας προτεινουν κ ξενοδοχεια εκτος.Αν μεινουμε στην μποκα τσικα θα ναι μια χαρα με ζωη εκτος ξενοδοχειου?Θα πρεπει να αποφασισουμε σιγα σιγα σε ποια περιοχη του Δομηνικου θα κλεισουμε ξενοδοχειο.Σαμανα θα παμε την εκδρομη οπωσδηποτε οποτε θα τη δουμε τη χερσονησο.Περιμενουμε τηλεφωνο απ το ταξιδιωτικο για να παμε να δουμε για ξενοδοχεια πιο συγκεκριμενα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η μποκα τσικα σαφως και εχει ζωη , ισως παραεχει λογω της εγγυτητας στην πρωτευουσα Σαντο Ντομινγκο. Την προτιμω με χιλια απο την αποστειρωμενη Πουντα κανα. Ντοπιοι κανουν το μπανιο τους ή τα πινουν στα μπητς μπαρ. Πλανοδια γκρουπακια παιζουν μερενγκε στους θαμωνες των μαγαζιων , ενω σιγουρα καποιο τρικυκλο που πουλαει καρυδες θα περασει διπλα απο την ξαπλωστρα σου. Απειρες επιλογες για φαγητο , ποτο και χορο στην παραλια ή στον κεντρικο δρομο ακριβως απο πανω. Gua-gua πηγαινοερχονται στο Σαντο Ντομινγκο μολις ενα τεταρτο αποσταση , μοτοκοντσος σε πανε σε κοντινες αποστασεις , ντοπια γραφεια κλεινουν εκδρομες προς τα πιο γνωστα μερη.
Σαφως και προκειται για τουριστικη παραλια. Σαφως και γινεται ο χαμος απο κοσμο και πλαστικες καρεκλες ειδικα τα Σαββατοκυριακα , σαφως και οι beach vendors θα σου την πεφτουν σε καθε σου βημα πανω στην αμμο , αλλα προτιμω την αυθεντικη της ατμοσφαιρα και τους ντοπιους που ξαφνικα πιανουν το χορο αυθορμητα στην αμμουδια. Αυτος εξαλλου ειναι ο Αγιος Δομηνικος και σιγουρα δε θα τον δεις στην Πουντα κανα. Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη.
Οσο για τη Σαμανα , οχι μονο εγω , αλλα και οσοι μιλησαν παραπανω σου ειπαν οτι ειναι η ωραιοτερη περιοχη. Αν πας απλα μια ημερήσια εκδρομη , το μονο που θα δεις απο τη χερσονησο ειναι το ποσο λαθος εκανες που δεν εμεινες εδω.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Και κατι αλλο... ο καιρος γενικα στην Καραιβικη ειναι περιεργος το καλοκαιρι, απο τον Ιουνιο εως τον Νοεμβριο ειναι η περιοδος των τυφώνων και γενικά βρεχει αρκετα το καλοκαιρι. Καλο θα΄ήταν να πηγαινατε Απρίλιο - Μάιο, ο Μαιος ειναι ο πιο "στεγνος μήνας". Και θα έχει και πολύ ζεστη αν και αυτο δεν νομιζω ότι θα ειναι απαγορευτικο μιας και εδω στην Ελλαδα εχουμε αρκετη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.397
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom