Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ελσίνκι-Ταλλίν-Λετονία-Λιθουανία

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Για το συγκεκριμενο δρομολογιο, μαλλον ειναι καλυτερα με πλοιο...
Γιατί είναι καλύτερα με πλοίο;
Ρωτάω επειδή μπήκα σε μερικά sites (http://www.tourdeforce.travel/helsinki-st-petersburg-ferry/en/booking/verify και Helsinki to St Petersburg Ferry | Book Helsinki to St Petersburg Tickets | Offers & Timetables | AFerry.co.uk) και το εισιτήριο είναι απ'τα φτηνά 60? και διάρκεια 15 ώρες...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.517
Likes
29.325
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γιατί είναι καλύτερα με πλοίο;
Ρωτάω επειδή μπήκα σε μερικά sites (http://www.tourdeforce.travel/helsinki-st-petersburg-ferry/en/booking/verify και Helsinki to St Petersburg Ferry | Book Helsinki to St Petersburg Tickets | Offers & Timetables | AFerry.co.uk) και το εισιτήριο είναι απ'τα φτηνά 60? και διάρκεια 15 ώρες...
Για λόγους Visa. Πολλές "κρουαζιέρες" είναι κατ΄εξαίρεση χωρίς Βίζα. Κατά τα άλλα, εννοείται πως το πλοίο είναι αργό.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Για λόγους Visa. Πολλές "κρουαζιέρες" είναι κατ΄εξαίρεση χωρίς Βίζα. Κατά τα άλλα, εννοείται πως το πλοίο είναι αργό.
Είδα ότι γράφουν για τη βίζα,εάν μείνεις βέβαια μέσα στο πλοίο.Αλλά ο χρονος μας είναι περιορισμένος και δεν αξίζει να χάσουμε 15 ώρες.Κατά τ'άλλα λες να πάμε αεροπορικώς;Θα φτάσουμε μ'αυτή την εταιρία που έγραψα πιο πάνω;
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
σωστος....

σωστος ο thanasis ...επειδη η λεπτομερεια κανει τη διαφορα....!!!!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
σε ολες τις βαλτικες και οχι μονο περα απο τα κανονικα λεωφορεια που ισως δεν ειναι και τοσο συχνα.... υπαρχουν μικρα τοπικα που πανε παντου, απλα δεν εχουν ακριβως καθορισμενες ωρες και ισως περιμενεις λιγο μεχρι να γεμισει κοσμο. ομως εχουν τρελλη πλακα γιατι γνωριζεις και κοσμο. πηγα με τετοια μαρσουτκα απο ριγα - λιεπαγια , ριγα - βιλνα , βιλνα - καουνας , βιλνα - τρακαι.... εχει για παντου , μην ανησυχεις ,,,,,,
.
Πολυ ενδιαφερον, αυτα ξεκινουν απο καποιο συγκεγκριμενο σημειο, εννοω τα βρισκεις ευκολα σε καποια πλατεια κ.τλ.
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
...

συνηθως διπλα στα κανονικα ΚΤΕΛ , διαφορετικα ξερουν οι ντοπιοι που να σε στειλουν ,ειναι γενικα πιο φτηνα , πιο γρηγορα και πανε σε πιο περιεργες διαδρομες που δεν εχει πολυ κοσμο για να βαλουν μεγαλο λεωφορειο...σε πολλες πολεις εξυπηρετουν και αστικες συγκοινωνιες....ειναι πολυ συνηθισμενο σε ολη την ανατολικη ευρωπη και στις αραβικες χωρες....απλα βλεπεις την ταμπελα στο παρμπριζ και αν σου κανει το δρομολογιο ...κανεις σημα και ο οδηγος σταματα και σε παιρνει...
εχω κανει τρελλες διαδρομες στο λιβανο, στο μαυροβουνιο , στην αλβανια,,,,,
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
συνηθως διπλα στα κανονικα ΚΤΕΛ , διαφορετικα ξερουν οι ντοπιοι που να σε στειλουν ,ειναι γενικα πιο φτηνα , πιο γρηγορα και πανε σε πιο περιεργες διαδρομες που δεν εχει πολυ κοσμο για να βαλουν μεγαλο λεωφορειο...σε πολλες πολεις εξυπηρετουν και αστικες συγκοινωνιες....ειναι πολυ συνηθισμενο σε ολη την ανατολικη ευρωπη και στις αραβικες χωρες....απλα βλεπεις την ταμπελα στο παρμπριζ και αν σου κανει το δρομολογιο ...κανεις σημα και ο οδηγος σταματα και σε παιρνει...
εχω κανει τρελλες διαδρομες στο λιβανο, στο μαυροβουνιο , στην αλβανια,,,,,
καταλαβα ειναι κατι αναλογο με τα dolmus στη τουρκια ...μ'άρεσει πολυ σαν ιδεα μετακινησης....:D ευχαριστω
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ίσως είναι σαν αυτά τα βανάκια που σταματούσαν στο δρόμο κάθε τρείς και λίγο στη Ν.Αφρική και δεν είχα καταλάβει για τι είναι...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Κοιτάζω εισιτήρια για τρένο Ελσίνκι-Αγ.Πετρούπολη (10/7) και μου βγάζει με 96 ευρώ, διάρκεια διαδρομής κάπου 4,5 ώρες.
Και έχει την ίδια μέρα πτήση η Rossiya-Russian Air με 98 ευρώ, διάρκεια πτήσης 1.05'. Έχει ταξιδέψει κανείς με αυτή την αεροπορική; Νομίζω καλύτερα αεροπορικώς πάντως...ίδια τιμή, λιγότερη ταλαιπωρία...

Υποθέτω πως μιλάς για ταξίδι με το allegro,σωστά??
αν ναι κοίτα την παρακάτω σελίδα

Fares - VR

νομίζω πως ένα ταξίδι με αυτό το τρένο,είναι από μόνο μου εμπειρία και αν η τιμή είναι επίσης καλή,τότε μάλλον αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις το ταξίδι Ελσίνκι-Αγ.Πετρούπολη..
αν,λέω αν,αποφασίσεις να μη "κάψεις" έτσι την Αγ.Πετρούπολη,υπάρχει και η λύση της blue 1,για φτηνές πτήσεις στα βόρεια της Φιλανδίας..
(επιμένω εγώ:haha:)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Υποθέτω πως μιλάς για ταξίδι με το allegro,σωστά??
αν ναι κοίτα την παρακάτω σελίδα

Fares - VR

νομίζω πως ένα ταξίδι με αυτό το τρένο,είναι από μόνο μου εμπειρία και αν η τιμή είναι επίσης καλή,τότε μάλλον αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις το ταξίδι Ελσίνκι-Αγ.Πετρούπολη..
αν,λέω αν,αποφασίσεις να μη "κάψεις" έτσι την Αγ.Πετρούπολη,υπάρχει και η λύση της blue 1,για φτηνές πτήσεις στα βόρεια της Φιλανδίας..
(επιμένω εγώ:haha:)
Πρώτον ευχαριστώ για την υπομονή σου!
Δεύτερον, τρίτον και τέταρτον, παρακάτω...
Δεν ξέρω είμαι ακόμη μπερδεμένος, ο άλλος θέλει Αγ.Πετρούπολη. Σε περίπτωση που το κάνουμε έτσι (με Αγ.Πετρούπολη), το πρόγραμμα είναι το παρακάτω:
7/7 ΑΦΙΞΗ HELSINKI ΒΡΑΔΥ
8/7 HELSINKI (& suomenlina)
9/7 TURKU MΟΝΟΗΜΕΡΗ
10/7 HELSINKI και αναχώρηση στις 19.40 αεροπορικώς για ST.PETERSBURG
11/7 ST.PETERSBURG
12/7 ST.PETERSBURG
13/7 ST.PETERSBURG
14/7 ST.PETERSBURG-TALIN (πρωινόδρομολόγιο) & διανυκτέρευση
15/7 TALIN προς RIGA (πρωινό δρομολόγιο)
16/7 RIGA-CESIS-AMATCIEMS (διανυκτέρευση)
17/7 RIGA-JUMARLA (Majori)
18/7 RIGA προς VILNIUS (πρωινό δρομολόγιο)
19/7 LITHUANIA - KAUNAS
20/7 LITHUANIA - TRAKAI
21/7 LITHUANIA
22/7 ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΓΙΑ ΑΘΗΝΑ (πρωί)

Ναι, ήθελα να γράψω, πώς το βλέπετε, τι λέτε; Κάποια τα βλέπω κι εγώ λίγο...ριγμένα ας πούμε, όπως η Φιλανδία και ίσως το Ταλίν λιγάκι... Αλλά πώς το βλέπετε γενικά;
 
Last edited by a moderator:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Υποθέτω πως μιλάς για ταξίδι με το allegro,σωστά??
αν ναι κοίτα την παρακάτω σελίδα

Fares - VR

νομίζω πως ένα ταξίδι με αυτό το τρένο,είναι από μόνο μου εμπειρία και αν η τιμή είναι επίσης καλή,τότε μάλλον αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για να κάνεις το ταξίδι Ελσίνκι-Αγ.Πετρούπολη..
αν,λέω αν,αποφασίσεις να μη "κάψεις" έτσι την Αγ.Πετρούπολη,υπάρχει και η λύση της blue 1,για φτηνές πτήσεις στα βόρεια της Φιλανδίας..
(επιμένω εγώ:haha:)
Ναι για την allegro μιλάω. Γιατί είναι εμπειρία; Εννοείς ότι είναι τέλειο αυτό το τρένο, ε; Έτσι φαίνεται στις φωτ/φίες...Για πές...
Η τιμή καλή είναι, αλλά συγκριτικά καλύτερη είναι του αεροπλάνου (96 περίπου το τρένο, 98 το αεροπλάνο-βέβαια είπαμε δεν ξέρω τι λέει αυτή η αεροπορική). Αυτό δε με νοιάζει τόσο, όσο το ωράριο. Δηλαδή απλά με το αεροπλάνο κερδίζουμε ώρες, όσο να'ναι. Βέβαια, μπορούμε να φύγουμε στο πρόγραμμα που έχω απο πάνω, αντί για 10/7 βράδυ με το αεροπλάνο, στις 11/7 με το πρώτο τρένο, στις 06.12 και φτάνουμε Αγ.Πετρούπολη 10.48, έτσι κάτι λέει. Αν και μέχρι να τακτοποιηθούμε μετά στο ξενοδοχείο κλπ θα φύγει η μισή 11η/7. Έτσι βγαίνουν περίπου 3 μέρες Αγ.Πετρούπολη ενώ αεροπορικώς είναι 3+ μέρες. Δεν ξέρω...για βοήθα λίγο ακόμη να κλείνω τώρα που είναι σαβ/κο και έχω χρόνο... :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.330
Μηνύματα
888.472
Μέλη
38.995
Νεότερο μέλος
ntinio

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom