Γενικά Εντυπώσεις από αεροπορικές εταιρείες

GTS

Member
Μηνύματα
6.824
Likes
18.776
Πρώτες εντυπώσεις από Turkish Airlines:

1. Online check-in κλασσικά εύκολο, αλλά στο σκέλος ATH-IST δεν εκτυπώνεται boarding pass, παρά μόνο για το δεύτερο σκέλος του ταξιδιού (IST-SIN). Γιατί αυτό?

2. Δεν έχουν συμπεριλάβει την Aegean στη διαδικασία του online check-in ως μέλος της Star Alliance (για τα μίλια). Δεν είναι απαράδεκτο και αυτό?

2/2 απογοητεύσεις μέχρι στιγμής οι Τούρκοι....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πρώτες εντυπώσεις από Turkish Airlines:

1. Online check-in κλασσικά εύκολο, αλλά στο σκέλος ATH-IST δεν εκτυπώνεται boarding pass, παρά μόνο για το δεύτερο σκέλος του ταξιδιού (IST-SIN). Γιατί αυτό?
Γιατί είσαι άσχετος... μια χαρά εκτυπώνεται το boarding για όλα τα σκέλη...

2. Δεν έχουν συμπεριλάβει την Aegean στη διαδικασία του online check-in ως μέλος της Star Alliance (για τα μίλια). Δεν είναι απαράδεκτο και αυτό?
Αυτό είναι θέμα ή της Star Alliance ή του συστήματος... μπορεί να επίσης στην τιμή που έκλεισες τα εισιτήρια να μην σου δίνει μίλια... αλλά ακόμα κι αν φταίει η ΤΚ σιγά το απαράδεκτο και με την LH και με την NZ μου έχει συμβεί αυτό... κοίτα να φας ντολμαδάκια και να δεις την Καζαμπλάνκα και άσε τις γκρίνιες και τις κακοβουλες κρίσεις...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.824
Likes
18.776
Γιατί είσαι άσχετος... μια χαρά εκτυπώνεται το boarding για όλα τα σκέλη...
Άσχετος μπορεί να είμαι, αλλά δυνατότητα εκτύπωσης μου έβγαλε μόνο για το 2ο σκέλος της πτήσης. Για το πρώτο, είχε κουμπάκι "Info" και μας πληροφορούσα να πάρουμε το boarding pass από το online check-in counter. Μάπα online check-in δηλαδή....

Τώρα με συγχωρείς, αλλά για το θέμα της Star Alliance, είναι δικαιολογία αυτή που αναφέρεις? Είτε φταίει η συμμαχία είτε η εταιρεία, i don't give a damn...η Aegean έχει μπει στη συμμαχία από 26-5-2009 (AEGEAN AIRLINES ACCEPTED AS FUTURE STAR ALLIANCE MEMBER CARRIER - Star Alliance) και θα έπρεπε να είναι έτοιμοι στα συστήματά τους να την έχουν όλες οι άλλες εταιρείες. Άσε μας με τους ανοργάνωτους...

Υ.Γ. Μόλις μίλησα με την εταιρεία και 1. Δε δίνουν boarding pass για το ATH-IST (πάρτους τηλέφωνο να τους πεις άσχετους φίλε μου, κερνάς πικρό καφέ το απόγευμα) και 2. "Δοκιμάστε να περάσετε τη κάρτα σας στο αεροδρόμιο για τα μίλια"....τραγική διαδικασία online check-in λέω γω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.500
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτό είναι θέμα ή της Star Alliance ή του συστήματος... μπορεί να επίσης στην τιμή που έκλεισες τα εισιτήρια να μην σου δίνει μίλια... αλλά ακόμα κι αν φταίει η ΤΚ σιγά το απαράδεκτο και με την LH και με την NZ μου έχει συμβεί αυτό... κοίτα να φας ντολμαδάκια και να δεις την Καζαμπλάνκα και άσε τις γκρίνιες και τις κακοβουλες κρίσεις...
Φταίει το IT της TK και μόνο (η ΤΚ δε χρησιμοποιεί το Amadeus Altea, που είναι υποτίθεται το Common IT platform της Star Alliance, αλλά δικό της σύστημα, στο οποίο δεν έχουν προλάβει ακόμα να εντάξουν τη διεπαφή με το πρόγραμμα Miles & Bonus).
 

Kokonaki

Member
Μηνύματα
56
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εάν κανονίσεις να πας με το 380 της Εmirates αξίζουν τον κόπο τα 150 ευρώ αλλιώς όχι να πας με την Εtihad...
.
Σε ευχαριστω,ακολουθησα τη συμβουλη σου, εκλεισα με Etihad στα 1260 ευρω Αθηνα-Sydney, το φτηνοτερο που βρηκα για τις ημερομηνιες που θελω.



Την επόμενη εβδομάδα πρόκειτε να πεταξω :clap: για ΄Πούκετ με την Etihat με ενδιαμεσο σταθμό Abu Dabi και μετα Μπανγκογκ.Ξέρετε κατι γιάυτην την εταιρεία?Τι να περιμένω?Στην επιστροφή η εταιρεία μας δίνει επίσης μια νύχτα στο Αbu Dabi λόγω το ότι έχει πτήση για Αθήνα την επόμενη ημέρα.:roll:
Ααα, εγω γιατι δεν ειδα πουθενα να μου προσφερουν δωρεαν διανυκτερευση στη 14ωρη σταση στο Αbu Dhabi και ειδα και επαθα να βρω πτηση σε νορμαλ τιμη και με ολιγοωρη αναμονη?? :roll:
Στο επισημο σαιτ της Etihad εψαχνα..χμχμχμ

Εγω αναχωρω για Abu Dhabi την επομενη Παρασκευη μεσημερι. Δεν πιστευω να ειμαστε στην ιδια πτηση?

Απο κριτικες που βρηκα σερφαροντας ,μια χαρα εταιρια ειναι, συναγωνιζεται επαξια την Εmirates (η οποια σα να χανει λιγο το πρεστιζ της).
Στο αεροδρομιο να προσεξεις λιγο, το Τερμιναλ 1 λενε ειναι παλιο,μικρο και αθλιο ενω το Τερμιναλ 3 ειναι καινουριο, πιο μεγαλο και ομορφο. Οποτε εαν στον πηγαιμο εισαι στο 1 και εχεις καμποση ωρα, πηγαινε στο 3 να αραξεις.:cool:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Είσαι με τα καλά σου βρε Taver?:shock:
Ti είναι αυτές οι φωτό που βάζεις? Θες να αλλάξουμε τα αεροπορικά μας και να κλείσουμε με ΟΣΕ? Μη χειρότερα!!! :bleh::haha::haha:.
Μην επηρεάζεις τα πλήθη και μην του βάζεις ιδέες!!! Παρακαλώ να επανορθώσεις αμέσως (βάλε κάτι απο First Class:bleh:)

υγ. Η ethihad ουδέποτε εως τώρα έχει ατύχημα σε revenue service.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
(5 χρονια ζουσα Ιταλια,οποτε μετα τις απειρες πτησεις Alitalia, ολες οι αλλες καλες μου φαινονται), αλλα μιας και για πρωτη φορα θα κανω τοσο μεγαλο ταξιδι, το ψαχνω παραπανω.
ποιες άλλες? η easy και οι συναφείς? όταν αξιωθείς να κάνεις μακρινό με την Alitalia τότε θα καταλάβεις την αξία της.

Σε ευχαριστω,ακολουθησα τη συμβουλη σου, εκλεισα με Etihad στα 1260 ευρω Αθηνα-Sydney, το φτηνοτερο που βρηκα για τις ημερομηνιες που θελω.

η Qatar που είναι κορυφαία δεν ειχε καλή τιμή?

Θες να αλλάξουμε τα αεροπορικά μας και να κλείσουμε με ?
με Swiss αν είναι δυνατόν. και δη First. ;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.500
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ποιες άλλες? η easy και οι συναφείς? όταν αξιωθείς να κάνεις μακρινό με την Alitalia τότε θα καταλάβεις την αξία της.
με Swiss αν είναι δυνατόν. και δη First. ;)
Εγώ τώρα είμαι ο κολλημένος με μια αεροπορική? Είπε ο γαϊδαρος...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.281
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom