Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Tι να πω, ίσως είμασταν εμείς άτυχοι.. Εγώ θυμάμαι και στα δύο Τούρκικα ξενοδοχεία ένα μεγάλο τραπέζι μόνο με ποικιλίες αποξηραμένων (σύκα, δαμάσκηνα) και ξηρών καρπών, πολύ βαριά αλλαντικά και τυριά με μπαχάρια ή "λύσσα".. Αρκετά λαχανικά, αμέτρητες ελιές, ελάχιστα γλυκά, αυγά μόνο βραστά.. Μανιτάρια, λουκάνικα, αυγά, κρουασάν,κέικ τίποτα.. Το μόνο καλό ήταν οι κρέπες που είχε το ένα και ψητές πατάτες το άλλο. Και τώρα που ψάχνω να ξαναπάω βλέπω στα σχόλια πολλούς που λένε αρνητικά για το πρωινό σε καλά ξενοδοχεία..
Που μείνατε βρε παιδιά πείτε να πάρω καμιά ιδέα..
Radisson Bosphorus, λίγο μακριά, στο Ortakoy, αλλά πολύ καλό ξενοδοχείο αν το βρεις σε προσφορά. Το είχα βρει 80 ευρώ και μου έτυχε δωμάτιο με θέα στο Βόσπορο, πέρα μέχρι Σουλταναχμέτ. Το πρωινό, πέραν των επιλογών, και του εξαιρετικού τσαγιού που σέρβιρε σε παραδοσιακά σκεύη, είχε το ατού του να είναι δίπλα ακριβώς στο νερό, στη σκιά της γέφυρας Ατατούρκ.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Radisson Bosphorus, λίγο μακριά, στο Ortakoy, αλλά πολύ καλό ξενοδοχείο αν το βρεις σε προσφορά. Το είχα βρει 80 ευρώ και μου έτυχε δωμάτιο με θέα στο Βόσπορο, πέρα μέχρι Σουλταναχμέτ. Το πρωινό, πέραν των επιλογών, και του εξαιρετικού τσαγιού που σέρβιρε σε παραδοσιακά σκεύη, είχε το ατού του να είναι δίπλα ακριβώς στο νερό, στη σκιά της γέφυρας Ατατούρκ.
@marquis εσείς σίγουρα θα είχατε καλό πρωινό λόγω "Radisson", ξενοδοχείο μεγάλης αλυσίδας αποκλείεται να μην είχε και continental επιλογές.. Δε το βρίσκω παντως στο booking..
Εμεις παντως κραταμε και καμμια ρακή απο Κρητη και χτυπαμε καμμια μετα τον καφε με αγγουρακι τοματα φετουλα και ελιά
Χαχαχα από τέτοια άλλο τίποτα! Εσυ βρε @Vegerazaros που έχεις πάει τόσες φορές τι γνώμη έχεις;
Το Golden horn όντως φαίνεται από τις φωτος να έχει ποικιλία και ωραία πράγματα, ήταν από τα λίγα που είχα δει με καλό πρωινό όταν έψαχνα εντατικά. Αν δεν έλεγε πως το τρίκλινο είναι 15τμ θα είχα κλείσει εκεί.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
@marquis εσείς σίγουρα θα είχατε καλό πρωινό λόγω "Radisson", ξενοδοχείο μεγάλης αλυσίδας αποκλείεται να μην είχε και continental επιλογές.. Δε το βρίσκω παντως στο booking..

Χαχαχα από τέτοια άλλο τίποτα! Εσυ βρε @Vegerazaros που έχεις πάει τόσες φορές τι γνώμη έχεις;

Το Golden horn όντως φαίνεται από τις φωτος να έχει ποικιλία και ωραία πράγματα, ήταν από τα λίγα που είχα δει με καλό πρωινό όταν έψαχνα εντατικά. Αν δεν έλεγε πως το τρίκλινο είναι 15τμ θα είχα κλείσει εκεί.
Ορίστε: http://www.booking.com/hotel/tr/radisson-sas-bosphorus.en-gb.html

Μη το λες πάντως, ξέρεις πόσες φορές σε αλυσίδας, και καλής μάλιστα, μου έχει τύχει προκάτ πρωινό το οποίο ναι μεν πληροί την ποικιλία που περιμένει κανείς, αλλά από ποιότητα ας το αφήσουμε καλύτερα; Θέμα τύχης και ξενοδοχείου είναι κι αυτό.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
@marquis εσείς σίγουρα θα είχατε καλό πρωινό λόγω "Radisson", ξενοδοχείο μεγάλης αλυσίδας αποκλείεται να μην είχε και continental επιλογές.. Δε το βρίσκω παντως στο booking..

Χαχαχα από τέτοια άλλο τίποτα! Εσυ βρε @Vegerazaros που έχεις πάει τόσες φορές τι γνώμη έχεις;

Το Golden horn όντως φαίνεται από τις φωτος να έχει ποικιλία και ωραία πράγματα, ήταν από τα λίγα που είχα δει με καλό πρωινό όταν έψαχνα εντατικά. Αν δεν έλεγε πως το τρίκλινο είναι 15τμ θα είχα κλείσει εκεί.
Το τουρκικο πρωινο ειναι οντως βαρύ για τα γουστα μας....οταν μαλιστα εμεις για πρωινο πινουμε ενα καφε κ ενα τοστακι το πολυ....οταν λεω για ρακή κυριολεχτώ...και μεις σε ολα οσα εχουμε παει δεν εχουμε παρει :haha::haha:τελικα τιποτα αλλο απο τσαι κανενα κεκακι....αλλα ολη μερα τρωμε εξω....τα παντα!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036

Anna21

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Βούτυρο-μαρμελάδες ούτε εγώ.. Αλλά θέλω να έχει τουλάχιστον ζαμπόν-τυρι να φτιάξω ένα τοστάκι, αυγά "χτυπητά" και φρέσκα φρούτα. Εκεί σε ταράζουν στα αποξηραμένα και στους ξηρούς καρπούς. Το είδα και στην αναζήτηση μου από τις φωτος των ξενοδοχείων ότι τα πιο πολλά έχουν παρόμοια πράγματα και όσοι θέλουν continental πρωινό απογοητεύονται. Η Σοφία ταξιδεύει και με παιδιά και νομίζω δύσκολα θα τους αρέσει το πρωινό που προσφέρουν, σίγουρα θα έχει και εξαιρέσεις αλλά θέλει ψάξιμο.
Δεν ξέρω αν εννοουσες εμενα ..( γιατι με τα παιδια θα παω κι εγω), πραγματι αν τα παιδια μου εχουν επιλογες από διαφορα ειδη ελιων, πικάντικων τυριων και αποξηραμένων φρουτων για πρωινό .... μαλλον θα μεινουν νηστικα πινοντας ( αν διατίθεται) χυμο ή γάλα μόνο!:confused:

Έχει μείνει κανείς εδώ?
Σε συγκριση οι δυο συνοικίες?

Bosphorus Old City Hotel
Zem Hotel





 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Έχει μείνει κανείς εδώ?
Σε συγκριση οι δυο συνοικίες?

Bosphorus Old City Hotel
Zem Hotel



Το πρωτο ειναι στη πιο βολικη περιοχή ...κοιτα και αλλα εκει διπλα..κανε κρατηση αλλα προσεχε με ΔΩΡΕΑΝ ακυρωση γιατι θα ρεις καποιο καλλίτερο και θα θες να το αλλαξεις
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά

psilosgeo

Member
Μηνύματα
26
Likes
5
Ψάχνω να πάω Τουρκία τον Οκτώβριο.
Θέλω να βρώ ξενοδοχείο κοντά στο κέντρο για να μην ταλαιπωρούμαστε με τις μετακινήσεις πολύ. Είμαστε 5 ατομα και θέλουμε 1 δίκλινο και 1 τρίκλινο. Τι περιοχή προτείνετε;
Επίσης κοιτάζω να βγεί μάλλον για 4 βράδια μαξ 600€ σύνολο για όλα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ψάχνω να πάω Τουρκία τον Οκτώβριο.
Θέλω να βρώ ξενοδοχείο κοντά στο κέντρο για να μην ταλαιπωρούμαστε με τις μετακινήσεις πολύ. Είμαστε 5 ατομα και θέλουμε 1 δίκλινο και 1 τρίκλινο. Τι περιοχή προτείνετε;
Επίσης κοιτάζω να βγεί μάλλον για 4 βράδια μαξ 600€ σύνολο για όλα.
http://www.booking.com/hotel/tr/hur...1&req_adults=2&req_children=0&activeTab=htMap δες ξενοδοχεια εκει γυρω ανοιξε τον χαρτη..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.032
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom