Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ελσίνκι-Ταλλίν-Λετονία-Λιθουανία

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
- Από Φινλανδία θα πας οπωσδήποτε και στο Turku (πιο SOS από το Ελσίνκι).
Πιο SOS το Τούρκου με το άχρωμο κέντρο, μια κεντρική πλατεία που χρησιμοποιείται για λαϊκή, μια ενδιαφέρουσα εκκλησία, ένα συνηθισμένο κάστρο κάτω στο λιμάνι και μια περαντζάδα κατά μήκος ενός ποταμιού, απ' το Ελσίνκι δεν είναι.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.493
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.129
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτό είναι το Κχατυν, όπου σφαγιάστηκαν 149 Λευκορώσοι πολίτες (όλο το χωριό) το 1943. Είναι τόσο γνωστό, όσο και η Βιάννος στην Κρήτη (όπου σφαγιάστηκαν πάνω από 500 κάτοικοι από 20 χωριά), και φυσικά υπάρχει αντίστοιχο μνημείο.
Η σφαγή των 22.000 Πολωνών αξιωματικών έγινε το 1940 στο Κατυν, έξω από το Smolensk της Ρωσίας.

http://en.wikipedia.org/wiki/Khatyn_massacre
http://en.wikipedia.org/wiki/Holocaust_of_Viannos
http://en.wikipedia.org/wiki/Katyn_massacre
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Mου αρέσει η επιμονή σου... δικαιολογείται όμως... η πηγή είναι σίγουρη... το διάβασες στο myfilm.gr... εγγύηση...

Ξαναψάξε λίγο ακόμα... με λίγη τύχη ίσως βρεις το σωστό...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ρε παιδια σταματήστε και βοηθήστε εδώ να βγάλουμε κανένα πρόγραμμα, άντε!! (τι άλλο να μου πείτε, ε; )
Κάτι έφτιαξα, αλλά δεν έχω χρόνο, θα σας ενημερώσω αργότερα για τις σκέψεις μου.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.493
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Όχι γιάννης γιαννάκης.
Δεν πηγαίνετε να δούλεψετέ κανέναν άλλο;
ούτε ανιστόρητη είμαι ούτε αγεωγραφητη.
προφερεται και γραφεται Κατιν η και Κχατιν
και ειναι στη Λευκορωσια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.493
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Λυπάμαι αλλά με όσα συνεχίζεις να γράφεις και αγεωγράφητη αλλά και ανιστόρητη δείχνεις...

Μιλάμε για δύο διαφορετικά μέρη... άλλο το Katyn και άλλο το Khatyn... το πρώτο, αυτό που προφανώς εννοούσες από την αρχή, βρίσκεται στην Ρωσία και είναι το μέρος όπου έγινε η γνωστή σφαγή του Katyn... το δεύτερο όντως βρίσκεται στη Λευκορωσία αλλά ουδεμία σχέση έχει με την σφαγή των Πολωνών... εκεί έγινε όντως σφαγή, αλλά Λευκορώσων από Γερμανούς...


Τώρα που το ξεκαθαρίσαμε και το έμαθες ρίξε καμιά άλλη ιδέα στο φίλο μας τον Αντώνη...
Με συγχωρείς-έχεις δίκαιο. δικό μου το λάθος.
Το μπέρδεμα δηλαδή-πάντως στην ηλικία που είμαι
εγώ οι περισσότεροι δε ξέρουν να σου πουν που πέφτει
η Λευκορωσία.πόσο μάλλον για τη σφαγή των Πολωνών στο
Κατιν. Ειλικρινά πάντως δε ξέρω πως μου είχε δημιουργηθεί
αυτή η εσφαλμένη εντύπωση.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δε μου λέτε λέω γω πώς θα πάω Ταλίν-Ρίγα στις 15/7 (απευθείας αν γίνεται) γιατί η LuxExpress (λεωφορεία) δείχνει πως δεν έχει δρομολόγια εκείνη τη μέρα;
Ευχαριστώ.


edit: οκ έβγαλε η βλακεία...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
εχω κανει 2 ταξιδια διαφορετικα στις χωρες που λες...
φιλανδια - εσθονια το ενα και λεττονια - λιθουανια το αλλο .πηγα
ελσινκι - ταμπερε - τουρκου - ταλλινν
και ριγα - λιεπαγια - καουνας - τρακαι - βιλνιους .
αν θες πληροφοριες για κατι συγκεκριμενο ρωτα.....
Μπορείς να μου πείς πώς κάνεις τις εσωτερικές μετακινήσεις σ'αυτές τις χώρες; Για να πάω δηλαδή Καουνας, Τρακάι κλπ
Και αν έκανες εσωτερικές μετακινήσεις στη Λιθουανία, πάλι με τι μέσο κλπ


Προς όλους:
Απο το αεροδρόμιο του Ελσίνκι --> κέντρο πώς πάμε;

Απο κεντρο Βίλνιους --> Αεροδρόμιο Βίλνιους πώς πάμε;


Αν κανείς βγάλει άκρη για το πως μπορώ να πάω Ρίγα-Amatciems, ας μου πεί.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
νομιζω αντωνη υπερανχωνεσαι, εχει λεωφορεια ριγα cesis, ε κοντα ειναι το amatciems, στη χειροτερη ταξακι... ξανακοιτα και τη περιοχη γυρω απο τη sigulda, Νομιζω ισως ειναι πιο ενδιαφερον απο αποψη τοπιο, λιμνεσ κ,τλ

οσο για τη λιθουανια για εσωτερικες μετακινησεις βρηκα ειδικα για Vilnius-kaunas στο bahn.de και 3 τρενα την ημερα

γενικα υπαρχουν και λεωφορεια πιο τοπικα....δεν εχω βρει καποιο σαιτ ακομα
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
νομιζω αντωνη υπερανχωνεσαι, εχει λεωφορεια ριγα cesis, ε κοντα ειναι το amatciems, στη χειροτερη ταξακι... ξανακοιτα και τη περιοχη γυρω απο τη sigulda, Νομιζω ισως ειναι πιο ενδιαφερον απο αποψη τοπιο, λιμνεσ κ,τλ

οσο για τη λιθουανια για εσωτερικες μετακινησεις βρηκα ειδικα για Vilnius-kaunas στο bahn.de και 3 τρενα την ημερα

γενικα υπαρχουν και λεωφορεια πιο τοπικα....δεν εχω βρει καποιο σαιτ ακομα
Μωρέ θέλω να βγάλω το πρόγραμμα για να δώ τι θα κάνουμε με Αγ.Πετρούπολη, αλλιώς δε θα το'ψαχνα και τόσο...
Καλά, έτσι κι αλλιώς για να πάς Cesis, που πρέπει να πάς για να πάς Amatciems, περνάς και απο Sigulda, οπότε...ίσως ρίξουμε μια ματιά σε όλα :lol: και αφού υπάρχει λεωφορείο για Cesis, απο εκεί μπορεί να σε πάει Amatciems το μεταφορικό μέσο του καταλύμματος του Amatciems, με 15?.

Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται πιο ωραίο το Amatciems απο Sigulda? Νομίζω είναι πιο μικρό και το βλεπεις πιάτο, ενώ το Sigulda ίσως δεν έχεις την ευκαιρία να το δείς σχεδόν όπως στις φωτογραφίες...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.129
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπορείς να μου πείς πώς κάνεις τις εσωτερικές μετακινήσεις σ'αυτές τις χώρες; Για να πάω δηλαδή Καουνας, Τρακάι κλπ
Και αν έκανες εσωτερικές μετακινήσεις στη Λιθουανία, πάλι με τι μέσο κλπ


Προς όλους:
Απο το αεροδρόμιο του Ελσίνκι --> κέντρο πώς πάμε;

Απο κεντρο Βίλνιους --> Αεροδρόμιο Βίλνιους πώς πάμε;


Αν κανείς βγάλει άκρη για το πως μπορώ να πάω Ρίγα-Amatciems, ας μου πεί.
1. Βίλνιους - Τρακάι: Υπάρχουν τρένα μερικές φορές ημερησίως, αλλά είναι πάναργα και ψιλοάθλια. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι σε αφήνουν στην αρχή της χερσονήσου, περίπου 2,5 χιλιόμετρα από το κάστρο. Τη θερινή περίοδο υπάρχουν λεωφορεία, και τουριστικά πακέτα εκδρομών, με καλύτερα ωράρια και καλύτερα σημεία που σε αφήνουν (εγώ όμως πήγα Νοέμβριο).

2. Vilnius - αεροδρόμιο: Υπάρχει απευθείας αστικό λεωφορείο, με αφετηρία μπροστά από το σταθμό (γραμμή 1) και ένα ακόμα που διατρέχει όλη τη νέα πόλη πριν φτάσει στο αεροδρόμιο (γραμμή 2), το οποίο είναι εντυπωσιακά κοντά στο κέντρο της πόλης. Υπάρχει και τρένο, αλλά άσε καλύτερα.

3. Helsinki - Airport: Υπάρχουν διάφορα μέσα, δες στο toandfromtheairport.com
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.242
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom