Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Alexandra2024

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Μπορείς να το εκδόσεις και αν όλα πάνε ΟΚ το πληρώνεις αύριο στο κινητό σου.
Δεν είναι σωστό να λέμε να πάμε να πιάσουμε τον διοικητή η φίλο αστυνομικό για να κάνουμε τη δουλειά μας.
Θα πας και θα ζητήσεις βοήθεια άπλα τα πράγματα. Είμαι σίγουρος ότι θα κατανοήσουν το πρόβλημα σου και θα βοηθήσουν.
Μακάρι! Έτσι κι αλλιώς δεν έχω κανέναν γνωστό επομένως μόνη μου ότι καταφέρω..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.314
Αυτό θα κάνω! Απ έξω θα πιω τον καφέ μου αύριο! :p
Και αφου τελειώσουν όλα καλά μην μας ξεχάσεις(το φόρουμ)...καμιά φωτογραφία,κάποιες εντυπώσεις από το ταξίδι,οτιδήποτε...τόσα ποστ γράψαμε :)
 

Alexandra2024

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Και αφου τελειώσουν όλα καλά μην μας ξεχάσεις(το φόρουμ)...καμιά φωτογραφία,κάποιες εντυπώσεις από το ταξίδι,οτιδήποτε...τόσα ποστ γράψαμε :)
Αν καταφέρω και πάω ουυυυυ ότι θέλετε μετά! Τόση ώρα ασχολείστε μαζί μου! Θα βγάλω 100000000 φωτογραφίες και θα σας στείλω! Πρώτη μου φορά στο εξωτερικό και δεν μπορώ να περιγράψω τον ενθουσιασμό μου!! Ελπίζω όλα να πάνε καλά τελικά!
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Βρες κάποιον να σου φτιάξει παράνομη αν δεν πιάσουν όλα τα παραπάνω. Στην τελική στην χώρα της παρανομίας ζούμε που όλοι καλύπτουν τους άλλους μισούς η έχουμε ένα σωρό παράνομες δραστηριότητες και ανθρώπους...εσύ να βγεις θές εξάλλου όχι να μπεις... :)))
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.747
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Άραγε πήγε στο τμήμα για ταυτότητα;
Σήμερα πήγε η γυνάικα μου της οποίας το αρμόδια τμήμα έδινε ραντεβού από μέσα Μάη και μετά.
Χωρίς πολλά πολλά της είπαν ότι έχουν ακύρωση το αμέσως επόμενο Σάββατο και της έκλεισαν ραντεβού. Το ίδιο έκαναν και σε άλλον που περίμενε μαζί με την σύζυγο.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γι' αυτό ο κόσμος βρίσκει ραντεβού μετά από μήνες. Επειδή κάποιοι 'εξυπνάκηδες' παρακάμπτουν το σύστημα με επισκέψεις σε τμήματα, κλάψα επειδή έκλεισαν ταξίδι και τελευταία στιγμή θυμήθηκαν ότι έληξε η ταυτότητά τους και άλλες ανάλογες αστείες δικαιολογίες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γνωρίζει κανείς σε ποιό σημείο πάνω στο διαβατήριο βρίσκεται το τσίπ (rfid);
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.539
Γνωρίζει κανείς σε ποιό σημείο πάνω στο διαβατήριο βρίσκεται το τσίπ (rfid);
Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω είναι ακριβώς πανω στο bar code με τους αριθμους. Αν το ψιλαφισεις ίσως νιώσεις λίγο τραχύ επιφάνεια.

Edit : βρήκα από μερικά φόρουμ πληροφορία ότι είναι στο πίσω μέρος, άλλοι υποστηρίζουν στις μεσαίες σελίδες για βιζα... οπότε εγώ έκανα λάθος μάλλον
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.539
Γι' αυτό ο κόσμος βρίσκει ραντεβού μετά από μήνες. Επειδή κάποιοι 'εξυπνάκηδες' παρακάμπτουν το σύστημα με επισκέψεις σε τμήματα, κλάψα επειδή έκλεισαν ταξίδι και τελευταία στιγμή θυμήθηκαν ότι έληξε η ταυτότητά τους και άλλες ανάλογες αστείες δικαιολογίες.
Εντάξει μην τα γενικεύεις όλα. Κάποιος κλείνει ταξίδι μετά από 2 μήνες και ανακαλύπτει ότι μια δεκαλεπτη διαδικασία έχει ραντεβού το Μάιο και μετά.... δεν είναι λογικό να ψάχνει πλάγια λύση? Επίσης, άραγε είναι ευθύνη των πολιτών το γεγονός ότι σε πολυσύχναστα μέρη τα ραντεβού είναι μετά από 3 μήνες για το πιο επίσημο έγγραφο ταυτοπροσωπιας?
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Γνωρίζει κανείς σε ποιό σημείο πάνω στο διαβατήριο βρίσκεται το τσίπ (rfid);
Είναι σίγουρα στο εξώφυλλο μπροστά. Πίσω δεν διέκρινα τίποτε (το φλας περνάει). Δυστυχώς μπροστά το εξώφυλλο έχει σκούρα ζωγραφιά στην εσωτερική σελίδα (αυτή με τον Περικλή) και γράμματα με λόγκο μπροστά και δεν επιτρέπει καλά να περάσει το φως του φλας για να μπορέσω να δω που ακριβώς είναι. Ίσως με δυνατότερο φως είναι εφικτό να δεις.
Στις εσωτερικές σελίδες δεν είναι γιατί θα φαινόταν και υπάρχει κίνδυνος να καταστραφεί από ενδεχόμενο τσαλάκωμα.
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Σίγουρα στο μπροστινό εξώφυλλο είναι.

Αν έχεις κινητό με nfc μπορείς με την κατάλληλη εφαρμογή να διαβάσεις τις πληροφορίες του και να δεις την φώτο σου, το κλειδί είναι ο αριθμός του διαβατηρίου, η ημερομηνία λήξης και η ημερομηνία γέννησης σου.

Εμένα το διαβάζει στα περίπου πάνω 2/3 της σελίδας, άρα εκεί θα είναι η αντέννα αλλά αν ψάχνεις το ακριβές σημείο που βρίσκεται το τσιπ δε ξέρω να σου πω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.746
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom