Ιταλία Γύρος Ιταλίας με αμάξι

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
:D
Καλημέρα σε όλους.
Σκέφτομαι γύρω στις αρχές Δεκεμβρίου να κάνω ταξίδι στην Ιταλία με το αμάξι μου. Μάλλον 10, ίσως και 15 μέρες. Ο άντρας μου (και εγώ) έχει τρέλα με την Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία, άρα είναι δεδομένο οτι πάμε να δούμε πολλά αρχαία. Ένα μίκρο πλάνο που έχω κάνει είναι: Μπάρι - Σ.Μαρίνο - Βενετία - Βερόνα - Μιλάνο - Τορίνο - Γένοβα - Πίζα - Φλωρεντία - Ρώμη - Πομπηία - Μπάρι. Ίσως ακούγεται βαρύ αλλά μπορεί να μην ξαναπάω Ιταλία και θα ήθελα να καταφέρω να δω όσο περισσότερα γίνεται.
Και ήθελα επίσης να σας ρωτήσω για αναλυτικούς χάρτες πόλεων για gps (συγκεκριμένα έχω το Road Finder Pns 143) πού πρέπει να ψάξω;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν χιονίσει οι δρόμοι είναι προσπελάσιμοι ή γίνεται χαμος όπως εδώ στην Ελλάδα; Θα πρέπει να έχω και αλυσίδες;
Ευχαριστώ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.048
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μιλάμε για κάποιους από τους καλύτερους (και καλύτερα συντηρούμενους) αυτοκινητόδρομους της Ευρώπης. Εφόσον δεν συμβεί κάτι εξαιρετικά ασυνήθιστο, δεν τίθεται καν θέμα κλεισίματος ή απροσπέλαστων δρόμων.
Στο συγκεκριμένο ταξίδι δεν έχετε και ορεινές περιοχές - αν και μια επίσκεψη στην Cortina d' Ampezzo μάλλον θα ήταν ενδιαφέρουσα προσθήκη - οπότε μη φοβάστε.

Παρατηρώ ότι έχετε παραλείψει εντελώς την Emilia-Romagna. Μια στάση στη Bologna (τουλάχιστον) επιβάλλεται - αν δεν προλαβαίνετε αφήστε το Σαν Μαρίνο. Απο κει και πέρα, και η Modena και η Parma αξίζουν τον κόπο ως προορισμοί.

Επίσης, αξίζει να κάνετε κι άλλες στάσεις στην Τοσκάνη (π.χ. Σιέννα), ενώ ακόμα κι αν δε θρησκεύεστε, η Ασσίζη αξίζει.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Επί τροχάδην...

1.Για τους δρόμους τα είπε σωστότατα ο taver...

2.Για το ταξίδι... Πήγαινε από Βενετία και γύρνα από Μπάρι... Θα γλιτώσεις ταλαιπορία βενζίνη διόδια... Θα φας πιο πολλά στα ναύλα αλλά γενικά θα είσαι κερδισμένη...

3. Για χάρτες δεν έχω ιδέα...

4. Για διαδρομή... Πέτα έξω το Τορίνο και το Σαν Μαρίνο... Δεν προσφέρουν τίποτε για τα ενδιαφέροντά σου και είναι και ανάποδα... Βάλε μέσα την Ραβένα με τα ψηφιδωτά και πήγαινε Σιένα και 1-2 μέρες στα χωριά των Ετρούσκων στην Ν.Τοσκάνη...

5. Δώσε ιδιαίτερο βάρος στη Νάπολη και στα πέριξ. Το ιδανικό θα ήταν να πας Σικελία... Παράδεισος για τους αρχαιολάτρες... Αν όντως ενδιαφέρεσαι για αρχαία πρέπει να είναι η πρώτη σου επιλογή...

Αυτά...
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Ειχα παει με πρακτορειο αλλα μη χασεις την Σιενα με τιποτα
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Επειδη είμαι απο Κεφαλονια το Σαν Μαρίνο το είχα βασικά ως ενδιάμεση στάση, γιατί από εδώ κατευθείαν έχει μόνο Αγούδημο που βγαίνει Μπάρι, αλλά νομίζω και εγώ οτι τελικά είναι καλύτερα να περάσω Πάτρα-Βενετία. Σιένα στο πρόγραμμα και Μπολόνια-Ραβένα.
Από οτι κατάλαβα δηλαδή μόνο με καινούργια λάστιχα και χωρίς αλυσίδες είμαι εντάξει;
Ευχαριστώ.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εντάξει είσαι, αλλά αν έχεις αλυσίδες ρίξτες στο πορτ μπαγκάζ για να νιώθεις ας πούμε πιο ασφαλής..για να μη το χεις και στο μυαλό σου..
 

gianis50

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πεκινο
Συμφωνω με οσα ειπαν taver και traveller.H Ιταλια εχει τοσο ωραια μερη να δεις που το Σαν Μαρινο θα ηταν η τελευταια επιλογη μου.Η ταπεινη μου γνωμη ειναι το μερος αυτο εγινε γνωστο στους Ελληνες απο τοτε που καποια ναυτιλιακη εταιρεια που δραστηριοποιηται στην γραμμη της Ανκονα και ηθελε να γεμιζει τα χειμερινα της δρομολογια με επιβατες ,πλασαρισε ντε και καλα οτι εκει ειναι ο παραδεισος της αγορας.
Και βουρ η γιαγια μου που εκανε το ονειρο της πραγματικοτητα να δει την Ιταλια.Φθανανε στην Ανκονα στις 12 το μεσημερι και τους πηγαιναν με πουλμαν 100 χιλ.στο Σαν Μαρινο ,και παλι πισω στο καραβι στις 6 το απογευμα για Πατρα.
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους, με βοηθήσατε αρκετά. Αν ήξερε και κάποιος για χάρτες για gps...!
Όσο για ξενοδοχεία έχω διαβάσει και σε άλλα posts που προτείνετε να κλείσουν απο πριν δωμάτιο, αλλά φοβάμαι πως θα με περιορίσει (αν π.χ. ένα μέρος μου αρέσει και θέλω να κάτσω και άλλη μέρα) γι' αυτό λέω να δοκιμάσω την τύχη μου και να πάω έτσι.:cool::cool::cool:
 

Lifesparker

Member
Μηνύματα
65
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δανια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
προτεινω να συνδιασεις και την πομπηια με την κοστιερα μαλφιτανα, ποζιτανο, αμαλφι κτλ. κατι το καταπληκτικο. συμβουλη, μην μπεις στην ναπολη, παρολο που ειναι ομορφη. ειναι ρισκο.
προτεινω Βερονα, δεν υπαρχει περιπτωση να μην σου αρεσει, ειναι η αγαπημενη μου πολη της ιταλαιας. (ρομεο και ιουλιετα σου λεει τιποτα;)...
επισης ναι σιενα.
δεν χρειαζεσαι ηλεκτρονικο χαρτη, αγορασε ενα χαρτη κανονικο, δεν υπαρχει προβλημα.
οσο για αλυσιδες, ε οχι μην τρελαθουμε!!!!
ΑΛΛΑ, προσεχε, στην περιοχη εμιλια ρομανια, εχει πολυ συχνα ομιχλη. πολυ ομιχλη!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.048
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
προτεινω να συνδιασεις και την πομπηια με την κοστιερα μαλφιτανα, ποζιτανο, αμαλφι κτλ. κατι το καταπληκτικο. συμβουλη, μην μπεις στην ναπολη, παρολο που ειναι ομορφη. ειναι ρισκο.
προτεινω Βερονα, δεν υπαρχει περιπτωση να μην σου αρεσει, ειναι η αγαπημενη μου πολη της ιταλαιας. (ρομεο και ιουλιετα σου λεει τιποτα;)...
επισης ναι σιενα.
δεν χρειαζεσαι ηλεκτρονικο χαρτη, αγορασε ενα χαρτη κανονικο, δεν υπαρχει προβλημα.
οσο για αλυσιδες, ε οχι μην τρελαθουμε!!!!
ΑΛΛΑ, προσεχε, στην περιοχη εμιλια ρομανια, εχει πολυ συχνα ομιχλη. πολυ ομιχλη!!!
Σκέφτηκα κι εγώ την Κοστιέρα Αμαλφιτιάνα, αλλά μάλλον το χειμώνα δεν θα είναι και τόσο ενδιαφέρουσα. Το ίδιο ισχύει και για τα Cinque Terre, και για το Sirmione, δίπλα στη Βερόνα, η οποία είναι όντως καταπληκτική πόλη.
Μια παρατήρηση μόνο: Ο Ρωμαίος και η Ιουλιέττα είναι έργο Βρεττανού συγγραφέα (Shakespeare) που απλά υποτίθεται ότι εξελίσσεται στη Βερόνα. Μην παρασυρθείτε από υποτιθέμενα αξιοθέατα...
Θα διαφωνήσω για το GPS: Είναι σωτήριο για να μπαίνεις - βγαίνεις γρήγορα από τις πόλεις, να βρίσκεις το τάδε ξενοδοχείο κλπ.
 
Μηνύματα
159
Likes
43
..............Αν ήξερε και κάποιος για χάρτες για gps...! ..............
Σχετικά με την ερώτησή σου για χάρτες ή για GPS, θα σου έλεγα τα εξής.
Οι χάρτες είναι πολύ καλοί για μία συνολική απεικόνιση της πόλεως ή της περιοχής ή της χώρας, αλλά η πλοήγηση με χάρτη και κυρίως μέσα σε πόλη, για την εύρεση συγκεκριμένης διεύθυνσης (π.χ. ενός ξενοδοχείου), είναι αρκετά κουραστική και απαιτεί εξοικείωση και μεγάλη ευχέρεια του συνοδηγού που θα καθοδηγεί. Μη ξεχνάς ότι η γρήγορη ανάγνωση των πινακίδων των οδών και των αριθμών, μέσα στην κίνηση των πόλεων, είναι πολύ δύσκολη. Παλαιότερα ήμασταν αναγκασμένοι να χρησιμοποιούμε χάρτες περιοχών και πόλεων, η ταλαιπωρία όμως ήταν μεγάλη.
Σήμερα η χρήση χάρτου πόλεως είναι εύκολη μόνον αν κινείσαι με τα πόδια, αλλά για κίνηση με τροχοφόρο ενδείκνυται η χρήση GPS, η οποία μάλιστα δεν απαιτεί την οπωσδήποτε ύπαρξη συνοδηγού. Θα σου συνιστούσα να προμηθευθείς ένα σύγχρονο GPS, που να διαθέτει εύκολο στη χρήση λογισμικό με καλή και κυρίως πρόσφατη χαρτογράφηση, για να πλοηγηθείς άνετα προς τους επιλεγμένους προορισμούς πόλεων ή διευθύνσεων. Μπορείς μάλιστα να καταγράψεις εκ των προτέρων, στα αγαπημένα, όλες τις επιλεγμένες διευθύνσεις (ξενοδοχείων, αξιοθέατων κ.λ.π.), ώστε να μην καθυστερείς την ώρα που οδηγείς με την πληκτρολόγησή τους. Εγώ χρησιμοποιώ GPS που να δέχεται χάρτες, από το 2002 και βρήκαμε την ησυχία μας και εγώ και η πλοηγός σύζυγός μου._
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.284
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom