Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Το boarding pass,απλως το θελουν,στον πρωτο ελεγχο,να δουν αν εισαι επιβατης....μπορει να θελεις να πας,στα μαγαζια.Δεν θα σου πουν εκει,τιποτα.
Αλλα,δεν μου λυσατε την απορια....εσεις,οι τακτικοι ταξιδιωτες,δεν κοιτατε τον πινακα αναχωρησεων;.....και αν αποφασισει η Ryanair,να παει στον Χ465,που λεει ο λογος,εσεις θα περιμενετε,σε αλλη πυλη;;:D
όποιος δεν κοιτάει ή δεν ρωτάει τρέχει να προλάβει. Εδώ δεν μου έχει τύχει ποτέ αλλαγή σε πύλη αλλά στο Stansted δεν είναι περίεργο να συμβεί.
 

stgn

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Γειά και πάλι,

μόλις πρόσεξα ότι η σελίδα της ryanair έχει βάλει αυθαίρετα ημερομηνία λήξης στις ταυτότητες (τη δική μου και της κοπέλας μου) την 30/11/99

όταν έκανα online check-in έβαλα Ονοματεπώνυμο, Ημ. Γέννησης και Αρ. Ταυτότητας. ΔΕΝ είχε πουθενά ούτε μου ζήτησε σε οποιοδήποτε στάδιο να βάλω Ημ. Λήξης της ταυτότητας, παρά μόνο ανάθεσε το σύστημα αυτόματα και αυτόνομα την 30/11/99 και για τις 2 ταυτότητες. Να σημειώσω πως και οι 2 οι ταυτότητες ειναι οι τελευταίες που αναγράφουν τα στοιχεία και με λατινικούς χαρακτήρες και έχουν εκδωθεί το 2009 και το 2012.

Δεν πιστεύω να έχουμε κανα θέμα στην επιβίβαση....?? Το έχει ξανακάνει και σε άλλους? Πετάω σε 3 μέρες (31/12), να επικοινωνήσω για καλό και για κακό ή έιναι κάτι σύνηθες που το έχουν συναντήσει και άλλοι και τελικά δεν είχαν πρόβλημα?
 

Jazzination

Member
Μηνύματα
11
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Κι εμένα το ίδιο μου βγάζει, για ταξίδι που θα κάνω στις 02/01, υποθέτω ότι το βάζει αυτόματα η εταιρία και δεν μπορούμε να το αλλάξουμε...

Αλλά επειδή κι εγώ είμαι πρωτάρα με την Ryanair, μην σε πάρω στο λαιμό μου! Καλό ταξίδι να έχετε!!!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Δεν ξερω το αυτοματο συστημα που λες, αλλα πριν απο λιγο καιρο που δεν υπηρχε αυτοματη ημερομηνια βαζαμε μια ημερομηνια, οποιαδηποτε ημερομηνια μεταγενεστερη του ταξιδιου. Ειτε βαλεις τελος του 2016 ειτε βαλεις τελος του 2056 δεν αλλαζει κατι.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Κανενα προβλημα γενικα με τις ελληνικές ταυτότητες. Ειναι τελειως τυπικό και δεν πρεπει να σε απασχολει. Καλο ταξιδι :)
 

stgn

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

@orck δεν μπορώ να αλλάξω την ημερομηνία, και επιπλέον δεν την έβαλα εγώ πουθενά, δε μου τη ζήτησε παρά την ανέθεσε αυτόματα το σύστημα, οπότε υποθέτω πως θα είναι κάτι το τυπικό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επειδη οι ελληνικες ταυτοτητες δεν εχουν ημερομηνια ληξης και επειδη προφανως τους ζαλισαν οι Ελληνες με ερωτησεις τυπου "Τι ημερομηνια ληξης να βαλω;" (εδω ρωτουσαν ποσοι, φαντασου στην ryanair) αποφασισαν να βαλουν μια αυθαιρετη ημερομηνια ληξης για το 2099 (84 χρονια εξασφαλισμενοι).
Εκεινο που δεν υπολογισαν ομως ειναι πως τωρα θα τους ζαλισουν με ερωτησεις τυπου "Γιατι η ημερομηνια ληξης της ταυτοτητας μου αναφερεται ως χχ/χχ/99 ;", "Πως το αλλαζω;", "Θα εχω προβλημα;" κτλ.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Η αληθεια ειναι ομως οτι δεν ξερουν ολα τα μυστικα των αεροπορικων. Εχει κυκλοφορησει πολυ εντονα και η προπαγανδα οτι στην RyanAir προσπαθουν να βρουν αστειες δικαιολογιες για να σε βαλουν να πληρωσεις επιπλεον και υπαρχει μια ανυσηχια.
Το πιο σωστο θα ηταν ενα παραθυρο που να εξηγει οτι για Ελληνες πολιτες με αστυνομικη ταυτοτητα ισχυει αυτο που λεμε εδω και δεν θα υπαρξει προβλημα.
Και εγω θυμαμαι το ρωτησα αυτο με την ημερομηνια.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Έχει δεκάδες τρόπους να σε χρεώσει η Ryanair αλλά όλες οι χρεώσεις τους είναι πολύ συγκεκριμένες. Να σε χρεώσει για μεγάλη βαλίτσα, για το να μην κάνεις ηλεκτρονικό Check in , να μην σε βάλει μέσα στο αεροσκάφος αν αργήσεις να πας στην πύλη κλπ, όλα αυτά είναι συγκεκριμένα και αναγράφονται. Αλλά τώρα να σταθεί σε λεπτομερείες όπως ημερομηνία λήξης ελληνικών ταυτότητων (που δεν έχουν) ή στο γράμμα Φ κλπ είναι απλά αστείο. Ειδικά αν μιλάμε για πτήσεις σε δίκτυο εντός Σενγκεν που έχει τύχει να μην κοιτάξουν καν την ταυτότητα αν ταιριάζουν τα στοιχεία με το BP. Έχοντας πετάξει από και προς Θεσσαλονίκη και Αθήνα αλλά και πολλοί γνωστοί και φίλοι στο εξωτερικό σπάνια είχαν πρόβλημα με το όνομα και τα στοιχεία γενικά. Δεν νομίζω καν να έχουν λίστα με τους αριθμούς ταυτότητας των επιβατών για να συγκρινουν. Οπότε ας μην βλέπουμε δαίμονες. Έχει ταξιδέψει φίλος μου με αντεστραμενο το ονομα και το επώνυμο, άλλος με ελληνικούς χαρακτήρες (ευτυχώς σε πτήση εσωτερικού). Αλλού ψάχνουν να μεγιστοποιησουν τα κέρδη τους οι Loco. Τελείως φιλικά :)
Η αληθεια ειναι ομως οτι δεν ξερουν ολα τα μυστικα των αεροπορικων. Εχει κυκλοφορησει πολυ εντονα και η προπαγανδα οτι στην RyanAir προσπαθουν να βρουν αστειες δικαιολογιες για να σε βαλουν να πληρωσεις επιπλεον και υπαρχει μια ανυσηχια.
Το πιο σωστο θα ηταν ενα παραθυρο που να εξηγει οτι για Ελληνες πολιτες με αστυνομικη ταυτοτητα ισχυει αυτο που λεμε εδω και δεν θα υπαρξει προβλημα.
Και εγω θυμαμαι το ρωτησα αυτο με την ημερομηνια.
 

demykou

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Καλησπέρα,θέλουμε να ταξιδέξουμε στη Ρωμη αλλα με μια ματια που ειδα τα εισητηρια με ryanair μου φάνηκαν ακριβά για 3 άτομα.Διαβαζω οτι κατα καιρους βγαζει προσφορες με οικονομικα εισητηρια.Ενδιαφερομαι για Μαιο,μηπως γνωρίζετε ποτε βγαίνουν η πως το παρακολουθω?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα,θέλουμε να ταξιδέξουμε στη Ρωμη αλλα με μια ματια που ειδα τα εισητηρια με ryanair μου φάνηκαν ακριβά για 3 άτομα.
Βγαλε για 2 τοτε!

Συνηθως οταν αρχιζει να πουλαει εισιτηρια για εναν καινουριο προορισμο βγαζει προσφορες ή καποιες ιδιαιτερες μερες (οπως Black Friday ή Cyber Monday) ή και σε γιορτες ή οποτε τους κατεβει στο κεφαλι ή εχουν μεγαλη διαθεσιμοτητα ή δεν ξερω. Παντως πυκνα συχνα βγαζει αλλα οχι για ολες τις ημερομηνιες και τους προορισμους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom