Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

Anna21

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Πόσο ειπε? οικονομικο ειναι το 130 την βραδια?? 3,5 δικλινα κλεινω με αυτη τη τιμή... :D
Θα παμε οικογένεια.. ψάχνω τετράκλινο σε αυτή τη τιμή.. Θα ηταν τελευταια επιλογή μας να χωριστουμε σε 2 δικλινα (μπαμπας - παιδι, μαμα - παιδι )

Ολα τα οικονομικα ξενοδοχεια στο Σουλταναχμετ ειναι σχετικα παλιας δόμησης και εχουν μικρα δωματια..ισως να κοιταξεις για διαμερισμα ή να πας προετοιμασμένη οτι θα στριμωχτειτε λιγο..οπότε μπες booking.com δες τι τιμες εχουν τα ξενοδοχεια της περιοχής και πες μας πιο νομιζεις οτι σου αρεσει να σου πουμε τη γνωμη μας αν το ξερουμε.... ας πουμε για παραδειγμα το Hurriyet Hotel διχνει οτι το οικογενειακο εχει 4 μονα κρεβατια... αλλα η τιμή σου κανει?
Το Hurriyet φαινεται καλο παρόλο που στις φώτο φαινονται 2 μονα στην μια με τον τοιχο και την πορτα του μπανιου απεναντι..και ένα διπλο στην άλλη με ένα μονό διπλα. Δεν δείχνει τα 4 κρεβάτια και είμαι υποψιασμένη μηπως το 4ο κρεβάτι είναι κανενα ράντζο ..

Δεν ειχα σκεφτει διαμέρισμα και είναι σε πολύ καλη τιμη.. ειδικα το Alhambra Residence, ξυλινο αρχοντικο του 19ου αιωνα.. η συνοικια Φατιχ εχει πιο οικονομικες λύσεις ή είναι ιδεα μου?
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Δεν δείχνει τα 4 κρεβάτια και είμαι υποψιασμένη μηπως το 4ο κρεβάτι είναι κανενα ράντζο ..
Αννα,μη στηριζεσαι και πολυ στις φωτογραφιες που βαζουν,γιατι δεν ανταποκρινονται συνηθως στο δωματιο που σου δινουν τελικα...το οποιο,ποιο συχνα θα σου φανει χειροτερο και με μικρες πιθανοτητες,καλυτερο....και,βεβαια,οχι μονο στην Κων/πολη,αλλα παντου.....θα διαβαζεις τα σχολια που θα προτιμησεις,να εχει πολλα(ανω των 100),επελεξε,να διαβασεις πρωτα τα σχολια οικογενειων και μετα των ζευγαριων.Μετα ψαξε το ιδιο ξενοδοχειο και στο tripadvisor,να δεις τις γνωμες και εκει....Αν βρεις καποιο ξενοδοχειο που σου αρεσει,μπορεις να στειλεις μειλ,πριν το κλεισεις να ζητησεις περαιτερω πληροφοριες....
ΥΓ.απο αγγλικα,πως πας;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δεν ειχα σκεφτει διαμέρισμα και είναι σε πολύ καλη τιμη.. ειδικα το Alhambra Residence, ξυλινο αρχοντικο του 19ου αιωνα.. η συνοικια Φατιχ εχει πιο οικονομικες λύσεις ή είναι ιδεα μου?
Με 9/10 στις κριτικές και 4 κρεβάτια στο διαμέρισμα (τα δύο διπλά) σίγουρα δε θα έχετε πρόβλημα και θαναι μεγάλο το δωμάτιο. Η τοποθεσία παίρνει επίσης 9, τα 800μ από την Σουλταναχμέτ είναι 10 λεπτά με τα πόδια. Ας μας πουν μόνο οι γνώστες αν έχει καμιά μεγάλη ανηφόρα εκεί.
Αν είχε διαθεσιμότητα τις μέρες που θα ξαναπάω εκεί θα έκλεινα. Δεν έχει πρωινό βέβαια αλλά τα περισσότερα που έχουν είναι χάλια, οι Τούρκοι τρώνε αηδίες το πρωί, καλύτερα και φθηνότερα βρίσκεις να φας έξω. Με 80 ευρώ το τετράκλινο και ξεχωριστά υπνοδωμάτια, δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο.
Δες το και στο tripadvisor
http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g293974-d6856864-Reviews-Alhambra_Residence-Istanbul.html
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.086
Δεν έχει πρωινό βέβαια αλλά τα περισσότερα που έχουν είναι χάλια, οι Τούρκοι τρώνε αηδίες το πρωί, καλύτερα και φθηνότερα βρίσκεις να φας έξω.
Εχω ακριβώς την αντίθετη άποψη! Υπάρχουν υπέροχα τούρκικα πρωινά!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εχω ακριβώς την αντίθετη άποψη! Υπάρχουν υπέροχα τούρκικα πρωινά!
Σίγουρα έχει να κάνει με τα γούστα του καθενός. Όταν ξαναπήγαμε στην Πόλη μείναμε σε τετράστερο, πολύ καλό ξενοδοχείο, και είχε έναν τεράστιο μπουφε.. Αλλά τρωγόντουσαν μόνο 3-4 πράγματα! Τα άλλα ήταν 10 είδη ελιές, αποξηραμένα φρούτα, παστά ψαρικά και αλλαντικά και τυριά με μπαχάρια. Ούτε τοστ δεν μπορούσες να φτιάξεις.. Το ίδιο και στην Σμύρνη πέρσι, πάλι 4στερο με μεγάλο μπουφέ και μόνο κάτι ποικιλίες από μπισκότα μου άρεσαν.. Τα άλλα κλασικά, ελιές, ελιές, και πάλι ελιές και ένα σωρό "σάλτσες" που δεν ξέρω καν τι ήταν..
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.086
Πράγματι είναι θέμα γούστου. Τοστ και ψωμί- βούτυρο- μαρμελάδα δεν τρώω ούτε με το ζόρι.
Γι αυτό ενθουσιάστηκα με τις τοπικές πικάντικες λιχουδιές, είτε αλμυρές είτε γλυκές.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πράγματι είναι θέμα γούστου. Τοστ και ψωμί- βούτυρο- μαρμελάδα δεν τρώω ούτε με το ζόρι.
Γι αυτό ενθουσιάστηκα με τις τοπικές πικάντικες λιχουδιές, είτε αλμυρές είτε γλυκές.
Βούτυρο-μαρμελάδες ούτε εγώ.. Αλλά θέλω να έχει τουλάχιστον ζαμπόν-τυρι να φτιάξω ένα τοστάκι, αυγά "χτυπητά" και φρέσκα φρούτα. Εκεί σε ταράζουν στα αποξηραμένα και στους ξηρούς καρπούς. Το είδα και στην αναζήτηση μου από τις φωτος των ξενοδοχείων ότι τα πιο πολλά έχουν παρόμοια πράγματα και όσοι θέλουν continental πρωινό απογοητεύονται. Η Σοφία ταξιδεύει και με παιδιά και νομίζω δύσκολα θα τους αρέσει το πρωινό που προσφέρουν, σίγουρα θα έχει και εξαιρέσεις αλλά θέλει ψάξιμο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εχω ακριβώς την αντίθετη άποψη! Υπάρχουν υπέροχα τούρκικα πρωινά!
@echo2011 θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα.Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες γιατί εμείς σε απλό 3στερο και το πρωινό ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιητικό και με ποικιλία.Και φρεσκότατες μαρμελάδες,και δημητριακά,και χυμούς,και αλλαντικά και τυριά και πίτες..δεν είδα δηλαδή κάποιο προιόν περίεργο ή να μη τρώγεται.Ούτε ελιές θυμάμαι:D

Πάντως το Alhambra Residence όντως φαίνεται αξιόλογο όμως άσχετα αν είναι θέμα γούστου, θεωρώ ειδικά για οικογένεια πολύ βολικό και απαραίτητο ένα ξενοδοχείο να έχει πρωινό.Αλλά σίγουρα δεν θα το απέρριπτα γι'αυτό τον λόγο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.086
Εντάξει, θυμάμαι ελιές 5-6 ειδη, αλλά έχω μείνει σε 2 ξενοδοχεία, και στα δύο μου φάνηκε φανταστικό το ότι είχαν μαγειρευτά φαγητά με λαχανικά, σαλάτες, πικάντικα τυριά και αλλαντικά, ομελέτες. Το δεύτερο είχε και ωραία και πρωτότυπα γλυκά. Εννοείται ότι δεν μπορύσα να φάω μεσημεριανό μετά...
Μου κάνει εντύπωση αυτό με τα παστά ψάρια, τα ξηρά φρούτα και τους ξηρούς καρπούς- δεν το είδα πουθενά.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Κι εγώ θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες στο θέμα πρωινού. Πολλά γλύκα, ποικιλία σε κρύα και ζεστά πιάτα και ό,τι ήθελε κανείς. Οκ, ελιές πολλές είχε, αλλά ήταν απλά ένα μέρος ενός πολύ ποιοτικού και καλού πρωινού, που με έκανε να πεινάσω μόνο το βράδι.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Tι να πω, ίσως είμασταν εμείς άτυχοι.. Εγώ θυμάμαι και στα δύο Τούρκικα ξενοδοχεία ένα μεγάλο τραπέζι μόνο με ποικιλίες αποξηραμένων (σύκα, δαμάσκηνα) και ξηρών καρπών, πολύ βαριά αλλαντικά και τυριά με μπαχάρια ή "λύσσα".. Αρκετά λαχανικά, αμέτρητες ελιές, ελάχιστα γλυκά, αυγά μόνο βραστά.. Μανιτάρια, λουκάνικα, αυγά, κρουασάν,κέικ τίποτα.. Το μόνο καλό ήταν οι κρέπες που είχε το ένα και ψητές πατάτες το άλλο. Και τώρα που ψάχνω να ξαναπάω βλέπω στα σχόλια πολλούς που λένε αρνητικά για το πρωινό σε καλά ξενοδοχεία..
Που μείνατε βρε παιδιά πείτε να πάρω καμιά ιδέα..
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Tι να πω, ίσως είμασταν εμείς άτυχοι.. Εγώ θυμάμαι και στα δύο Τούρκικα ξενοδοχεία ένα μεγάλο τραπέζι μόνο με ποικιλίες αποξηραμένων (σύκα, δαμάσκηνα) και ξηρών καρπών, πολύ βαριά αλλαντικά και τυριά με μπαχάρια ή "λύσσα".. Αρκετά λαχανικά, αμέτρητες ελιές, ελάχιστα γλυκά, αυγά μόνο βραστά.. Μανιτάρια, λουκάνικα, αυγά, κρουασάν,κέικ τίποτα.. Το μόνο καλό ήταν οι κρέπες που είχε το ένα και ψητές πατάτες το άλλο. Και τώρα που ψάχνω να ξαναπάω βλέπω στα σχόλια πολλούς που λένε αρνητικά για το πρωινό σε καλά ξενοδοχεία..
Που μείνατε βρε παιδιά πείτε να πάρω καμιά ιδέα..
Εμεις παντως κραταμε και καμμια ρακή απο Κρητη και χτυπαμε καμμια μετα τον καφε με αγγουρακι τοματα φετουλα και ελιά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.987
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom