Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ελσίνκι-Ταλλίν-Λετονία-Λιθουανία

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται πιο ωραίο το Amatciems απο Sigulda? Νομίζω είναι πιο μικρό και το βλεπεις πιάτο, ενώ το Sigulda ίσως δεν έχεις την ευκαιρία να το δείς σχεδόν όπως στις φωτογραφίες...
ομορφο φαινεται ναι! γενικα εχω χτενισει τον γοογλη να ψαχνω εθνικα παρκα και τοπια καταλλκηλα για εξερευνηση και κυριως χαλαρη πεζοπορια σε φυσιολογικη αποσταση απο ριγα η βιλνιους αλλα δεν εχω καταληξει σε κατι ακομα....απλα το amatciems μου κανει για εκδρομη ημερας ενω η sigulda μερος για 2 μερες χασιμο στα δαση....οι γνωστες ας βοηθησουν :D
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
ομορφο φαινεται ναι! γενικα εχω χτενισει τον γοογλη να ψαχνω εθνικα παρκα και τοπια καταλλκηλα για εξερευνηση και κυριως χαλαρη πεζοπορια σε φυσιολογικη αποσταση απο ριγα η βιλνιους αλλα δεν εχω καταληξει σε κατι ακομα....απλα το amatciems μου κανει για εκδρομη ημερας ενω η sigulda μερος για 2 μερες χασιμο στα δαση....οι γνωστες ας βοηθησουν :D
Α, ναι έτσι που το θέτεις, μάλλον σε ενδιαφέρει κάτι μεγαλύτερο...Εγώ θέλω ένα μέρος μικρό να ηρεμήσω μετά απο 10-12 μέρες γύρας και να μήν περπατήσω! :haha::haha: Πλάκα κάνω, δε με νοιάζει και περπάτημα να'χει, απλά σκέφτομαι σαν σκηνικό ποιό φαίνεται πιο ωραίο-δεν ξέρω.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Μπορείς να μου πείς πώς κάνεις τις εσωτερικές μετακινήσεις σ'αυτές τις χώρες; Για να πάω δηλαδή Καουνας, Τρακάι κλπ
Και αν έκανες εσωτερικές μετακινήσεις στη Λιθουανία, πάλι με τι μέσο κλπ


Προς όλους:
Απο το αεροδρόμιο του Ελσίνκι --> κέντρο πώς πάμε;

Απο κεντρο Βίλνιους --> Αεροδρόμιο Βίλνιους πώς πάμε;


Αν κανείς βγάλει άκρη για το πως μπορώ να πάω Ρίγα-Amatciems, ας μου πεί.

Στο Κάουνας πας με το λεωφορείο της γραμμής,κάτι σαν το δικό μας ΚΤΕΛ

Στο Τρακάι νομίζω πως συμφέρει καλύτερα να κλείσεις σε κάποιο τουριστικό γραφείο της πόλης με περίπου 20Ε.
Στο Ελσίνκι τη διαδρομή αεροδρόμιο-πόλη την κάνεις καλύτερα με το λεωφορείο..δεν θυμάμαι το αριθμό του,αλλά όταν φτάσεις θα το βρεις εύκολα.αυτό το λεωφορείο κάνει στάση στο κέντρο του Ελσίνκι,ακριβώς έξω απ΄τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό...εκεί είναι η αφετηρία και το τέρμα για πολλές γραμμές λεωφορείων..το τρένο δεν πάει μέχρι το αεροδρόμιο.
Από Βίλνιους μπορείς να πας και με τρένο και με λεωφορείο στο αεροδρόμιο,αλλά το λεωφορείο βολεύει σαφώς καλύτερα αφού περνάει απ΄τα πιο κεντρικά σημεία της πόλης.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
327
Likes
873
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδόρ
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Στο Ελσίνκι τη διαδρομή αεροδρόμιο-πόλη την κάνεις καλύτερα με το λεωφορείο..δεν θυμάμαι το αριθμό του,αλλά όταν φτάσεις θα το βρεις εύκολα.αυτό το λεωφορείο κάνει στάση στο κέντρο του Ελσίνκι,ακριβώς έξω απ΄τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό...εκεί είναι η αφετηρία και το τέρμα για πολλές γραμμές λεωφορείων..το τρένο δεν πάει μέχρι το αεροδρόμιο.
Αριθμός λεωφορείου-615
Τιμή εισητηρίου-1,40e
Περνάει κάθε 20 με 25 λεπτά.
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
marshutka...

σε ολες τις βαλτικες και οχι μονο περα απο τα κανονικα λεωφορεια που ισως δεν ειναι και τοσο συχνα.... υπαρχουν μικρα τοπικα που πανε παντου, απλα δεν εχουν ακριβως καθορισμενες ωρες και ισως περιμενεις λιγο μεχρι να γεμισει κοσμο. ομως εχουν τρελλη πλακα γιατι γνωριζεις και κοσμο. πηγα με τετοια μαρσουτκα απο ριγα - λιεπαγια , ριγα - βιλνα , βιλνα - καουνας , βιλνα - τρακαι.... εχει για παντου , μην ανησυχεις ,,,,,,
συνιστω ..occupation museum στη ριγα (κατοχη απο σοβιετικους και γερμανους) ειναι το μαυρο μοντερνο κτιριο στην κεντρικη πλατεια, επισης μουσειο λενιν στο ταμπερε...με πολλα σοβιετικα σουβενιρ !!!!
ετσι ενδεικτικα....παλατι kadreorg στο ταλλινν ...αχ αχ τι μου θυμισες.....απο τα καλυτερα μου ταξιδια οι βαλτικες.....
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους!
Πραγματικά ότι γράφετε, θα μου χρειαστεί!
Ότι σας έρθει, ρίξτε το! :D
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Κοιτάζω εισιτήρια για τρένο Ελσίνκι-Αγ.Πετρούπολη (10/7) και μου βγάζει με 96 ευρώ, διάρκεια διαδρομής κάπου 4,5 ώρες.
Και έχει την ίδια μέρα πτήση η Rossiya-Russian Air με 98 ευρώ, διάρκεια πτήσης 1.05'. Έχει ταξιδέψει κανείς με αυτή την αεροπορική; Νομίζω καλύτερα αεροπορικώς πάντως...ίδια τιμή, λιγότερη ταλαιπωρία...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.160
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για το συγκεκριμενο δρομολογιο, μαλλον ειναι καλυτερα με πλοιο...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
σε ολες τις βαλτικες και οχι μονο περα απο τα κανονικα λεωφορεια που ισως δεν ειναι και τοσο συχνα.... υπαρχουν μικρα τοπικα που πανε παντου, απλα δεν εχουν ακριβως καθορισμενες ωρες και ισως περιμενεις λιγο μεχρι να γεμισει κοσμο. ομως εχουν τρελλη πλακα γιατι γνωριζεις και κοσμο. πηγα με τετοια μαρσουτκα απο ριγα - λιεπαγια , ριγα - βιλνα , βιλνα - καουνας , βιλνα - τρακαι.... εχει για παντου , μην ανησυχεις ,,,,,,
συνιστω ..occupation museum στη ριγα (κατοχη απο σοβιετικους και γερμανους) ειναι το μαυρο μοντερνο κτιριο στην κεντρικη πλατεια, επισης μουσειο λενιν στο ταμπερε...με πολλα σοβιετικα σουβενιρ !!!!
ετσι ενδεικτικα....παλατι kadreorg στο ταλλινν ...αχ αχ τι μου θυμισες.....απο τα καλυτερα μου ταξιδια οι βαλτικες.....

ειναι μαρσρουτκα και οχι μαρσουτκα :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.079
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom