Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

Oli

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας!ενδιαφερομαι για ερασμους στη πολωνια και συγκεκριμενα στη κρακοβια στο πανεπιστημιο jiagelonian university!οτιδηποτε πληροφορια μου παρεχετε θα ειναι χρησιμη!ευχαριστω εκ των προτερων!
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Γεια σας!
Είμαι φοιτήτρια στην ΑΣΟΕΕ στο τμήμα Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων και ενδιαφέρομαι για erasmus το επόμενο έτος. Αρχικά ήθελα πολύ Παρίσι αλλά αν και έχω πτυχίο στα γαλλικά ουσιαστικά δεν τα θυμάμαι καθόλου. Κάπως έτσι κατέληξα στην Κοπεγχάγη και στην Πράγα που απαιτούν μόνο αγγλικά. Το βασικό μου πρόβλημα είναι και πάλι το θέμα της γλώσσας, αν θα μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις της σχολής και όχι μόνο. Θα εκτιμούσα πολύ τις συμβουλές σας ακόμα και για άλλες πόλεις:)
Υ.Γ. Προτιμώ τις μεγάλες πόλεις..
Θα πρότεινα Πράγα λόγω θέσης (κεντρική Ευρώπη, κοντά σε άλλες χώρες -εύκολα ταξίδια) και λόγω οικονομικού. Επίσης, είναι αρκετά μεγάλη πόλη και φοιτητούπολη, με πολλούς ερασμίτες. Κοπεγχάγη πήγε μια φίλη μου, πέρασε πολύ ωραία, αλλά είναι ακριβά.
Πάντως, εράσμους είναι, όπου και να πας θα περάσεις τέλεια ;)

Πάντως όπως και εσύ είπες, πάω για να περάσω όσο καλύτερα γίνεται. Το ακαδημαϊκό κομμάτι είναι κάπως δευτερεύον. Απλά δεν έχω βρει πολλές εμπειρίες σε αυτή την πόλη, είτε εδώ είτε σε άλλα φόρουμ. Πάντως, έχω διαβάσει ότι ενώ είναι αφοσιωμένοι στις σπουδές τους, από Πέμπτη μέχρι Κυριακή βγαίνουν έξω και τα σπάνε. Θα μπορούσες να με κατευθύνεις κάπου, μπας και βρω κάποια περιγραφή της πόλης Eindhoven για έναν φοιτητή; Μην πάω εκεί έτοιμος να παρτάρω και είναι όλοι στις βιβλιοθήκες :haha:
Γενικά, έτσι ισχύει από ό,τι έχω καταλάβει στις ευρωπαϊκές πόλεις. Πέμπτη με Κυριακή είναι το παρτάρισμα, οι άλλες μέρες μέσα. Και γω δηλαδή, που ήμουν στην Ισπανία, τότε έβγαινε ο πολύς κόσμος. Τις άλλες μέρες σπίτι από τις 12 το βράδυ. :p
Πάντως μην υποτιμήσεις τις βιβλιοθήκες, πρέπει να περάσεις και μαθήματα :p
Αν θες παραπάνω πληροφορίες, υπάρχουν διάφορα γκρουπάκια ερασμιτών στο φβ που ίσως μπορέσουν να σε κατατοπίσουν και για την πόλη και για το πανεπιστήμιο. ;)
Γεια σας!ενδιαφερομαι για ερασμους στη πολωνια και συγκεκριμενα στη κρακοβια στο πανεπιστημιο jiagelonian university!οτιδηποτε πληροφορια μου παρεχετε θα ειναι χρησιμη!ευχαριστω εκ των προτερων!
Πολωνίααααα, τι τέλεια! Eχεις ήδη φύγει. :D
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: Oli

Oli

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γειας σας ειμαι 3 ετος και ενδιαφερομαι να κανω ερασμους για του χρονου!μεταξυ πολωνιας κρακοβα,πορτογαλιας minho(αν και ζητανε πορτογαλικα β1 αλλα εχουν και δευτερη γλωσσα αγγλικα)και ιταλια(genova,piza,romi)τι μου προτεινετε απο θεμα οικονομικης αποψης,γλωσσας και διαδκεδασης?
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Γειας σας ειμαι 3 ετος και ενδιαφερομαι να κανω ερασμους για του χρονου!μεταξυ πολωνιας κρακοβα,πορτογαλιας minho(αν και ζητανε πορτογαλικα β1 αλλα εχουν και δευτερη γλωσσα αγγλικα)και ιταλια(genova,piza,romi)τι μου προτεινετε απο θεμα οικονομικης αποψης,γλωσσας και διαδκεδασης?
:) Κρακοβία
 
  • Like
Reactions: Oli

Oli

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας παιδια!για να αντιστοιχησω μαθηματα της σχολης μου με της σχολης του εξωτερικου πρεπει μονη μου να παω στα σαιτ των πανεπιστημιων του εξωτερικου και να δω τι μαθηματα προσφερουν και αν εχω κοινα η με βοηθαει και ο υπευθυνος καθηγητης που συνεργαζεται με το αντιστοιχο πανεπιστημιο???
 

Oli

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γειά σας παιδιά!Εδω και άρκετο καιρο σκεφτομαι να κανω αιτηση για ερασμους!Εχω διαβασει αρκετες απο τις εμπειριες στο travel stories και ετσι αποφασισα να παω!Ωστοσο σε αυτο που κολλαω ειναι η γλωσσα!ξερω μονο αγγλικα και σκανδιναβικες χωρες δε θελω να δηλωσω εξαιτιας του υψηλου κοστους ζωης με εξαιρεση την ολλανδια!εχω μιλησει με υπευθυνους καθηγητες αλλα και αυτοι δεν ξερουν πολλα!ειμαι αναμεσα στο Minho της πορτογαλιας ρωμη ιταλια και groningen ολλανδια!με ενδιαφερει κυριως η γλωσσα καθως φοβαμαι μηπως δεν περασω κανενα μαθημα και μου ζητησουν πισω την υποτροφια!οτιδηποτε πληροφορια μπορειτε να μου δωσετε για τα παραπανω πανεπιστημια αλλα και γενικοτερα θα ηταν χρησιμη!
 

katiapol

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Γεια σας παιδια, θελω και γω με την σειρα μου να παω με το erasmus στο εξωτερικο για πρακτικη και σκεφτομαι για αγγλια.. ειμαι στο τμημα τουριστικων επιχειρησεων και ενδιαφερομαι μονο για ξενοδοχεια.. στο τμημα διεθνων σχεσεων που ρωτησα μου ειπαν οτι μπορω να βρω οποιοδηποτε ξενοδοχειο θελω και ακομα και αν δεν ειναι αμεσα συνεργαζομενο με το ΤΕΙ θα μπορουσε να γινει μια πρωτη επαφη και βλεποντας και κανοντας.. απο αυτα που συνεργαζονται υπαρχει το Μarriott στην Γλασκωβη και το Millenium στο Kensington. Θελω λοιπον να μαθω εαν καποιος γνωριζει γενικοτερα για την ζωη σε αυτες τις 2 πολεις και για την ασφαλεια τους και εαν καποιος εχει δουλεψει σε ξενοδοχειο της αγγλιας ή ακομα καλυτερα σε ενα απο τα δυο συγκεκριμενα να μου πει τις εμπειριες του και καποιες συμβουλες..
 

matzouti

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,

είμαι φοιτήτρια της Εσωτερικής Αρχιτεκτονικής και Διακόσμησης στα ΤΕι Αθήνας. Έχω δηλώσει ν πάω Μιλάνο εράσμους τον Σεπτέμβριο.
Γενικά βλέπω ότι γίνεται χαμός με τις σχολές εκεί και με τα μαθήματα που παρακολουθούν Υπάρχει κάποιος που να έχει σχέση με το αντικείμενο????? Κάποιος που να σπούδασε εκεί?
 

Angela.s

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας παιδεία θα ήθελα κάποιος να μου λυσει κάποιες απορίες σχετικά με το Erasmus. Οταν αναγράφονται δυο αποδέκτες γλώσσες θα πρεπει να ξερω και τις δυο η ειναι αποδεκτή να γνωρίζεις και μονο την μια;
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Η δεύτερη γλώσσα συνήθως δεν έχει καμία σημασία, απλά ίσως κάποια μαθήματα να διδάσκονται σε αυτήν. Οπότε εγώ θα σε συμβούλευα να κοιτάς μόνο αυτήν που αναγράφεται πρώτη, καθώς πολύ λίγα ή ελάχιστα θα είναι στη δεύτερη.
 
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδια ,σκέφτομαι να κανω πρακτική στην Αγγλία μέσω του ερασμους ,θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πράγματα και θελω τις απόψεις σας ;)
1) Αν κανεις αίτηση για ερασμους θα σε δεχτούν με σιγουριά ή όχι ? Η καθηγήτρια σε ενα μάθημα και υπεύθυνη του ερασμους μου ειπε οτι μπορεί να με στείλει για πρακτική
2) Την δουλειά την βρίσκεις μόνος σου ή σε βοηθάμε ? την εύρεση στέγης ?
3) Ο μέσος όρος έχει αρκετή βαρύτητα ή δεν παίζει τόσο ρόλο ?
Ευχαριστω
 

firefly23

Member
Μηνύματα
21
Likes
36
Καλησπερα!
Ενδιαφερομαι να παω ερασμους για ενα εξαμηνο στο Tαλιν της Εσθονιας.
Εχει παει καποιος για να με διαφωτισει λιγο;
Γιατι οσο και αν ψαχνω δεν βρισκω τιποτα.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.527
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom