Γενικά Εντυπώσεις από αεροπορικές εταιρείες

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Κατ' αρχάς δες αν σε συμφέρει να κάνεις το ταξίδι Θεσσαλονίκη-Αθήνα. Αν σου βγαίνει πιο ακριβό το πακέτο με αυτή τη μεταφορά τότε ξέχνα το και πετα από Θεσσαλονίκη.
Δεν είχα καταλάβει ότι ο φόβος σου αφορούσε την ασφάλεια. Δε γνωρίζω αν υπάρχει τέτοιο θέμα, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να μιλήσεις με ανθρώπους που κατέχουν περισσότερο τα αεροπορικά.

Θα μπορούσες να κοιτάξεις ενδεχομένως αν υπάρχει πακέτο Γερμανίας-Αυστρίας (το λέω γιατί πετάνε περισσότερες "επίσημες" εταιρείες για Γερμανία).
αυτος ειναι ο φοβος ΜΑΣ πανω απ΄ολα...

ο πρακτορας στη Βεροια μας λεει οτι ειναι "κουκλι εταιρειες'' αλλα ποιος τον πιστευει

αντε παλι στο ψαξιμο
 
Last edited by a moderator:

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
θελουμε να παμε Χριστουγεννα οικογενειακως προς Αυστρια ή Ελβετια μερια με οργανωμενο και ολα τα γραφεια ταξιδιων της Θεσσαλονικης ''πετουν'' με εταιρειες οπως, air lauda, strategic, x-L Germany, ASTRA AIRLINES, hello, tvs, europa air , thomson, και σε καποιες αλλες σκετο charter.
Lauda Air:
Lauda Air - Wikipedia, the free encyclopedia
Aviation Safety Network > ASN Aviation Safety Database > Operator index > Austria > Lauda Air

XL Airways Germany:
XL Airways Germany - Wikipedia, the free encyclopedia
Aviation Safety Network > ASN Aviation Safety Database > Operator index > Germany > XL Airways Germany

ASTRA AIRLINES:
Astra Airlines - Wikipedia, the free encyclopedia

Air Europa:
Air Europa - Wikipedia, the free encyclopedia
Aviation Safety Network > ASN Aviation Safety Database > Operator index > Spain > Air Europa

Thomson Airlines:
Thomson Airways - Wikipedia, the free encyclopedia
Thomson Flights ? all the assurances and service you’ve come to expect from Thomson - 20th May 2010 - Thomson Airways named the World's Best Leisure Airline

Hello AG:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hello_(airline)


Αυτές τις πληροφορίες μπόρεσα να βρω.
Όταν αναφέρει σκέτο τσάρτερ λογικά δεν έχει αποφασιστεί ακόμα με ποια εταιρεία θα το κλείσουν.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Οι εταιρείες είναι μια χαρα. μην γράφετε ότι ναναι
Το να μην πετάξει μια πτήση charter εξαρτάται από το ΓΡΑΦΕΙΟ που διοργανώνει το ταξίδι και όχι από την εταιρεία που βάζει το αεροπλάνο .

Υπάρχουν πτήσεις charter που πετούν σε βολικοτατες ώρες ,τα αεροπλάνα είναι σωστά συντηρημενα και χωρίς προβλήματα.

Όταν ζητάς φθηνό πακέτο για Γερμανια ας πούμε δεν γίνετε να πεταξεις με Lh !!

Δεν ξέρω για θεσσαλονίκη αλλά σε γραφεία εδώ υπάρχουν προρισμοι Ευρωπης τώρα στις Γιορτές που πετούν με charter πτήσεις με αεροπλάνα της A3 η της OA ,έχω πάει Βιεννη με αυτόν τον τροπο με Α3 σε Καλές ώρες
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Οι εταιρείες είναι μια χαρα. μην γράφετε ότι ναναι
Το να μην πετάξει μια πτήση charter εξαρτάται από το ΓΡΑΦΕΙΟ που διοργανώνει το ταξίδι και όχι από την εταιρεία που βάζει το αεροπλάνο .
Κανείς δεν είπε ότι υπάρχουν καθυστερήσεις και ακυρώσεις επειδή δεν είναι καλές οι εταιρείες. Γεγονός είναι ότι υπάρχουν καθυστερήσεις και ακυρώσεις για τέτοιους προορισμούς, είτε με τσάρτερ είτε με μεγάλες και γνωστές εταιρείες, τις μέρες των γιορτών.
Φυσικά μπορεί να φταίει το πρακτορείο ή το αεροδρόμιο, ενίοτε και η εταιρεία, δεν είπε κανείς το αντίθετο.
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Οι εταιρείες είναι μια χαρα. μην γράφετε ότι ναναι
Το να μην πετάξει μια πτήση charter εξαρτάται από το ΓΡΑΦΕΙΟ που διοργανώνει το ταξίδι και όχι από την εταιρεία που βάζει το αεροπλάνο .

Υπάρχουν πτήσεις charter που πετούν σε βολικοτατες ώρες ,τα αεροπλάνα είναι σωστά συντηρημενα και χωρίς προβλήματα.

Όταν ζητάς φθηνό πακέτο για Γερμανια ας πούμε δεν γίνετε να πεταξεις με Lh !!

Δεν ξέρω για θεσσαλονίκη αλλά σε γραφεία εδώ υπάρχουν προρισμοι Ευρωπης τώρα στις Γιορτές που πετούν με charter πτήσεις με αεροπλάνα της A3 η της OA ,έχω πάει Βιεννη με αυτόν τον τροπο με Α3 σε Καλές ώρες
αυτο θελω να ξερω αν οι εταιρειες και τα αεροπλανα τους ειναι ενταξει

δεν ψαχνω κατι τετοιο διοτι αν το εψαχνα δεν θα εγραφα οτι μπορει να κλεισω και με αθηναικο πρακτορειο που πετα με γνωστη εταιρεια και μου προσθετει ενα εξτρα κοστος ΕΙΧ -ΠΑΡΚΙΝ - ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ αλλα 350,00 περιπου!!!!

δυστυχως απο Θεσ/νικη μερια ολα τους τα προγραμματα εχουν αυτες τις εταιρειες!!!
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Ποτέ μην πεις ότι έχεις πιάσει πάτο ταξιδεύοντας με Αμερικάνικες εταιρίες...

Η πρώτη μου εμπειρία ήταν με την Αmerican και ένα από τα ανεκδιήγητα 772 της... πέταγα από Λονδίνο στο JFK στη Ν.Υόρκη... συνηθισμένος να πετάω με Ευρωπαικές και Ασιατικές εταιρίες έπαθα πολιτισμικό σοκ... ένα αεροπλάνο βρώμικο με άθλιο σέρβις kai IFE για γέλια και κλάματα...

Μετά έζησα την εμπειρία του 767 της Delta... ΑMS-NEWARK... παμπάλαιο, πανβρώμικο, πάνστενο, σκέτο δουλεμπορικό... με ανύπαρκτο ΙFE κεντρικές οθόνες το 2009, φαγητό για επαίτες της Ομονοίας και αγενέστατο προσωπικό ξεπέρασε σε χάλι το 772 της American...

Όταν η Lufthansa μου άλλαζε την επιστροφή στο πρόσφατο ταξίδι μου στη Ν.Υ και αντί να γυρίσω από Philadelphia με το 343 της θα γυρνούσα με το 333 της USAirways έδωσα τόπο στην οργή και είπα... ε πόσο χάλια μπορεί να είναι , δεν θα είναι σαν το 767 της Delta!! Ευκαιρία να δω τι καπνό φουμάρει και η US... κούνια που με κούναγε...

Έχω πετάξει στη ζωή μου με πολλά παρτάλια αλλά υπερατλαντικό ταξίδι με τέτοιο δουλεμπορικο δεν έχει ματαγίνει... και μάλιστα η λέξη δουλεμπορικό δεν αντικατοπρίζει την πραγματικότητα... το σύγχρονη γαλέρα μάλλον ταιριάζει καλύτερα... από που να αρχίσει κανείς και που να τελειώσει... μέχρι τώρα νόμιζα ότι το πρόβλημα στα στενά καθίσματα ήταν το seat pitch... αυτό που συνάντησα ξεπέρασε και την πιο διεστραμένη φαντασία... εκτός του κλασσικού προβλήματος στο seat pitch ,να το πω 29 άντε 30, δεν χωρούσες ούτε και στο πλάτος... στην απίθανη περίπτωση δηλαδή που είσαι πάνω από 70 κιλά έχεις πρόβλημα... απλά δεν χωράς ούτε στο μήκος ούτε στο πλάτος... το επιστέγασμα ήταν ότι στις σειρές από την 33 και πίσω δεν σηκώνονταν τα μπράτσα των θέσεων με αποτέλεσμα ο επιβάτης να σφηνώνεται κυριολεκτικά στην θέση του... το μόνο παρήγορο ήταν ότι η πτήση ήταν μισοάδεια... φυσιολογικό θα μου πείτε, ποιός νορμάλ άνθρωπος διαλέγει συνειδητά αυτό το κάτεργο για να πετάξει...

Με το που μπήκα στο αερόπλοιο λες και μεταφέρθηκα στη δεκαετία του 70... πασαρέλα αισθησιακών καλονών των σέβεντις... όλες οι αεροσυνοδοί ήταν σαν την Θεοπούλα και τις φίλες της... μια από αυτές με πλατινέ μαλλί και ύφος ντίβας της δεκατίας του 30 με οδήγησε στην καρέκλα μου... τα είπαμε καρέκλα ήταν αυτό το πράμα όχι θέση... πριν από σαράντα χρόνια σκέφτηκα η συγκεκριμένη κυρία ίσως ήταν μις USA τώρα όμως έμοιαζε σατανικά με την γιαγιά μου... δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις κυρίες και ειλικρινά πιστεύω ότι θα είναι άριστα εκπαιδευμένες αλλά αν κάτσει καμιά στραβή ποιός θα σώσει ποιον? Φανταστείτε την γιαγιά σας να σας βοηθάει να εγκαταλείψετε το αεροπλάνο...

Πάμε στο ανέκδοτο του ΙFE... περιορίζονταν σε 15 ταινιές και καμιά δεκαριά ντοκυμαντέρ για την ζωή της φάλαινας στην έρημο της Σαχάρας και φυσικά δεν υπήρχε flight show... είπα να πάει στην ευχή και διάλεξα να δω την σαχλαμάρα το Salt... ζήτησα ακουστικά και η καλλονή αεροσυνοδός απαίτησε 5?!! Την έστειλα ευγενικά στον αγύριστο και χρησιμοποίησα τα ακουστικά που είχα τσουρνέψει από τους Τούρκους... είπα Τούρκους και μελαγχόλησα... η σύγκριση αποτελεί ύβρη...

Η ωρα του φαγητού έφτασε... κοτόπουλο ή πάστα με ρώτησε η Θεοπούλα... πάστα απάντησα γιατί το χτικιάρικο κοτόπουλο που διάλεξε ο απέναντι πρέπει να αυτοκτόνησε στην χλαπάτσα που πλάσαραν για σάλτσα... η πάστα-λαπάς ασφαλώς και δεν τρωγόταν και για να πάει κάτω η πρώτη μπουκιά ζήτησα ένα ποτήρι κρασί... 5? το μπουκαλάκι ζήτησε η Θεοπούλα... δεν έχω μια της είπα... τσάμπα δίνετε τίποτε? Βεβαίως μου απάντησε... ωραιότατο νεράκι και φρεσκοληγμένα αναψυκτικά... ήπια μια coca cola έφαγα μια μαραμένη σαλάτα γιατί η πάστα είχε γίνει πλαστικό και προσπάθησα να κοιμηθώ... ακριβώς στην ώρα του το κάτεργο έφτανε στη Φρανκφούρτη... κάτι ήταν κι αυτό...

Συμπέρασμα... ούτε δεμένος δεν ξανακάνω υπερατλαντικό με Αμερικάνικη εταιρία... είδικά αυτή η US Arways είναι απίστευτη... αν την βρείτε με 300? και η αμέσως φτηνότερη πλησιάζει το χιλιάρικο διαλέξτε την... οπλιστείτε με υπομονή πάρτε ναρκωτικά και καλή σας τύχη...

Aφιερωμένο εξαιρετικά σε όλους όσους πιστεύουν και διαλαλούν ότι η τιμή είναι το παν για ένα αεροπορικό ταξίδι... Η αξιοπρέπεια και η υγεία μου εμένα δεν μου επιτρέπει να ταξιδεύω με κάτεργα, να τρώω σαντουιτσάρες που φτιάχνω από το σπίτι και να κινδυνεύω να πάθω σκολίωση για 100 ευρώ... δεν μου περισσεύουν και σε κανέναν δεν περισσεύουν αλλά διάολε ταξίδι πάω και πάω να περάσω καλά... αν είναι να ταξιδεύω με δουλεμπορικά για να τα γλιτώσω, κάθομαι σπίτι μου και βλέπω βίντεο... στους υπόλοιπους εύχομαι καλό ταξίδι και καλή τύχη...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.546
Likes
7.958
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. .. να πω και εγω για το πονο μου???????? Ποτε πια με LAN..και ας ειναι ο γιγας των λατινοαμερικανικων γραμμων... στο πηγαινε ακυρωνεται εντελως η πτηση απο Μαδριτη-Κιτο, οι δε εσωτερικες πτησεις Κιτο-Γουαγιακιλ με αρκετες ωρες καθυστερηση. Στο γυρισμο λογω της καθηστερησης στο Γουαγιακιλ χανω τη iberia Μαδριτη -Αθηνα και συνεπως Αθηνα -Χανια...ασε που καθε μερα επρεπε να κονφερμαρω τη κρατηση και στο τελος 6 απο τα 8 ατομα δεν ειχαν λεει κρατηση...φοβαμαι ακουσατε τις φωνες μου απο εδω!!!!!!!! τελικα φυγαμε ολοι αλλα μας αφησαν στη Μαδριτη παρα τις φωνες ολων μας!!!!:mad:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Για τις αμερικάνικες εταιρείες να το έχουμε υπόψιν συνεπώς. Επιμένουμε ευρωπαϊκά προς την άλλη πλευρά του ατλαντικού
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Έχω ταξιδέψει μονο με δυο εταιριες..Με την παλαι ποτε Ολυμπιακη(η οποια μου ειχε φανει πολυ καλη..ηταν και το πρωτο ταξιδι..:) ) και επειτα με τη MALEV..ΚΑΙ Αυτη καλη..μονο που ειχε πολυ λιγο...φαγακι :)φανταζομαι λογω λιγων ωρων του ταξιδιου..

παντως ηταν αξιοπρεπεστατη η malev ..και τοτε ειχα αγχωθει επειδη κανενας δεν την ηξερε..αλλα τελικα γνωστη ειναι:)

το επομενο ταξιδι μου ειναι με easy jet..:bleh:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχω ταξιδέψει μονο με δυο εταιριες..Με την παλαι ποτε Ολυμπιακη(η οποια μου ειχε φανει πολυ καλη..ηταν και το πρωτο ταξιδι..:) ) και επειτα με τη MALEV..ΚΑΙ Αυτη καλη..μονο που ειχε πολυ λιγο...φαγακι :)φανταζομαι λογω λιγων ωρων του ταξιδιου..

παντως ηταν αξιοπρεπεστατη η malev ..και τοτε ειχα αγχωθει επειδη κανενας δεν την ηξερε..αλλα τελικα γνωστη ειναι:)

το επομενο ταξιδι μου ειναι με easy jet..:bleh:
Αυτη τη φορα δε θα φας καθολου..:haha:
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
χαχα

ω ναι ειμαι προετοιμασμενη γι'αυτο:lol:!
απο το πλουσιο γευμα της Ολυμπ, στο λιτο της Μαλεβ και στο ανυπαρκτο της easy :D:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.602
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom