Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

anonymous6

Member
Μηνύματα
66
Likes
57
πριν ένα μήνα πέρασα σκοπια και σερβια με αστυνομική ταυτότητα νέου τύπου...καλό ταξίδι
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
..
Θα επιστρεφομε απο Αυστρια μεσω Κροατιας Σλοβενιας και θα θελαμε ΣΙΓΟΥΡΑ να ξερουμε τι ισχυει....
Στο φορουμ κυκλοφορει μια χαλαρη αντιληψη οτι δεν χειαζεται,αλλα αμα το εχεις ακομα καλυτερα!
HELP!!!!!
Αν θες ΣΙΓΟΥΡΗ απάντηση, θα πρέπει να μιλήσεις με τις αντίστοιχες πρεσβείες.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
ΣΙΓΟΥΡΗ απάντηση-με αστυνομική ταυτότητα νέου τύπου μετα απο 20 φορες περασματα τα 2 προηγουμενα χρονια
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.111
Likes
24.127
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ο sezar7 έχει απόλυτο δικαιο.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Όλες τις πληροφορίες για την έκδοση του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας θα τις βρείτε στην ιστοσελίδα του
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΤΑΞΗΣ http://www.ypes-dt.gr
 

Kostas22

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Όλες τις πληροφορίες για την έκδοση του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας θα τις βρείτε στην ιστοσελίδα του
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΤΑΞΗΣ http://www.ypes-dt.gr
Ρωτήσα το παραπάνω μέλος, γιατί εγώ έχω ρωτήσει στην αστυνομία και μου έχουν πει ότι δεν εκδίδονται ακόμα .... ! Αλλά πότε δεν ξέρεις...
 

anonymous6

Member
Μηνύματα
66
Likes
57
οι αστυνομικές ταυτότητες νέου τύπου είναι αυτές που τα στοιχειά είναι γραμμένα και σε ελληνικούς κι σε λατινικούς χαρακτήρες από υπολογιστή.
Ξεκίνησαν να εκδίδονται 2008-2009 (αν θυμάμαι καλά) και νομίζω εκδίδονται ακόμη.
Πήγαινε μια βόλτα από το κοντινότερο α.τ. και πες τους ότι θες να σου εκδώσουν ταυτότητα νέου τύπου για ταξίδι στο εξωτερικό.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Αστυνομική ταυτότητα η οποία γίνεται δεκτή ως ταξιδιωτικό έγγραφο είναι οποιαδήποτε Α.Τ. η οποία έχει γραμμένο το όνομα και το επώνυμο του κατόχου και με ελληνικούς και με λατινικούς χαρακτήρες, είτε είναι γραμμένη χειρόγραφα είτε από υπολογιστή. Αυτές είναι οι ταυτότητες που χονδρικά άρχισαν να εκδίδονται από 2002 και μετά. Η μοναδική ένσταση που υπάρχει αφορά τις ταυτότητες που χρησιμοποιούν το γράμμα Φ στον αριθμό τους και για τις οποίες έχουν ακουστεί διάφορα στο παρελθόν. Δεν έχω γνώση, δεν μπορώ να δώσω σαφή απάντηση.

Προσωπικά πηγαινοέρχομαι εδώ και πολλά χρόνια σε ευρωπαϊκές αλλά και σε γειτονικές χώρες (Τουρκία) χωρίς κανένα πρόβλημα με τη χειρόγραφη ταυτότητά μου η οποία έχει το γράμμα Χ στον αριθμό της, έχει γραμμένο το όνομα μου και ελληνικά και λατινικά και έχει εκδοθεί τον Δεκέμβριο του 2002.
 

djalma

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Έχω ταυτότητα νέου τύπου (με λατινικούς χαρακτήρες δηλαδή) αλλά χειρόγραφα. Θέλω να ταξιδέψω Ελβετία, υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσουν πρόβλημα κατά την επιστροφή?
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
923
Likes
4.129
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Έχω ταυτότητα νέου τύπου (με λατινικούς χαρακτήρες δηλαδή) αλλά χειρόγραφα. Θέλω να ταξιδέψω Ελβετία, υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσουν πρόβλημα κατά την επιστροφή?
Είχα πάει το 2008 και το 2009 με την ταυτότητά μου (και με λατινικούς χειρόγραφους χαρακτήρες) και δεν έχεις πρόβλημα. Και στο αεροδρόμιο και στο ξενοδοχείο στο check-in τις δέχονται κανονικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.536
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom