Γιατί μας αρέσει η Γερμανία;

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Μόλις γύρισα από Γερμανία. Μείναμε Μόναχο και Μπάντεν-μπάντεν. Στο Μόναχο μου έκανε τρομερή εντύπωση το μουσείο τεχνολογίας και επιστήμης. Φοβερό!!!! Λυπήθηκα που δεν είχαμε περισσότερο χρόνο να αφιερώσουμε και τρέχαμε για να δούμε όσα περισσότερα μπορούσαμε. Το Μπάντεν-μπάντεν μια πολύ όμορφη λουτρόπολη που κινείται γύρω από τα λουτρά. Η Χαιδελβέργη είναι μια πανέμορφη πόλη που αξίζει να την επισκεφθείς. Όσοι την επισκευθείτε να ανεβείτε με το τελεφερικ στο παλάτι γιατί η ανηφόρα είναι απίστευτη. Κατεβείτε την με τα πόδια. Απογοητεύθηκα Όμως λίγο γιατί ενώ είναι μέσα Νοέμβρη τώρα ετοιμάζανε τον στολισμό και τα χριστουγεννιάτικα υπαίθρια παζάρια και έτσι δεν μπήκαμε στο κλίμα των χριστουγέννων. Πάντως ήταν μια εξαιρετική απόδραση.
 

miki

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία-Ριβιέρα-Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου δεν έχω πάει ως τώρα
Η αίσθηση ότι ζεις στην καρδιά της Ευρώπης

Αυτό για μένα είναι η Γερμανία...Το να ξυπνήσω,να πάρω το επόμενο τρενάκι και να βρεθώ σε λίγη ώρα στην διπλανή χώρα...έτσι.Χωρίς καλά καλά να το καταλάβω...
Η φύση,το πράσινο...η αίσθηση του να μην είσαι αγχωμένος...(για τους επισκέπτες)...το Καρναβάλι της Κολωνίας...(είναι απίστευτο πόσο κέφι κάνεις ακούγοντας ΜΟΝΟ γερμανικά καρναβαλικά τραγούδια)...όσο για τον επαγγελματισμό...εντάξει...επειδή έχω δει και χειρότερα από τα δικά μας σε άλλες χώρες, έχω εκτιμήσει και την Ελλαδίτσα πολλές φορές...αλλά σίγουρα και αυτό σε γοητεύει...
Όσο για το διαφορετική κουλτούρα...είναι που θα πέσεις...Προσωπικά λαμβάνοντας μέρος σε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα,ήμουν φιλοξενούμενη σε μία γερμανική οικογένεια(στο πλαίσιο του προγράμματος) και δεν παρατήρησα κάτι παράξενο...αντίθετα οι άνθρωποι ήταν και αρκετά large!!!Από άλλα άτομα του ίδιου προγράμματος μάθαινα ότι είχαν βαρεθεί να τρώνε πουρέ με λουκάνικα..(για οικονομία)...Προσωπικά από μία άλλη εμπειρία που είχα,παρόμοια με την πρόσκληση σε γεύμα,που κάποιος φίλος ανέφερε στο forum έχω να καταθέσω το εξής:προσκληθηκα σε club για τα γεννέθλια ενός γνωστού μου(που προσκάλεσε και άλλα άτομα φυσικά)αλλά δεν μου ανέφερε ότι είχε γεννέθλια.Πήγα στο (χάλια)club και αφού είχε περάσει η ώρα μου εξήγησε ότι μας κάλεσε διότι είχε γεννέθλια και φυσικά στο τέλος ο καθένας πλήρωσε τα δικά του!!!!(να άξιζε και το μαγαζί χαλάλι!!!)Λίγες ημέρες πριν που είχα εγώ τα δικά μου γεννέθλια είχα μαγειρέψει για 12 άτομα(και για την εν λόγω παρέα)ένα σωρό πράγματα!!!(και ούτε μία μπύρα δεν άξιζα να με κεράσει!)Όταν τα έλεγα σε ένα φίλο μου Τούρκο(της Γερμανίας)που είχε παραβρεθεί στα γεννέθλιά μου(με την γνωστή ελληνική τυπικότητα)μου εξήγησε το παραμύθι...
Επίσης μου έχει τύχει να φιλοξενούμαι από φίλους μου Ιάπωνες στην Γερμανία που είχαν συγκατοίκους γερμανούς(φοιτητές όλοι προ 10ετίας)και οι 2 αυτοί γερμανοί να έχουν κουβαλήσει 7 άτομα από τα χωριά τους για να περάσουν μαζί το Καρναβάλι(ο χαμός και η μπίχλα στο σπίτι και εγώ με τα γιαπωνεζάκια συν μία φιλη που ήρθε εκτάκτως από ελλάδα)να κάνουμε τις φιλιππινέζες...και ενώ κανόνιζαν σκι στην τσεχία δεν μας κάλεσαν αφ'ενός(εμείς τους καλούσαμε παντού)και αφ ετέρου μία μέρα πριν φύγουν έφαγαν όλα τα φαγητά μας,άφησαν τα πιάτα βρώμικα και την κουζίνα χάλια και έφυγαν!!!!
Όπου πέσεις είναι αυτός ο λαός...γι' αυτό δεν βάζω ταμπέλες...
Φυσικά μου έχει τύχει γερμανός να προσπαθεί να με πείσει ότι οι θάλασσες της Γερμανίας είναι πιό ωραίες από τις Ελληνικές...
Εγώ γενικά την θεωρώ όμορφη χώρα,όχι συγκλονιστική...όσες φορές μου τύχει θα πηγαίνω με χαρά...
Και για όποιον δεν έχει πάει εξωτερικό τη θεωρώ πολύ ασφαλή χώρα για πρώτο ταξίδι...

Viele Gruesse!!!:haha:
 

dimemples

Member
Μηνύματα
36
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μας αρέσει γιατί είναι μια οργανωμένη χώρα, με φιλικούς κατοίκους που έχουν πάντα διάθεση να σε βοηθήσουν, αλλά και επειδή εκμεταλλεύονται στο έπακρον όσα παράγουν, αξιοποιώντας τα με τον βέλτιστο τρόπο!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
μου αρεσει γιατι την αλλη παρασκευη πεταω παλι για μοναχο κ απο εκει οδικως για Αλπεις...
κ ας λεει οτι θελει το FOCUS
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
μας αρέσει γιατί μπορούμε να πετάμε με 0,5Ε προ φόρων(Βουδαπέστη-Κολωνία)!!!όπερ 29,75Ε τελική τιμή και με βαλίτσα!!!;);)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.284
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom