Εστιατόρια και μπαράκια στη Θεσσαλονίκη

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.768
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
fotast said:
Επειδή το θέμα έχει να κινηθεί πολύ καιρό και οι καταστάσεις αλλάζουν όσον αφορά εστιατόρια κτλ. θα ήθελα μερικές φετεινές και δοκιμασμένες προτάσεις.

Θα είμαι Θεσσαλονίκη τον Μάρτιο με ξένους συνεργάτες.Τι προτείνετε για βραδυνό φαγητό καθημερινή(Τρίτη/Τετάρτη)?Ελληνική κουζίνα(κατά προτίμηση) ή άλλη,κάπου ήσυχα(χωρίς πολύ φασαρία και δυνατή μουσική) για να μπορέσει να συζητήσει κάποιος.Αν είναι ποιοτικό και αξίζει κατά την γνώμη σας τότε παραβλέπουμε το κόστος.Το πρώτο βράδυ κατά προτίμηση κάπου κοντά στο Μακεδονία Παλλάς.

Στα ιδια πλαίσια(για ήσυχη συζήτηση και χαλαρά) προτάσεις για μετά το φαγητό.
Ο,τι πρεπει για την περιπτωση σου ειναι το "Β" στο Βυζαντινο Μουσειο. Πολυ καλο φαγητο, διακριτικο περιβαλλον και σε κοντινη αποσταση απο το ξενοδοχειο σου.
Ο Οινοχοος που αναφερθηκε ειναι πραγματι value for money αλλα δεν κανει για επαγγελματικο δειπνο. Μικρο και στριμωγμενο μαγαζι με αρκετη βαβουρα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σταθερή αξία το Β στο Βυζαντινό Μουσείο, συμφωνώ και επαυξάνω.
Σαφώς πιο οικονομικό είναι το "Γράδα" στην Καλαποθάκη-όχι τόσο κοντά στο Μακεδονία Παλλάς. Παρασκευή και Σάββατο έχει πιάνο και βιολί, αλλά μεσοβδόμαδα δεν έχει. Σε κάθε περίπτωση το συστήνω ώστε να υπάρχει και κάποια άλλη επιλογή: Εστιατόριο - Γράδα Nuevo - Wine Restaurant - Θεσσαλονίκη - Κέντρο - Θεσσαλονίκη - Μεσογειακή
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.411
Likes
14.385
Ο,τι πρεπει για την περιπτωση σου ειναι το "Β" στο Βυζαντινο Μουσειο. Πολυ καλο φαγητο, διακριτικο περιβαλλον και σε κοντινη αποσταση απο το ξενοδοχειο σου.
Ο Οινοχοος που αναφερθηκε ειναι πραγματι value for money αλλα δεν κανει για επαγγελματικο δειπνο. Μικρο και στριμωγμενο μαγαζι με αρκετη βαβουρα.
Αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω.Στρίμωγμα και βαβούρα.Διάβασα και αλλού κριτικές για οινοχόο οτι τα τραπέζια είνα πολύ στριμωγμένα.

Σταθερή αξία το Β στο Βυζαντινό Μουσείο, συμφωνώ και επαυξάνω.
Σαφώς πιο οικονομικό είναι το "Γράδα" στην Καλαποθάκη-όχι τόσο κοντά στο Μακεδονία Παλλάς. Παρασκευή και Σάββατο έχει πιάνο και βιολί, αλλά μεσοβδόμαδα δεν έχει. Σε κάθε περίπτωση το συστήνω ώστε να υπάρχει και κάποια άλλη επιλογή: Εστιατόριο - Γράδα Nuevo - Wine Restaurant - Θεσσαλονίκη - Κέντρο - Θεσσαλονίκη - Μεσογειακή
Φυσικά είχα διαβάσει το σχόλιο σου για το Β στις προηγούμενες σελίδες.Σημειώνω οτι παραμένει σταθερή αξία καθώς το είχες αναφέρει πρίν 2 χρόνια περίπου και ήθελα να τσεκάρω άν το επίπεδο είναι το ίδιο.Θα ρίξω και μια ματιά στο άλλο.

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση και το link.

Μια που ανοίξαμε το θέμα να ρωτήσω και για (4) βραβευμένα(σκούφοι κτλ) πέρυσι.Παραμένουν καλά??

Allfredo(στην περίπτωση μου μάλλον το αποκλείω-να φύγεις απο ξενοδοχείο και να πάς σε άλλο ξενοδοχείο)-Art/Τελλόγλειο(το έχετε αναφέρει ήδη)-Clochard/Κορομηλά(?) και Τάσος/Φαεθωνος(δεν νομίζω να το έχει αναφέρει κανείς στις προηγούμενες σελίδες).Φυσικά το τελευταίο ανήκει μάλλον σε άλλη κατηγορία απο αυτά που ήδη προτείνατε.Το αναφέρω γιατί το ειδα σαν βραβευμένο.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.768
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το Allfredo's είναι εξαιρετικό εστιατόριο αλλά είναι έξω από το κέντρο της πόλης και δεν πολυβολεύει απ' αυτήν την άποψη και μόνο.
Το ArtO2 στο Τελλόγλειο δεν υφίσταται πια. Ο Μποτρίνι άφησε την επίβλεψη της κουζίνας και τώρα λειτουργεί με άλλο όνομα. Δεν το έχω επισκεφτεί αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό που ήταν.
Το Clochard μου έχει αφήσει ανάμικτες εντυπώσεις. Άλλες φορές είναι καλό και άλλες πολύ μέτριο γι' αυτό που πληρώνεις. Δεν το προτείνω για κάποιον που θα φάει μόνο δυο-τρεις φορές στην πόλη.
Τον Τάσο δεν τον ξέρω...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.411
Likes
14.385
Το Allfredo's είναι εξαιρετικό εστιατόριο αλλά είναι έξω από το κέντρο της πόλης και δεν πολυβολεύει απ' αυτήν την άποψη και μόνο.
Το ArtO2 στο Τελλόγλειο δεν υφίσταται πια. Ο Μποτρίνι άφησε την επίβλεψη της κουζίνας και τώρα λειτουργεί με άλλο όνομα. Δεν το έχω επισκεφτεί αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό που ήταν.
Το Clochard μου έχει αφήσει ανάμικτες εντυπώσεις. Άλλες φορές είναι καλό και άλλες πολύ μέτριο γι' αυτό που πληρώνεις. Δεν το προτείνω για κάποιον που θα φάει μόνο δυο-τρεις φορές στην πόλη.
Τον Τάσο δεν τον ξέρω...
Αμεση και 100% ενημέρωση:lol:

Για αυτό χρειάζονται οι "ανθρωποι σου" καθώς σε έναν χρόνο αλλάζουν όλα(Art).

Εννοείται οτι εμπιστεύομαι περισσότερο μερικούς που "ξέρω" απο εδώ παρά διάφορα βραβευμένα κτλ.Φυσικά αν συμπίπτουν οι επιλογές καλύτερα.Ευχαριστώ πολύ.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Εγώ δεν έχω να πω καλά λόγια για το Clochard. Την πρώτη φορά ήταν απλά μέτριο, τη δεύτερη φορά έτεινε προς το κακό, οπότε μετά απ' αυτά δεν του έδωσα άλλη ευκαιρία.
Πάρα πολύ καλό value for money για το κέντρο είναι το Αγιολί. Κυριακή με Πέμπτη μετά τις 17.00 έχει μενού 3 πιάτων με ποτήρι κρασί στα 11 ευρώ.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.768
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Allfredo(στην περίπτωση μου μάλλον το αποκλείω-να φύγεις απο ξενοδοχείο και να πάς σε άλλο ξενοδοχείο)
Το ξέχασα προηγουμένως αλλά αν έχεις σκοπό να πας στο Alfredo's να ξέρεις ότι δεν είναι στο ξενοδοχείο αλλά στο καζίνο που είναι σε διαφορετικό σημείο, πολύ κοντά στο αεροδρόμιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.904
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom