Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
εσυ πως καταλαβες οτι γκρινιαξα? φυσικα ρωτουσα τα ιδια και τα ιδια αφου κανεις δεν μου εδωσε μια σαφη απαντηση.οπως και τωρα.ξαναρωταω ξερετε καποιον που του ζητησαν να επιστρεψει πισω την υποτροφια του η μερος αυτης? αντι να αερολογειτε απλα πειτε ενα ναι η ενα οχι.
και η υποτροφια μου ηταν 2000 ευρω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
εσυ πως καταλαβες οτι γκρινιαξα? φυσικα ρωτουσα τα ιδια και τα ιδια αφου κανεις δεν μου εδωσε μια σαφη απαντηση.οπως και τωρα.ξαναρωταω ξερετε καποιον που του ζητησαν να επιστρεψει πισω την υποτροφια του η μερος αυτης? αντι να αερολογειτε απλα πειτε ενα ναι η ενα οχι.
και η υποτροφια μου ηταν 2000 ευρω.
Εγω δεν ξερω. Φυσικα δεν ξερω και ολους τους Ελληνες που εχουν παει Erasmus. Πραγμα που σημαινει οτι μπορει να υπαρχουν καποιοι που τα επεστρεψαν και να μην τους ξερουμε εμεις. Ενα αυτο.

Το δευτερο που θελω να πω και αφου ειναι 2000, αμα σου τα ζητησουν να τα επιστρεψεις, μη τους τα δινεις... κανε το ταξιδι-ονειρο σου και αυτοκτονεις εκει...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Βρε παιδί μου (σόρρυ, αλλά μου' ρχεται κομματάκι δύσκολο να πω: βρε αδικοχαμένη μου), μην παρεξηγιέσαι. Αλλά αυτή τη μιζέρια και την απελπισία την οποία εσύ αναφέρεις πιο πάνω, τη βλέπουμε σε όλα σου τα μηνύματα. Και ειλικρινά στενοχωριέμαι που το κάνεις αυτό στον εαυτό σου. Και ναι, κατά τη γνώμη μου, όλοι σου δώσαμε κάποιες απαντήσεις για το θέμα των αποσκευών και τώρα για την υποτροφία, αλλά σίγουρα οι απαντήσεις αυτές όπως σου έγραψε και η Earth Citizen δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τις απαντήσεις που θα σου δώσουν οι αρμόδιοι. Ο καθένας φυσικά και μπορεί να σου λέει την άποψη ή την εμπειρία του, αλλά πώς μπορείς να είσαι σίγουρη τι πραγματικά ισχύει στη δική σου περίπτωση; Γιατί δεν πας αύριο το πρωί στη σχολή σου να ρωτήσεις και να σταματήσεις πια να ζεις με την αγωνία;

Για να μην σου έχει απαντήσει κανείς μέχρι τώρα με ένα ναι ή ένα όχι όπως ζητάς, πάει να πει ότι μάλλον δεν έχει τύχει κάτι τέτοιο σε κανέναν από αυτούς που διάβασαν το ποστ σου.

Εύχομαι ειλικρινά να πάνε όλα καλά!!!:lol:
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
τρυπακια λολ,εσκασα στα γελια με την συμβουλη σου,αλλα δυστυχως δεν μου περισσεψαν λεφτα για να κανω ταξιδι.νοικια,εισιτηρια,υπερβαρα κλπ.
απο την σχολη μου ειπαν και παλι το ιδιο πραγμα.τωρα απλα περιμενω να βγουν τα υπολοιπα μαθηματα(στα οποια εχω κοπει 100% μιας και δεν καταλαβαινα την τυφλα μου),για να ακουσω το τηλεφωνο να χτυπαει κ να μου λενε γεια σας δεν περασατε 1 μαθημα θελουμε τα 2000 πισω.
εσεις μπορει να μην εχετε προβληματα και να μην σας νοιαζει ,εγω ομως που ειμαι ανεργη και εξαρτιεμαι οικονομικα απο τους γονεις μου,θα εχω προβλημα οπως καταλαβαινετε.και ειναι φυσικο να εχω αγχωθει μεχρι τρελας με την ιδεα να μαθουν κατι τετοιο οι γονεις μου.και φυσικα δεν προκειται να μου τα δωσουν οποτε το πιο πιθανο ειναι να μπω φυλακη.
τελωσπαντων απλα ηθελα να μαθω αν γνωριζετε καποια περιπτωση φοιτητη να αναγκαστει να επιστρεψει υποτροφια λογω αποτυχιας.that's all.οποιος ξερει απανταει.merci.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
...οποτε το πιο πιθανο ειναι να μπω φυλακη.

τελωσπαντων απλα ηθελα να μαθω αν γνωριζετε καποια περιπτωση φοιτητη να αναγκαστει να επιστρεψει υποτροφια λογω αποτυχιας.that's all.οποιος ξερει απανταει.merci.
Σιγα μη σε δεσουν και φωναξουν την astral να σε μαστιγωσει...

Σου ειπα, γνωριζω ατομα που οχι απλως δεν περασαν τα μαθηματα αλλα σταματησαν και γυρισαν στη μεση του προγραμματος Ελλαδα. Μην πας και τους ρωτησεις ομως και τα σκαλισεις τα πραγματα. Ασε σιγα μην καθονται να ψαχνουν ποιος περασε και ποιος οχι. Μου φαινεται δεν εχεις ιδεα απο ελληνικο δημοσιο...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
εσεις μπορει να μην εχετε προβληματα και να μην σας νοιαζει, εγω ομως που ειμαι ανεργη και εξαρτιεμαι οικονομικα απο τους γονεις μου,θα εχω προβλημα οπως καταλαβαινετε.και ειναι φυσικο να εχω αγχωθει μεχρι τρελας με την ιδεα να μαθουν κατι τετοιο οι γονεις μου.
Εδώ γελάμε... όχι με σένα φυσικά, αλλά με το ότι δεν έχουμε οικονομικό πρόβλημα και ότι δε θα μας ένοιαζαν 2000 ευρώ! Ναι, τώρα που το λες, το θέμα με τους γονείς είναι ένα πρόβλημα. Ελπίζω να μη χρειαστεί ποτέ να μάθουν κάτι τέτοιο :lol:

Μην πας και τους ρωτησεις ομως και τα σκαλισεις τα πραγματα. Ασε σιγα μην καθονται να ψαχνουν ποιος περασε και ποιος οχι. Μου φαινεται δεν εχεις ιδεα απο ελληνικο δημοσιο...
Μμμμμ... σε αυτό δεν έχεις και άδικο :roll:
 

sisilia

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Adikoxameni μην αγχώνεσαι καθόλου....Εμένα μου είπαν οι καθηγητές μου οτι πρέπει να περάσω μόνο ένα μάθημα από τα τρία που θα δώσω στη Γερμανία για να μην επιστρέψω την υποτροφία...Εσύ που έχεις περάσει ήδη ένα μάθημα δεν νομίζω να σου πούνε τίποτα...Επίσης λένε ότι αν δεν περάσει κάποιος κανένα μάθημα ότι περνάς από επιτροπή για να πεις τους λόγους που δεν τα έχεις περάσει και αν είναι σοβαροί οι λόγοι τότε δεν επιστρέφεις την υποτροφία....Αλλά όλα αυτά είναι βλακίες, γιατί ξέρω περιπτώσεις παιδιών που δεν είχαν περάσει κανένα μάθημα στο erasmus και δεν επέστρεψαν ούτε ένα ευρώ,ούτε πήγαν σε επιτροπή...οπότε χαλαρααααααα.....
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αdikoxameni πιάσε μια δουλειά σε δυο-τρεις μήνες θα τα έχεις βγάλει τα χρωστούμενα... ε και αν δε στα ζητήσουν, θα σου έχουν μείνει δύο χιλιάρικα για ένα έξτρα ταξιδάκι...
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
σιγα μην δουλεψω μονο και μονο για να τους επιστρεψω λεφτα.ειχα εξοδα εκει ακομη κι αν δεν τα καταφερα με τα μαθηματα.αλλωστε δεν το επελεξα μονη μου το ερασμους ηταν υποχρεωτικο για το μεταπτυχιακο.ας μου στειλουν εξωδικο δε με νοιαζει.μακαρι sisilia να ειναι οπως τα λες κι εγω αυτο εχω ακουσει,αλλα δεν παυω να αγχωνομαι.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
@adikoxamenh

Ο μόνος τρόπος να σταματήσεις να αγχώνεσαι, είναι να ρωτήσεις στους αρμόδιους του Πανεπιστημίου σου, Ελλάδα και Γαλλία. Ο καθένας εδώ έχει διαφορετικές εμπειρίες και όπως σωστά σου έγραψε και η Earth νομίζω, το κάθε πανεπιστήμιο έχει άλλη πολιτική. Η αδερφή μου στη Ρώμη π.χ. ένα μάθημα πέρασε και τίποτα δεν επέστρεψε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.527
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom