Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Βουδαπέστη - Πράγα

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Έχω προγραμματίσει 15/12/2011 με 20/12/2011 σε Βουδαπέστη και Πράγα. Συγκεκριμένα 2 διανυκτερεύσεις σε Βουδαπέστη και τρεις σε Πράγα. Επειδή τα αξιοθέατα είναι πολλά και οι ημέρες λίγες τι προτείνετε να δω σε κάθε πόλη;
Επειδή ταξιδεύω μόνος (οχι με group) είναι ασφαλές πόλεις ή σαν την Αθήνα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Περιηγείσαι μόνος σου ασφαλέστατα. Τα προφανή ισχύουν όπως παντού. Το θέμα είναι ότι αφιερώνεις πολύ λίγο χρόνο σε κάθε πόλη. Καλύτερα να είχες επιλέξει μια εκ των δύο
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Θεωρώ ότι στη Βουδαπέστη δεν πρόκειτε να πας αν δεν την συνδιάσεις με μια άλλη πόλη. Δεδομένου ότι στη Βιέννη πήγα πέρυσι... η Πράγα ήταν ότι καλυτερο συνδιαστικά με τη Βουδαπέστη...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ουγγαρία χωρίς βόλτα στα Παραδουνάβια χωριά, κατ'εμέ, δε λέει...
(Όπως και Τσεχία χωρίς Κάρλοβι Βάρι )
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Όπως είπα έχω 2 διανυκτερευσεις Βουδαπέστη και 3 Πράγα. Πρέπει να το οργανώσω έτσι προκειμένου να δω τα πιο ουστιαστικά πράγματα και στις 2 πόλεις. Μονο πόλεις και όχι τα περίχωρα τους.
Τι μου προτείνεις να επισκευτώ?
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Απο εμπειρίες άλλων ταξιδιωτών παρατηρώ ότι η Βουδαπέστη συνδιάζετε πάντα με άλλες πόλεις. Γι΄αυτο επέλεξα απο τις 5 ημέρες ταξιδίου να χωριστεί σε 2 Βουδαπέστη και 3 Πράγα μιας και η Πράγα φαίνετε να λεχει περισσότερα πράγματα να δεις καθώς και εκτιμάται ότι είναι ομορφότερη απο τη Βουδαπέστη. Και όλα αυτά συμφωνα με τους ταξιδιώτες που έχουν πάει στα διάφορα foroum. Τι προτείνεις για την καλύτερη οργάνωση με βάση τις ημέρες που σου είπα?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μιας και θα χεις τόσες λίγες μέρες, θα κινηθείς κεντρικά. Η Βουδαπέστη έχει 4-5 τουριστικά σημεία : Πλατεία Ηρώων, Λόφος των Ψαράδως, το Δημαρχείο και την πολυσύχναστη οδό Βάτσι Ούτσα. Την ημέρα σου θα τη φας περιπλανόμενος στους λόφους της Βούδας και στα αξιοθέατα της Πέστης. Είναι μια πόλη νεομπαρόκ ρυθμού, με όμορφες αρχιτεκτονικές πινελιές. Το βράδυ μπορείς να κάνεις μια μίνι κρουαζιέρα στο ποτάμι.
Στη δε Πράγα, όλα τα σημαντικά αξιοθέατα βρίσκονται στο κέντρο και φτάνεις εύκολα κι ακούραστα με τα πόδια. Ο ρυθμός εδώ είναι γοτθικός. Το σήμα κατατεθέν της είναι το ρολόι στην κεντρική πλατεία που προσελκύει ορδές τουριστών όλη μερα. Επίσης, θα θαυμάσεις τη θέα από το κάστρο και θα περιπλανηθεις στα όμορφα και γραφικά σοκάκια της, όπου μπορείς να σταματήσεις για μια μπύρα και μια παραδοσιακή τσέχικη σούπα σε ψωμί. Μη παραλήψεις τη βόλτα στην εβραική συνοικία και την επίσκεψη στο μουσείο του Alfons Mucha
Άλφονς Μούχα - Βικιπαίδεια
(Tσέχος ζωγράφος ) το οποίο βρίσκεται στη κεντρικότερο σημείο, απέναντι από το ρολόι και με το ίδιο εισιτήριο μπαίνεις και στο μουσείο του πολυαγαπημένου μου Salvador Dali - αν σου αρέσει η ζωγραφική και η τέχνη γενικότερα- . ΄Αλλα μουσεία της Πράγας είναι το μουσείο Κομμουνισμού, το μουσείο του Franz Kafka και το μουσείο του Σεξ για τρελλές συγκινήσεις. Prague Sex Museum
Έχουν γραφτεί άπειρα πράματα στο φόρουμ που αφορούν το φαγητό στην Πράγα , το οποίο δε φημίζεται για την ποιότητά του, με μια αναζήτηση και μελέτη όμως θα μπορούσες να βρεις μέρη με ποιοτικότερο φαγητό.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
να συμπληρωσω για βουδαπεστη κοινοβουλιο, οπερα, και πηγαινε μια βολτα απο τα λουτρα (κατα προτιμηση βραδυνη ωρα για μενα)
υπαρχουν ακομα η εβραικη συναγωγη καθως και το μουσειο του τρομου..
 

zaqxsw

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλημέρα.
Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας.
Καταρχήν συγχαρητήρια για το φόρουμ.
Λοιπόν είμαστε 3 ενήλικες (εγώ η γυναίκα μου και μια φίλη μας) και η κόρη μου 5 χρόνων
Έχω κλείσει αεροπορικά εισιτήρια από Αθηνά για Βουδαπέστη για 04/03/2012 και επιστροφή στις 16/03/2012.
Σκέφτηκα να μείνουμε από 04/03/2012 έως 09/03/2012 στην Βουδαπέστη, μετά να πάμε με τρένο Πράγα, να μείνουμε εκεί από 09/03/2012 έως 15/03/2012, έπειτα επιστροφή στην Βουδαπέστη, μια διανυκτέρευση εκεί και επιστροφή με το αεροπλάνο στις 16/03/2012.
Τώρα έχω αρκετές απορίες:
1) Από πού θα κλείσω εισιτήρια για τρένο, ποια εταιρία, πόσο κοστίζει ένα καρέ?
2) Σε ποια περιοχή να ψάξω για ξενοδοχείο και στις δυο πόλεις? Τα κριτήρια μου είναι: να είναι σε κεντρική –καλή, ασφαλή- περιοχή, να έχει κοντά με περπάτημα τα κυριότερα αξιοθέατα, εστιατόρια, πιάτσα ταξί και το ξενοδοχείο να είναι καλό. (από 4* και πάνω και να έχει οπωσδήποτε μπανιέρα για την μικρή)
3) Από το w*w.thomson.co.uk αξίζει να κλείσω? Η τιμές είναι όντως αυτές που βλέπω? Έχει κανείς εμπειρία από αυτούς?
4) Να δουλεύω πιστωτική εκεί ή να κάνω συνάλλαγμα? Είναι ασφαλείς οι συναλλαγές εκεί? Αν πληρώσω τα πάντα με πιστωτική τα ποσά θεωρούνται αποδείξεις για να τα βάλω στην φορολογική δήλωση? Στην αντίθετη περίπτωση οι αποδείξεις πιάνονται?

Επίσης οποιαδήποτε πληροφορία θεωρεί κανείς απαραίτητη είναι καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Όσον αφορά την πιστωτική και το συνάλλαγμα ρίξε μια ματιά εδώ και θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Υπάρχουν πάρα πολλά σχετικά θέματα που είμαι σίγουρη ότι θα σε βοηθήσουν στο ταξίδι σου.

Σε γενικές γραμμές όμως, οι συναλλαγές είναι ασφαλείς και συμφέρει να χρησιμοποιείς την πιστωτική ή προπληρωμένη κάρτα σου στις συναλλαγές σου εκεί. 'Εχω την εντύπωση όμως, για να μην πω τη βεβαιότητα, ότι αποδείξεις για δαπάνες που έγιναν στο εξωτερικό δεν μπορούν να μπουν στη φορολογική δήλωση.

Επίσης θα πρότεινα να κόψεις καμιά μέρα από την Πράγα και να την προσθέσεις στη Βουδαπέστη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.602
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom