Γιατί μας αρέσει η Γερμανία;

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλά μην εξιδανικεύουμε τα πράγματα..
μένω στη Γερμανία εδώ κ έναν χρόνο περίπου κ είχα μείνει κ άλλο ένα εξάημνο παλιά..ναί είναι πολύ ωραία, πολύ καθαρά, πολύ τακτοποιημένα, οι νόμοι τηρούνται κλπ κλπ..Αλλά είναι κ μερικά πράγματα που εμένα με εκνευρίζουν..πχ ο καιρός..το χειμώνα οκ, αλλά τώρα σχεδόν τέλη ιουλίου κ να είναι σαν φθινόπωρο..επίσης η νυχτερινή ζωή..Με εξαίρεση κάποιες μεγάλες πόλεις, μετά τις 11 κλείνουν τα πάντα κ δν υπάρχει πχ τπτ να φας κ στον δρόμο δν κυκλοφορεί ψυχή..Το προηγούμενο Σάββατο ήμασταν σε ενα μπαρ κ μετά τη 1 επειδή ήθελαν να κλείσουν, μόνο που δν μας έδιωξαν..Δεν είναι όλοι οι Γερμανοί εξυπηρετικοί ούτε έχουν το φιλότιμο του Έλληνα..όσο για τον ρατσισμό, δν γενικεύω ούτε για τους Έλληνες ούτε για τους Γερμανούς αλλά ειδικά φέτος έχω ακούσει εδώ άπειρες φορές την καραμέλα "εμείς οι Γερμανοί που δουλεύουμε κ εσείς είστε τεμπέληδες κ φάγατε τα λεφτά κ γιατί πρέπει τώρα εμείς να πληρώσουμε για σας κλπ κλπ.." δν είναι όλοι έτσι αλλά οι περισσότεροι αυτά ακούνε από τη Μέρκελ κ την τβ κ αυτά νομίζουν..
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Φυσικά υπεραγαπώ τη Γερμανία, έχω μεγαλώσει με γερμανική παιδεία σε γερμανικά σχολέια κ μπορώ πλέον να καταλάβω πολύ καλά τη νοοτροπία τους κ σε πολλά πράγματα νομιζω ότι έχω ξεσυνηθίσει πλέον την Ελλάδα, αλλά κ πάλι δν ξέρω αν θα μπορούσα να μείνω για πάντα εδώ..
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
που είναι αυτά τα μαγαζιά? γιατί δεν τα βρίσκω εγώ?
Γιατί δεν τα ψάχνεις ενδελεχώς αγαπητέ. Το αστείο είναι ότι οι αντικαπνιστές -όπως αναφέρει η έρευνα- ψάχνουν αρκετά για να βρουν μαγαζί μη καπνιζόντων
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Γιατί δεν τα ψάχνεις ενδελεχώς αγαπητέ. Το αστείο είναι ότι οι αντικαπνιστές -όπως αναφέρει η έρευνα- ψάχνουν αρκετά για να βρουν μαγαζί μη καπνιζόντων
Μπα... ΔΥΣΤΥΧΩΣ η ερευνα δεν πρέπει να είναι και πολύ σόι, τα τρία τελευταία χρόνια έχω πάει περίπου 10 φορές στη Γερμανία και δεν βρήκα παρά 1-2 μαγαζιά που επιτρέπεται το κάπνισμα. Το ένα από αυτά ήταν ελληνικό καφενείο (προτιμούσε να πληρώνει το πρόστιμο, αλλα και σε αυτό οι έλληνες θεριακλήδες έμειναν άκαπνοι καθώς το πρόστιμο πλέον είναι πολύ τσουχτερό)
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πάντως στο Saarbrücken που μένω εγώ κ έχει αρκετά μπαράκια λόγω φοιτητών, το κάπνισμα επιτρέπεται σε αρκετά από αυτά..!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Ναι,ειμαι νεαρη σε ηλικια,αλλα δεν ειναι δυσκολο να δω τον Ελληνα να παρανομει...Ακουει "νομος" και στριβει!!!!!!Τουλαχιστον οι νομοι των Γερμανων εφαρμοζονται.;)
Ναι,θελω να ζησω στη Γερμανια,γιατι ηρεμω εκει.Σε αντιθεση με την Ελλαδα που υπαρχουν παντου νευρα κι ενταση...:roll:
Καλο ειναι να μη βαζουμε ολους τους ανθρωπους στο ιδιο τσουκαλι.Δε μπορω να πω εγκληματιες,για παραδειγμα,ολους τους απογονους των Ναζι...Αλλες οι εποχες τωρα.
Προσωπικα,δεν εχω γνωρισει ανθρωπο να μην ειναι ρατσιστης,αλλα να μισει ετσι,οπως ο Ελληνας,οχι,αγαπητε.....
Παντως δε σε κοβω για αντιρατσιστη κι εσενα...:D

αντιρατιστης πολυ περισσοτερο απο σενα δεν ειμαι. Αυτες τις κρισεις αλλου. Σωστα ηρεμεις στο βουπερταλ, ειδικα αν εισαι τουρκος.
Ολοι ερωτευτηκαμε αλλα δεν καναμε ετσι.....
Οι γερμανοι ειναι αγενεις απιστευτα αν εχουν αλλους λαους απεναντι τους. Και δεν το λεω με δυο ταξιδια στο βερολινο. Ασε που ανηκω στους λευκους. Οχι δεν αλλαζουν οι εποχες.
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
Καλησπερα,φιλοι.
Αγαπητε saita,δε θα μπω στον κοπο να σου απαντησω,με συγχωρεις,γιατι δε διακρινω διαθεση για συζητηση,αλλα ειρωνεια...Ειμαι μικροτερη και αμυαλη,κατα καποιο τροπο!Γνωμη μου,ετσι;Εμενα μου αρεσει να μιλω με ευχαριστη διαθεση,ακομα και με λιγο χιουμορ;)Ετσι μοναχα θα καταφερουμε να επιβιωσουμε...:rolleyes:Δικαιωμα μας να ειμαστε νεοι κι ερωτευμενοι με οποιον θελουμε και σε οποιον αρεσει,ειναι απολυτα σεβαστο αυτο...Αρκει να μη βλαπτουμε κανεναν.
Καλο θα ηταν παντως,να μη μπαινουμε σε τοπικ που δε μας χαρακτηριζουν,δεν "κολλαει".....Για παραδειγμα,το να μπω σε ενα τοπικ που θεωρει τους Γερμανους φιλους,ειναι ατοπο να μπαινω να γραφω οτι εχουν εκεινο το αρνητικο και το αλλο και εχουν κανει αυτα τα πραγματα που εβλαψαν...Καλυτερα να αναφερουμε το καθετι εκει που πρεπει,που "κολλαει".
Οσον αφορα την εφαρμογη του νομου στο Βερολινο,τουλαχιστον,περα απο ενα-δυο μαγαζια που μπηκα και ηταν Ελληναρες μεσα,στα υπολοιπα,ουτε να μυρισω καπνο!!!!!!!!!Δοξα το Θεο,χορτασα καθαρο αερα σε καθε μερος της πολης εκει....:clap:
Αλλο ενα ατου που εχουν σε σχεση με μας......:D
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ναι ρε παιδια...τι μαλωνετε;
σε καποιους αρεσει σε καποιους οχι.
Αν δεν σας αρεσει η Γερμανια, γιατι να μαλωνουμε; γουστα ειναι αυτα.

Εγω παντως δεν διαφωνω οτι οι Γερμανοι μας κοιταν με στραβο ματι πλεον..τουλαχιστον ενα ποσοστο...
Αλλα τι να κανουμε; και καποιοι απο εμας οταν βλεπουν γερμανους στην Ελλαδα δεν λενε: φερτε πισω τον χρυσο της κατοχης, παλιοναζιστες κλπ;

ετσι πανε αυτα...ασχετα ποιος εχει δικιο ή οχι
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Το έχουμε ξαναπεί και παλιότερα: ο καθένας ανάλογα με την παιδεία του, τα βιώματα του, τον χαρακτήρα του κλπ. επιλέγει (και πληρώνει τις συνέπειες) και δεν έχει να δώσει λογαριασμό σε κανέναν. Παράδεισος δεν υπάρχει στη γη, αλλά κάτι που σου ταιριάζει περισσότερο από άλλα, σίγουρα υπάρχει. Επίλεξε το λοιπόν και μην το λες καν....Μην το λες ...για χίλιους λόγους....
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
ναι ρε παιδια...τι μαλωνετε;
σε καποιους αρεσει σε καποιους οχι.
Αν δεν σας αρεσει η Γερμανια, γιατι να μαλωνουμε; γουστα ειναι αυτα.

Εγω παντως δεν διαφωνω οτι οι Γερμανοι μας κοιταν με στραβο ματι πλεον..τουλαχιστον ενα ποσοστο...
Αλλα τι να κανουμε; και καποιοι απο εμας οταν βλεπουν γερμανους στην Ελλαδα δεν λενε: φερτε πισω τον χρυσο της κατοχης, παλιοναζιστες κλπ;

ετσι πανε αυτα...ασχετα ποιος εχει δικιο ή οχι
Το έχουμε ξαναπεί και παλιότερα: ο καθένας ανάλογα με την παιδεία του, τα βιώματα του, τον χαρακτήρα του κλπ. επιλέγει (και πληρώνει τις συνέπειες) και δεν έχει να δώσει λογαριασμό σε κανέναν. Παράδεισος δεν υπάρχει στη γη, αλλά κάτι που σου ταιριάζει περισσότερο από άλλα, σίγουρα υπάρχει. Επίλεξε το λοιπόν και μην το λες καν....Μην το λες ...για χίλιους λόγους....

Συμφωνω-ολα ειναι και θεμα παιδειας,γουστου...Σεβαστες οι αποψεις του καθενα μας,πανω απ'ολα,σεβασμος και στην ηλικια και τα γουστα του καθενα...;)
Οσο σκεφτομαι,παιδια,οτι με ολα αυτα που αντιμετωπιζουμε ως πλανητης το μονο που δεν εχω στο μυαλο μου ειναι ενα ομορφο ταξιδακι στη Γερμανια ή την Αυστρια ή οπουδηποτε αλλου.....:(Με λυπει αυτο,αλλα αυτο που προεχει ειναι να δουμε πώς θα τα βγαλουμε περα.....:roll:
Χαιρομαι παντως που εχω ανθρωπους εδω να μοιραζομαι τις εμπειριες και την αγαπη μου για τοσο ομορφα και πολιτισμενα μερη σαν αυτα...:D
 

MariechenDE

Member
Μηνύματα
25
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!
Γιατί όλες οι πόλεις της μοιάζουν με αληθινό κινητό μουσείο!
Γιατί το φαγητό τους είναι υπέροχο!
Γιατί όλα είναι τόσο προσεγμένα και καθαρά!
Γιατί όλες οι πόλεις είναι ένα μέρος για να ξεκουραστείς!
Wir lieben DEUTSCHLAND!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Παιδιά γύρισε ο κουμπάρος μας από Φρανκφούρτη, είχε πάει το 3ήμερο 28η Οκτωβρίου για τον Μαραθώνιο, και τι δεν έσουρε στους Γερμανούς!
Καταρχάς είπε ότι η Φρανκφούρτη είναι μια πόλη μπ...έλο, όλο πόρνες και ναρκομανείς. Οι Γερμανοί σαν λαός τσιγκούνηδες, κρύος λαός, δεν χαμογελάνε, άμα δεν ξέρεις γερμανικά την πάτησες γιατί οι πινακίδες είναι μόνο στα Γερμανικά. Πάρα πολλοί τούρκοι και γενικά έντονο το ισλαμικό στοιχείο. Δεν ένιωσε, αν και αντροπαρέα, πουθενά ασφάλεια. Γενικά δεν του άρεσε καθόλου. Ισχύουν όλα αυτά? Διάβασα τόσα θετικά σχόλια πιο πάνω και απόρησα με το σχόλιο του κουμπάρου, ίσως να έτυχε σε κακό timing που λέμε?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.504
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom