Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Βουδαπέστη - Πράγα

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Μάλλον δεν έχει πάει κάνει Πράγα και Βουδαπέστη
Μάλλον το αντίθετο...υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες και για τις δυο πόλεις.Αν πας στην αναζήτηση πληροφοριών για προορισμούς στην Ευρώπη και επιλέξεις Τσεχία και Ουγγαρία θα σου βγάλει πολλά αποτελέσματα...Ρίξε μια ματιά και αν εξακολουθείς και έχεις απορίες όλο και κάποιος θα στις λύσει...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Για τα ερωτήματα 1) +3) δεν έχω βρει κάτι
Με τις τσέχικες σιδηροδρομικές μέσω internet κλείνεις από εδώ :
https://www.cd.cz/eshop/default.aspx
Τις ούγγρικες δεν τις έχω χρησιμοποιήσει...
Τώρα για το 3 δε έχω προσωπική πείρα αλλά και στην Πράγα και στη Βουδαπέστη βρίσκεις γενικά φτηνά ξενοδοχεία...στο booking.com κοίταξες? έχει πολλές επιλογές και είναι αξιόπιστο site...
 

stergios

Member
Μηνύματα
38
Likes
92
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Εμείς πήγαμε τα Χριστούγεννα στην Πράγα για 5 μέρες και μείναμε στο ξενοδοχείο yasmin πίσω από την πλατεία Vaclavske. Σε πολύ καλό σημείο: 10 λεπτά με τα πόδια από την παλιά πόλη και ένα λεπτό από στάση μετρό (Mustek). Χρησιμοποιήσαμε το μετρό μόνο για να πάμε στην Καστρούπολη (δύο στάσεις) και αυτό για λόγους εμπειρίας.

Ωραία πόλη, μικρή με πολύ αγενής κατοίκους (!), καλό φαγητό.
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Καλημέρα.
Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας.
Καταρχήν συγχαρητήρια για το φόρουμ.
Λοιπόν είμαστε 3 ενήλικες (εγώ η γυναίκα μου και μια φίλη μας) και η κόρη μου 5 χρόνων
Έχω κλείσει αεροπορικά εισιτήρια από Αθηνά για Βουδαπέστη για 04/03/2012 και επιστροφή στις 16/03/2012.
Σκέφτηκα να μείνουμε από 04/03/2012 έως 09/03/2012 στην Βουδαπέστη, μετά να πάμε με τρένο Πράγα, να μείνουμε εκεί από 09/03/2012 έως 15/03/2012, έπειτα επιστροφή στην Βουδαπέστη, μια διανυκτέρευση εκεί και επιστροφή με το αεροπλάνο στις 16/03/2012.
Τώρα έχω αρκετές απορίες:
1) Από πού θα κλείσω εισιτήρια για τρένο, ποια εταιρία, πόσο κοστίζει ένα καρέ?
2) Σε ποια περιοχή να ψάξω για ξενοδοχείο και στις δυο πόλεις? Τα κριτήρια μου είναι: να είναι σε κεντρική –καλή, ασφαλή- περιοχή, να έχει κοντά με περπάτημα τα κυριότερα αξιοθέατα, εστιατόρια, πιάτσα ταξί και το ξενοδοχείο να είναι καλό. (από 4* και πάνω και να έχει οπωσδήποτε μπανιέρα για την μικρή)
3) Από το w*w.thomson.co.uk αξίζει να κλείσω? Η τιμές είναι όντως αυτές που βλέπω? Έχει κανείς εμπειρία από αυτούς?
4) Να δουλεύω πιστωτική εκεί ή να κάνω συνάλλαγμα? Είναι ασφαλείς οι συναλλαγές εκεί? Αν πληρώσω τα πάντα με πιστωτική τα ποσά θεωρούνται αποδείξεις για να τα βάλω στην φορολογική δήλωση? Στην αντίθετη περίπτωση οι αποδείξεις πιάνονται?

Επίσης οποιαδήποτε πληροφορία θεωρεί κανείς απαραίτητη είναι καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ.
Είχα πάει 15-20 Δεκέμβρη Βουδαπέστη-Πράγα. Σε 2 ημέρες γύρισα όλη τη Βουδαπέστη ...αλλά με πολύ περπάτημα, ενώ την Πράγα σχεδόν όλη σε 3 ημέρες. Μιας και θα πας τόσες ημέρες καλό θα είναι πας και στη γύρω περιοχές και φυσικά με διανυκτέρευση.
1. Δεν γνωρίζω για τρένα απο Βουδαπέστη για Πράγα μιας και πήγα με αεροπλάνο.
2. Στην Πράγα μα μείνεις στην Πέστη και κοντά στο μετρο. Εγώ έμενα στο Eurostar hotel Center (4 αστέρων και με μπανιέρα οπως θέλεις 78 ευρω τη βραδιά) 100 μέτρα απο το μετρό Astoria. Οπως και να έχει προμηθεύσου την Budapest Card και να βρεις κοντά σε μετρό. Έξω απο τα εκδοτήρια έχει συνεχείς ελέγχους.
Στην Πράγα να μείνεις Stare Mesto. Εγώ έμενα Savic Hotel (4 αστέρων με μπανίερα όπως θέλεις καο 99 ευρώ τη βραδιά) 100 μέτρα απο το αστρονομικό ρολόι.
3. Το w*w.thomson.co.uk δεν το έχω χρησιμοποιήσει.
4. Και συνάλλαγμα και πιστωτική. Οι συναλλαγές είναι ασφαλής. Μην κάνεις συνάλλαγμα απο το αεροδρόμειο διότι δεν συμφέρει. Αν μπορείς κοίτα απο Τράπεζα της Ελλάδος.
Οι αποδείξεις του εξωτερικού δεν ισχύουν στην Ελλάδα. Μόνο για σουβενίρ.
 

CHRIS1983

Member
Μηνύματα
53
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη ή NYC??
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρικιος

zaqxsw

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλημέρα.
Λοιπόν έκλεισα στο Continental Hotel Zara στην Βουδαπέστη και στο Radisson Blu Alcron στην Πράγα ελπίζω να έκανα καλή επιλογή.
Τώρα αν θέλει κάποιος να βοηθήσει σχετικά με το φαγητό.
Με ενδιαφέρουν νορμάλ εστιατόρια όχι Gourmet, καλά (νόστιμα), καθαρά και value for money (για να μην πω οικονομικά). Επίσης υπάρχει σε αυτές τις πόλεις κάτι σε ψητό όπως έχουμε εμείς?
Από αξιοθέατα, μουσεία, θέατρα, γύρω περιοχές τι μου προτείνετε? Τι αξίζει να επισκεφθώ και τι όχι?
Κάποια extra πληροφορία?
 

stergios

Member
Μηνύματα
38
Likes
92
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Μετά από πληροφορίες που είχαμε από φίλο μας που είχε πάει, βρήκαμε το εστιατόριο Bredrovski Dvur πίσω από την πλατεία Βεντσεσλας στην οδό Polztechny. Φοβερό φαγητό, πολύ ζεστό περιβάλλον και οικονομικότατο. Είχε πολλούς ντόπιους. Σου το προτείνω ανεπιφύλακτα. Εμείς πήγαμε δύο φορές.
Επίσης θα σου πρότεινα to Mljenice στην Παλιά Πόλη που είναι οικονομικό και με πολύ καλά πιάτα.

Το Kolkovna που προτείνουν πολλοί δεν μας άρεσε ιδιαίτερα.

Άλλα tips:
1. Μαύρο θέατρο οπωσδήποτε.
2. Μπαλέτο ή Όπερα οπωσδήποτε (πολύ καλές τιμές)
3. Για Live Jazz σε κάποιο από τα club οπωσδήποτε

Από θέατρα δεν μας συγκίνησε ιδιαίτερα κάτι. Βέβαια, εξαρτάται και για τί ενδιαφέρεσαι.

Η βαρκάδα που προτείνουν πολλοί Οδηγοί μας φάνηκε λίγο τουριστο-κιτς.

Σε ότι αφορά την ιστορία με τα φιλοδωρήματα και το 10%-15%, εμάς μας κακοφάνηκε και δεν αφήναμε όταν προσπαθούσανε να μας το επιβάλλουνε.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
εμείς θα πάμε Βουδαπέστη 24/3/2012. σκεφτόμαστε να μείνουμε στο Ibis Budapest Centrum. έχει μείνει κανείς εκεί;
είναι κεντρική περιοχή ή όχι;
το κέντρο της Βουδαπέστης ποίο είναι;
δεν έχω ψάξει ακόμη τίποτα. περιμένω να κλείσω εισιτήρια και μετά. 4 βράδια είναι καλά;
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
εμείς θα πάμε Βουδαπέστη 24/3/2012. σκεφτόμαστε να μείνουμε στο Ibis Budapest Centrum. έχει μείνει κανείς εκεί;
είναι κεντρική περιοχή ή όχι;
το κέντρο της Βουδαπέστης ποίο είναι;
δεν έχω ψάξει ακόμη τίποτα. περιμένω να κλείσω εισιτήρια και μετά. 4 βράδια είναι καλά;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
εμείς θα πάμε Βουδαπέστη 24/3/2012. σκεφτόμαστε να μείνουμε στο Ibis Budapest Centrum. έχει μείνει κανείς εκεί;
είναι κεντρική περιοχή ή όχι;
το κέντρο της Βουδαπέστης ποίο είναι;
δεν έχω ψάξει ακόμη τίποτα. περιμένω να κλείσω εισιτήρια και μετά. 4 βράδια είναι καλά;
ε ψάξε λιγάκι στο Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - Αναζήτηση στo Forum ή στο tripadvisor.com κι θα βρεις ότι ψάχνεις :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.628
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom