Γιατί μας αρέσει η Γερμανία;

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αχ...η πρωην αγαπημενη μου εταιρεια...μας πουλησε ομως στην AirBerlin...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Η αίσθηση ότι ζεις στην καρδιά της Ευρώπης

Αυτο μ αρεσει και μενα καθαρα απο ταξιδιωτικη αποψη.Μπορεις να πας ανετα και ευκολα και σε πολλες αλλες χωρες .Εκει που εμεις λεμε οτι παμε 2ημερο-3ημερο Παρνασσο η Αιγινα ,αυτοι πανε σε αλλες χωρες .
Υπαρχουν πολυ ωραιες πολεις και χωριουδακια και μαρεσει και το γερμανικο φαγητο.
Η Γερμανια ειναι μια χωρα που αρχισε να μου αρεσει στην πορεια και βλεπω οτι εχω ακομα πολυ μελλον μαζι της.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Η αίσθηση ότι ζεις στην καρδιά της Ευρώπης

Αυτο μ αρεσει και μενα καθαρα απο ταξιδιωτικη αποψη.Μπορεις να πας ανετα και ευκολα και σε πολλες αλλες χωρες .Εκει που εμεις λεμε οτι παμε 2ημερο-3ημερο Παρνασσο η Αιγινα ,αυτοι πανε σε αλλες χωρες .
Υπαρχουν πολυ ωραιες πολεις και χωριουδακια και μαρεσει και το γερμανικο φαγητο.
Η Γερμανια ειναι μια χωρα που αρχισε να μου αρεσει στην πορεια και βλεπω οτι εχω ακομα πολυ μελλον μαζι της.
επί πλέον...καθαρό (εκτός εξαιρέσεων), δροσερό (εκτός εξαιρέσεων), οργανωμένο (εκτός εξαιρέσεων), ασφαλές (εκτός εξαιρέσεων) και τακτοποιημένο (εκτός εξαιρέσεων) περιβάλλον!!!
:)Για το φαγητό όμως, συγνώμη, αλλά η Βασίλισσα Ιταλία δεν έχει αντίπαλο!!:) χωρίς αυτό να σημαίνει ότι συνολικά, δεν προτιμώ, για μόνιμη εγκατάσταση την Γερμανία!!!!
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει καθολου...βεβαια γουστα ειναι αυτα...
ολα αυτα που ειπες ομως +:
ειναι κοντα στο μοναχο
ειναι κοντα στις Αλπεις
ειναι πανεμορφη (για μενα)
θα ζω στην Γερμανια με οτι συνεπαγεται αυτο σε ποιοητα ζωης κλπ

για ολα αυτα θυσιαζω την νυχτερινη ζωη-βαβουρα μιας ελληνικης πολης...την οποια ουτως ή αλλως εχω αριχσει να απεχθανομαι εδω κ πολλα χρονια...
στο φιναλε οποτε θελεις πεταγεσαι για ενα σαβ/κο στνη Στουτγγαρδη...ή στο Μοναχο...ή όπου αλλου θες στην Ευρωπη...

Υ.Γ. η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει μερος στην Γερμανια-Αυστρια-Ελβετια-Ν.Τιρολο, κ γενικοτερα στην Β.Ευρωπη που να μην βρισκω ομορφο...κ να μην θελω να παω να ζησω εκει...αλλα πιστευω οτι αντικειμενικα το Freiburg ειναι ομορφο


Αγαπητε Turms,

Εισαι ο ανθρωπος μου!!!!!!Μιλας με το στομα μου για τη Γερμανια και τις γυρω επισης υπεροχες...Αυστρια,Τιρολο,Ελβετια...Αν βρεις τροπο να πας να ζησεις εκει,πες μου κι εμενα...Σιχαθηκα πια τους Ελληναρες!!!!!!Τι πιο ομορφο απο αυτη τη φυση που παραμενει πρασινη ολο το χρονο???????:)
Θα χαρω να συζηταμε γαι τις εμπειριες σου εκει...Εγω αρκουμαι στα βιντεο...Εχω παει μοναχα Βερολινο,δυο φορες,το οποιο και λατρεψα....:clap:

Γεια σας,συντροφοιιιιιιιιιι:clap::clap::clap:
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
Ειστε ολοι πρωτοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Σας αγαπωωωωωωωωωωωω:D
Γιατι αγαπατε τη Γερμανια μου...Γιατι με καταλαβαινετε,νιωθετε το ιδιο,οχι σαν τους Ελληναρες που μου λενε "Θα πας να μεινεις με αυτους που μας πουλανε;;;;;;"αχαχαχα:haha:
Η ηρεμια που νιωθω εκει δεν υπαρχει αλλου στην Ελλαδα...:D
Εγω θα αναφερω το ποσο εξυπηρετικοι υπηρξαν ολοι οσοι γνωρισα στο Βερολινο(μονο εκει εχω παει δυο φορες και το λατρευω),χωρις να φερθουν με αγενεια,ακομα κι αν δεν καταλαβαινα κατι που θα μου ελεγαν.....:rolleyes:
Ακομα και καμακι καλο ξερουν να κανουν....;)
Καλως σας βρηκα στην παρεα...:D
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
Εκτός τον Γιωργάκη (από χθες) ο κάθε έλληνας έχει ένα καλό λόγο να αγαπάει τη Γερμανία...
Εχει,αλλα δεν τον βλεπει(το λογο)!!Ή απλα νομιζει οτι δεν τον "συμφερει" να τον δει(το λογο)!!!;)
Δυσκολο να γινει Ευρωπαιος ο Ελληνας.......:roll:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Εχει,αλλα δεν τον βλεπει(το λογο)!!Ή απλα νομιζει οτι δεν τον "συμφερει" να τον δει(το λογο)!!!;)
Δυσκολο να γινει Ευρωπαιος ο Ελληνας.......:roll:

Μα τι λες ?
Μαλλον απο το νεαρο της ηλικιας σου δεν γνωριζεις. Καλο να διαβασεις λιγη ιστορια. Επισης να ζησεις και λιγο γερμανια , ετσι για να καταλαβεις τι ειναι οι γερμανοι και ποσο ρατσιστες ειναι.
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Για τις μπύρες τους, τα μουσεία τους και γιατί σύμφωνα με μία έρευνα που έγινε το Μάη του 2011 από το γερμανικό κέντρο έρευνας για τον καρκίνο φαίνεται ότι οι φίλοι μας οι Γερμανοί δεν είναι και τόσο πειθαρχημένοι με τον αντικαπνικό τους νόμο. Σύμφωνα με τα στοιχεία της έρευνας ο έλεγχος έγινε σε 3000 παμπ, σε δέκα χώρες της Γερμανίας συμπεριλαμβανομένων του Βερολίνου, Ντυσελντορφ, Μοναχου και στις 4 από τις 5 παμπ ο κόσμος κάπνιζε κανονικά.
80% of German pubs still allow smoking: study
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
Μα τι λες ?
Μαλλον απο το νεαρο της ηλικιας σου δεν γνωριζεις. Καλο να διαβασεις λιγη ιστορια. Επισης να ζησεις και λιγο γερμανια , ετσι για να καταλαβεις τι ειναι οι γερμανοι και ποσο ρατσιστες ειναι.

Ναι,ειμαι νεαρη σε ηλικια,αλλα δεν ειναι δυσκολο να δω τον Ελληνα να παρανομει...Ακουει "νομος" και στριβει!!!!!!Τουλαχιστον οι νομοι των Γερμανων εφαρμοζονται.;)
Ναι,θελω να ζησω στη Γερμανια,γιατι ηρεμω εκει.Σε αντιθεση με την Ελλαδα που υπαρχουν παντου νευρα κι ενταση...:roll:
Καλο ειναι να μη βαζουμε ολους τους ανθρωπους στο ιδιο τσουκαλι.Δε μπορω να πω εγκληματιες,για παραδειγμα,ολους τους απογονους των Ναζι...Αλλες οι εποχες τωρα.
Προσωπικα,δεν εχω γνωρισει ανθρωπο να μην ειναι ρατσιστης,αλλα να μισει ετσι,οπως ο Ελληνας,οχι,αγαπητε.....
Παντως δε σε κοβω για αντιρατσιστη κι εσενα...:D
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Για τις μπύρες τους, τα μουσεία τους και γιατί σύμφωνα με μία έρευνα που έγινε το Μάη του 2011 από το γερμανικό κέντρο έρευνας για τον καρκίνο φαίνεται ότι οι φίλοι μας οι Γερμανοί δεν είναι και τόσο πειθαρχημένοι με τον αντικαπνικό τους νόμο. Σύμφωνα με τα στοιχεία της έρευνας ο έλεγχος έγινε σε 3000 παμπ, σε δέκα χώρες της Γερμανίας συμπεριλαμβανομένων του Βερολίνου, Ντυσελντορφ, Μοναχου και στις 4 από τις 5 παμπ ο κόσμος κάπνιζε κανονικά.
80% of German pubs still allow smoking: study
που είναι αυτά τα μαγαζιά? γιατί δεν τα βρίσκω εγώ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom