Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

ssar24

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας παιδια, ψαχνω για erasmusστη γαλλία, αλλά θέλω να μένω σε εστία γιατί τα εξοδα θα είναι πολλά. ξερει κανεις ποια πανεπιστήμια εχουν εστίες;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γεια σας παιδια, ψαχνω για erasmusστη γαλλία, αλλά θέλω να μένω σε εστία γιατί τα εξοδα θα είναι πολλά. ξερει κανεις ποια πανεπιστήμια εχουν εστίες;

Πολύ γενική η ερώτησή σου...
Πρώτα θα δεις με ποια πανεπιστήμια της Γαλλίας συνεργάζεται η σχολή σου κι έπειτα ψάχνοντας στις ιστοσελίδες αυτών, θα βρεις περισσότερες πληροφορίες τόσο για τα μαθήματα που προσφέρουν όσο και για τις υπόλοιπες παροχές προς τους φοιτητές (εστίες κλπ).

Κατά τη γνώμη μου αυτή είναι η σωστή σειρά που πρέπει να γίνονται τα πράγματα :)
 

ssar24

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ναι, σορυ έχεις δικιο!!
τα πανεποιστήμια που θέλω είναι: lyon II, grenoble και picardie.
το θέμα είναι οτι απο το γραφείο διασύνδεσης δεν υπάρχει και μεγάλη πρόθεση να μας βοηθήσουν, οπότε οτι κάνουμε απο μόνοι μας.
θέλω πολύ να παω erasmus έχω ακούσει οτι είναι τρομερή εμπειρία, αλλά έχω αγχωθεί με την όλη διαδικασία.......
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
ναι, σορυ έχεις δικιο!!
τα πανεποιστήμια που θέλω είναι: lyon II, grenoble και picardie.
το θέμα είναι οτι απο το γραφείο διασύνδεσης δεν υπάρχει και μεγάλη πρόθεση να μας βοηθήσουν, οπότε οτι κάνουμε απο μόνοι μας.
θέλω πολύ να παω erasmus έχω ακούσει οτι είναι τρομερή εμπειρία, αλλά έχω αγχωθεί με την όλη διαδικασία.......
Ετσι και αλλιως πρεπει να τα ψαξεις ολα εσυ,δεν εχει καμια δουλεια το πανεπιστημιο ..
οποτε πρεπει εσυ ουσιαστικα να ψαξεις και να επιλεξεις ...
 

ssar24

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
υποτίθεται οτι δίνει κάποιες πληροφορίες, αλλά ούτε αυτές!
έχει πάει κανείς γαλλία , για να μου πει πως είναι τα πράγματα εκεί;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
το θέμα είναι οτι απο το γραφείο διασύνδεσης δεν υπάρχει και μεγάλη πρόθεση να μας βοηθήσουν, οπότε οτι κάνουμε απο μόνοι μας.
Ακριβώς αυτό. Οπότε μόνη σου όπως σου είπα θα βρεις στο ίντερνετ ποιο πανεπιστήμιο σου κάνει και θα πας στον υπεύθυνο για να σου το εγκρίνει! Όλοι όσοι έχουμε πάει erasmus κάπως έτσι το κάναμε! Δυστυχώς δεν είναι αρκετή η βοήθεια από τη σχολή, τα πιο πολλά τα κάνεις μόνος σου. Ο κόπος βέβαια ανταμείβεται στη συνέχεια:D

θέλω πολύ να παω erasmus έχω ακούσει οτι είναι τρομερή εμπειρία, αλλά έχω αγχωθεί με την όλη διαδικασία.......
Να μην αγχώνεσαι και ξεκίνα να ψάχνεις!

Από Γαλλία δεν έχω προσωπική εμπειρία erasmus, αλλά ξέρω ότι είναι σχετικά έως πολύ ακριβά τα πράγματα εκεί. Είχα ψάξει αρχικά να πάω στη συγκεκριμένη χώρα αλλά άλλαξα γνώμη γρήγορα! Κι ένας ακόμη λόγος ήταν ότι δεν είχαν πολλά μαθήματα στ αγγλικά, δεν ξέρω αν εσύ κοιτάς για γαλλική γλώσσα...
 

ssar24

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ακριβώς αυτό. Οπότε μόνη σου όπως σου είπα θα βρεις στο ίντερνετ ποιο πανεπιστήμιο σου κάνει και θα πας στον υπεύθυνο για να σου το εγκρίνει! Όλοι όσοι έχουμε πάει erasmus κάπως έτσι το κάναμε! Δυστυχώς δεν είναι αρκετή η βοήθεια από τη σχολή, τα πιο πολλά τα κάνεις μόνος σου. Ο κόπος βέβαια ανταμείβεται στη συνέχεια:D

Να μην αγχώνεσαι και ξεκίνα να ψάχνεις!


το ελπίζω!!!!!!!! ηδη ψαχνω!!!!!! μια γνωστη μου που έκανε ερασμους στη Γαλλία μου είπε οτι αν μένεις σε εστία τα εξοδα δεν είναι πρόβλημα. δυστυχως τα ενοίκια είναι πολύ ακρίβα:(


Από Γαλλία δεν έχω προσωπική εμπειρία erasmus, αλλά ξέρω ότι είναι σχετικά έως πολύ ακριβά τα πράγματα εκεί. Είχα ψάξει αρχικά να πάω στη συγκεκριμένη χώρα αλλά άλλαξα γνώμη γρήγορα! Κι ένας ακόμη λόγος ήταν ότι δεν είχαν πολλά μαθήματα στ αγγλικά, δεν ξέρω αν εσύ κοιτάς για γαλλική γλώσσα...
όντως στη Γαλλία όλα τα μαθήματα γίνονται στα γαλλικά, αλλά δεν έχω πρόβλημα μ' αυτό!!!!!! κάνω ήδη μαθήματα!!!:)
 

ariadni

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Νορβηγια ειναι αρκετα ακριβη,ειδικα για ερασμους .. δεν εχεις επιλογες για Τσεχια-Πολωνια,γενικα κεντρικη Ευρωπη;
οχι .. οι επιλογες μου λογω και γλωσσας ειναι αυτες που ειπα !:)
θα περιμενω πρωτα να δω αν εγινε δεκτη η αιτηση μου για Νορβηγια και θα ενημερωσω !!:p
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
οχι .. οι επιλογες μου λογω και γλωσσας ειναι αυτες που ειπα !:)
θα περιμενω πρωτα να δω αν εγινε δεκτη η αιτηση μου για Νορβηγια και θα ενημερωσω !!:p
Παντως να ξερεις οτι Τσεχια,Πολωνια κλπ κλπ αποτι ξερω τα μαθηματα γινονται στα Αγγλικα .. Καλη επιτυχια με την αιτηση
 

igou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια
Ταξίδι-Όνειρο
Τουρκία-Νεπάλ Οδικώς :)
Καλημέρα σε όλους.... Παιδιά πλησιάζουν οι μέρες που πρέπει να κανώ όλη τη χαρτούρα για το Erasmus (για του χρόνου) και κυρίως να αποφασισω σε ποια πόλη να παω. Οπότε μιας και δυσκολεύομαι πόλυ θα μου ήταν πολύ χρησίμες οι ταξιδιώτικες σας εμπειρίες. Ειμαι καινούριο μέλος, άλλα εχώ καταλάβει ότι υπάρχουν πολλά μπαούλα γνώσεων για το θέμα εδώ. χεχε ;)

Εχώ καταλήξει σε καποιές επιλογές ηδή. Σκέφτομαι για Λουμπλιάνα, Βερολίνο, Γλασκώβη, Μπρνο και Ταλίν (αν καταφέρω να πείσω ένα καθηγητή να ανοίξει συμφωνία με πανεπιστήμιο εκει). Κολλάω αρκέτα στη Γλασκώβη από τη μία για οικονομικούς λόγους(ποσο ακριβά μπορεί να ειναί?) και για το πόσο "ξενέρωτα" μπορεί να έιναι, αλλα από την αλλή εχώ παεί ήδη Σκωτία, ειναι πανέμορφη απλά και εντυπωσιάστικα από το πόσο φιλικοί ήταν όλοι εκεί αν και δε πήγα Γλασκώβη γιατί γυρνούσα τα βουνά τα λαγκάδια και τα μικρά χώρια πεζοπορώντας και με autostop.
Γένικα μετράει πόλυ το budget, λίγο νυχτερινή ζώη καλή είναι, αλλά και κάτι όσο το δύνατον διάφορετικο από Ελλάδα, όχι με πολλούς αλλούς Ελλήνες φοιτήτες. Σορυ παίδια δεν είμαι snob :cool:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Τσεχια Μπρνο ;) εκει να πας .. καλα για το πολλους αλλους Ελληνες φοιτητες,οπου και να πας θα βρεις αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν "πρεπει" να κανεις και παρεα μαζι τους ..
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Μπράβο, μπράβο! Κι εγώ το σκέφτομαι για του χρόνου το erasmus.
Το θέμα μου είναι ότι κι εγώ θέλω οπωσδήποτε να πάω κάπου που δεν υπάρχει συμφωνία όμως με το πανεπιστήμιό μου. Είναι γεγονός ότι, όπως λένε, ένας φοιτητής μπορεί να γίνει η αφορμή για να εγκαθιδρυθεί σχέση με κάποιο πανεπιστήμιο; Έτσι υποτίθεται ότι συμβαίνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom