Ζιμπάμπουε Νότια Αφρική Βουτιά στο…αφρικάνικο όνειρο (Ζιμπάμπουε & Ν.Αφρική)

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Tωρα ειδα οτι ξεκινησες την ιστορια. Μπραβο Αντωνη, περιμενουμε τη συνεχεια. Για τη φωτο δεν μπορω να πω τιποτα, απλα...τελεια!
Ευχαριστώ για τα σχόλια.

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά έχει πέσει λίγο τρέξιμο και δεν προλαβαίνω. Πιστεύω απο Δευτέρα να κάνω κάτι...
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Μπράβο για το ταξίδι! Την περίμενα αυτή την αφρικάνικη ιστορία! Όσο για την φωτογραφία στο προφίλ... κόβει την ανάσα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Επ τι κανουμε εδω?Τι κανουμε?
Μας εχεις αφησει μονες στις αφρικανικες σαβαννες και θα μας φαει κανενα ζωντανο.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Επ τι κανουμε εδω?Τι κανουμε?
Μας εχεις αφησει μονες στις αφρικανικες σαβαννες και θα μας φαει κανενα ζωντανο.
Α παπα δεν αφήνετε άνθρωπο να δουλέψει!
Το παλεύω για σήμερα... Εν αναμονή λοιπόν...όπως την κυβέρνηση είμαι και γώ! :bleh:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Το ταξίδι – Η αρχή (ημέρα 1η)

Το ταξίδι – Η αρχή (ημέρα 1η)

Δυστυχώς κάθε μου ταξίδι συνοδεύεται από μία επιπλέον ημέρα χρεωμένης άδειας, που υποχρεωτικά παίρνω για να είμαι έγκαιρα στην Αθήνα. Αν κανείς το δει απ’ τη θετική πλευρά όμως, σημαίνει ότι το ταξίδι μου πάντα, ξεκινάει μια ημέρα νωρίτερα…

Παρασκευή μεσημέρι, πτήση της Etihad για Johanesbourg μέσω Abu Dhabi. Καλά, ο τελικός προορισμός δεν αναφέρθηκε ακόμη, που σημαίνει πώς μετά τις 15 ώρες πτήσης, είχαμε ακόμη κάτι για να φτάσουμε στους Victoria Falls.

Επιτέλους, μετά από καθυστέρηση σαράντα πέντε λεπτών, ακούστηκε ο ήχος από τις τουρμπίνες που ανέβαζαν στροφές. Αυτός που όταν τον ακούμε ξέρουμε ότι σε λίγα λεπτά έχουμε πραγματικά φύγει, θα έχουμε ξεκινήσει το ταξίδι. Το αεροσκάφος ήταν πολύ άνετο και είχε διάφορα αξεσουάρ, ατομική οθόνη, τηλεχειριστήρια για να παίζουν παιχνίδια οι επιβάτες, ταινίες, μουσική, πληροφορίες πτήσεων και άλλα που σίγουρα ξεχνάω. Κάπως έτσι βρεθήκαμε να προσγειωνόμαστε στο R.O.Tambo International Aiport του Johanesbourg. Ήταν το πρώτο πρωινό που είδαμε να ανατέλλει ο αφρικάνικος ήλιος, έστω μέσα από το αεροδρόμιο.

Αυτή θα ήταν και η πρώτη μου επαφή με τους αφρικανούς. Δεν ήξερα τι θα συναντούσα, αλλά το χειρότερο ήταν όσα μου είχαν μεταφέρει, όσα είχα ακούσει από την Ελλάδα, ιδίως από ανθρώπους που δεν είχαν πάει στην Αφρική. Η πρώτη εντύπωση λοιπόν ήταν θετική. Όλοι ήταν χαμογελαστοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν, να εξυπηρετήσουν, να μη σου ‘φάνε’ τη θέση στην ουρά, αλλά να κάνουν άκρη για να περάσεις. Καλά, αεροδρόμιο είναι, αυτό έλειπε να μην είναι όλοι πρόθυμοι και ευγενικοί. Άμεσα όμως κάνω την σύγκριση με το πώς είναι στην Ελλάδα τα πράγματα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
θα ειμαστε υπομονετικοι ..αλλα για λιγο.........χραααππππππ (ηχος μαστιγιου):cool:
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Απορία. Τα μίλια τα πέρασες στην κάρτα της Olympic; Και αν ναι πόσα σου έδωσε το r/t;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Απορία. Τα μίλια τα πέρασες στην κάρτα της Olympic; Και αν ναι πόσα σου έδωσε το r/t;
Ναι, τι να σου πώ. Κλέφτες. Συνεργάζονται λέει, αλλά δεν μπαίνουν τα μίλια στης Olympic την κάρτα. Τι νόημα έχει η συνεργασία, δεν μπορώ να καταλάβω. Οπότε έβγαλα κάρτα της etihad, αλλά δε θυμάμαι πόσα ήταν. Με αυτά τα μίλια δίνουν κανένα πορτοφολάκι αν τα εξαργυρώσω... Τέλος πάντων. Η επιστροφή ήταν με Qatar.
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Σήμερα μόλις σε ανακάλυψα!
Άντε γράφε τη συνέχεια γρήγορα να έχω κάτι να διαβάζω στο κρεβάτι του πόνου...
Το ότι σε μισώ από τα βάθη της ψυχής μου το ξέρεις, έτσι δεν είναι;
Μα όλοι πια πάνε Αφρική εκτός από μένα;;;;;;;;;;;;;;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Σήμερα μόλις σε ανακάλυψα!
Άντε γράφε τη συνέχεια γρήγορα να έχω κάτι να διαβάζω στο κρεβάτι του πόνου...
Το ότι σε μισώ από τα βάθη της ψυχής μου το ξέρεις, έτσι δεν είναι;
Μα όλοι πια πάνε Αφρική εκτός από μένα;;;;;;;;;;;;;;
Ποιο κρεβάτι;; Ήταν κυριολεκτικό ή μεταφορικό;

Τόσο μικρά θα είναι όλα τα κεφάλαια, Αντώνη? :p
Όχι βρε, αλλά αυτή η μέρα ήταν απλά ταξίδι. Μη σας κουράζω άδικα, γιατί σίγουρα θα ακολουθήσουν κεφάλαια μεγάααααλα..... :lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom