Εστιατόρια με Διεθνή κουζίνα

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.625
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μήπως θυμάσαι ποιο; ή την οδό που βρίσκεται;
Το όνομα δεν ήταν γραμμένο με ελληνικούς χαρακτήρες. Αν και με τον προσανατολισμό δεν είμαι και τόσο φίλη, από ό, τι θυμάμαι πας κάπως έτσι: παίρνεις τη Μιαούλη, φτάνεις στην πλατεΐτσα στου Ψυρρή και αντί να στρίψεις αριστερά την περνάς και συνεχίζεις όλο ευθεία σε μια νοητή ευθεία από τη Μιαούλη. Περπατάς, περπατάς και το βρίσκεις στο αριστερό χέρι. Εύχομαι να έβγαλες άκρη. :) Καλύτερα να πας μεσημέρι επειδή μια φορά όταν έπεσε ο ήλιος φρίκαρα, γινόταν διακίνηση μπροστά στα μάτια μου στην οποία συμμετείχαν και 10χρονα!

Επίσης, πέρισυ θυμάμαι λεγόταν ότι θα άλλαζε η διεύθυνση οπότε δεν ξέρω τι παίζει τώρα. Επίσης οι σερβιτόροι τότε δεν μιλούσαν ελληνικά. Αυτά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
Ευχαριστώ, θα δοκιμάσω να το βρω, αν και μετ' εμποδίων απ' ό,τι βλέπω. Είναι αλήθεια ότι κάποτε περνούσα από τις γειτονιές αυτές μονο για το άρωμα των μπαχαρικών. Τώρα με πιάνει η ψυχή μου.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Το όνομα δεν ήταν γραμμένο με ελληνικούς χαρακτήρες. Αν και με τον προσανατολισμό δεν είμαι και τόσο φίλη, από ό, τι θυμάμαι πας κάπως έτσι: παίρνεις τη Μιαούλη, φτάνεις στην πλατεΐτσα στου Ψυρρή και αντί να στρίψεις αριστερά την περνάς και συνεχίζεις όλο ευθεία σε μια νοητή ευθεία από τη Μιαούλη. Περπατάς, περπατάς και το βρίσκεις στο αριστερό χέρι. Εύχομαι να έβγαλες άκρη. :) Καλύτερα να πας μεσημέρι επειδή μια φορά όταν έπεσε ο ήλιος φρίκαρα, γινόταν διακίνηση μπροστά στα μάτια μου στην οποία συμμετείχαν και 10χρονα!

Επίσης, πέρισυ θυμάμαι λεγόταν ότι θα άλλαζε η διεύθυνση οπότε δεν ξέρω τι παίζει τώρα. Επίσης οι σερβιτόροι τότε δεν μιλούσαν ελληνικά. Αυτά.
μηπως ηταν στην οδο Σαπφους? εχω ακουσει εκει για ενα!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
εγω αγαπω πολυ το ινδικο που πλεον συναντω πολυ ευκολα στην Αθηνα! πολυ καλο ινδικο έχει το 'underground' Dhaka Palace. Επισης το Maharaya kitchen στην Τρουμπα του Πειραια, ενω λιγο πιο μετριο είναι το διπλανο Kebab and Curry. στην ιδια γειτονια τρωω και στο λατρεμενο Rouan Thai , όπου το φαγητο είναι ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ταϋλανδεζικο, καμια σχεση με το απολυτα εξευρωπαισμενο - αλλα αξιοπρεπες- Tamarind Thai.

Αιθιοπικο εχω φαει στο meskel και κλαιω ακομα τα λεφτα μου
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.625
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
μηπως ηταν στην οδο Σαπφους? εχω ακουσει εκει για ενα!
Δεν θυμάμαι καθόλου πώς λένε τον δρόμο. Δεν το έχω γενικότερα με δρόμους/προσανατολισμό. :(

πολυ καλο ινδικο έχει το 'underground' Dhaka Palace.
Αυτό δεν μου άρεσε.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Επισης το Maharaya kitchen στην Τρουμπα του Πειραια, ενω λιγο πιο μετριο είναι το διπλανο Kebab and Curry. στην ιδια γειτονια τρωω και στο λατρεμενο Rouan Thai , όπου το φαγητο είναι ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ταϋλανδεζικο, καμια σχεση με το απολυτα εξευρωπαισμενο - αλλα αξιοπρεπες- Tamarind Thai.
επιτελους!κ ελεγα κ εγω δεν θα γραψει κανεις για την τρούμπα του πειραια??εγω μια χαρα ευχαριστημένη ειμαι και απο το maharaya και απο το kebab and curry!τρως του σκασμου, πάμφθηνα!

όσο για το rouan thai έρχεται η ώρα του!:clap:
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
επιτελους!κ ελεγα κ εγω δεν θα γραψει κανεις για την τρούμπα του πειραια??εγω μια χαρα ευχαριστημένη ειμαι και απο το maharaya και απο το kebab and curry!τρως του σκασμου, πάμφθηνα!

όσο για το rouan thai έρχεται η ώρα του!:clap:
το Rouan Thai είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΣΙΑΤΙΚΟ στην Αθηνα. Ειμαι καθετη σ αυτο! Απο εκει και περα, μην περιμενεις να δεις τις τιμες των αλλων δυο. Ειναι πιο τσιμπημενο, αλλά αξιζει. Παρε chicken red curry και περιμενω εντυπωσεις!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.625
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
δε σου αρεσε σα χωρος ή σαν κουζίνα?
Εντάξει, ούτε σαν χώρος με ενθουσίασε, αλλά αυτό δεν έχει και πολύ σημασία. Για το φαγητό μιλάω. Όχι ότι το θεώρησα αισχρό, αλλά δεν ήταν και κάτι το αξιόλογο. Εκτός κι αν έφταιγε η μέρα. Ήταν η bengali πρωτοχρονιά και είχαν πολύ δουλειά, πιθανώς να είχαν χάσει λίγο τη μπάλα.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
το Rouan Thai είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΣΙΑΤΙΚΟ στην Αθηνα. Ειμαι καθετη σ αυτο! Απο εκει και περα, μην περιμενεις να δεις τις τιμες των αλλων δυο. Ειναι πιο τσιμπημενο, αλλά αξιζει. Παρε chicken red curry και περιμενω εντυπωσεις!
Συμφωνώ οτι για το Rouan Thai όσον αφορά τις γεύσεις αλλά οι τιμές είναι στα όρια του προκλητικού τσιμπημένες. 50 ευρώ δύο άτομα στην Τρούμπα εν μέσω κρίσης το 2012 νομίζω οτι είναι λίγο αστείο...:D
Εκτός και πάει κανείς και πάρει ελάχιστα πράγματα και δεν πιει και τίποτα.
+1 κι από μένα για το chicken red curry

Επίσης πιστεύω οτι το Chau's είναι σαφώς πιο τίμιο, με πολύ καλές πρώτες ύλες και η κουζίνα του εμένα προσωπικά με κέρδισε περισσότερο. Στο Rouan Thai είχα την αίσθηση οτι κάποια πράγματα ήταν μαγειρεμένα από ώρα και χανόταν η φρεσκάδα κάποιων υλικών.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.625
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά, και μην με κράξετε, αλλά η Τρούμπα που είναι; :oops: Μόνο από τις παλιές ελληνικές ταινίες την ξέρω. Είναι κοντά στον ΗΣΑΠ ή λέω ό, τι να 'ναι; Πείτε, μου ανοίξατε την όρεξη!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Παιδιά, και μην με κράξετε, αλλά η Τρούμπα που είναι; :oops: Μόνο από τις παλιές ελληνικές ταινίες την ξέρω. Είναι κοντά στον ΗΣΑΠ ή λέω ό, τι να 'ναι; Πείτε, μου ανοίξατε την όρεξη!
¨
Δεν είναι κοντά στον ΗΣΑΠ είναι προς Τερψιθέα και αν έχεις σκοπό να πας καλύτερα να μην πας πολύ βράδυ δεν είναι επικίνδυνα ιδιαίτερα αλλά ας πούμε οτι δεν είναι και η καλύτερη γειτονιά για βόλτα εκτός κι αν είσαι junkie...:D
Τρούμπα - Βικιπαίδεια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.440
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom