Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μερικές σκέψεις ατάκτως ερριμένες:
Συμφωνώ απόλυτα με το maltakia στο ότι η ερώτηση είναι πολύ σχετική. Δεν ταξιδεύουμε τόσο όσο οι Γερμανοί πχ, αλλά από την άλλη "γκρινιάζουμε" χαριτολογώντας ότι όπου και να πας θα βρεις κι έναν Έλληνα.
Έχω την τύχη να έχω πολλούς ξένους φίλους, οι περισσότεροι εκ των οποίων ταξιδεύουν φανατικά στις 4 γωνιές του πλανήτη, με μια άνεση που δεν πηγάζει από ευμάρεια αλλά από παιδεία και ανατροφή. (Σίγουρα βοηθάει το ότι δεν έχουν μια μαμά να λέει "τιιιι;;;το γύρο της Λατινικής Αμερικής με ποδήλατο; τι λες παιδάκι μου εγώ δε σε μεγάλωσα για να αφήσεις τα κοκκαλάκια σου στην Κολομβία")
Αλλά από την άλλη ακόμα και στη δυτική Ευρώπη έχω την αίσθηση ότι ο "πολύς" τουρισμός είναι των ταξιδιωτικών γραφείων, των αναμενόμενων προορισμών και των φτηνών λύσεων. Δε θεωρώ καθόλου πιο ταξιδιάρηδες από εμάς τους Άγγλους εργάτες από το Μάντσεστερ που κατακλύζουν την Ίμπιθα ή το Φαληράκι πχ, επειδή κάνουν αυτό το ταξίδι το καλοκαίρι τους ενώ ο Έλληνας μένει στη Χαλκιδική. (ακραίο παράδειγμα)
Και μια σκέψη για το καλοκαίρι (κατά το μια αγάπη για το καλοκαίρι): το να γνωρίσεις την Ελλάδα δεν το θεωρώ καθόλου μικρό ταξίδι. Δεν υπάρχει - για μένα- κανένας αυτοσκοπός στο να πάω ντε και καλά καλοκαίρι στο εξωτερικό αφού έχω κατασταλάξει ότι για τα δικά μου γούστα ο καλύτερος προορισμός (μου) το καλοκαίρι είναι τα ελληνικά νησιά. Και αντίστοιχα, ας δούμε και πόσοι λαοί από χώρες που είναι top καλοκαιρινοί προορισμοί ταξιδεύουν αλλού για θερινές διακοπές. Νοτιο-γάλλοι; Νοτιο-ιταλοί; Κροάτες; Τούρκοι; Ισραηλινοί; Κύπριοι;

Σίγουρα δε μας λες και ταξιδιώτες- εξερευνητές ως λαό, και σίγουρα ζηλεύω που δε μεγάλωσα σε μια χώρα στην οποία να θεωρείται αυτονόητο το gap year για να γυρίσεις τον κόσμο. Αλλά κι έτσι, για τα δεδομένα μας, καλά τα πάμε :)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Πιστευω,οπως εχει ηδη ειπωθει,οτι ο καθενας ξοδευει τα λεφτα του οπως θελει.Οποτε δεν μπορεις να κατηγορησεις τον αλλο που θελει να κανει κατι αλλο.Περα απο τις υποχρεωσεις που εχει ο καθενας.
Παντως,εγω ξερω πολυ κοσμο,που θελει να ταξιδεψει αλλα δεν εχει τα λεφτα.Φανταζομαι και εσεις ξερετε αντιστοιχα.
Μου κανει εντυπωση που ορισμενοι το παραβλεπουν.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Περα απο τις υποχρεωσεις που εχει ο καθενας.
Παντως,εγω ξερω πολυ κοσμο,που θελει να ταξιδεψει αλλα δεν εχει τα λεφτα.Φανταζομαι και εσεις ξερετε αντιστοιχα.
Μου κανει εντυπωση που ορισμενοι το παραβλεπουν.
Συμφωνω... Σιγουρα υπαρχουν και καποιοι που απλα δε τα εχουν.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
χαχαχα....και που είσαι ακόμα....ο πάτος στο βαρέλι δεν εχει μπεί ακόμα...κοιτάτε λίγο χαμηλά,η ζωή κατρακυλά μαζί με τα οικονομικά....οχι για ταξιδια δεν θα εχουμε χρ'ηματα...αλλα ουτε για τα αναγκαία...ξεκινά η μιζέρια στην ζωή μας....
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.002
Likes
2.095
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
χαχαχα....και που είσαι ακόμα....ο πάτος στο βαρέλι δεν εχει μπεί ακόμα...κοιτάτε λίγο χαμηλά,η ζωή κατρακυλά μαζί με τα οικονομικά....οχι για ταξιδια δεν θα εχουμε χρ'ηματα...αλλα ουτε για τα αναγκαία...ξεκινά η μιζέρια στην ζωή μας....
Αχ κυρια Ιωαννα λιγη αισιοδοξια γιατι δεν τη βγαζουμε αλλιως...
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
268
Οι περισσοτεροι ελληνες εχουμε μεγαλωσει μαθαινοντας οτι η ελλαδα ειναι η ωραιοτερη χωρα του κοσμου.
πχ ελλαδα , οι ωραιοτερες παραλιες του κοσμου, θα το ακουσεις αυτο απο ολους, ολοι αυτοι που το λενε μπορει να μην εχουν παει ουτε σε μια παραλιοα του εξωτερικου, και ομως το πιστευουν.
Και γω αυτο πιστευα , μεχρι που πηγα σε 1-2 μερη και καταλαβα.
δεν λεω οτι η ελλαδα δεν εχει ωραιες παραλιες, αλλα οταν λες οτι ειναι οι καλυτερς του κοσμου χωρις να εχεις επισκευτει μερικες απο τις καλυτερες εκτως ελλαδας, σημαινει οτι ειναι καλυτερες επειδη ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ και δν εχεις διαθεση να πας να επισκεφτεις και μερικες απο τις υπολοιπες.
Το ιδιο πιστευω γινεται σε μικροτερο βαθμο οσον αφορα τοπικα μερη, πχ οι Κρητικοι, κρητη οι καλυτερες παραλιες, πελοπονησος οι καλυτερες παραλιες κλπ, χωρις να εχουν επισκεφτει και τις υπολοιπες της ελλαδος.
Οταν μεγαλωνεις ετσι, με την σκεψη οτι το δικο μας ειναι παντα το καλυτερ , ειναι λογικο να μην εισαι τοσο προθυμος να γνωρισεις κατι καινουργιο.
Αυτος πιστευω ειναι ενας απο τους λογους
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
268
Κατι ακομα που παρατηρω ειναι οτι οι ελληνες μπορει να ταξιδευουν λιγοτερο απο αλλους ευρωπαικους λαους, αλλα δεν ξερω αν υπαρχει αλλη χωρα με τοσο μεγαλο ποσοστο εξωχικων.
1στις 2 οικογενειες περιπου (με βαση αυτα που βλεπω) εχει και ενα εξωχικο, ειτε μεγαλο αν ειναι πλουσια , ειτε μικρο , γκαρσονερια κλπ. Θεωρειται το εξωχικο στην ελλαδα νομιζω, κατι σαν απαραιτητο. Οικογενεις που δυσκολευονται οικονομικα , παρολα αυτα πρεπει να εχουν και ενα εξωχικο.
Δεν ξερω ή ισως δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο γινεται αυτο, παντος νομίζω οτι ισχυει σε καποιο βαθμο. Οταν βεβαια αγορασεις η χτισεις ενα εξωχικο πας εκει αναγκαστικα, αφου το πληρωσες, παρολο που με τα ιδια λευτα θα μπορουσες να πας για ταξιδια καθε καλοκαιρι για 10 χρονια πχ.
 

cacofonix

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Μέχρι πριν 1-2 χρόνια έκανα πάνω από 30 ταξίδια το χρόνο. Πλέον βαρέθηκα και δεν πηγαίνω ούτε μέχρι τον Πειραιά...
 
Last edited by a moderator:

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Αχ κυρια Ιωαννα λιγη αισιοδοξια γιατι δεν τη βγαζουμε αλλιως...

τον βενιζελο άκουγα την ώρα που τα έγραφα....τι να κάνω και εγώ...ψυχοπλακώνομαι...δεν φημιζομαι για την αισιοδοξία μου..αλλά το παλευω...
 

cacofonix

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
χαχαχα....και που είσαι ακόμα....ο πάτος στο βαρέλι δεν εχει μπεί ακόμα...κοιτάτε λίγο χαμηλά,η ζωή κατρακυλά μαζί με τα οικονομικά....οχι για ταξιδια δεν θα εχουμε χρ'ηματα...αλλα ουτε για τα αναγκαία...ξεκινά η μιζέρια στην ζωή μας....
Σε 2-3 χρόνια θα στέλνουμε τις γυναίκες μας στη Γερμανία για πορνεία. Οπως έρχονταν Ελλάδα οι Βουλγάρες και οι Ρουμάνες πριν μερικά χρόνια. Οποιος είναι μάγκας πουλάει τα υπάρχοντά του και φεύγει για Κόστα Ρίκα, Κούβα, Ταϊλάνδη, Κορέα.

Εγώ έτοιμος είμαι, αλλά θέλω άλλον έναν για το εγχείρημα γιατί μόνος σε ξένη χώρα είναι πολύ τολμηρό.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
χαχαχα....και που είσαι ακόμα....ο πάτος στο βαρέλι δεν εχει μπεί ακόμα...κοιτάτε λίγο χαμηλά,η ζωή κατρακυλά μαζί με τα οικονομικά....οχι για ταξιδια δεν θα εχουμε χρ'ηματα...αλλα ουτε για τα αναγκαία...ξεκινά η μιζέρια στην ζωή μας....
Χθες βράδυ βρισκόμουν στο εστιατόριο Ωκεανός του Καζινο Λουτρακίου. Ειναι της τάξης του +- 80 Ε το άτομο. Εκεί να δείτε φτώχεια καταραμένη!!!!!! Τραπέζι, μόνο με μέσο έβρισκες.....!!! Συμπέρασμα? Λεφτά υπάρχουν (που έλεγε και ένας γνωστός μου!!!:(
 

maria_psk

Member
Μηνύματα
34
Likes
54
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ορλεάνη
Εγω πιστευω οτι συνορευουμε με τιs πιο ενδιαφερουσεs και ποικιλεs χωρεs του κοσμου..ΟΚ οχι οδικωs απαραιτητα αλλα μιλαμε για εξωτερικο , αρα μια πτηση τη χρειαζεσαι - αν και απο Ελλαδα οχι παντα - ξαναλέω , τι να πουν οι Αυστραλοι οι οποιοι παρολα αυτα ταξιδευουν πολυ...
Πόσο δίκιο έχεις...είχα συναντήσει 18χρονα ΝεοΖηλανδάκια στο Εδιμβούργο πριν από μερικά χρόνια, όταν νόμιζα ότι έκανα το σούπερ ψαγμένο ταξίδι, κι αυτά απλώς έρχονταν απ'την άλλη άκρη του κόσμου και μέσα σε 20 μέρες θα γύριζαν τη μισή Ευρώπη..! "Όλοι αυτό δεν κάνουν;" με είχαν ρωτήσει τότε κι εγώ απλά μάζευα το σαγονάκι μου απ'το πάτωμα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.702
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom