Επείγον!!! έχασα ταυτότητα και τωρα τι γίνεται??

bist3

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα στο forum

Είμαι στην Γερμανία στην Φρανκφούρτη, έχω έρθει πριν δυο μήνες εδώ για αναζήτηση εργασίας και έχω κάνει εγγραφή στο δήμο που διαμένω. Πριν από μέρες έχασα την ταυτότητα μου, πήγα στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα και δήλωσα την απώλεια. Διαβατήριο δεν είχα ποτέ. Θέλω να ρωτήσω ,αν γνωρίζει κάποιος, αν έχω το δικαίωμα για έκδοση κάποιου προσωρινού ταξιδιωτικού εγγράφου ώστε να ταξιδέψω Ελλάδα στο άμεσο διάστημα διότι η έκδοση διαβατηρίου από το προξενείο αργεί (4-6 βδομάδες ίσως κ παραπάνω). Έχω διαβάσει ότι λόγω της εγγραφής μου στο δήμο εδώ δεν έχω το δικαίωμα έκδοσης ταξιδιωτικού εγγράφου. Ισχύει κάτι τέτοιο? Ειδάλλως υπάρχει κάποια εναλλακτική εκτός του διαβατηρίου? Να σημειώσω πως στα χέρια μου τώρα έχω φωτοτυπία της χαμένης ταυτότητας μου καθώς κ το χαρτί από την αστυνομία..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Το προξενείο δεν εκδίδει κάτι προσωρινό;΄Όχι διαβατήριο.Σε αυτούς έκανες δήλωση ή είπαν ότι δεν χρειάζεται;
 

bist3

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
στο προξενείο που πήρα τηλέφωνο σε ένα τηλ. έκτακτης ανάγκης που βρήκα κ ρώτησα για προσωρινό ταξιδιωτικό έγγραφο με ρώτησαν αν είμαι μόνιμος κάτοικος Γερμανίας. Τους είπα ότι έχω γραφτεί στο δήμο πριν λίγο καιρό κ πριν συνεχίσω να μιλάω πήρα την απάντηση : ''ΟΟΟΧΙΙ ΟΧΙΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ'' γενικά φαινόταν λίγο βιαστικός ο τύπος που το σήκωσε...το θέμα είναι και βλακεία που δεν το ανέφερα στο τηλέφωνο ότι γράφτηκα στο δήμο πριν ένα μήνα, είμαι δηλωμένος σαν φιλοξενούμενο πρόσωπο στο σπίτι της αδερφής μου..ε γίνεται έτσι να θεωρούμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και να μην δικαιούμαι το προσωρινό έγγραφο..?το συντομότερο πάντως θα πάω από το προξενείο αυτοπροσώπως να ρωτήσω
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις και αφού μπορείς είναι να πάς αυτοπροσώπως.Ξέρεις τότε πως λειτουργούν...Αφού έχασες Ελληνικό έγγραφο αυτοί δεν πρέπει να σε υποστηρίξουν λογικά;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
στο προξενείο που πήρα τηλέφωνο σε ένα τηλ. έκτακτης ανάγκης που βρήκα κ ρώτησα για προσωρινό ταξιδιωτικό έγγραφο με ρώτησαν αν είμαι μόνιμος κάτοικος Γερμανίας. Τους είπα ότι έχω γραφτεί στο δήμο πριν λίγο καιρό κ πριν συνεχίσω να μιλάω πήρα την απάντηση : ''ΟΟΟΧΙΙ ΟΧΙΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ'' γενικά φαινόταν λίγο βιαστικός ο τύπος που το σήκωσε...το θέμα είναι και βλακεία που δεν το ανέφερα στο τηλέφωνο ότι γράφτηκα στο δήμο πριν ένα μήνα, είμαι δηλωμένος σαν φιλοξενούμενο πρόσωπο στο σπίτι της αδερφής μου..ε γίνεται έτσι να θεωρούμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και να μην δικαιούμαι το προσωρινό έγγραφο..?το συντομότερο πάντως θα πάω από το προξενείο αυτοπροσώπως να ρωτήσω
Από το προξενείο είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν πιστοποιητικό ταυτοπροσωπείας με φωτογραφεία.Μ αυτό το χαρτΐ μπορεις να ταξιδέψεις μ όλες τις εταιρείες εκτός απο την ραυαν.Την φωτοτυπία που έχεις της ταυτότητας θα την δωσεις για επικύρωση.Καλό ξεμπερδευμα και να έχει υπ όψιν σου ότι στα προξενεία πολλές φορές κάποιοι υπάλληλοι είναι αρκετά δυσκοιλιοι.Ευτυχώς όχι σ όλα.
 

bist3

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ευχαριστώ πολύ παίδες ..μακάρι να γίνει κάτι..αύριο και εφόσον προλάβω θα πάω στο προξενείο
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Να πας κι αν δεν τακτοποιηθείς να μας το πεις να πάρουν από το εδώ προξενείο
να τους μπινελικόσουν. :) Ο εδώ πρόξενος είναι οικογενειακός φίλος.
 

tatiana vro

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σας ειμαι η τατιανα και ειμαι η τατιανα και εδω και 6 μηνες εχω μετακομισει γερμανια ... και που λετε επροξα τον μπαμπα μου για να με βγαλει εισητηρια και τελικα με εβγαλε και σε 21 μερες κανονικα πεταω! και τι να δω? η ταυτοτητα αφαντη... εχω κανει φιλο και φτερο το σπιτι και αυτη πουθενα... ο μπαμπας μου πηρε το προξενειο τηλεφωνο και ειπαν μπορουν να με βγαλουν χαρτι μονο για να παω και αμα το δεχτει και η aegean αλλιως.. αλλα αμα παω δεν θα μπορεσω να γυρισω μετα και θα πρεπει να βγαλω ταυτοτητα αλλα θα πεταξω μονη μου και για να βγαλω ταυτοτητα πρεπει αναγκαστικα να ειναι και γονεας μαζι?
σας παρακαλω βοηθηστε με δεν ξερω τι να κανω και με τιποτα δεν θελω να χασω το ταξιδι
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
γεια σας ειμαι η τατιανα και ειμαι η τατιανα και εδω και 6 μηνες εχω μετακομισει γερμανια ... και που λετε επροξα τον μπαμπα μου για να με βγαλει εισητηρια και τελικα με εβγαλε και σε 21 μερες κανονικα πεταω! και τι να δω? η ταυτοτητα αφαντη... εχω κανει φιλο και φτερο το σπιτι και αυτη πουθενα... ο μπαμπας μου πηρε το προξενειο τηλεφωνο και ειπαν μπορουν να με βγαλουν χαρτι μονο για να παω και αμα το δεχτει και η aegean αλλιως.. αλλα αμα παω δεν θα μπορεσω να γυρισω μετα και θα πρεπει να βγαλω ταυτοτητα αλλα θα πεταξω μονη μου και για να βγαλω ταυτοτητα πρεπει αναγκαστικα να ειναι και γονεας μαζι?
σας παρακαλω βοηθηστε με δεν ξερω τι να κανω και με τιποτα δεν θελω να χασω το ταξιδι
Ηρέμησε κατ' αρχήν.

Θα έρθεις από Γερμανία στην Ελλάδα;Σωστά;Πόσες μέρες θα μείνεις;Οι ταυτότηες βγαίνουν γρήγορα.Δεν ρωτάτε στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σας στην Ελλάδα πώς βγαίνει ταυτότητα σε περίπτωση ανηλίκου;Με κάποιο πληρεξούσιο ίσως;Πιθανόν να προλάβετε να βγεί καινούρια όσο είσαι στην Ελλάδα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
γεια σας ειμαι η τατιανα και ειμαι η τατιανα και εδω και 6 μηνες εχω μετακομισει γερμανια ... και που λετε επροξα τον μπαμπα μου για να με βγαλει εισητηρια και τελικα με εβγαλε και σε 21 μερες κανονικα πεταω! και τι να δω? η ταυτοτητα αφαντη... εχω κανει φιλο και φτερο το σπιτι και αυτη πουθενα... ο μπαμπας μου πηρε το προξενειο τηλεφωνο και ειπαν μπορουν να με βγαλουν χαρτι μονο για να παω και αμα το δεχτει και η aegean αλλιως.. αλλα αμα παω δεν θα μπορεσω να γυρισω μετα και θα πρεπει να βγαλω ταυτοτητα αλλα θα πεταξω μονη μου και για να βγαλω ταυτοτητα πρεπει αναγκαστικα να ειναι και γονεας μαζι?
σας παρακαλω βοηθηστε με δεν ξερω τι να κανω και με τιποτα δεν θελω να χασω το ταξιδι
πάρε τηλ στο ΚΕΕΠ Του Δήμου που είσαι εγγεγραμμένη θα σου δώσουν λυση
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Μ αυτό το χαρτΐ μπορεις να ταξιδέψεις μ όλες τις εταιρείες εκτός απο την ραυαν.
Αν δηλαδή πάω για καμιά μονοήμερη στην Ρώμη με την ryanair και χάσω η μου κλέψουν την ταυτότητα και δεν έχω χρήματα για άλλο εισητήριο μιλάμε για καταστροφή
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Σωστά,αν και έχω καταφέρει μερικές φορές να περάσω κάποια άτομα
από εδώ.Είναι πολύ ζόρικια η Ράυαν σ'αυτό το θέμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.907
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom