EasyJet Ερώτηση για easyjet

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Επίσης σε κάποιες πτήσεις μπορείς πλέον με ένα έξτρα κόστος να επιλέξεις και τη θέση που θα καθίσεις στο αεροπλάνο..
Καλησπέρα!!!Υπάρχει τελικά πιθανότητα να μην είναι οι θέσεις διπλανες για μια κρατηση δύο ατόμων??Εννοώ σε περίπτωση που δεν έχεις κάνει επιλογή θέσεων.

(Έχω να δηλώσω ότι με έχετε βοηθήσει απίστευτα :D:D)
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
252
Καλησπέρα!!!Υπάρχει τελικά πιθανότητα να μην είναι οι θέσεις διπλανες για μια κρατηση δύο ατόμων??Εννοώ σε περίπτωση που δεν έχεις κάνει επιλογή θέσεων.

(Έχω να δηλώσω ότι με έχετε βοηθήσει απίστευτα :D:D)
αν δεν επιλεξεις θεση,απλα δεν εχεις θεση. πας στο αεροπλανο και οπου βρεις καθεσαι.
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ε,4 ευρώ είναι απ ότι είδα όλα κι όλα γι αυτήν την υπηρεσία. Τα δίνεις και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (ελπίζω, γιατί και γι αυτό είδα κάποια μελανά σημεία πιο πριν εδώ)
Ευχαριστώ!
Πάω να ψάξω τώρα με τί κάρτες κάνεις κράτηση easy/booking!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
osfialgia said:
αν δεν επιλεξεις θεση,απλα δεν εχεις θεση. πας στο αεροπλανο και οπου βρεις καθεσαι.
Αυτό εχω την εντύπωση πως ισχύει μόνο στις πτήσεις που δε παρέχουν επιλογή θέσης. Αυτές που παρέχουν όταν εκτυπώσεις το boarding pass αν δεν αγοράσεις συγκεκριμένη θέση σε βάζουν σε κάποια τυχαία που θα αναγράφεται. Λογικα αν υπάρχουν διαθέσιμες τα δύο άτομα θα τα βάζουν μαζί αλλιώς όπου νάναι.. Μπορεις να ελενξεις ένα μήνα πριν στο σαιτ τους την πτήση σου και τις διαθέσιμες θέσεις και αν οι διπλανες θέσεις εξαντλούνται να αγοράσεις για νασαι σίγουρος. Αλλιώς κανείς τσεκ ιν και θα δεις που σας έβαλε, μετά όμως αυτό δεν αλλαζει!
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
252
Αυτό εχω την εντύπωση πως ισχύει μόνο στις πτήσεις που δε παρέχουν επιλογή θέσης. Αυτές που παρέχουν όταν εκτυπώσεις το boarding pass αν δεν αγοράσεις συγκεκριμένη θέση σε βάζουν σε κάποια τυχαία που θα αναγράφεται. Λογικα αν υπάρχουν διαθέσιμες τα δύο άτομα θα τα βάζουν μαζί αλλιώς όπου νάναι.. Μπορεις να ελενξεις ένα μήνα πριν στο σαιτ τους την πτήση σου και τις διαθέσιμες θέσεις και αν οι διπλανες θέσεις εξαντλούνται να αγοράσεις για νασαι σίγουρος. Αλλιώς κανείς τσεκ ιν και θα δεις που σας έβαλε, μετά όμως αυτό δεν αλλαζει!
εχω καιρο να ταξιδεψω. Οπως τα λες πρεπει να ναι
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
osfialgia said:
εχω καιρο να ταξιδεψω. Οπως τα λες πρεπει να ναι
Ναι και γω κοντά ένα χρόνο εχω να ταξιδέψω μαζί τους αλλά έκανα κράτηση για βερολίνο και αυτα κατάλαβα από τις ανακοινώσεις τους για τη συγκεκριμένη πτήση που έχει επιλογή θέσης. Αλλά αν βάζει τους συνταξιδιώτες να κάτσουν μαζί δε διευκρίνιζε ίσως για νάναι πιο δελεαστική η προεπιλογή θέσεων με πληρωμή..
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Μάλιστα. Πάντως επειδή εμείς είμαστε άπειροι με αυτά τα πράγματα (μόλις δεύτερο ταξίδι στο εξωτερικό και πρώτη φορά με easy) λέμε να πληρώσουμε και για τις θέσεις για να ελαχιστοποιήσουμε τη αγωνία μας!!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μάλιστα. Πάντως επειδή εμείς είμαστε άπειροι με αυτά τα πράγματα (μόλις δεύτερο ταξίδι στο εξωτερικό και πρώτη φορά με easy) λέμε να πληρώσουμε και για τις θέσεις για να ελαχιστοποιήσουμε τη αγωνία μας!!!!
Σιγα μην τους πληρωσετε... Για που ταξιδευετε; Δεν θα παθετε και τιποτα αν ειστε και 2 ωρες χωρια. Στην τελικη ζητηστε απο καποιον να αλλαξετε θεση αν γινεται. Μην τους καλομαθαινετε, θα ζητησουν κι αλλα.
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σιγα μην τους πληρωσετε... Για που ταξιδευετε; Δεν θα παθετε και τιποτα αν ειστε και 2 ωρες χωρια. Στην τελικη ζητηστε απο καποιον να αλλαξετε θεση αν γινεται. Μην τους καλομαθαινετε, θα ζητησουν κι αλλα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα...εντάξει η αξία δεν είναι μεγάλη αλλά δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις, απλά να μας παίρνουν τα λεφτά θέλουν. Και' γω με easyjet ταξιδεύω τον άλλο μήνα αλλά προτίμησα να μην πληρώσω extra για να επιλέξω τη θέση μου.
tripakia, οι ελιές τι ποικιλία είναι? Όταν τελείώσεις δεν έρχεσαι και απο' δω που έχω πολλές...?:lol:
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Για Εδιμβούργο!!Μωρέ είναι 4 ώρες και 50 λεπτα πτήση απ ότι λέει...μέχρι 2-2,5 εντάξει να κάτσω μόνη μου...Επίσης είναι νωρίς η πτήση (νομίζω στις 14:00-για τα δεδομένα της easy για Εδιμβούργο είναι νωρίς!!) και με βάση τα όσα έχω δει εδώ,αναμένεται να έχει πληρότητα.
Θα το δώ όμως..το ξανασκέφτομαι τώρα!
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Όσες φορές και αν ταξίδεψα με την easy πάντα καθόμουν με την παρέα μου και δεν ήμουν και στο πρώτο group. Μην αγχώνεσαι, και στην τελική μπορείς να ζητήσεις και αλλαγή με κάποιον, όπως είπαν και παραπάνω.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μάλιστα. Πάντως επειδή εμείς είμαστε άπειροι με αυτά τα πράγματα (μόλις δεύτερο ταξίδι στο εξωτερικό και πρώτη φορά με easy) λέμε να πληρώσουμε και για τις θέσεις για να ελαχιστοποιήσουμε τη αγωνία μας!!!!
Πάντως για να σε εξυπηρετήσει καποιος ωστε να κατσετε μαζι θα πρεπει και οι δύο θέσεις να είναι διαδρομο ή παραθυρο που είναι δύσκολο αν η πληροτητα είναι μεγαλη. Αν δεν υπάρχουν διπλανες θέσεις το πιθανοτερο είναι να βαλουν και τα δύο ατομα σε μεσαια θεση και είναι πολύ δύσκολο καποιος να φυγει απο παραθυρο ή διαδρομο και να κατσει σε μεσαια θεση για 4-5 ωρες απλα για να βοηθήσει (όσες φορες μας έτυχε σε κανονικες εταιρίες, όχι low cost, και για μικροτερη διαρκεια πτησης κανεις δεν άλλαζε).. Oπότε αν η πληροτητα είναι μεγαλη καλά κανετε και σκεφτεστε να κλεισετε θεση για το συγκεκριμενο ταξίδι..
ps: έχω παει Εδιμβουργο με easyjet και εκανε 4 ωρες, 4 παρα κάτι..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.242
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom