Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Καλημερα κ απο εμενα...

Εγω πιστευω οτι παιζει ρολο ΚΑΙ η νοοτροπια.Βλεπω σε εμας που ειμαστε στην Αθηνα (δεν ξερω αμα γινεται το ιδιο σε εσας στην επαρχια) που λεω..."Ψιτ παιδια καλοκαιρακι ειναι.Παμε μονοημερη στην Αιγινα?"
"-Που να τρεχεις τωρα σε νησι ωχου κλπ κλπ"
"Μα ειναι μονο μια ωρα με το πλοιο εξαλλου τοση ωρα θα κανετε στην κινηση στην Βαρκιζα σταματημενοι"

Καταλαβατε? Ειναι του στυλ νησι= μακρια, κ δεν κοιτανε τον πραγματικο χρονο.

Πχ αμα ημουν Θεσσαλονικη (για να καταλαβετε κ οι βορειοελλαδιτες) θα ελεγα.
"Παμε για μονοημερη στην Κοζανη?"
"Ωχου που να τρεχεις τωρα σε αλλο νομο σε αλλα μερη"
"Μα με την Εγνατια ειναι μονο 1 ωρα κ 15 λεπτα"

Εξαλλου ο κοσμος δεν ταξιδευει γιατι δεν καταλαβαινει οτι ολα ειναι θεμα σχετικοτητας.Πως πας στο σουπερ μαρκετ το μεσημερι του Σαββατου κ λες "Χμμμ ουισκι 11 ευρω....Μπα ακριβο ειναι δεν το παιρνω" κ βγαινεις στο μπαρακι κ πινεις 2-3 μοχιτο των 12 κ δεν λες τιποτα

Ετσι λενε "Ελλαδα ΑΑΑΑ πιο φτηνα ειναι γιατι ειναι λιγα τα χιλιομετρα δεν θα παρουμε αεροπλανο για εξωτερικο κλπ κλπ".
Δεν κοιτανε ομως το πραγματικο κοστος με τα 9 ευρω τα ποτα στα νησια τα 4 ευρω ο καφες τα 25 ευρω το ατομο το φαγητο και την χαλια συμπεριφορα των σερβιτορων κ των ξενοδοχων....
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Συμφωνώ απόλυτα taver μαζί σου όμως για μένα πάντα το οικονομικό είναι ο κυριότερος παράγοντας ιδίως για μακρινά ταξίδια. Πριν λίγο καιρό έδωσα 2600 ευρώ για 3 εισιτήρια στο Μαυρίκιο λογικό είναι να μην μπορέσω να ταξιδέψω κάπου τόσο μακριά σύντομα. Ευτυχώς υπάρχουν και οι εταιρίες low-cost και είμαστε στην Ευρώπη!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πιστεύω ότι αδικούμε λίγο τους συμπατριώτες μας λέγοντας ότι δεν ταξιδεύουν.
Θεωρώ ότι παρόλα τα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε σαν κοινωνία και παρά την έλλειψη ταξιδιωτικής παιδείας οι Έλληνες είμαστε ταξιδιάρικος λαός και προσπαθούμε να ταξιδεύουμε όσο περισσότερο μπορούμε εντός και εκτός συνόρων.
Βέβαια μπορεί η συχνότητα των ταξιδιών μας να μην συγκρίνεται με τους υπόλοιπους Ευρωπαϊκούς λαούς αλλά μην ξεχνάμε ότι τα περισσότερα ταξίδια από τη χώρα μας στοιχίζουν ακόμα πολύ ακριβά για τον μέσο έλληνα.
Προσωπικά κάθε χρόνο βλέπω ανθρώπους που πριν λίγα χρόνια ούτε που τους περνούσε από το μυαλό να ταξιδέψουν στο εξωτερικό λόγω οικονομικού να κάνουν το πρώτο τους ταξίδι με τις εταιρείες low cost ή ταξιδεύοντας οδικώς και να τους αρέσει τόσο πολύ που επιστρέφοντας ψάχνουν αμέσως τον επόμενο προορισμό τους και το σημαντικότερο βλέπω ακόμα περισσότερους να σκέφτονται να κάνουν το πρώτο τους ταξίδι τώρα που αρχίζουν να μαθαίνουν ότι τα εισιτήρια για έναν προορισμό στην Ευρώπη στοιχίζουν το ίδιο με το να πας στη Θεσσαλονίκη αρκεί να τα κλείσεις λίγους μήνες πριν.
Επίσης βλέπω κάθε χρόνο τον Αύγουστο τις θέσεις για τους δημοφιλείς προορισμούς του εξωτερικού να εξαφανίζονται όλο και νωρίτερα και τα γκρουπ να αποτελούνται κατά το ήμισι από άτομα που είτε κάνουν το πρώτο τους ταξίδι είτε είναι καινούργιοι στα ταξίδια ενώ κάθε φορά που ταξιδεύω στην Ευρώπη τα αεροπλάνα της EasyJet να είναι στην πλειοψηφία τους γεμάτα από Έλληνες που θέλουν απλά να ανακαλύψουν το Λονδίνο, το Βερολίνο, το Μιλάνο, το Παρίσι...
 

tinkerbell

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη (ελπίζω...)
Ταξίδι-Όνειρο
Οτιδήποτε παραμυθένιο
όλοι αυτη τη νοοτροπία έχουν..να πάνε μιλάνο για ψώνια και ντουμπάι και εγώ θα το έκανα αλλά δεν περιορίζομαι εκεί...

Αυτό με τα ψώνια είναι φοβερό. Εγώ στα ταξίδια μου σπανίως θα ψωνίσω. Πήγα Λονδίνο και όταν είπα ότι δεν πήγα στο Harrod's έμειναν όλοι κάγκελο.
Εμπορικά κέντρα έχουμε και στην Ελλάδα, Hyde Park όμως; Να πας, να απολαύσεις τη βόλτα σου, να αράξεις στις σεζλογκ βλέποντας τη λίμνη, πού υπάρχει αυτό στην Αθήνα;
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ναι αυτό με τα ψώνια είναι φοβερό. Είχε γυρίσει φίλος από τη Φλωρεντία και τον ρωτούσαν όλοι αν είχε καλές τιμές στα μαγαζιά. Ούτε ένας δε ρώτησε για τα μουσεία.
 

tinkerbell

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη (ελπίζω...)
Ταξίδι-Όνειρο
Οτιδήποτε παραμυθένιο
Και εννοείται ότι δεν κατηγορούμε όσους δεν ταξιδεύουν. Το πώς ξοδεύει καθένας τα χρήματά του είναι δικό του θέμα.
Όμως εκνευρίζομαι όταν αναφέρω ένα ταξίδι που έκανα ή σκοπεύω να κάνω και η ερώτηση είναι: πόσα βγάζεις; (πολύ αδιάκριτη ερώτηση, θα συμφωνήσετε).
Γι' αυτό πολλές φορές δεν μιλάω για τα ταξίδια μου.
Επίσης, το κόστος των ταξιδιών στην Ελλάδα με έχει κάνει να έχω σχεδόν κόψει τα ταξίδια στο εσωτερικό.
Αν είναι δυνατόν για 4 μέρες σε ένα αξιοπρεπές δωμάτιο να θέλω 300 ? και βάλε και το κριτήριο επιλογής του προορισμού να είναι αν έχει καλές ταβέρνες με κοψίδια.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ναι αυτό με τα ψώνια είναι φοβερό. Είχε γυρίσει φίλος από τη Φλωρεντία και τον ρωτούσαν όλοι αν είχε καλές τιμές στα μαγαζιά. Ούτε ένας δε ρώτησε για τα μουσεία.
Πρωτοφανές....:haha:
Γιατί να ρωτησουν για τις τιμες στα μουσεια, αφου ειναι γνωστό οτι θα πήγαιναν οπωσδήποτε, με οποιοδήποτε αντίτιμο...
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
πριν λιγες μερες πηγα βουλγαρια και μας πηγαν στη βαρνα σε ενα χαζοενυδρειο..οταν εχεις δει τοσα πανεμορφα στο κοσμο τωρα αυτο τι να σου πει..αρα καποιες φορες θα προτιμουσα αγορα απο ... μουσεια..οταν σε σχεση με οτι εχω δει νιωθω οτι δεν αξιζουν..οχι βεβαια οτι αξιζε η αγορα..αληθεια μαλλον πρεπει να κανουμε μια στηλη για αγορες του κοσμου...για αυτους που αγαπουν το σοπιγκ...........παιδια η ζωη εχει ολες τις αποχρωσεις..
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
πριν λιγες μερες πηγα βουλγαρια και μας πηγαν στη βαρνα σε ενα χαζοενυδρειο..οταν εχεις δει τοσα πανεμορφα στο κοσμο τωρα αυτο τι να σου πει..αρα καποιες φορες θα προτιμουσα αγορα απο ... μουσεια..οταν σε σχεση με οτι εχω δει νιωθω οτι δεν αξιζουν..οχι βεβαια οτι αξιζε η αγορα..αληθεια μαλλον πρεπει να κανουμε μια στηλη για αγορες του κοσμου...για αυτους που αγαπουν το σοπιγκ...........παιδια η ζωη εχει ολες τις αποχρωσεις..
συμφωνώ για το θέμα για αγορές ,μπορεί να γίνει πολύ ευρύ,και να περιέχει ακόμα και πολιτιστικά στοιχεία για τον τόπο!!!!
τα αντικάδικα που επισκευτομαι απαραιτήτως σε κάθε χωρα ,έχουν να μου δώσουν με τις ερωτήσεις μου φοβερές πληροφορίες για τα παλαιότερα χρόνια,πχ. ένα αντικείμενο τι θέση είχε τότε στο σπιτι τους,ή ποτε και που χρησιμοποιούσαν τα περιτεχνα σπαθιά τους!!!! γενικά κολήστε το μικρόβιο του ψαξίματος και δεν θα βγείτε χαμένοι!!;)
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καταρχην φιλε Kostis μια μικρη διορθωση Θεσσαλονικη-Κοζανη είναι μια ωρα μονο το εχω κανει απειρες φορες, εννοουμε βεβαια μεχρι την εισοδο της πολης Θεσσαλονικης από κει και περα παιζει με τη κινηση που θα συναντησεις. Παντως πραγματικα είναι πλεον λογω Εγνατιας μια πολύ ευκολη μονοημερη εκδρομη και πολλοι συντοπιτες μου Κοζανιτες την πραγματοποιουν με τη πρωτη ευκαιρια., δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο για τους Θεσσαλονικεις.
Θα ηθελα να πω ότι μου ξενισε που σχολιαζουμε αρνητικα οσους ταξιδευουν παιρνοντας σαν παραμετρο και τα ψωνια που θα κανουνε. Δε παυει να αποτελει και αυτος έναν λογο που θα μας ξεσηκωσει από το καβουκι μας, θα μας κανει να ψαξουμε για εισητηρια, ξενοδοχεια , προορισμους και αξιοθεατα και γενικοτερα θα αποτελεσει την αφορμη για να ζησουμε ολη αυτή την «Ιθακη» ως τον τελικο προορισμο. Δεν καταλαβαινω γιατι τα ψωνια θα πρεπει να αποτελουν ένα λαθος κινητρο για την αποφαση μας να ταξιδεψουμε σε ένα προορισμο? Σκεφτειτε ποσοι ταξιδευουν σε ευρωπαικες πολεις για το champions league, ποσοι ακολουθουν τις αγαπημενες ομαδες τους για να δουνε το ματς, ποσοι πηγαν το καλοκαιρι στην Αυστρια για να δουν την εθνικη Ελλαδος, ή ποσοι θα ταξιδεψουν για μια ροκ συναυλια ή για επαγγελματικους λογους για να συμμετασχουν σε ένα συνεδριο. Δηλαδη ολοι αυτοι ειδαν μονο το ματς κι εφυγαν? Ή συμετειχαν μονο στο συνεδριο χωρις να δουν τιποτα αλλο? Ή ψωνισαν μονο και φυγαν κατευθειαν? Όχι βεβαια, απλα καμια φορα θελεις έναν παραπανω λογο για να ταξιδεψεις και η ιδεα του shopping αποτελει για ορισμενα ατομα ένα κινητρο. Γιατι θα πρεπει να αποτελει κινητρο μονο ένα καλο μουσειο? Για παραδειγμα το Φεβρουαριο που πηγα Λονδινο ενας λογος ήταν και τα ψωνια, αυτό δε σημαινει όμως ότι δεν επισκεφτηκα το Βρετανικο ή το Hyde Park. Η όταν πηγα στη Φλωρεντα τιμησα και το Uffici ή το musei vaticani στη Ρωμη αλλα και τα ψωνια. Γιατι επισης πρεπει να βλεπουμε με αρνητικο ματι προορισμους σαν το Ντουμπαι, ή τη Νεα Υορκη, ή το Λονδινο προορισμους δηλ. που τους εχουμε συνδυασει με ψωνια. Ας μη ξεφευγουμε όμως από το θεμα.
Αυτό που οι περισσοτεροι αναφερθηκαν είναι τα αρνητικα, πικροχολα και πολλες φορες αδιακριτα σχολια των γυρω μας που εχουν να κανουν ξεκαθαρα με τη νοοτροπια τους. Για παραδειγμα φετος δε σκεφτομαι να παω καπου για τις γιορτες (ταξιδεψα αρκετα αυτό το χρονο και θελω να αραξω, αν και ακομη τιποτε δεν είναι σιγουρο) και όταν απανταω στους γνωστους μου ότι δεν προγραμματισα τιποτα και θα μεινω σπιτι μου πρεπει να δεχομαι τα σχολια τους : «πως κι ετσι εσυ? Αποκλειεται καπου θα πας και δε μας το λες, και που θα ξοδεψεις αλλωστε (εννοουν βεβαια σπαταλησεις) το δωρο Χριστουγεννων?» Λες και τα λεφτα για τα ταξιδια που κανω τα περνω από το δικη τους τσεπη, λες και δουλευουν αυτοι για να πηγαινω εγω ταξιδια και να «σπαταλαω» τα λεφτα τους. Αυτό λοιπον μας ξενιζει ολους : η ελλειψη ταξιδιωτικης παιδειας, αυτή η λαθος αντιληψη που εχουν πολλοι Ελληνες όχι μονο για τα ταξιδια, αλλα δυστηχως και για τους ταξιδιωτες.
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Διαβασα οσο προσεκτικα μπορουσα ολο το post και νομιζω οτι ορισμενα σχολια ειναι αρκετα υπερβολικα.
Σιγουρα οι ελληνες δεν ειναι απο τους πιο ταξιδιαρηδες λαους αλλα τα τελευταια
xρονια γινονται πολλα βηματα προοδου.Προχτες μαλιστα διαβαζα οτι οι ελληνες που ταξιδευουν στο εξωτερικο τα χριστουγεννα, απο το 2005 αυξανονται ετησιως 30% φτανοντας το 2007 τις 125000.
Τωρα ,το γιατι δεν ταξιδευουν περισοτερο εξαρταται απο πολλους παραγοντες:
Καταρχην ζουμε σε μια χωρα που αυτο που αναζητουν οι ξενοι ταξιδευοντας εμεις το εχουμε διπλα μας και μαλιστα με το παραπανω.
Το μεγαλυτερο ποσοστο των ελληνων ταξιδευει το καλοκαιρι και πιστευω ειναι λογικο να επιλεγει προορισμους εντος των συνορων ειδικα τα ατομα νεαρης ηλικιας.Και εγω πριν 10 χρονια δεν ενδιαφερομουν τοσο για το που θα παω αλλα με ενδιεφερε να ειμαι με την παρεα μου και να διασκεδαζω,τωρα βεβαια αυτα τα πραγματα δεν με γεμιζουν οπως τοτε.Ειναι πολλοι παλι που βλεπουν τις διακοπες σαν ξεκουραση και δεν μπλεκουν με περαιτερω "ταλαιπωριες",δεν μπορουμε ομως να τους κατηγορησουμε για βαριεστημενους.

Αλλος λογος σιγουρα ειναι η γεωγραφικη μας θεση.Θα ηταν πολυ διαφορετικα αν συνορευαμε με χωρες τις κεντρικης ευρωπης.Απο τις κοντινες μας χωρες οι μονοι αξιολογοι προορισμοι ειναι η τουρκια και τα χιονοδρομικα τις βουλγαριας συν την σοφια,προορισμοι που τα τελευταια χρονια οι ελληνες τους επιλεγουν τακτικα.
Η νοοτροπια των νεων πιστευω οτι διιαφερει απο αυτη των πιο ηληκιωμενων οι οποιοι ειναι σφιχτοι στα οικονομικα,δεν τους ενθουσιαζει και τοσο η ιδεα να δωσουν 2000ευρο για να παν ενα ταξιδι ειναι οντως του στυλ "που να τρεχω τωρα"κλπ.Απο την αλλη ομως δεν πρεπει να την απομονωνουμε και να την σχολιαζουμε αρνητικα σε οτι εχει να κανει σχεση με τα ταξιδια γιατι ειναι η ιδια νοοτροπια που προσφερε σε αρκετους απο εμας τους νεοτερους μια καλυτερη ζωη.
Διαβαζα και καποια post που σχολιαζαν των ελληνα σαν ποιοτητα τουριστα.Πριν μερικα χρονια δουλεψα για ενα καλοκαιρι σε ενα ξενοδοχειο που κυριως η πελατεια προερχονταν απο κεντρικη ευρωπη.Δεν πιστευα στα ματια μου με αυτα που εβλεπα.Τρια περιστατικα θα αναφερω:
1)Ετοιμαζαν ορισμενοι κρυφα ψωμακια απο το πρωινο για να εχουν να τρωνε το μεσημερι(Το ξενοδοχειο ηταν με πρωινο και βραδυνο στην τιμη).
2)Στο βραδυνο το μονο που πληρωναν εξτρα ηταν τα ποτα.Εμεις αν μας ζητουσαν νερο πηγαιναμε εμφιαλωμενο και το χρεωναμε σε κανονικη τιμη.Παρατηρουσαμε εναν βελγο που καθε βραδυ την ωρα του φαγητου παντα σηκωνοταν 2-3 φορες.Μετα απο τρεις μερες απο περιεργια τον ακολουθησαμε να δουμε που πηγαινει.Παθαμε πλακα οταν τον ειδαμε στην τουαλετα να πινει νερο απο την βρυση.
3)Ειχε ερθει ενα ζευγαρι γερμανων εκτος γκρουπ και οποτε μονο με πρωινο.Διπλα στο ξενοδοχειο το αφεντικο ειχε και ταβερνα με σουβλες,ψητα κλπ.Ερχοντουσαν καθε βραδυ και παιρνανε μια σαλατα και δυο μπυρες.Το αφεντικο που ηταν πειραχτιρι καθε βραδυ τους ρωτουσε αν θελουν να δοκιμασουν κατι αλλο,αυτοι παντα λεγανε οτι δεν τρωνε πολυ.Ενα βραδυ μας λεει το αφεντικο "κοιτα να δειτε τι θα τους κανω τωρα" και τους γεμιζει ενα τραπεζι με φαγητα ε ρε τι εγινε,χαμος δεν αφησανε τιποτα!
Καλοι και κακοι τουριστες υπαρχουν παντου αλλα προσωπικα προτιμαω τον φωνακλα,απαιτητικο και φιγουρατζη τουριστα απο τον μιζερο.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Τα ταξιδια, σαν φιλοσοφια ζωης, Η το εχεις η δεν το εχεις! Ο Ελληνας στην πλειοψηφια του ειναι προβατο. Που παει ο πολυς κοσμος, ειτε ειναι τα μπουζουκια, η καφετερεια, το σουβλατζικο, το μαγαζι με τα ρουχα... Δεν του αρεσει το αγνωστο , προτιμα την περπατημενη να νιωθει ασφαλεια και οτι δεν προκαλει εξεζητημενα. Οταν μιλαω για ταξιδια ειμαι τοσο ενθουσιασμενη αλλα και η μονη τοσο ενθουσιασμενη! Πως να εξηγησεις σε καποιον που δεν δειχνει ενδιαφερον να μυηθει στον κοσμο των ταξιδιων, ποσα μπορει να προσφερει αυτην η εμπειρια???? Αρα καταληγω στην νοοτροπια και την γκρινια του Ελληνα που παντα του φταινε οι αλλοι, το συστημα, η κοινωνια και δεν καταφερνει αυτα που θελει. Αλλα στην ουσια αλλα θελει κι αλλα λεει οτι θελει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.941
Μέλη
38.985
Νεότερο μέλος
lindamoustaki

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom