Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλημέρααααα!! Σκέφτομαι και εγώ πολύ σοβαρά να πάω του χρόνου στο εαρινό erasmus και θα ήθελα μερικές πληροφορίες.. Εγώ θέλω πρώτη επιλογή Φινλανδία, δεύτερη Ισλανδία και τρίτη Ουγγαρία.. Εσείς τι μου προτείνετε?? Από αυτές σε ποια υπάρχει λιγότερη ακρίβεια?
Η τρίτη σου επιλογή είναι η πιο οικονομική και με πολύ μεγάλη διαφορά από τις άλλες δύο. Ισλανδία πανέμορφη χώρα, δεν αντιλέγω αλλά είναι ξεκομμένη (πέρα από πανάκριβη) κι εάν σ ενδιαφέρουν τα ταξίδια θα είναι κομματάκι δύσκολο να τα πραγματοποιήσεις. Ουγγαρία είναι κεντρικά, μπορείς να επισκεφτείς πάρα πολλά μέρη από κει κι είναι ωραία χώρα επίσης.
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Oυγγαρία χωρίς δεύτερη σκέψη!!!
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Καλημέρααααα!! Σκέφτομαι και εγώ πολύ σοβαρά να πάω του χρόνου στο εαρινό erasmus και θα ήθελα μερικές πληροφορίες.. Εγώ θέλω πρώτη επιλογή Φινλανδία, δεύτερη Ισλανδία και τρίτη Ουγγαρία.. Εσείς τι μου προτείνετε?? Από αυτές σε ποια υπάρχει λιγότερη ακρίβεια?
Κι από μένα χωρίς 2η σκέψη Ουγγαρία!!! Είσαι στο κέντρο της Ευρώπης, πολύ οικονομική χώρα, θα κάνεις πολλά ταξίδια!!! Οι αλλές δυο πολύ ακριβές γενικά οπότε κ μόνο αν είχες ΤΟΣΗ ανεση με τα οικονομικά θα μπορούσες να το σκεφτείς ;)

Ελπίζω βέβαια στο δικό σου πανεπιστήμιο να μην είναιτ ΤΟΣΟ ψωνισμένοι οι αρμόδιοι γιατί έχω ακούσει κ ζήσει περιπτώσεις που ο προιστάμενος δεν υπέγραψε για Ρουμανία, Πολωνία γιατί θεώρησε οτί δεν θα είναι καλές και αντάξιες επιλογές! ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ!!!
Καλή τύχη :) Θα ζήσεις μια μοναδική εμπειρία!!
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ουγγαρία θα σου πρότεινα κι εγώ, έκανα Εράσμους το 2003 στο Pecs και πέρασα υπέροχα. Τότε ήταν και πάμφθηνα, δεν ξέρω αν είναι ακόμα έτσι. Αλλά θα είναι σίγουρα φθηνότερα από τις άλλες 2 επιλογές σου. :)
 

BlueSoul

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Valiaxin συγγνωμη που άργησα τόσο να δω το μήνυμά σου!

Τι να πρωτοπω για το Αμβουργάκι; Είναι υπέεροχη πόλη, με αρκετά πράγματα να κάνεις, πολλούς φοιτητές, άπειρα μέρη να βγεις, πράσινο και τη λίμνη και το ποτάμι που σου δίνουν μια θαλασσινή αίσθηση! Βέβαια έχει ένα μικρό στεγαστικό θέμα, δεν είναι τρομερά εύκολο να βρεις σπίτι, εκτός και αν βρεις δωμάτιο στην εστία. Η διαμονή θα είναι το μεγαλύτερο έξοδό σου σαφώς. Αν και θεωρείται η δεύτερη πιο ακριβή πόλη της Γερμανίας, θα την χαρακτήριζα τουλάχιστον affordable.
Για το Πανεπιστήμιο δε μπορώ να εκφέρω εμπεριστατωμένη γνώμη, αφού γνωρίζω μόνο το δικό μου τμήμα (Griechische und Lateinische Philologie) απο το οποίο δεν είχα παράπονο, αν εξαιρέσεις οτι θεωρούσα χαμηλό το επίπεδο δυσκολίας των μαθημάτων, σε σχέση με την Ελλάδα τουλάχιστον. Νομίζω πως ειδικεύεται κατα κάποιο τρόπο στα Νομικά και Οικονομικά, οπότε εκεί ενδεχομένως να είναι διαφορετικά τα πράγματα.
Κατα τ'αλλα υπάρχει φυσικά παντού οργάνωση, όλα λειτουργούν όπως πρέπει και γενικά είναι αρκετά εύκολο για έναν ξένο φοιτητή να προσαρμοστεί γιατί είναι πολύ international friendly σαν πόλη. Ο κόσμος εμένα προσωπικά μου φάνηκε πολύ φιλικός και ταίριαξα πολύ με τους Γερμανούς -οφείλω να ομολογήσω όμως οτι δεν είχαν όλοι την ίδια γνώμη με μένα σχετικά με αυτό :p -
Επιπλεόν, θα βρεις άπειρους Ελληνες εκεί. Τόσο φοιτητές όσο και μόνιμους κατοίκους. Υπάρχει ελληνική κοινότητα αν σε ενδιαφέρει, ελληνικά εστιατόρια, κεφε -με τάβλι και φραπε παρακαλώ :p - και χίλια δυο.
Αν ρωτάς τη γνώμη μου, εγώ σου λέω να πας με χίλια. Θα ήθελα τόσο πολύ να γυρίσω κι εγώ, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αυτό που θέλω να κάνω μεταπτυχιακά εκεί...
Ελπίζω να βοήθησα. Για οποιαδήποτε άλλη απορία είμαι στη διάθεσή σου :)
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Δε λέω, καλό το Παρίσι, πανέμορφο, αλλά γενικά δεν θα το πρότεινα. Καλά θα περάσεις, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία, απλά είναι πάρα πολύ ακριβό... :/
Είχα φίλη που πήγε πέρσι και για ένα δωμάτιο πλήρωνε 550 ευρώ. Χώρια που για να ζήσεις αξιοπρεπώς θέλεις άλλα τόσα το μήνα.
Από την άλλη η Τσεχία, είναι πολύ όμορφη χώρα, φτηνή (βασικό) και σε καλή θέση για εξορμήσεις ;)
 
Μηνύματα
28
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δε λέω, καλό το Παρίσι, πανέμορφο, αλλά γενικά δεν θα το πρότεινα. Καλά θα περάσεις, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία, απλά είναι πάρα πολύ ακριβό... :/
Είχα φίλη που πήγε πέρσι και για ένα δωμάτιο πλήρωνε 550 ευρώ. Χώρια που για να ζήσεις αξιοπρεπώς θέλεις άλλα τόσα το μήνα.
Από την άλλη η Τσεχία, είναι πολύ όμορφη χώρα, φτηνή (βασικό) και σε καλή θέση για εξορμήσεις ;)
απλώς ξέρεις ποιο είναι το θέμα; ότι έχω ξεκινήσει ιδιαίτερα για να πάρω και το Sorbonne και να τελειώνω με τα γαλλικά, οπότε δεν λέει να μην πάω Παρίσι :p
δεν υποτίθεται ότι στο εράσμους στα καλύπτει η ΕΕ; (ειδικά την διαμονή)
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Το ποσό της υποτροφίας καλύπτει ελάχιστα έξοδα, ίσα ίσα τα βασικά. Για παράδειγμα στο ΕΚΠΑ δίνουν γύρω στα 500 ευρώ για Γαλλία, οπότε είναι η διαμονή πάνω κάτω (αν ψάξεις για ένα φτηνό δωμάτιο). Γιατί δεν διάλεγες κάποια άλλη πόλη στη Γαλλία; Και πιο φτηνά θα σου έρθει και, γενικότερα, οι μικρότερες πόλεις είναι ό,τι πρέπει για εράσμους. ;)

Τέλος πάντων, δεν τα λέω όλα αυτά για να σε αποθαρρύνω, προσωπική άποψη είναι, εσύ επιλέγεις το καλύτερο για σένα. ;) Απλά, δεν ξέρω αν αξίζουν τόσα έξοδα που θα έχεις για τόσους λίγους μήνες.
 
Μηνύματα
28
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το ποσό της υποτροφίας καλύπτει ελάχιστα έξοδα, ίσα ίσα τα βασικά. Για παράδειγμα στο ΕΚΠΑ δίνουν γύρω στα 500 ευρώ για Γαλλία, οπότε είναι η διαμονή πάνω κάτω (αν ψάξεις για ένα φτηνό δωμάτιο). Γιατί δεν διάλεγες κάποια άλλη πόλη στη Γαλλία; Και πιο φτηνά θα σου έρθει και, γενικότερα, οι μικρότερες πόλεις είναι ό,τι πρέπει για εράσμους. ;)

Τέλος πάντων, δεν τα λέω όλα αυτά για να σε αποθαρρύνω, προσωπική άποψη είναι, εσύ επιλέγεις το καλύτερο για σένα. ;) Απλά, δεν ξέρω αν αξίζουν τόσα έξοδα που θα έχεις για τόσους λίγους μήνες.
Και να ήθελα να επιλέξω άλλη πόλη στην Γαλλία δεν μπορώ, διότι το πανεπιστήμιό μου συνεργάζεται με ένα πανεπιστήμιο του Παρισιού. Επίσης, δεν μπορείς να μείνεις στην εστία του πανεπιστημίου στο οποίο θα φοιτείς;
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Αυτό πρέπει να το ψάξεις, θαρρώ. Και γρήγορα μάλιστα γιατί τα κεντρικά πανεπιστήμια δέχονται συνήθως τους περισσότερους φοιτητές και είναι αυξημένη η ζήτηση για εστίες. Δεν είναι ότι δεν πληρώνεις και σε αυτές βέβαια, αλλά από το να ψάχνεις σπίτι, είναι προτιμότερο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.889
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom