Γενικά Ελληνικες αεροπορικες εταιρειες

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Παιδια...
Μπορει να μου εξηγησει με απλο τροπο καποιος γιατι τα εισητηρια εσωτερικου ειναι τοοοοοοσο ακριβα; Να πας και να γυρισεις καλυτερα να πηγαινες Παρισι!
Και τι ειναι ολοι αυτοι οι φοροι που διπλασιαζουν την τιμη;

Τι νομιζετε; Οταν κλεισει η Ολυμπιακη τι νομιζετε οτι θα γινει;
Θα αποθρασυνθει περισσοτερο η Aegean;

Θελω τις αποψεις σας για να ξερω αν θα αναγκαστω να πηγαινω περπατωντας

Θα σας πω σε λιγο τι εννοω!
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Μια φορά θυμάμαι είχα μέινει άναυδος και το έλεγα σε όλους τους φίλους μου. Ήθελα εισιτήρια για Αθήνα - Θεσσαλονίκη και μέσω Ολυμπιακής και Aegean ήτανε πολύ πιο ακριβά απότι εαν έκοβα για Αθήνα Λονδίνο Θεσσαλονίκη.

Όσο κουλό και εαν σας ακούγεται είναι αλήθεια!(λόγω και κάποιας προσφοράς φυσικά και μιλάμε πάντα για easyjet)

Στο θέμα μας , εαν κλείσει η Ολυμπική και μείνει μόνη της η Aegean εσύ τι πιστεύεις θα γίνει ? Εγώ περιμ'ένω τα χειρότερα.Όταν μας κατακλέψει μετά η Aegean θα βάλει το κράτος κάνα πλαφον και θα προσπαθήσει να φέρει ξένες εταιρίες για να καλύψουν τις γραμμές.

Όπως και να έχει δεν θα "κλείσει" ποτέ εντελώς η ΟΑ , απλά θα απολύσει πολλούς , θα κρατήσει τους σημαντικούς και θα αλλάξει όνομα. Όλη αυτή η υποδομή δε νομίζω να πάει στράφι.

Δεν θέλω πάντως ούτε να το σκέφτομαι τι θα γίνεται για μένα στη Σάμο χωρις Ολυμπιακή, είναι η μόνη που πετάει για Θεσσαλονίκη και αυτό 2 φορές τη βδομάδα.
 

stellaer

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
παντως εγω γενικοτερα απο ολυμπιακη δεν εχω καποιο παραπονο ως τωρα. η aegean για μενα απαραδεκτη. εχω ταλαιπωρηθει αρκετες φορες. στο αεροδρομιο της θεσσαλονικης η κατασταση ειναι τραγικη. οι υπαλληλοι της ασχετοι και εκτος απο αυτο ανευθυνοι. γινοταν ενας χαμος το καλοκαιρι και εκτος του οτι περιμενες να τσεκαρεις ωρες, δεν υπηρχε κανενας να κραταει τον κοσμο σε σειρα με αποτελεσμα να μπαινει ο καθενας οπου να ναι. παντως αν κλεισει η ολυμπιακη τα βλεπω δυσκολα τα πραγματα.
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Ρωταω γιατι παω να κλεισω εισητηρια και βγαινει ενα εξωφρενικο νουμερο. Ηρακλειο- Γιανεννα. Την τελευταια φορα που πεταξα, πληρωσα 170 ευρω. Την τελευταια φορα που πεταξα με Ολυμπιακη εξωτερικο (Ευρωπη) εδωσα 350 ευρω. Και ρωταω: ειναι υπερβολικο στις μερες μας να θες να παρεις αεροπλανο αν εχεις να πας απο τη μια ακρη στην αλλη και να μη θες να φας στο δρομο 9 ωρες καραβι και 7 λεωφορειο δηλ 16 ωρες απο τη ζωη σου χωρις να υπολογησω τις ενδιαμεσες μετακινησεις...
Και σε περιοδους αιχμης να μην εχω που να ακουμπησω

Ρωταω και για την Ολυμπιακη γιατι ειπαν οτι τα περιφεριακα αεροδρομια κατι θελουν να τα κανουν... Να περασουν σε εταιριες... κατι τετοιο. Τι σημαινει αυτο ρε παιδια;
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ισχύει. Η νέα εταιρεία θα οναμαστεί μάλλον 'Olympic air' ή 'olympic lines'. Δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμη. Θα διατηρήσει το σήμα, το όνομα και τα 2/3 των δρομολογίων της παλιάς εταιρείας ενώ θα λειτουργεί παράλληλα με την pantheon airways μέχρι την άνοιξη του 2009, όπου θα έχει απορροφήσει πλήρως την παλιά Ο.Α.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Ισχύει. Η νέα εταιρεία θα οναμαστεί μάλλον 'Olympic air' ή 'olympic lines'. Δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμη. Θα διατηρήσει το σήμα, το όνομα και τα 2/3 των δρομολογίων της παλιάς εταιρείας ενώ θα λειτουργεί παράλληλα με την pantheon airways μέχρι την άνοιξη του 2009, όπου θα έχει απορροφήσει πλήρως την παλιά Ο.Α.
Να ρωτήσω κάτι ... επί του θέματος; (ίσως είναι χαζή η ερώτηση γι αυτό μην βαράτε!)

Αν κλείσει κάποιος εισιτήρια με Ολυμπιακή για τον Δεκέμβρη (Χριστούγεννα) ή και πιο μετά (Ιαν.-Μαρτ), υπάρχει περίπτωση να αλλάξει η μέρα ή η ώρα ή να μην γινεί καθόλου η πτήση;
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Να ρωτήσω κάτι ... επί του θέματος; (ίσως είναι χαζή η ερώτηση γι αυτό μην βαράτε!)

Αν κλείσει κάποιος εισιτήρια με Ολυμπιακή για τον Δεκέμβρη (Χριστούγεννα) ή και πιο μετά (Ιαν.-Μαρτ), υπάρχει περίπτωση να αλλάξει η μέρα ή η ώρα ή να μην γινεί καθόλου η πτήση;
ναι και να εισαι σίγουρος για αυτό ...εγώ προχθές που επέστρεψα ,ήταν να πετάξομε 7 για χανιά ,και τελικά έφυγε στις 10 το βράδυ !!!! κάθισα στον βενιζέλο 7 ώρες σύνολο !! συγχώνευσε τις δύο πτήσεις σε μία ,με μεγάλο αεροπλάνο ..αλλα νομίζω οτι ενημερώνει και το κοινό για αυτό ...θα φύγετε -δεν θα φύγετε -θα φύγετε -δεν θα φύγετε -με αγαπάει!!!!!! γιούπιιιιιι!!!!!!!!:clap:
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Τέτοιες περπτώσεις renata έχω ακούσει αρκετές φορές κατά το παρελθόν.

Εγώ μπορεί να χρειαστεί να κλείσω εισιτήρια από Βερολίνο για Θεσσαλονίκη ανήμερα Χριστουγέννων αλλά πρέπει ΣΤΑΝΤΑΡ να είμαστε πίσω εκείνη τη μέρα. Δλδ, αν γίνει καμία στραβή και καθυστερήσουμε ή έρθουμε στις 25/12 (ή μετά), θα βρω τους υπευθύνους και θα τους σπάσω το κεφάλι :mad:

Αν αργήσουμε 1 ή 2 ώρες, οκ, παλεύεται. Αλλά αν είναι να αργήσει πολλές ώρες ή μέρα ή στην χειρότερη να ακυρωθεί τότε... να τρέξουν να κρυφτούν! :)
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Παιδια...
Μπορει να μου εξηγησει με απλο τροπο καποιος γιατι τα εισητηρια εσωτερικου ειναι τοοοοοοσο ακριβα; Να πας και να γυρισεις καλυτερα να πηγαινες Παρισι!
Και τι ειναι ολοι αυτοι οι φοροι που διπλασιαζουν την τιμη;

Τι νομιζετε; Οταν κλεισει η Ολυμπιακη τι νομιζετε οτι θα γινει;
Θα αποθρασυνθει περισσοτερο η Aegean;

Θελω τις αποψεις σας για να ξερω αν θα αναγκαστω να πηγαινω περπατωντας

Θα σας πω σε λιγο τι εννοω!
Οπως για να παρκαρεις το αυτοκινητο σου στο κεντρο πρεπει να πληρωσεις παρκινγκ ετσι και τα αεροπλανα πληρωνουν παρκινγκ στο εκαστοτε αεροδρομιο.Τα Ελληνικα αεροδρομια χρεωνουν πολυ ακριβο παρκινγκ με αποτελεσμα οι αεροπορικες εταιριες να το μεταφερουν στη τιμη του εισητηριου.Το Ελ.Βενιζελος εχει το ακριβοτερο παρκινγκ στην Ευρωπη!!!!!!
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ολυμπιακη. απλα απαραδεκτη.μακαρι να κλεισει. περσυ εχω πληρωσει 5 εισιτηρια για λονδινο στις 31/12.30 μερες πριν με ενημερωνουν οτι η πτηση δε θα γινει.εγω επρεπε να βρω αλλη εταιρεια με αυξημενο κοστος βεβαια.
τα λεφτα που ειχα πληρωσει μου τα γυρισαν μετα απο 6 μηνες αφου ειχα κανει δεκαδες τηλεφωνα.
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
να σου πω μπιζελι,περυσι πεταξα με ολυμπιακη για βερολινο αλλα το διαστημα της πρωτοχρονιας,καθυστερηση δεν ειχε αλλα ειχε κατι χειροτερο μας εστειλε αεροπλανο ναυλωμενο απο την hellas jet ή helenik airlines κατι δεν θυμαμαι ακριβως την εταιρεια μια με γαλαζια γραμματα,ηταν τοσο χαλια το αεροπλανο διπλα μου στο παραθυρο απο κατω ηταν ραγισμενο και ετρεχαν νερα διπλα στο παραθυρο,αφου ειπα στον αντρα μου αν φτασουμε θεσ/νικη με αυτο το χαλι,μην στεναχωριεσαι δεν θα παμε απο αεροπλανο......
και εκτος αυτου θελεις να περασεις το αγχος που ειχα εγω περυσι αν θα γινει η πτηση ή οχι,αν θα κανουν απεργια,αν τελικα θα φτασω στο βερολινο.....βρες καλυτερα με καποια αλλη εταιρεια να εισαι σιγουρος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.343
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom