Ζάκυνθος

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Πολύ παλιά, πριν γίνει αξιοθέατο το ναυάγιο, υπήρχαν μικρά καραβάκια που έφευγαν από το παραλιακό χωριό Αγιος Νικόλαος στα βόρεια του νησιού μετά τις Βολίμες, με προορισμό μόνο τις σπηλιές.
Ψάξε το μήπως φθάσετε με αυτοκίνητο μέχρι εκεί και αν υπάρχουν τοπικές εκδρομές από τον Αγιο Νικόλαο με μικρότερη διάρκεια ταξιδιού με το καραβάκι.

Βέβαια αν ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο, τα καραβάκια θα είναι αρκετά μικρότερα από αυτά που ξεκινούν από το κεντρικό λιμάνι στη χώρα.
τωρα που το σκεφτομαι, αυτο που λεει η anny πρεπει να ισχυει!!

ααα!και κατι ακομη!τα μεγαλα καραβια δεν ξεκινουν απο το κεντρικο λιμανι νομιζω!αλλα απο τον αγιο σωστη (κοντα στον λαγανα), απεναντι απο το club cameo!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ααα!και κατι ακομη!τα μεγαλα καραβια δεν ξεκινουν απο το κεντρικο λιμανι νομιζω!αλλα απο τον αγιο σωστη (κοντα στον λαγανα), απεναντι απο το club cameo!
Αν ξεκινά το καράβι από Λαγανά, τότε μήπως πηγαίνει πρώτα στις σπηλιές του Κεριού (και όχι στις μπλε σπηλιές στο βορρά) και μετά στο ναυάγιο?
Η απόσταση μου φαίνεται τεράστια από εκεί.

Από το κεντρικό λιμάνι της χώρας σίγουρα είχε και πρέπει να έχει ακόμα μεγάλα καράβια που πάνε στις μπλες σπηλιές του βορρά και στο ναυάγιο.

Υπάρχουν και άλλες σπηλιές στη δυτική πλευρά του νησιού όπως στο πόρτο Βρώμη. Μπορεί να φεύγουν και από εκεί καραβάκια και να κάνουν τη διαδρομή Πόρτο Βρώμη - Ναυάγιο - Μπλε Σπηλιές.

Πάντως, όλη η δυτική πλευρά του νησιού είναι πολύ όμορφη με μεγάλα άσπρα βράχια να κατεβαίνουν στη θάλασσα και ανάμεσά τους μικρές αμμουδερές παραλίες με γαλαζοπράσινα νερά. Φυσικά την πλευρά αυτή την απολαμβάνεις μόνο με πλεούμενο.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Αν ξεκινά το καράβι από Λαγανά, τότε μήπως πηγαίνει πρώτα στις σπηλιές του Κεριού (και όχι στις μπλε σπηλιές στο βορρά) και μετά στο ναυάγιο?
Η απόσταση μου φαίνεται τεράστια από εκεί.

Από το κεντρικό λιμάνι της χώρας σίγουρα είχε και πρέπει να έχει ακόμα μεγάλα καράβια που πάνε στις μπλες σπηλιές του βορρά και στο ναυάγιο.

Υπάρχουν και άλλες σπηλιές στη δυτική πλευρά του νησιού όπως στο πόρτο Βρώμη. Μπορεί να φεύγουν και από εκεί καραβάκια και να κάνουν τη διαδρομή Πόρτο Βρώμη - Ναυάγιο - Μπλε Σπηλιές.

Πάντως, όλη η δυτική πλευρά του νησιού είναι πολύ όμορφη με μεγάλα άσπρα βράχια να κατεβαίνουν στη θάλασσα και ανάμεσά τους μικρές αμμουδερές παραλίες με γαλαζοπράσινα νερά. Φυσικά την πλευρά αυτή την απολαμβάνεις μόνο με πλεούμενο.
Χμ..ειμαι παντως σιγουρη (και το επιβεβαιωσα και απο τις φωτος μου) οτι στην μικρη κρουαζιερα ξεκινησαμε απο τον αγιο σωστη..για την μεγαλη (που κανει τον γυρο του νησιου) δεν ειμαι σιγουρη..(μνημη χρυσοψαρου ειπαμε..)!!

τωρα που ειπες για το πορτο βρωμη, εμεις απο εκει ειχαμε νοικιασει θαλασσιο ποδηλατο και ειχαμε παει σε κατι κοντινες σπηλιες!!

και να και το καραβακι με το οποιο καναμε την μικρη κρουαζιερα!το βρηκα στις φωτος!
 

Attachments

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
έχω κάνει και την μεγάλη εκδρομή (όλο το γύρο του νησιού) και πέρσι από αγ. νικόλαο την μίνι βόλτα σπηλιές και ναυάγιο... ωραίες ήταν και οι 2 ανάλογα τα γούστα;) για την μικρή υπολόγιζε περίπου 2-3 ώρες ογύρος του νησιού διαρκεί περίπου 8-9 ώρες
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.028
έχω κάνει και την μεγάλη εκδρομή (όλο το γύρο του νησιού) και πέρσι από αγ. νικόλαο την μίνι βόλτα σπηλιές και ναυάγιο... ωραίες ήταν και οι 2 ανάλογα τα γούστα;) για την μικρή υπολόγιζε περίπου 2-3 ώρες ογύρος του νησιού διαρκεί περίπου 8-9 ώρες
Φεύγεις από Άγιο Νικόλαο και σε 2-3 ώρες είσαι πίσω έχοντας δει Σπηλιές και Ναυάγιο? Καλό ακούγεται για να μην βαρεθεί και η μικρή...
 

kyriakos-patra

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδια εγω θα ταξιδευσω σε 2 βδομαδες στην ζακυνθο και θα θελα την βοηθεια σας.Αμαξι παιζει και να χω,βασικα προβλιματιζομαι σε ποια περιοχη θα ηταν καλυτερα να μεινω.Μου εχουν προτινει τις Αλυκες οπου ειναι και κοντα στον Αλυκανα.εσεις τι λετε
 

provocante

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
πληροφοριες για Ζακυνθο

Να ρωτησω κατι αλλο εγω. Ειμαι Θεσσαλονικη. Για να παω Ζακυνθο πρεπει να κατεβω Κυλληνη κ απο εκει, ετσι? Κ κατι ακομη προτεινετε οικονομικα μερη (ξενοδοχεια η δωματια) για διαμονη. Που ειναι καλυτερα να μεινει καποιος? Στη Χωρα γαι να τα εχει ολα κοντα η καπου αλλου?
Βρε βρε! ολόκληρο θέμα για το νησάκι μου; Συγκινήθηκα! Πολύ ωραία, τα λέτε, θα ξαναδιαβάσω και θα δω αν μπορώ να προσθέσω κάποια αξιόλογη πληροφορία, για αυτόν που σκέφτεται να επισκεφτεί τη Ζάκυνθο. Προς το παρόν, θα σας πρότεινα να επισκεφτείτε το .....χωριό μου, τα μαγευτικά Πηγαδάκια, όπου έχουμε ένα αρκετά ενδιαφέρον λαογραφικό μουσείο, το "Βερτζάγειο" και παραδίπλα είναι η πανέμορφη εκκλησίτσα του Αγίου Παντελεήμονα. Είναι πολύ κοντά στο Καταστάρι.
Α, και σήμερα 9/1/09 που διάβασα πάλι αυτά που προαναφέρθηκαν από τους αγαπητούς συμφορουμίτες, έχω να προτείνω και μία επίσκεψη στο πάρκο "Ασκός". Είναι στα βόρεια του νησιού, πέρα από τις Βολίμες, ένας μεγάλος χώρος με πολλά, πανέμορφα ζωάκια. Το εισιτήριο είναι λίγο "τσουχτερούλι" αλλά για εμένα αξίζει τον κόπο να πάτε, εκτός από τα ζωντανά, θα δείτε και πόσο όμορφα έχουν διαμορφώσει και τον περιβάλλοντα χώρο, με τεχνητές λιμνούλες, με παραδοσιακά αγροτικά αντικείμενα, με, με, με.......Επίσης, η διαδρομή προς τα εκεί, είναι υπέροχη. Όσο για το που να φάτε και που να πιείτε, εκτός από τα μέρη που έχετε προτείνει, ένα πολύ καλό και "τίμιο" εστιατόριο, με καλές και "τίμιες" επίσης τιμές, είναι ένα στη χώρα, μεταξύ πλατείας Σολωμού και Αγίου Μάρκου, απέναντι από τον ΟΤΕ. Λέγεται ή "Ζήσης" ή "Χρόνης", δεν είμαι σίγουρη. Κατά τα άλλα, εγώ είμαι μεγάλη φαν του Κόκκινου Βράχου (και ας λένε κάποιοι ότι είναι ζαχαροπλαστείο για παππούδες) στην πλατεία Σολωμού, του μπαρ "Πορτοκάλι" στο Αργάσι και πολλών πολλών άλλων που δεν μου έρχονται τώρα! Α, εκτός από το καλοκαίρι, έμαθα ότι έχει και ωραίο καρναβάλι στο Κερί (δεν έχω πάει ποτέ!) κι επίσης, πολύ ωραίο είναι και το Πάσχα μας. Για αγορές, για να ξεφύγετε από τα συνηθισμένα (μαντολάτο, παστέλι κλπ κλπ), σας προτείνω να πάρετε και τις παραδοσιακές κολώνιες, να πάρετε παξιμάδια από φούρνο από χωριό κι επίσης.....κρεμμύδια!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
παίρνεις την εγνατία στρίβεις γιάννενα για άρτα-αγρίνιο-.... γέφυρα κι απο εκεί σε μία ώρα τσουπ στη κυλλήνη....:D
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Γεια σας! Το πού θα μείνει κανείς εξαρτάται από το στυλ διακοπών που προτιμά! Εγώ στις 18 Ιουνίου θα επισκεφτώ την Ζάκυνθο και θα μείνω στην περιοχή Τραγάκι. Είναι κεντρικά, κοντά στην πόλη και σε κομβικό σημείο καθότι θέλω να το γυρίσω το νησί! Α, και εκεί βρήκα ένα ξενοδοχείο που μου άρεσε πολύ! Καλά να περάσετε!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
όπου και να μείνεις στη ζάκυνθο είναι υπέροχα!!! ο καφές το απόγευμα στη μπόχαλη στην εκκλησία αξέχαστος... η καλύτερή μου:D
 

sotiris11

Member
Μηνύματα
35
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
milano-komo
Παιδιά ξερει κανεις το hotel The bay στα Βασιλικά?ειναι αριστερά απο την παραλία αγιου Νικόλα καλη αυτη η παραλια η καλυτερη του μαραθιά?
 

katerina511

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Κι εμεις φετος θα παμε Ζακυνθο..!!!. Εχουμε κλεισει ενα δωματιο στην περιοχη Λιθακια...Ξερει κανεις πληροφοριες για εκει? Ειναι καλα? Ειναι διπλα στον Λαγανα, ελπιζω οχι αρκετα κοντα ωστε να εχουμε φασαριες.... Δεν ακουω και πολυ καλα λογια απο κανεναν(για Λαγανα)!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.987
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom