Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχω ταυτότητα νέου τύπου (με λατινικούς χαρακτήρες δηλαδή) αλλά χειρόγραφα. Θέλω να ταξιδέψω Ελβετία, υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσουν πρόβλημα κατά την επιστροφή?
Πήγα Ελβετία το προηγούμενο καλοκαίρι, οδικώς από Ιταλία, με χειρόγραφη ταυτότητα. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.960
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Έχω ταυτότητα νέου τύπου (με λατινικούς χαρακτήρες δηλαδή) αλλά χειρόγραφα. Θέλω να ταξιδέψω Ελβετία, υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσουν πρόβλημα κατά την επιστροφή?
Το καλοκαίρι του 2012 πήγαμε στην Ελβετία οδικώς από έναν απόμερο συνοριακό σταθμό κοντά στη λίμνη Κόμο (απέναντι από το Bellagio). Μας σταμάτησαν και κοίταζαν τις ταυτότητές μας (νέου τύπου με λατινικούς χαρακτήρες) σαν να μην είχαν ξαναδεί τέτοιο ταξιδιωτικό έγγραφο:cry:. Μας κράτησαν περίπου 20 λεπτά και στο τέλος μας άφησαν να περάσουμε έχοντας όμως την απορία ζωγραφισμένη στα πρόσωπά τους.:rolleyes-80:. Από άλλους συνοριακούς σταθμούς (πιο πολυσύχναστους) που περάσαμε δεν συναντήσαμε κανένα απολύτως πρόβλημα.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Οι νέες ταυτότητες, είτε είναι χειρόγραφες είτε δακτυλογραφημένες ισχύουν σχεδόν σε όλη την Ευρώπη, συμπεριλαμβανομένης και της Τουρκίας, κανονικά. Το "καλύτερα διαβατήριο" που αναφέρουν ορισμένοι αναφέρεται μάλλον στο γεγονός ότι η ταυτότητα, σε αντίθεση με το διαβατήριο, δεν δίνει την δυνατότητα να "σκαναριστεί" (μάλλον η μοναδική στην Ευρώπη, για τους γνωστούς λόγους) με αποτέλεσμα να καλούνται να πληκτρολογήσουν τα στοιχεία στην περίπτωση του ελέγχου πράγμα που σε πολλές περιπτώσεις τους εκνευρίζει. Απλά.
 

alexis loco

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Προγραμματίζω ταξίδι σε Μαυροβούνιο, Κροατία, Τεργέστη οδικώς απο Αλβανία. Θα γυρίσουμε μάλλον οδικώς μέσω Σερβίας (θέλουμε να μείνουμε και Βελιγράδι) και Σκοπίων.
Για Κροατία και Ιταλία ξέρω, αφού είναι στην E.E. θέλει μόνο ταυτότητα...
Αλλά για Αλβανία, Μαυροβούνιο, Βοσνία, Σλοβενία, Σερβία και Σκόπια τι ακριβώς ισχύει;

Ευχαριστώ
Παντού πας με ταυτότητα !! Στις μισές πήγα και στις άλλες θα πάω φέτος!
 

akis-b

Member
Μηνύματα
59
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Με εχει τυχει 2 φορες να δειξω ταυτοτητα και να την κοιταν σαν τα βοδια προσπαθωντας να καταλαβουν τι ειναι αυτο που τους εδωσα αυτο εγινε σε αεροδρομιο μια φορα στην γερμανια και αλλη μια φορα στο φιλανδια ,το να περασεις η οχι τα συνορα με ταυτοτητα προφανως δεν εξαρταται στην καλη διαθεση του καθε υπαλληλου ειναι υποχρεωμενοι να γνωριζουν ιδιως στην ευρωπαικη ενωση τα ταξιδιωτικα εγγραφα καθε πολιτη,απλως τυχαινει να υπαρχουν και ασχετοι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Με εχει τυχει 2 φορες να δειξω ταυτοτητα και να την κοιταν σαν τα βοδια προσπαθωντας να καταλαβουν τι ειναι αυτο που τους εδωσα αυτο εγινε σε αεροδρομιο μια φορα στην γερμανια και αλλη μια φορα στο φιλανδια ,το να περασεις η οχι τα συνορα με ταυτοτητα προφανως δεν εξαρταται στην καλη διαθεση του καθε υπαλληλου ειναι υποχρεωμενοι να γνωριζουν ιδιως στην ευρωπαικη ενωση τα ταξιδιωτικα εγγραφα καθε πολιτη,απλως τυχαινει να υπαρχουν και ασχετοι.
Και δεν πέρασες δηλαδή; Το θέμα δεν είναι το ύφος του κάθε υπαλλήλου, φυσικό είναι να σαστίζουν αν δεν τους έχει τύχει ξανά.
 

lookat

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μηπως γνωριζει κανεις αν μπορει να ταξιδεψει καποιο ατομο 15 χρονων προς τουρκια με την turkish airlines μονο με την αστυνομικη ταυτοτητα;
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
364
Likes
1.199
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Το μονο επισημο εγγραφο που ζητανε,οταν πηγα -πλην διαβατηριου- ηταν η Α.Τ.,
Ασχευως ηλικιας ειναι επισημο εγγραφο διεθνως.
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Καλημερα,
με ενα συντομο ψάξιμο δεν βρήκα καποιο αντίστοιχο θέμα, οπότε λεω να ανοίξω αυτο.
Αφορμη είναι ενα οδικό ταξιδακι που προγραμματίζω (στο μυαλό μου για την ώρα :icon_redface:) για κεντρική Ευρώπη μεσω Βαλκανίων.
Οι εναλλακτικές είναι δυο μέχρι στιγμής:
α) Αυστρία (Αλπεις) μεσω FYROM, Σερβίας, Ουγγαρίας και επιστροφή μεσω Ιταλίας, Σλοβενίας, Κροατίας, Σερβίας, FYROM
http://goo.gl/maps/fL29y 3700 χιλιομετρα (μαζι με τα πηγαινελα στη Βαυαρια πανω απο 4000 :clap:)
β) Εναλλακτική πιο μικρη διαδρομή: Ξεκινωντας απο Θεσσαλονικη, Βελιγραδι (Δ), Ζαγκρεμπ(Δ), λιμνες Πλίτβιτσε(Δ), Ντουμπρόβνικ(2Δ), Δυραχιο(Δ) και πισω
http://goo.gl/maps/oylUo
2500 χιλιομετρα περιπου.

Το ερώτημα ειναι: Σε ποιες απο τις χώρες που θα περάσω χρειάζομαι απαραίτητα διαβατήριο;
FYROM, Σερβια, Κροατια, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι περνας με την ταυτοτητα, Αυστρία, Ουγγαρία, Ιταλια δεν το συζητάω καν...

Βοσνια Ερζεγοβίνη, Μαυροβουνιο και Αλβανια τι γινεται;
Ξερει κανεις στα σιγουρα;

Θα ειμαστε 5 ατομα (2 ενήλικες + 3 παιδια) και αν ειναι να δωσω 400+€ για τα διαβατηρια, καλυτερα να κατσω σπιτι μου...

Ευχαρισρω
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.990
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom