Ενθύμια(Souvenirs)

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Αφού σας είπα παραπάνω πώς φτιάξαμε εμείς το δικό μου, γιατί καταφεύγετε σε τόσο ακριβές λύσεις;
Αν ασχοληθεί λίγο κάποιος, το καταφέρνει με πολύ λίγα έξοδα και σε χρόνο dt !
καλε δεν το πηρα απλα το εβαλα... περιμενουμε τις οδηγιες μπιζελε!:bleh:
 

greenfan

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Αυτό που μαζεύω από την πρώτη στιγμή είναι κούπες από τις πόλεις που επισκέπτομαι. Εχω περίπου 60 και τις βάζω σε μια βιτρίνα στο σαλόνι. Τώρα τελευταία παίρνω και ορισμένα μαγνητάκια αλλά όχι ως συλλογή, απλώς γαιτί μου φαίνονται όμορφα !
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Παρεπιπτόντως, έχω κάνει και εγώ ένα photo-book από το myikona και ήταν εξαιρετική η ποιότητά του!
Δεν έχω μέτρο σύγκρισης ούτε έχω κανένα καημό να διαφημίσω το site, αλλά πραγματικά άξιζε!
Δοκιμάστε το και βλέπετε ;)
ποτε ηταν η τελευταια φορα που εκανες photo book απο myikona.
Γιατι εγω εκανα ενα προσφατα (πριν 3 βδομαδες) και ουτε το εχουν στειλει ακομα ,ουτε εχουν ενημερωσει ποτε θα ειναι ετοιμο, και δεν απαντανε στα email,τηλεφωνα..
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
ποτε ηταν η τελευταια φορα που εκανες photo book απο myikona.
Γιατι εγω εκανα ενα προσφατα (πριν 3 βδομαδες) και ουτε το εχουν στειλει ακομα ,ουτε εχουν ενημερωσει ποτε θα ειναι ετοιμο, και δεν απαντανε στα email,τηλεφωνα..
τι να σου πω...
σε εμένα σχεδόν αμέσως είχε ετοιμαστεί και το είχα στα χέρια μου. Είχα επικοινωνήσει κιόλας, θυμάμαι, μαζί τους για κάτι.
Ξαναπροσπάθησε και βλέπεις. Ελπίζω να λυθεί σύντομα το πρόβλημα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εμενα παντως τα καλυτερα σουβενιρ ειναι οι φωτογραφιες μου απο καθε ταξιδι.
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Δεν εχω καποιο συγκεκρημενο style που θα παρω (παντως οχι μαγνητακια :bleh:), αλλα κοιταω να εχει σχεση με την ιστορια και τον πολιτισμο της καθε χωρας. Οτι θα φερω κατι ειναι σιγουρο!!
 

Lara Croft!

Member
Μηνύματα
32
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΣΧΑ Ιουλιος 2013
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική & ΗΠΑ
Για μενα τα μαγνητακια ειναι must! Εχω παρει απο τα Jumbo μαγνητικους πινακες και τα βαζω εκει. Απο και και περα περνω σε μινιατουρα βασικα αξιοθεατα και αγαλματα/μνημεια. Ριχνοντας μια προχειρη ματια στο δωματιo: Σφιγγα, Πυραμιδες, σαρκοφαγο, Κινεζικος δρακος, πυργος Αιφελ κ.α

Αν το μερος που θα παω φημιζεται για το τσαι του θα παρω σιγουρα, αλλα φαγητα/ποτα οχι μιας και το στομαχι μου δεν συμμεριζεται την αγαπη μου για τα ταξιδια.

Ρουχα αραια και που, συνηθως t-shirt με κατι αναμνηστικο πανω. Πολυ τουριστιλα, το ξερω... :)

Eπισης κραταω αποδειξεις, φυλλαδια καθε λογης μεχρι και χαρτοπετσετες απο τα μερη που εχω παει.
 

pierikos

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!
Εγώ παίρνω κυρίως αθλητικά σουβενίρ, αλλά όχι μόνο:

Λοιπόν έχω πάρει:

Από Αγγλία: μια φανέλα της Λίβερπουλ, μια της Εθνικής Αγγλίας κι ένα κασκόλ της Λίβερπουλ

Από Μαγιόρκα-Ίμπιζα ένα λάβαρο της Μαγιόρκα, ένα t-shirt κι ένα t-shirt από Ίμπιζα

Από Βερολίνο τίποτε! (τρελές αφραγκίες, αν και γύρισα με ένα διαφημιστικό αδιάβροχο των αυτοκινήτων Smart :D, και μια αναμνηστική φωτογραφία από το μουσείο κέρινων ομοιωμάτων+σαλάμι Ουγγαρίας όταν κάναμε στάση στο αεροδρόμιο Βουδαπέστης)

Από Ρώμη ένα λάβαρο της Λάτσιο και νομίσματα-γραμματόσημα από το Βατικανό (νομίζω κι ένα μπουκάλι κρασί)

Από Δουβλίνο 2 κασκόλ του τελικού του Γιουρόπα Λιγκ Πόρτο-Μπράγκα κι ένα μπουκαλάκι ουίσκι Powers, καθώς και μια "μεζούρα" Jameson και ένα κρυστάλινο σφηνοπότηρο Guinness

Από Μαδρίτη κασκόλ της Ρεάλ και λάβαρο της Ατλέτικο, μια συσκευασία jamon, καραμέλες "βιολέτες" κι ένα μπουκάλι κρασί rioja, καθώς κι έναν χαρτοκόπτη-ξίφος από το Τολέδο

Από Βουδαπέστη σαλάμι :D και 3 κασκόλ ομάδων

Από Εδιμβούργο ένα κασκόλ Hibernian, ένα μπουκαλάκι single malt, μπισκότα walkers (μιαμ) και μια πέτρα από το πεδίο μάχης Καλόντεν, όπου έγινε η τελευταία μάχη εντός Η.Β.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ παίρνω κυρίως αθλητικά σουβενίρ, αλλά όχι μόνο:

Λοιπόν έχω πάρει:

Από Αγγλία: μια φανέλα της Λίβερπουλ, μια της Εθνικής Αγγλίας κι ένα κασκόλ της Λίβερπουλ

Από Μαγιόρκα-Ίμπιζα ένα λάβαρο της Μαγιόρκα, ένα t-shirt κι ένα t-shirt από Ίμπιζα

Από Βερολίνο τίποτε! (τρελές αφραγκίες, αν και γύρισα με ένα διαφημιστικό αδιάβροχο των αυτοκινήτων Smart :D, και μια αναμνηστική φωτογραφία από το μουσείο κέρινων ομοιωμάτων+σαλάμι Ουγγαρίας όταν κάναμε στάση στο αεροδρόμιο Βουδαπέστης)

Από Ρώμη ένα λάβαρο της Λάτσιο και νομίσματα-γραμματόσημα από το Βατικανό (νομίζω κι ένα μπουκάλι κρασί)

Από Δουβλίνο 2 κασκόλ του τελικού του Γιουρόπα Λιγκ Πόρτο-Μπράγκα κι ένα μπουκαλάκι ουίσκι Powers, καθώς και μια "μεζούρα" Jameson και ένα κρυστάλινο σφηνοπότηρο Guinness

Από Μαδρίτη κασκόλ της Ρεάλ και λάβαρο της Ατλέτικο, μια συσκευασία jamon, καραμέλες "βιολέτες" κι ένα μπουκάλι κρασί rioja, καθώς κι έναν χαρτοκόπτη-ξίφος από το Τολέδο

Από Βουδαπέστη σαλάμι :D και 3 κασκόλ ομάδων

Από Εδιμβούργο ένα κασκόλ Hibernian, ένα μπουκαλάκι single malt, μπισκότα walkers (μιαμ) και μια πέτρα από το πεδίο μάχης Καλόντεν, όπου έγινε η τελευταία μάχη εντός Η.Β.
Ιδέα μου είναι ή έχεις μια αδυναμία στα αλλαντικά;;; :bleh:
Και εγώ από όλα μου τα ταξίδια φεύγω πάντα με αθλητικά σουβενίρ (φανέλες, κασκόλ, λάβαρα, σημαίες κ.λπ.) λόγο της αγάπης μου για το ποδόσφαιρο...Επίσης συνηθίζω να παίρνω και μπρελόκ με το έμβλημα της εκάστοτε πόλης καθώς και κανένα μπλουζάκι το οποίο το δωρίζω. Φαγώσιμα αποφεύγω, γιατί τα τρώω συνήθως πριν φτάσουν στην Ελλάδα. :D
 

pierikos

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!
Γουστάρω γενικά αλλαντικά, πως να το κάνουμε :D

Δώρα για άλλους σπάνια παίρνω. Προτιμώ να τους δωρίζω εμπειρίες και εντυπώσεις :bleh:

Αυτό που λες για τα φαγώσιμα ισχύει. Στην επιστροφή από Εδιμβούργο φάγαμε μια συσκευασία από τα μπισκότα από τις 6 που είχαμε πάρει (μερικές εξ αυτών και για δώρο). Ήταν καταπληκτικά, με την ευκαιρία αν δείτε πουθενά Walker's shortbreads, μη διστάσετε. Παρότι κομματάκι ακριβά, είναι πεντανόστιμα (υπέροχη βουτυρίλα :D )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom