Γεωργία Γεωργία

julialna

Member
Μηνύματα
15
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καλημερα!

Σκοπευω να ταξιδεψω οδικως στη Γεωργια προς το τελος Σεπτεμβριου.
Θα μπω απο την Τουρκια και προορισμος μου θα ειναι η περιοχη του Σβανετι.
Θα ηθελα καποιες γενικες πληροφοριες. Τι θα πρεπει να προσεξω περισσοτερο και πως θα αξιοποιησω το χρονο μου καλυτερα μιας και θα ειναι περιορισμενος.

Ευχαριστω
είμαι στην διαθεσή σου αρκει να μου πεις τι ακριβώς θα ήθελες να μάθεις. γενικά δεν θα εχεις πρόβλημα, σχεδόν όλοι οι νέοι ξέρουν αγγλικά, στο Σβάνετι σίγουρα θα χρειαστείς τζιπάκι, να πας στο Βάρτζια και στο Μτσχετα... στην Τιφλίδα μπορείς να πας στο Καρτλις Ντέντα και στο Μτατμιντα δηλαδή ιερός λόφος απο εκεί θα δεις την Τιφλίδα απο ψηλά και εκεί είναι οι τάφοι μεγάλων εθνικών πιοιτών, να πας και στο Κους Τμπα για ποτάκι είναι μια όμορφη λίμνη. δεν ξέρω τι άλλο να σου πω γιατί δεν ξέρω πόσο χρόνο έχεις και πως θέλεις να τον ξοδέψεις
 

Ioannis T

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Γεωργια

Καλησπερα.

Δυστυχως ο χρονος μου ειναι περιορισμενος και δεν θα μπορεσω να δω την Τυφλιδα. Ελεγα να κατευθυνθω απευθειας στην περιοχη του Σβανετι.
Εφοσον χρειαζεται τζιπ, δεν θα εχω προβλημα επειδη θα ειμαι με μηχανη.

Με προβληματιζει πολυ ο καιρος σε εκεινη την περιοχη.

Κατα πασα πιθανοτητα θα φυγω μετα τις 15 Σεπτεμβριου.

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον.
 

julialna

Member
Μηνύματα
15
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
να εισαι σιγουρος οτι σεπτεμβριο θα βρεις χιόνι στο Σβανετι
 

julialna

Member
Μηνύματα
15
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
φετος τελικά θα πάω Γεωργία και μετράω μέρες όπως τα φανταράκια. Θα έρθω πάλι Ελλάδα τον Σεπτέμβρι οπότε θα σας γράψω τα πάντα...
 

anahoritis

Member
Μηνύματα
25
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΠΙΖΩ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΟΛΑ
Θα πάω Γεωργία-Αρμενία 4-Οκτώβρη 2012.Έχω 8 ημέρες για τις δύο χώρες και ξέρω ότι
είναι πολύ λίγο,αλλά δεν υπάρχει περισσότερος διαθέσιμος χρόνος ειδικά για αυτήν την εποχή.Καθοριστικό ήταν και το πολύ φθηνό εισιτήριο πού βρήκα με την AEGIAN πού πετάει απευθείας.Ο σκοπός μου είναι να κάνω 3 ημερήσιες εκδρομές από κάθε πρωτεύουσα, και να εκμεταλλευθώ και το ταξείδι ανάμεσα στις δύο πρωτεύουσες.Παρακαλώ για συμβουλές, για τα καλύτερα μέρη που μπορεί να δει κανείς με το πρόγραμμα αυτό, τρόπο μετακίνησης, και τυχόν άλλες χρήσιμες πληροφορίες.Περιμένω πολλά από την julianla που φαίνεται να είναι η πλέον ειδική της παρέας.Ευχαριστώ
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Julialna πότε γυρνάς να μας δώσεις καμιά πληροφορία παραπάνω;:D
Λοιπόν, όποιος μπορεί να βοηθήσει: έχω σε πρώτη φάση 1,5 μέρα στην Τιφλίδα. Τι προλαβαίνω να δω; Η λίμνη Kus Tba αξίζει τέτοια εποχή ή όχι (έχει ωραία θέα/μαγαζί να καθήσεις);
Επίσης Φένια, μήπως έχεις περαιτέρω πληροφορίες για τα λεωφορεία που κάνουν Θεσ/νικη-Τιφλίδα; Τιμές ή τηλέφωνο να ρωτήσω; Ευχαριστώ!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Julialna πότε γυρνάς να μας δώσεις καμιά πληροφορία παραπάνω;:D
Λοιπόν, όποιος μπορεί να βοηθήσει: έχω σε πρώτη φάση 1,5 μέρα στην Τιφλίδα. Τι προλαβαίνω να δω; Η λίμνη Kus Tba αξίζει τέτοια εποχή ή όχι (έχει ωραία θέα/μαγαζί να καθήσεις);
Επίσης Φένια, μήπως έχεις περαιτέρω πληροφορίες για τα λεωφορεία που κάνουν Θεσ/νικη-Τιφλίδα; Τιμές ή τηλέφωνο να ρωτήσω; Ευχαριστώ!
Οταν κατέβω προς τα εκεί θα ρωτήσω, είναι σχετικά κοντά μου.
Για αντάλλαγμα όμως θέλω ταξιδιωτική ιστορία :cool::cool:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Οταν κατέβω προς τα εκεί θα ρωτήσω, είναι σχετικά κοντά μου.
Για αντάλλαγμα όμως θέλω ταξιδιωτική ιστορία :cool::cool:
χρειάζομαι και εγώ αυτήν την πληροφορία, για να στείλω κρασί από τυφλίδα ;Ρ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Μα δεν είναι εξοντωτικό τόσο μεγάλο ταξίδι με λεωφορείο; Και πανάκριβο για τόσα χιλιόμετρα; Παρόλα αυτά, το 'χω περιέργεια κι εγώ να μάθω πληροφορίες Φενια.;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η λύση είναι απλή: ρωτήστε ένα Γεωργιανό μετανάστη. Τις προάλλες, π.χ. είχα μπει σε ένα ταξί που οδηγούσε ένας Γεωργιανός, που εκτός από τις πληροφορίες που μου έδωσε για τη χώρα, μου εξήγησε και πως αυτός πηγαινοέρχεται με λεωφορεία γιατί τα αεροπλάνα του πέφτουν ακριβά... (Δε με ενδιέφερε και δε ρώτησα περισσότερες λεπτομέρειες για τα λεωφορεία, αλλά θα μπορούσα να είχα ρωτήσει...)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Πάντως με πρόγραμμα εξαργύρωσης με την Αegean πληρώνοντας μόνο φόρους το Τιφλίδα-Αθήνα είναι στα 24 ευρώ!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
taver said:
Η λύση είναι απλή: ρωτήστε ένα Γεωργιανό μετανάστη. Τις προάλλες, π.χ. είχα μπει σε ένα ταξί που οδηγούσε ένας Γεωργιανός, που εκτός από τις πληροφορίες που μου έδωσε για τη χώρα, μου εξήγησε και πως αυτός πηγαινοέρχεται με λεωφορεία γιατί τα αεροπλάνα του πέφτουν ακριβά... (Δε με ενδιέφερε και δε ρώτησα περισσότερες λεπτομέρειες για τα λεωφορεία, αλλά θα μπορούσα να είχα ρωτήσει...)
Θα μπορούσες......, αλλα δεν το έκανες !!!
Θα μάθω σύντομα και θα σας πω πάντως
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom