Ryanair Ερωτήσεις για ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μα ποιος θα βασίσει το ταξίδι του σε κάποια απαντηση που θα πάρει απο ένα σαιτ και δεν θα λαβει υπόψη του την επίσημη στρατηγική της εταιρείας? Πριν εκδόσεις εισητηριο, ολες οι εταιρειες σου ζητουν να συμφωνησεις με τους ορους και τις προυποθεσεις που θετουν αυτές και κανένας άλλος. Μην πάρουμε και κανέναν άνθρωπο πρωτόβγαλτο στο λαιμό μας
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ε για να ρωτάνε κάποια άτομα τέτοια πράγματα πάει να πει ότι βασίζονται καλώς η κακώς.Καλά ναι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις απαντήσεις σε τέτοια θέματα, άσχετα με το αν εμείς την έχουμε γλιτώσει κάποιες φορές όσον αφορά την τήρηση των κανονισμών.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μην κάνετε συνέχεια τις ίδιες ερωτήσεις. ΝΑΙ υπάρχει πρόβλημα. Ενα γραμμάριο παραπάνω αποτελεί πρόβλημα!!! Είναι σαν να ρωτάς: Παιδιά έπιασα στις πανελλήνιες 1 μονάδα λιγότερη από τον τελευταίο για την ιατρική, λέτε να μη μ αφήσουν να περάσω? Πάρτο χαμπάρι: ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ!!!!
Είναι απλή λογική και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ρωτάτε και ξαναρωτάτε. Ο κανονισμός είναι σαφής. Δικαιούσαι δέκα κιλά, όχι παραπάνω. Τα 1ο,1 κιλά, σύμφωνα με την αριθμητική είναι παραπάνω. Οπότε γιατί ρωτάτε???
Αν ο κανονισμός έλεγε με σαφήνεια, ότι επιτρέπεται να ταξιδέψουν επιβάτες φορώντας μόνο κόκκινο βρακί, θα ρωτούσατε αν μπορείτε να ταξιδέψετε με κίτρινο???
(Συγνώμη για το ύφος, είμαι εδώ δύο μήνες και έχω καραφλιάσει με όσα διαβάζω...)
Με πράσινο γίνεται; Επίσης είμαστε 4 άτομα αλλά έχουμε βγάλει μόνο ένα εισιτήριο, παίζει να μας πουν τίποτε;
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Με πράσινο γίνεται; Επίσης είμαστε 4 άτομα αλλά έχουμε βγάλει μόνο ένα εισιτήριο, παίζει να μας πουν τίποτε;
Δεν νομίζω να έχεις θέμα. Εγώ πάλι σκέφτομαι, την κρητική μαχαίρα που πήρα από τα Χανιά, λες να μου την κατασχέσουν στον έλεγχο της χειραποσκευής; Σουβενίρ είναι!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εχθές φεύγοντας από Σαρλερουά για Θεσσαλονίκη μας υποχρέωναν όλους να έχουμε μόνο τις δυο χειραποσκευές που επιτρέπει η εταιρία
αυτή των 10 κιλών και τη μικρότερη τσάντα. όλα τα υπόλοιπα (τσάντες γυναικείες, τσαντάκια, λαπτοπ κλπ.) έπρεπε ναι είναι μέσα στα 2 προηγούμενα. δεν ζυγίσανε όμως κανενός βαλίτσα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Δεν νομίζω να έχεις θέμα. Εγώ πάλι σκέφτομαι, την κρητική μαχαίρα που πήρα από τα Χανιά, λες να μου την κατασχέσουν στον έλεγχο της χειραποσκευής; Σουβενίρ είναι!
εννοείτε !! οτι θα το παρουν..αν ειναι σε χειραποσκευή..!! Μονο σε βαλιτσα που μπαινει απο κατω μπορεις να το περασεις....
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
εννοείτε !! οτι θα το παρουν..αν ειναι σε χειραποσκευή..!! Μονο σε βαλιτσα που μπαινει απο κατω μπορεις να το περασεις....
Μα γιατί? Αφού είναι σουβενίρ...
Αρα να υποθέσω ότι εγω δεν έχω καμμια τυχη με κάτι συλλεκτικες οβίδες του Α Παγκοσμίου εε?
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Μην κάνετε συνέχεια τις ίδιες ερωτήσεις. ΝΑΙ υπάρχει πρόβλημα. Ενα γραμμάριο παραπάνω αποτελεί πρόβλημα!!! Είναι σαν να ρωτάς: Παιδιά έπιασα στις πανελλήνιες 1 μονάδα λιγότερη από τον τελευταίο για την ιατρική, λέτε να μη μ αφήσουν να περάσω? Πάρτο χαμπάρι: ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ!!!!
Είναι απλή λογική και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ρωτάτε και ξαναρωτάτε. Ο κανονισμός είναι σαφής. Δικαιούσαι δέκα κιλά, όχι παραπάνω. Τα 1ο,1 κιλά, σύμφωνα με την αριθμητική είναι παραπάνω. Οπότε γιατί ρωτάτε???
Αν ο κανονισμός έλεγε με σαφήνεια, ότι επιτρέπεται να ταξιδέψουν επιβάτες φορώντας μόνο κόκκινο βρακί, θα ρωτούσατε αν μπορείτε να ταξιδέψετε με κίτρινο???
(Συγνώμη για το ύφος, είμαι εδώ δύο μήνες και έχω καραφλιάσει με όσα διαβάζω...)
οι βαλιτσες οι μικρες (οι χειραποσκευές) ΔΕΝ ζυγίζονται Πουθενα!!! σε κανενα αεροδρομιο σε ολη την Ευρώπη..ειδικα αν πετας με ryanair που εχεις απο πριν το boarding οποτε και 8κλ να ειναι ή 12 κλ. δεν εχει καμμια επιβάρυνση. Απλά πρεπει να μπαινει στο ειδικο σταντ των διαστασεων. Αν εχεις πληρωσει επιπλεον για 2η βαλίτσα Ναι αυτη πρεπει να ειναι ακριβώς στα κιλα που εχεις αγορασει εξτρα....και ειμαι 200% σιγουρη για αυτο που λεω γιατι εχω πεταξει με ryanair Ισπανια , Ιταλια,Αγγλια,κλπ..και εσωτερικο..πουθενα δεν ζυγισαν καμμία χειραποσκευη. Οποτε συνεχισε να διαβαζεις και μην καραφλιαζεις κατι παραπανω μαθαινεις ... :bleh:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Μα γιατί? Αφού είναι σουβενίρ...
Αρα να υποθέσω ότι εγω δεν έχω καμμια τυχη με κάτι συλλεκτικες οβίδες του Α Παγκοσμίου εε?
αν ειναι αδειες και ανοιχτες κατι που ειναι σαν ανθοδοχεια οχι δεν θα εχεις!!...:haha: Στην καμπινα του αεροπλανου δεν επιτρέπετε ουτε ψαλιδακι για κεντημα.. ( το ειχαν παρει απο την μητερα μου)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Οχι, άσκαστες είναι (συλλεκτικές... καταλαβαίνεις). Τελος πάντων.. το πολύ πολύ να πληρώσω βαλίτσα να τις βάλω μέσα αν και φοβάμαι γιατί μιά αστάθεια την έχουν.
Σε ευχαριστουμε Vegerazaros για τις γνώσεις σου για την Ryan! Με τόσες πτήσεις στο ενεργητικό σου έχεις γίνει ειδική.
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο κι αν θελεις μου απαντάς. Αν πάω με βαλίτσα λίιιγο υπέρβαρη, ας πούμε 9-10 κιλά παραπάνω, (αφού δεν θα ζυγιστούν) δεν υπάρχει θέμα ε? Είσαι σίγουρη? Μην πληρώνω τσαμπα και βερεσε...
Ευχαριστώ εκ τω προτερων
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
οι βαλιτσες οι μικρες (οι χειραποσκευές) ειδικα αν πετας με ryanair που εχεις απο πριν το boarding οποτε και 8κλ να ειναι ή 12 κλ. δεν εχει καμμια επιβάρυνση.
σαφης.
CABIN BAGGAGE
One cabin bag per passenger* weighing up to 10kg with maximum dimensions of 55cm x 40cm x 20cm, plus 1 small bag up to 35 x 20 x 20 cms.
Due to cabin space limitations only 90 cabin bags (55 x 40 x 20 cms) can be carried in the cabin, any remainder will be carried free of charge in the aircraft hold.
Oversized cabin baggage will be refused at the boarding gate, or where available, placed in the hold of the aircraft for a fee of £50/€50
http://www.ryanair.com/en/terms-and-conditions/regulations-cabinbaggage/
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
οι βαλιτσες οι μικρες (οι χειραποσκευές) ΔΕΝ ζυγίζονται Πουθενα!!! σε κανενα αεροδρομιο σε ολη την Ευρώπη..ειδικα αν πετας με ryanair που εχεις απο πριν το boarding οποτε και 8κλ να ειναι ή 12 κλ. δεν εχει καμμια επιβάρυνση. Απλά πρεπει να μπαινει στο ειδικο σταντ των διαστασεων. Αν εχεις πληρωσει επιπλεον για 2η βαλίτσα Ναι αυτη πρεπει να ειναι ακριβώς στα κιλα που εχεις αγορασει εξτρα....και ειμαι 200% σιγουρη για αυτο που λεω γιατι εχω πεταξει με ryanair Ισπανια , Ιταλια,Αγγλια,κλπ..και εσωτερικο..πουθενα δεν ζυγισαν καμμία χειραποσκευη. Οποτε συνεχισε να διαβαζεις και μην καραφλιαζεις κατι παραπανω μαθαινεις ... :bleh:
Αυτό είναι που έγραφα πριν ότι δεν πρέπει να συνδέουμε την δική μας την εμπειρία και μόνο με το αν ισχύει κάτι η όχι.Στο αεροδρόμιο του bergamo ζυγίζονταν κάτι χειραποσκευές επιλεκτικά.Τώρα σε ποια αεροδρόμια υπάρχει ζυγαριά για χειραποσκευές και σε ποια όχι δεν το γνωρίζω αλλά ακόμη και να το γνώριζα και να το έγραφα μπορεί να αποδεικνυόταν άχρηστο σαν πληροφορία όταν μπορεί να τοποθετηθεί τελευταία στιγμή μια τέτοια ζυγαριά και να πληρώσει κάποιος πρόστιμο.Ο κανονισμός της Ryanair για τις χειραποσκευές λέει μέχρι 10 κιλά και είναι σαφής στην easyjet πάλι δεν υπάρχει συγκεκριμένο βάρος που να σε περιορίζει.Δεν ισχύει δηλαδή για όλες τις εταιρίες το ίδιο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom