Ταϊλάνδη Ερωτησεις για Ταιλανδη

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Ας τα πάρουμε ένα ένα.
α) Για το Bangkok-Siem Reap αν δεν βρεις φτηνά αεροπορικά, μπορείς να το κάνεις σε 1 μέρα οδικώς χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Παίζουν βέβαια οι απάτες με τα λεωφορεία όπως έχω γράψει και στα εισαγωγικά της ιστορία μου για την Καμπότζη αλλά δεν είναι να ανησυχείς και πολύ. Εκατοντάδες το κάνουν κάθε μέρα, το πολύ πολύ να ταλαιπωρηθείς λίγο. Για να ξέρεις τι παίζει, να δεις τι λένε άλλοι ταξιδιώτες που το έκαναν πρόσφατα και να είσαι προετοιμασμένος, ρίξε μια ματιά (και πολύ διάβασμα) στο Overland Travel Between Bangkok and Siem Reap by way of Poipet / Aranyaprathet του talesofasia.com. Μην ξεχάσεις να διαβάσεις και το Travelers' Reports - Bangkok/Siem Reap για όλα τα τελευταία.


β) Για guesthouse στη Siem Reap, πήγαινε στην περιοχή γύρω από την κεντρική αγορά (Psar Chaa) και πήγαινε από guesthouse σε guesthouse και ζήτα να σου δείξουν δωμάτιο και να σου πουν τιμή. Εγώ είχα μείνει στο “Sun Sengky” guesthouse (μεγάλο δωμάτιο, μπάνιο, τηλεόραση, $7) όπου το δωμάτιο ήταν μια χαρά αλλά το guesthouse δεν είχε καθόλου ατμόσφαιρα. Χωρίς να έχω μείνει επειδή όταν πήγα ήταν γεμάτο αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν το Red Lodge, που είναι σε ένα παλιό μεγάλο σπίτι σε ένα στενάκι, έχει backpacker's feeling και στην τιμή περιλαμβάνεται πρωινό αλλά και δωρεάν ποδήλατο για τις βόλτες σου! :) Οι επιλογές σου βέβαια είναι εκατοντάδες και αν αρχίσεις να τις ψάχνεις μια μια για να βρεις την καλύτερη θα τρελαθείς! Ρίξε μια ματιά στο travelfish για να έχεις υπόψιν σου αλλά το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στο κέντρο και να ψάξεις μόνος σου. Να μείνεις όμως οπωσδήποτε στο κέντρο, κοντά στην αγορά. Μακράν ο καλύτερος οδηγός στο internet για την Καμπότζη είναι το talesofasia.com και ακολουθεί το travelfish.org. Για οδηγό βιβλίο, Lonely Planet.


γ) Οικονομικά guesthouses στην Bangkok υπάρχουν άπειρα γύρω από την περιοχή της Khao San road. Μην ψάξεις όμως πάνω σε αυτό το δρόμο γιατί είναι ψιλοάθλια. Η καλύτερη περιοχή κατά τη γνώμη μου, λίγα μόλις λεπτά με τα πόδια, στα δυτικά της Khao San είναι η Rambutti. Εκεί έχει guesthouse ανά δυο πόρτες, με τη συντριπτική πλειοψηφία να κοστίζουν κάτω των 10ευρώ. Μπαίνεις, ρωτάς τιμή, βλέπεις το δωμάτιο αν σου κάνει καλώς, αλλιώς προχωράς στο δίπλα. Εγώ από συνήθεια έμεινα αρκετές φορές στο New Siam GH. Το αγαπημένο μου όμως αλλά πολύ δημοφιλές οπότε μπορεί να μην βρεις αν δεν έχεις κάνει κράτηση από το τηλέφωνο είναι το Donna Guesthouse, από την άλλη πλευρά την Khao San, στα ανατολικά της. Για πολύ hardcore τύπους, εκεί κοντά υπάρχουν τα 2-3 πιο φτηνά guesthouses της πόλης με δωμάτια με 100 baht, που όμως δεν έχουν ούτε ανεμιστήρα!! :p Πήγαινε στο travelfish για να δεις τη λίστα με τα guesthouses.


δ) Σε Samui και Phuket αν πας σε low season βρίσκεις καλά δωμάτια στη μισή τιμή. Στο Samui έμεινα στο πιο φτηνό guesthouse της Chaewang, το Lucky Mother για 400baht. Είχα γράψει και πιο παλιά. Αν κοιτάξεις σε άλλες παραλίες υπάρχει καλύτερο value for money αλλά δεν είναι σίγουρο πως θα βρεις κάτι φθηνότερο.
Στο Phuket είναι πιο οικονομικό να μείνεις στην πόλη του Phuket και να πηγαίνεις κάθε μέρα και σε άλλη παραλία. Εγώ έμεινα στα Old Town Hostel που μόλις είχε ανοίξει και ήταν πεντακάθαρο και η κοπέλα που δούλευε εκεί πολύ φιλική και εξυπηρετική. Έχει/είχε και πρωινό. Αν θες να μείνεις σε παραλία, πρέπει να είσαι τυχερός για να βρεις φτηνά. Εγώ έμεινα 1 βράδυ στην Kata beach και βρήκα καλό δωμάτιο για 300 baht, αλλά το δίναν κοψοχρονιά γιατί ήταν άδειοι.
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
talesofasia κορυφαιο οντως.διαβασα ενα μεγαλο μερος στα γρηγορα και πραγματικα ειναι ολο για εκτυπωση.Κορυφαιος ομως και συ mpiftex!!!!Respect στον ειδικο mpiftex!!!Εισαι ολα τα λεφτα!!!!Κανενας αλλος Ταιλανδοπληκτος να συνεισφερει στο πρωτο μακρινο ασιατικο μου ταξιδι!!!Παντως ολοι εισαστε απαιχτοι!!!με τον καιρο τι παιζει?για Νοεμβριο παντα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Βρηκα 480 ευρω μεσω travelasia.com και το εκλεισα.πεταω με quatar και το μοναδικο αρνητικο ειναι οι 8 ωρες παραμονη(μεταμεσονυκτιες παρακαλω)στην επιστροφη.Εκανα καλως?Τι λετε?Απο Μπανκονγκ για siam reap μονο η bkk airways υπαρχει?ειναι πανακριβη για τα δεδομενα της Ασιας!!!(250 ευρω πηγαινελα)Ημαρτον!Το οδικο για Siam reap μου φανταζει κομματακι δυσκολο.ασε που στο τελος θα μου κοστισει και αυτο και θα χασω και χρονο.Δωστε καμια ιδεα!2 μιση μηνες πριν και εγω πεταω.
Ela re sinonomate pou einai diskolo to BKK- SR odikos....( Einai poli pio efkolo ap to Lamia - Karpenisi)
O dromos apo BKK os ta sinora einai teleios.
Kai o ypoloipos synora - SR parado8ike prin ena mina.
Kanena provlima.
Emeis plirosame gia diko mas van apo BKK sinora - 4 h- 2100Baht ( ligotero apo 45 Euros)
Kai apo ta sinora ( Poipet) taxi - 2h- 32 Euros
Yparxoun kai leoforeia dimosia poli kala apo BKK _ sinora 5-6 Euros, kai alla 10 USD to atomo se taxi apo kei kai meta.
Otan erpistrepso 8a sou po ki alla.
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
:)Καλα τα λες αλλα στο tales of asia το παρουσιαζει ολοκληρη διαδικασια.Ποτε επιστρεφεις απο Καρπενισι να μου δωσεις hot ενημερωση?:)Αντε για οικονομικους λογους θα το κανω μαλλον το οδικως.Ενημερωτικα ξεκιναω απο αεροδρομιο για siam reap.Το βαν πως το κλεινουμε?και μετα ταξι μεχρι SR μονοι σας ή μαζι με αλλους παρεα?κοιταξε αν βαλεις 80 να πας και 80 να γυρισεις και την ταιλανδεζικη βιζα αλλα 20 και φαγητο στην διαδρομη σου παει 180 ευρω plus και φυσικα την ταλαιπωρια 10 ωρων οδικου μετα απο μια πτηση Αθηνα -Doha-BKK για 40 ευρω παραπανω μαλλον δεν αξιζει.θα δω παντως.Μπορει να μεινω καποιες μερες BKK και μετα να κανω το bkk siam reap.Ασε που χανεις και 2 μερες πηγαινε ελα.....
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Καλά τα λέει ο Vagantos αλλά το να ναυλώσεις ολόκληρο van και shared taxi συμφέρει μόνο αν είστε άνω των 4 ατόμων ή αν βιάζεστε. Όπως σωστά επίσης γράφει υπάρχουν τα κρατικά λεωφορεία για το Bangkok-σύνορα και μετά shared taxi, όπου δεν είναι ανάγκη να το ναυλώσεις ολόκληρο, μπορείς να κλείσεις απλά θέση (ή πιο σωστά, μισή θέση). Τώρα που φτιάχτηκε ο δρόμος είναι πιθανόν να μπει λεωφορείο σύνορα-Siem Reap αλλά και να σταματήσουν οι απάτες με τις καθυστερήσεις των τουριστικών λεωφορείων/minivans. Ίδωμεν. Vageli, απότι διάβασα στο travelfish (αν δεν το'χεις διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο, διάβασε το) τα κρατικά λεωφορεία για τα σύνορα ξεκινάνε από το northern bus station (Morchit) αλλά υπάρχουν και κάποια λίγα λεωφορεία που φεύγουν κατευθείαν από το αεροδρόμιο. Αν οι ώρες αυτών των λεωφορείων δεν βολεύουν, σίγουρα θα υπάρχει κάποιο αστικό ή τουριστικό που πηγαίνει από το αεροδρόμιο στον σταθμό των λεωφορείων.


Όλα αυτά βέβαια αν θες να αποφύγεις την BKK και να μη μείνεις εκεί ούτε ένα βράδυ. Κατά τη γνώμη μου βέβαια είναι πόλη που πρέπει να τη ζήσεις, είτε στην αρχή είτε στο τέλος του ταξιδιού σου, οπότε αν έχεις το χρόνο, σου προτείνω να αφιερώσεις λίγες μέρες και εκεί.
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Παω μονος και σιγουρα θα ειναι πιο δυσκολο να βρω και αλλους που θα θελουν να κανουν το ιδιο με εμενα.Διαβασα και το travelfish και φυσικα ξερω οτι καποια λεωφορεια ξεκινουν για συνορα απο το αεροδρομιο.BKK θα μεινω 4 ημερες αλλα μετα την επιστροφη απο Siam reap και αλλες 4 στο τελος του ταξιδιου,συνολικα 8 απο τις οποιες 1 θα παω river kwai και 1 μερα Ayuthaya.Το ασχημο ειναι οτι για να συνεχισω οδικως ειναι τελικα δυσκολο.Υποψιν οτι φτανω BKK 8 το πρωι και μεσα στην ταλαιπωρια.Μηπως υπαρχει κατι πιο ξεκουραστο και φτηνοτερο απο BKK Siam reap? Tιποτα φτηνοτερο αεροπορικο?Λεω,μηπως?Παντως ευχαριστω για το ενδιαφερον.Για τον καιρο τον Νοεμβριο δεν μου ειπατε τιποτα!
 

Blacktan

Member
Μηνύματα
131
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη η Μαδαγασκαρη ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΠΑΣΧΑ - ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
gia samui , mias kai to zw ayth thn stigmh exw na proteinw san BEST VALUE for money to exhs ...

MAENAM RESORT
sthn paralia ths maenam ...

T E L E I A paralia ,
sxetika konta sthn chaweeng ( an exeis noikiasei amaxi , 10 - 15 mins)
omorfa bungalaw , akribws panw stin paralia , me polu wraies berantes ...
stratigiko shmeio , maenam pier , gia na perneis opote goustareis karabakia xwris talaipwria , gia ta dyrw nhsakia (phangan , tao , nangyuan , ahtong)
2000baht ayta pou einai panw sto kyma (40 eyrw)
1200 baht ( 24 eyrw) deyterh grammh pisw apo to kyma ...

an xanaerxomoun , edw 8a emena , 100% ...
10 meres sto nhsi twra , mporw na krinw arketa pragmatakia ....

;)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
:)Καλα τα λες αλλα στο tales of asia το παρουσιαζει ολοκληρη διαδικασια.Ποτε επιστρεφεις απο Καρπενισι να μου δωσεις hot ενημερωση?:)Αντε για
δεν είναι στο καρπενήσι ...που λέει ο λόγος!!:D
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
γυρισα κι εγω...

παει κι αυτη η εμπειρια... ή μαλλον οι πολλες εμπειριες μαζεμενες... πλουσιο ταξιδι με τις αναποδιες του με τα ολα του... :bleh:

αναλυτικες εντυπωσεις συντομα :)
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλώς το, το κορίτσι μας !

Στην αναμονή, για τις εντυπώσεις σου ! (Ξέρω ότι η περιγραφή θα είναι άψογη ;):))
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.739
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom