Εκατόμβη στη Λιβύη

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Και που να με δεις με λευκή πυjjάμα και με άρπα, να χοροπηδάω σε αργή κίνηση σε ένα χωράφι με παπαρούνες.
Άμα το δεις κι'αυτό θα σε τρέχουνε με τις πάπιες και τα πιεσόμετρα...
Βλέπω απόφοιτος και εσύ του φροντιστηρίου "Ντόρα'' σε όλα τα επίπεδα!
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
timesofmalta.com - Updated: Libyan fighter jets arrive in Malta

βιντεο απο τα 2 πολεμικα αεροπλανα που πηγαν στην Μαλτα
Αναφέρουν αποστασία. Ο κλειός γύρω από το καθεστώς φαίνεται να κλείνει, καθώς αρχηγοί κρατών άρχισαν να πιέζουν. Ο Βρετανός πρωθυπουργός δήλωσε "We can see what is happening in Libya which completely appalling and unacceptable as the regime is using the most vicious forms of repression against people who want to see that country – which is one of the most closed and one of the most autocratic – make progress. The response they have shown has been quite appalling.”

Η Χίλαρυ Κλίντον μόλις ανέφερε 'The government of Libya has a responsibility to respect the universal rights of the people, including the right to free expression and assembly. Now is the time to stop this unacceptable bloodshed. We are working urgently with friends and partners around the world to convey this message to the Libyan government'

Ο Καντάφι απ'την άλλη απέσυρε τους φρουρούς στα σύνορα με την Αίγυπτο απειλώντας την Ευρώπη με κύμα αθρόας λαθρομετανάστευσης, ενώ η κρατική τηλεόραση ανέφερε πως επίκειται σύντομα διάγγελμά του προς τον λαό της Λιβύης.
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ο Γκαντάφι μάλλον έχασε την μπάλα. Αλήθεια ποιός έχει σειρά τώρα; Θα αφήσουν οι Αμερικάνοι το φίλο τους το Σαουδάραβα αβοήθητο; Γιατί μου φαίνεται ότι θα είναι ο μόνος που θα τη γλυτώσει;
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Οτι και να κανει ο ''συντροφος'' δικτατορας Κανταφι, οι μερες του, για να μην πω οι ωρες του, ειναι τελειωμενες, οπως ο ιδιος και το γελοιο καθεστως του.
Μπηκαμε πλεον για τα καλα, στην εποχη των εξεγερσεων και των επαναστασεων και τιποτα δεν μπορει να ανακοψει την θεληση των αραβων ''φτωχοδιαβολων'', για πραγματικη ελευθερια. Θα δουμε και αλλες εξεγερσεις και αλλες ανατροπες ''σοσιαλμπαροκ'' καθεστωτων και φαιδρων ''ηγετων'', που εκμεταλευονταν στο επακρο τους λαους τους.
Και κατι μου λεει, οτι το επομενο βημα, μετα τον αραβικο κοσμο, θα ειναι η Ε.Ε.
Δεν ξερω, σε ποια χωρα θα αναψει η πρωτη σπιθα, λογω ομως αναπτυγμενου καπιταλισμου και τρομακτικης συμμετοχης των οικονομιων της Ε.Ε. στην παγκοσμια οικονομια, τα ντομινο θα ειναι αλεπαλληλα και ραγδαια.
Και οσο το βιοτικο επιπεδο και οι νεοφτωχοι αυξανονται στην Ε.Ε., τοσο αυτο το ενδεχομενο θα πλησιαζει ολο και περισσοτερο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.885
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δεν μπερδεύομαι. Πρόκειται για ντόμινο.
Ελπίζω οι λατίνοι να ξυπνήσουν από τη νάρκη του αλκοόλ και του αράγματος και να κάνουν την αληθινή επανάσταση και όχι αυτό που τους κράτησε 5 δεκαετίες πίσω.
Επιτέλους να πέσουν οι μάσκες των λαοπρόβλητων και λαοφιλών ηγετών που διώχνουν τους κακούς, που τους πίνουν το αίμα. Και καταλήγουν να πίνουν οι ίδιοι το αίμα των λαών τους όχι με το καλαμάκι, αλλά με το μπουρί της σόμπας.
Και που θα πάει ο Καντάφι? σε ένα από τα αδελφά καθεστώτα: ή στο Ιράν, ή στην Αραβία, ή στη Βενεζουέλα, ή στην Κούβα. (τη Βολιβία δεν τη βάζω γιατί έχει ήδη καταρρεύσει και είναι κράτος-οπερέτα).
πιστευεις πραγματικα οτι μπορει κατι να αλλαξει?
ακομα και αν φυγουν απο την εξουσια οι δικτατορες του εκαστοτε αραβικου κρατους, θα εθει καποιος αλλος να πεταξει και 5 ψιχουλα στο λαο και θα γυρισουν να πουν κι ευχαριστω απο πανω. Κι ετσι θα αντεξουν αλλα 40 χρονια το νεο ζυγο:(
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γιάννη,ευτυχώς που υπάρχουν κι άλλοι "γραφικοί" που πιστεύουν ότι αυτό σύντομα θα περάσει στην αντίπερα όχθη της Μεσογείου.Με μεγαλύτερες πιθανότητες εδώ και στην Ισπανία κατά τη γνώμη μου.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εγώ μια ερώτηση καλόπιστα θα κάνω... πιστεύετε ότι οι συγκεκριμένες διαδηλώσεις είναι εντελώς αυθόρμητες? δηλαδή ο λαός σε αυτές τις χώρες ξεσηκώθηκε την συγκεκριμένη στιγμή εντελώς αυθόρμητα χωρίς καμία καθοδήγηση? Από τότε που έφυγε ο Μπεν Αλή και ο παππούς δηλαδή τι έχει αλλάξει σε αυτές τις χώρες? Άλλαξε τίποτε ουσιαστικό ή απλά άλλαξαν τα πρόσωπα? Ορίστηκαν κάποιες εκλογές? Μπήκαν κάποιοι φυλακή? Ανέλαβε ο λαός κάποια εξουσία?Το μόνο που έγινε ήταν που δώθηκαν καποια ψίχουλα στον κόσμο κι αυτός σιγά σιγά γύρισε στη μιζέρια του...


Εγώ ξέρω ότι πουθενά στις μέχρι τώρα τρεις εξεγέρσεις δεν υπάρχει ο πραγματικός καθοδηγητής, αυτός που θα μπει μπροστά και θα πάρει στις πλάτες του τις μάζες... αυτό είναι τυχαίο? Ξέρετε εσεις επαναστάσεις χωρίς λαϊκούς ηγέτες? Πιστεύετε ειλικρινά ότι οι Αμερικάνοι με τα τόσα συμφέροντα στην περιοχή δεν είχαν πάρει μυρουδιά για το θα γίνει? Εμένα το φτωχό μου το μυαλό άλλα σκέφτεται... οι παππούδες είχαν ξοφλήσει... σε δυό τρία χρόνια θα τα παρατούσαν ή θα έτρωγαν πιλάφια με τον Αλλάχ... μετά τι θα γινόταν? οι Ισλαμιστές θα ήταν προ των θυρών ή θα είχαμε αιματοκύλισμα και νέες δικτατορίες... η λύση απλή... ας φτιάξουμε μια ελεγχόμενη "επανάσταση", ας ξαναμοιράσουμε την τράπουλα και ας πουλήσουμε και λίγη δημοκρατία στις μάζες... το κουτόχορτο τζάμπα είναι... θα μας πούνε και καλούς... ο Μπεν Αλί , ο Μουμπάρακ και ο Καντάφι ότι έδωσαν έδωσαν... πάμε στους επόμενους δημοκράτες...

Κατά τα άλλα πιστέψτε εσεις στις αυθόρμητες επαναστάσεις και φτιαχτείτε με την ιδέα ότι κι εδώ θα έχουμε τα ίδια... εδώ δηλαδή τι θα γίνει παλλικάρια μου? Θα διώξουμε τον Γιωργάκη και τον Κωστάκη που τους ψηφίζουν και τους πιστεύουν εκατομύρια ψώνια, θα τους σφάξουμε και θα αναλάβουν οι μάζες την εξουσία? ή μήπως οι μαύροι και οι κόκκινοι φασίστες του Καρατζαφέρη και της Παπαρήγα θα δώσουν την λύση? Η παγκόσμια επανάσταση δηλαδή θα αρχίσει από το χωριό μας? Η παγκόσμια επανάσταση δεν υπάρχει περίπτωση να αρχίσει από την Ελλάδα παιδιά μου...όταν ο μεγάλος Τρότσκυ μίλαγε για διαρκή και παγκόσμια επανάσταση και ζητούσε επιτακτικά την εξαγωγή της οι Σταλινικοί δολοφονούσαν και ακολουθούσαν σεχταριστική πολιτική γιατί φοβόντουσαν για τα κεκτημένα της γραφειοκρατίας... η ευκαιρία τότε χάθηκε... τώρα μερικοί γραφικοί πιστεύουν ότι έχουν ωριμάσει οι συνθήκες και το 2011 είναι 1921... η ιστορία θα δείξει... αν θα τους δικαιώσει ή θα γελάει μαζί τους...
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Υποψιασμενο σε βρισκω traveller. Συμφωνω μαζι σου. Ολα στημενο παιχνιδι.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ακόμα κι έτσι να είναι τι προτείνεις;
Να κάτσουν οι λαοί και να κοιτάνε ή να περιμένουν τον Μεσσία-ηγέτη της επανάστασης(μπρρρρ);

Κανείς δεν μίλησε για παγκόσμιο ξεσηκωμό,κανείς δεν είπε από που θα ξεκινήσει η παγκόσμια επανάσταση.Κάθεσαι και προσπαθείς να ανοίξεις μέτωπα και μου θυμίζεις το ανέκδοτο "εσύ κι ο γρύλος σου".Συζητάμε απλώς ότι κάποιοι λαοί απηυδήσανε και κάποιοι άλλοι σύντομα θα βρεθούν στη θέση τους.Τι θα γίνει και ποιά μορφή θα πάρει τουλάχιστον εγώ δεν ευαγγελίζομαι πως την ξέρω.Εσύ πάλι που έχεις διαβάσει την ιστορία των επόμενων δύο αιώνων (γιατί των προηγούμενων κάπου την χάνεις) πες μας και τι καιρό θα κάνει αύριο να ξέρω αν θα πάρω ομπρέλα.

Α,ναι.Περίμενε και τον ηγέτη.Γιατί από ηγέτες έφαγε καλά αυτός ο κόσμος....
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Δεν περιμενουμε κανεναν ηγετη απλως νομιζω οτι οι μαζικες επαναστασεις ειναι καθοδηγουμενες και στο τελος ο λαος παλι θα πειναει. Παντα ετσι δεν γινεται?
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Εγώ μια ερώτηση καλόπιστα θα κάνω... πιστεύετε ότι οι συγκεκριμένες διαδηλώσεις είναι εντελώς αυθόρμητες? δηλαδή ο λαός σε αυτές τις χώρες ξεσηκώθηκε την συγκεκριμένη στιγμή εντελώς αυθόρμητα χωρίς καμία καθοδήγηση? Από τότε που έφυγε ο Μπεν Αλή και ο παππούς δηλαδή τι έχει αλλάξει σε αυτές τις χώρες? Άλλαξε τίποτε ουσιαστικό ή απλά άλλαξαν τα πρόσωπα? Ορίστηκαν κάποιες εκλογές? Μπήκαν κάποιοι φυλακή? Ανέλαβε ο λαός κάποια εξουσία?Το μόνο που έγινε ήταν που δώθηκαν καποια ψίχουλα στον κόσμο κι αυτός σιγά σιγά γύρισε στη μιζέρια του...


Εγώ ξέρω ότι πουθενά στις μέχρι τώρα τρεις εξεγέρσεις δεν υπάρχει ο πραγματικός καθοδηγητής, αυτός που θα μπει μπροστά και θα πάρει στις πλάτες του τις μάζες... αυτό είναι τυχαίο? Ξέρετε εσεις επαναστάσεις χωρίς λαϊκούς ηγέτες? Πιστεύετε ειλικρινά ότι οι Αμερικάνοι με τα τόσα συμφέροντα στην περιοχή δεν είχαν πάρει μυρουδιά για το θα γίνει? Εμένα το φτωχό μου το μυαλό άλλα σκέφτεται... οι παππούδες είχαν ξοφλήσει... σε δυό τρία χρόνια θα τα παρατούσαν ή θα έτρωγαν πιλάφια με τον Αλλάχ... μετά τι θα γινόταν? οι Ισλαμιστές θα ήταν προ των θυρών ή θα είχαμε αιματοκύλισμα και νέες δικτατορίες... η λύση απλή... ας φτιάξουμε μια ελεγχόμενη "επανάσταση", ας ξαναμοιράσουμε την τράπουλα και ας πουλήσουμε και λίγη δημοκρατία στις μάζες... το κουτόχορτο τζάμπα είναι... θα μας πούνε και καλούς... ο Μπεν Αλί , ο Μουμπάρακ και ο Καντάφι ότι έδωσαν έδωσαν... πάμε στους επόμενους δημοκράτες...

Κατά τα άλλα πιστέψτε εσεις στις αυθόρμητες επαναστάσεις και φτιαχτείτε με την ιδέα ότι κι εδώ θα έχουμε τα ίδια... εδώ δηλαδή τι θα γίνει παλλικάρια μου? Θα διώξουμε τον Γιωργάκη και τον Κωστάκη που τους ψηφίζουν και τους πιστεύουν εκατομύρια ψώνια, θα τους σφάξουμε και θα αναλάβουν οι μάζες την εξουσία? ή μήπως οι μαύροι και οι κόκκινοι φασίστες του Καρατζαφέρη και της Παπαρήγα θα δώσουν την λύση? Η παγκόσμια επανάσταση δηλαδή θα αρχίσει από το χωριό μας? Η παγκόσμια επανάσταση δεν υπάρχει περίπτωση να αρχίσει από την Ελλάδα παιδιά μου...όταν ο μεγάλος Τρότσκυ μίλαγε για διαρκή και παγκόσμια επανάσταση και ζητούσε επιτακτικά την εξαγωγή της οι Σταλινικοί δολοφονούσαν και ακολουθούσαν σεχταριστική πολιτική γιατί φοβόντουσαν για τα κεκτημένα της γραφειοκρατίας... η ευκαιρία τότε χάθηκε... τώρα μερικοί γραφικοί πιστεύουν ότι έχουν ωριμάσει οι συνθήκες και το 2011 είναι 1921... η ιστορία θα δείξει... αν θα τους δικαιώσει ή θα γελάει μαζί τους...
Προσωπικα, Traveller, θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου, στην τελευταια παραγραφο του κειμενου σου, που αναφερεσαι στον Τροτσκι σε αντιπαραθεση με την σταλινικη γραφειοκρατια, η οποια καταδιωξε και εξοντωσε, πολιτικα και φυσικα, οποιαδηποτε φωνη μιλουσε για την αναγκη της Διαρκους Επαναστασης και την εξαγωγη της σε αλλες ανεπτυγμενες καπιταλιστικα χωρες.
Αφου ομως, οπως αντιλαμβανομαι, ενστερνιζεσαι τις αποψεις του πραγματι μεγαλου Τροτσκι, θα μου επιτρεψεις, ορισμενες παρατηρησεις, προς χαρην της συζητησης:
1).Δεν ισχυριστηκα ποτε, οτι σε αυτες τις χωρες που τωρα εξεγειρονται, υπαρχουν ετοιμες επαναστατικες ηγεσιες, οι οποιες θα ηγηθουν πολιτικα του επαναστατημενου πληθους ωστε να εγκαθιδρυθει το εργατικο κρατος.
Η οσες τετοιες ηγεσιες υπαρχουν, εχουν πολυ μικρη επιρροη στις μαζες, για να πετυχουν κατι τετοιο. Αν υπηρχαν, θα ηταν ολα ομορφα και ωραια.
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι οι εξεγερσεις τους, ειναι ''στημενες'' και κατευθυνομενες απο τους Αμερικανους η δεν ξερω γω, απο ποιους αλλους...Αφου αναφερεσαι στον Τροτσκι, θα γνωριζεις πολυ καλα, οτι η εξηγηση που δινει για την κινηση της Ιστοριας και των μαζων, στηριζεται στον ιστορικο υλισμο και στην συνεχη, καθημερινη ταξικη παλη, των καταπιεσμενων στρωματων. Ο Τροτσκι οπως και αλλες μορφες του παγκοσμιου επαναστατικου κινηματος (βλ. Γκραμσι κ.α.), δεχονται λοιπον την κινηση των μαζων, εστω και την αυθορμητη, σαν κινηση της Ιστοριας και απορριπτουν τις ''θεωριες συνωμοσιας''.
Η ''συνωμοσιολογικη'' αντιληψη της Ιστοριας, ειναι πολυ μακρια απο τις αντιληψεις του επαναστατικου κινηματος.
2).Οσο για την Ελλαδα, δεν ισχυει κατι διαφορετικο απο τα παραπανω.
Και εδω υπαρχει ελειμμα επαναστατικης πολιτικης αποψης που να κυριαρχει στα φτωχα και εργατικα στρωματα, τα οποια συνεχιζουν να επηρεαζονται και να ακολουθουν πολιτικα τα αστικα και σταλινικα κομματα.
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι οσοι πιστεουμε σε κατι διαφορετικο, θα σταυρωσουμε τα χερια και θα πουμε ''σφαξε με αγα μου, ν'αγιασω''!
Ουτε θα αποριψουμε συλληβδην, τις αυθορμητες εξεγερσεις των λαικων στρωματων, ως κατευθυνομενες.
Μπορει αυτες, να μην φτανουν μεχρι την αμφισβητηση του καπιταλιστικου συστηματος και την εγκαθιδρυση ενος εργατικου κρατους (κατα Τροτσκι), ειναι ομως οι πρωτες ρηξεις με το συστημα ενος μεγαλου κομματιου του λαου και αυτο ειναι θετικο.
Οπως θετικες για την Ιστορια και την ταξικη παλη, ηταν η ανατροπη των σταλινικων καθεστωτων στην πρωην ΕΣΣΔ και τις χωρες της Αν. Ευρωπης.
Θυμασαι, οτι και τοτε, καποιοι ''διανοουμενοι'' του συστηματος, ειχαν ''προβλεψει'' το ''τελος της Ιστοριας'', θεωρωντας πως ο καπιταλισμος ειχε τελειωτικα συντριψει το οραμα του σοσιαλισμου(οχι φυσικα του σταλινισμου).
Δυο δεκαετιες μετα, τα πραγματα δεν ειναι καθολου ετσι.
Η Ιστορια, οχι μονο δεν ''τελειωσε'', αλλα εκδικειται αυτους που βιαστηκαν να την τελειωσουν.
Πολυ φιλικα και καθολου ''γραφικα''
Γιαννης.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.347
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom