Εστιατόρια με Διεθνή κουζίνα

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
ουπς ενα αναλογο δικο μου θεμα μαλλον πρεπει να κλεισει ή να μεταφερθει...ας δωσω λοιπον εδω τη γνωμη μου κ εγω.
Εγω ψηφιζω:
Σινικο Τειχος στην Αθηνα: Πλαστηρα 20,Νεα Φιλαδελφεια
δοκιμαστε τηγανιτο ρυζι και noodles! πολυ ωραιο κινεζικο...οσα αλλα εχω δοκιμασει απλα μου προκαλουν αηδια.
&
Αλεξανδρεια παλι στην Αθηνα: Μετσοβου 13,Μουσειο Estiatorio Alexandria
σε αυτο αξιζει πολυ το Κεμπαπ Χαλα ....πραγματικα υπεροχο!!!
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Ακουστηκε πιο πανω το Beirut στη Γλυφαδα, το οποιο συστηνω κ εγω. Ειναι ολα πολυ νοστιμα και σε καλες γενικα τιμες! Μονο απο τα κρεατα δεν ειμαι 100% ευχαριστημενος αλλα πραγματικα αξιει την επισκεψη!
Προτεινω επισης ενα ρωσικο στην καλλιθέα που ονομαζεται Bαλεντινα. Το εχει μια οικογενεια Αζερων (αν θυμαμαι καλα) το τιμουν και αρκετοι μεταναστες απο τις πρωην σοβιετικες χωρες και εχει πραγματικα κ χωρις υπερβολη απιθανο αρνισιο σουβλακι. Εχει κ πολυ νοστιμα πιροσκι κ λοιπα πιατα, αλλα μονο το αρνισιο σουβλακι να ειχε, παλι ειναι αρκετος λογος να παει κανεις.
θα επανελθω μολις θυμηθω κ αλλα!
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Μηπως εχει επισκευθει κανεις το Seoul House που βρισκεται στη Λ.Αμφιθεας στον Αλιμο?
Εχω περασει πολλες φορες απο μπροστα και δεν εχω αποφασισει να παω ακομη γι αυτο θα ηθελα καποια αποψη, αν υπαρχει :)
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
φανταστικό κινέζικο - οπου τρώνε μονο κινέζοι στο μεταξουργειο - chinese restaurant - ζηνωνος 35 και δεληγιώργη..
ανοιχτά 11 με 23.00
σα χωρος δε λεει τιποτα .. μια τζαμαρια εχει και 3 τραπεζια αλλα το φαί ειναι ολα τα λεφτά! γλυφαμε τα δαχτυλά μας.. για 10 ευρώ το ατομο..
 

zwgrafos

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Το γύρο του κόσμου..
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα μπορα
Σε όσους αρέσει το sushi και η ιαπωνική κουζίνα υπάρχουν 2 εστιατόρια που κάνουν θαύματα...
Ωραίο μαγαζί αν και λίγο μικρό είναι το ΚΙΚU στo Κολωνάκι... τρομερή κουζίνα και φυσικά το sushi με σωλόμο, αβοκάντο και καβούρι ήταν όλα τα λεφτά... οι σαλάτες βέβαια με τα φυκια δεν με ενθουσίασαν και φυσικά πρέπει να πιείτε sake το ιαπωνικό κρασί τους... ευτυχώς που έιχα πιει πολύ γιατί όταν ήρθε ο λογαριασμός τα χρειάστηκα... :mad:

Κορυφή βέβαια στη ιαπωνική κουζίνα είναι το Νobu Matsuhisa στον Αστέρα Βουλιαγμένης με ωραίο ντεκόρ και φοβερά ηλιοβασιλέματα... αυτό ηταν το πρώτο που με τράβηξε... οσο για το φαγητό έινα απίστευτο... το black cod fish with sweet miso (με αλλα λόγια μπακαλιάρος που δεν έχει καμία σχεση μαυτά που ξέρουμε) είναι ένας δυνατός οργασμός στον ουρανίσκο μας... δεν μπορείς να το περιγράψεις...(προσοχή όμως άν δε θέλεις να πλένεις πίατα, γιατί έχει 40 ευρώ)

Στο τελος φυσικά καλού κακού πάρτε και κανένα χαπάκι για τη πίεση καθώς θα διαβάζετε το λογαριασμό... αλλά πάς εν γνώση σου...

3 ατομά πληρώσαμε 250 με μπουκάλι κρασι και πήραμε 6 πίατα και 3 γλυκά..
όμως μπορείς να πας απλά για ποτό και να την βγάλεις με σκέτο shusi που δεν κοστίζει πάνω από 14 ευρω και ένα ποτηρι κρασί που έχει 7 ευρώ...

όπως και να χεις όμως οι γέυσεις ήταν υπεροχες.. :)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.028
Πολύ καλό ιταλικό στη Γλυφάδα το PEPE NERO! Σε νέο χώρο με ωραιότερο περιβάλλον και υπέροχα πιάτα!
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αν και δεν ακολουθώ Kashrut θα το τιμήσω την επόμενη φορά που θα κατέβω Αθήνα. Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. Να πας να μας πεις πως είναι!!!
ναι ναι θα παω λιαν συντομως... Ελπιζω να ειναι καλο !
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
ναι ναι θα παω λιαν συντομως... Ελπιζω να ειναι καλο !
Επειδη εσυ θα πας σιγουρα νωριτερα απο μενα ...πες μου εντυπωσεις.

Και κατι ακομα παιδια ...ψιλοχανεται αυτο το θεμα στο Σοσιαλ .Μηπως να μεταφεροταν καπου αλλου ή και να γινοταν sticky ,οπως και το θεμα με τα εστιατορια στην Αθηνα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom