Ζαγοροχώρια - Μαγεία πίσω απ΄τα βουνά

antzelis

Member
Μηνύματα
60
Likes
5
το Grand serai congress [ξενοδοχειο 5 αστ στα Γιαννενα εβγαλε προσφορα για το τριημερο Αγ Πνευματος 115 ευρ ημιδιατροφη.τα Γιαννενα τωρα την ανοιξη και τα Ζαγοροχωρια ειναι τελεια
ειναι ενα απο τα καλυτερα ξενοδοχεια και αξιζει να μεινη κανεις εκει
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Σε συνέχεια των πληροφοριών που δίνονται για επιλογές φαγητού στα Ζαγοροχώρια, να παραθέσω κι εγώ κάποιες πρόσθετες πληροφορίες, μιας και επισκέφτηκα πρόσφατα την περιοχή:

- το εστιατόριο Λίθος στο Δίλοφο δεν υπάρχει πια..
- θα συμφωνήσω με τους προγράψαντες ότι η ταβέρνα "στα Ριζά" στην Ελάτη έχει το καλύτερο φαγητό της περιοχής. Πεντανόστιμα πιάτα, άψογη εξυπηρέτηση, λογικές τιμές.
- "οι πίτες της Κικίτσας" ωραίο ήταν, δεν λέω, αλλά 17 ευρώ για μία αλευρόπιτα για 2-3 άτομα και να μην σου δίνει τη δυνατότητα να παραγγείλεις μερίδα για ένα άτομο μου φάνηκε περίεργο και λίγο υπερβολικό..


Το Ζαγόρι είναι μαγευτικό, όσοι δεν έχετε πάει ακόμα, σπεύστε! Εγώ πήγα για 2η φορά και ευχαρίστως θα το επισκεπτόμουν κάθε χρόνο..
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
συμφωνω απολυτα με οσα λες....η ταβερνα "στα ριζα",εξαιρετική απο ολες τις αποψεις...και πολυ ωραιος χωρος,προσεγμενος και με γουστο ,χωρις να "φωναζει",εναρμονισμενο με το τοπιο....το δε φαγητο εξαιρετικο!!!!
οντως ακριβουτσικη η αλευροπιτα της κικιτσας...καταλαβαινω οτι φτιαχνει ενα ταψακι εκεινη την ωρα που το παραγγελνεις και ειναι νοστιμοτατη,αλλα τα 17 ευρω τα βρηκα κι εγω πολλα..
να προσθεσω και την αποψη μου για το "κανελλα και γαρυφαλλο",στη βιτσα....τα πιατα με τα μανιταρια πολύ καλα....ιδιως το ζυμαρικο!!!η μανιταροπιτα ομως ,τιγκα στην κανελλα και στο γαρυφαλλο ....πιο πολύ για γλυκο εμοιαζε παρα με φαγητο.....γενικα καλο μαγαζι,μου αρεσε ,λιγο τσιμπημενο θα το ελεγα....
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
οντως ακριβουτσικη η αλευροπιτα της κικιτσας...καταλαβαινω οτι φτιαχνει ενα ταψακι εκεινη την ωρα που το παραγγελνεις και ειναι νοστιμοτατη,αλλα τα 17 ευρω τα βρηκα κι εγω πολλα..
Μα καλά, μικρότερο ταψάκι να φτιάχνει πίτες δεν έχει;; :bleh::bleh: Ας έφτιαχνε για ένα άτομο να το χρέωνε και λιγότερο!

Όσο για το κανέλα και το γαρύφαλο δυστυχώς δεν το πετύχαμε ανοικτό (ήταν και καθημερινή όταν περάσαμε). Όποιος όμως θέλει κάτι διαφορετικό από το κλασικό στυλ της κρεατοταβέρνας μπορεί να δοκιμάσει και το "dizaki" στα Άνω Πεδινά. Πανέμορφος χώρος, με μοντέρνα και καλαίσθητη διακόσμηση που φημίζεται για τα ζυμαρικά του. Βέβαια, οι τιμές είναι λίγο "αθηναϊκές"...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Μα καλά, μικρότερο ταψάκι να φτιάχνει πίτες δεν έχει;; :bleh::bleh: Ας έφτιαχνε για ένα άτομο να το χρέωνε και λιγότερο!

Όποιος όμως θέλει κάτι διαφορετικό από το κλασικό στυλ της κρεατοταβέρνας μπορεί να δοκιμάσει και το "dizaki" στα Άνω Πεδινά. Πανέμορφος χώρος, με μοντέρνα και καλαίσθητη διακόσμηση που φημίζεται για τα ζυμαρικά του. Βέβαια, οι τιμές είναι λίγο "αθηναϊκές"...

ααααα!!!στα ιδια πηγαμε !!!!μονο που εγω πηγα για καφε και γλυκοστο dizaki...ομορφο μαγαζι οντως αλλα δεν ειχε καθολου κοσμο...με ξενισε λιγο οτι τα μονα γλυκα που ειχε ήταν τιραμισου και κορμος σοκολατας....τοσες καρυδιες τριγυρω,χαθηκε μια καρυδοπιτα?δυο εσπρεσσο και ενα τιραμισου ,10 ευρω....οντως τιμες αθηναικες...στο λιθοξοο ,στη βιτσα ειχε καλο χειροποιητο μπακλαβα,το μονο παραδοσιακο που βρηκα στην περιοχη μαζι με μια πολύ ωραια πορτοκαλοπιτα(καλα δεν τη λες και παραδοσιακο γλυκο της περιοχης ,αλλα ήταν φτιαχτη απο την κυρια που εχει το καφενειο) στην πλατεια του τσεπελοβου!!!
 

KALTSILAS

Banned
Μηνύματα
15
Likes
2
Για καλο φαι στην Ελατη στα Ριζα οπου αν και Δευτερα φαγαμε πολυ ωραιο και φρεσκοφαι.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Μετά από πρόσφατο τριημερο συμφωνώ και εγώ ότι η ταβέρνα στην Ελάτη που λέγεται Ριζά είναι σούπερ, και ποιότητα - καλό φαί και ποσότητα στις μερίδες όση πρέπει και πολύ καλές τιμές. Αντιθέτως η ταβέρνα στη Σαρακατσάνικη στάνη δεν ανταποκρίνεται στη φήμη της. Ακριβό και χωρίς ποιότητα φαγητού. Καλύτερα να δει κανείς το με΄ρος και να φάει κάπου αλλού. Όσο για τις πίτες της Κικίτσας, επίσης ωραίο φαί αλλά και εγώ την πίτα 17€ ακριβή την βρήκα. Βέβαια παρατηρείτε ότι όλοι ακριβή την βρίσκουμε αλλά όλοι την παραγγέλνουμε!!! Και κάτι άλλο που παρατήρησα, είναι ότι όλοι σχολιάζουμε μετά μανίας το φαγητό και τα υπόλοιπα τα έχουμε αφήσει κατά μέρος!
 

Kalm

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
καλησπέρα σε όλους! Επειδή θα πάω 25η Μαρτίου στα πανέμορφαΖαγοροχώρια μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το που να μείνω? Σε πιο απο όλα τα χωριά δηλαδή? Θέλω κάποιο που να έχει κίνηση αλλα να είναι και όμορφο..
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.953
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Εμένα το Μονοδέντρι μου αρέσει πολύ.
 

Kalm

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
σκεφτομουν για Παπιγκο..Αλλα με προβληματιζει γιατι είναι αρκετά ψηλά και μήπως είναι καλύτερα πιο κεντρικά? Οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες μεταξύ τους?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.109
Αρκετά καλά καταλύματα, καθαρά, άνετα, με καλό πρωινό υπάρχουν και στην Αρίστη. Ωραίο χωριό, χωρίς να είναι το ομορφότερο της περιοχής, αλλά προσωπικά το βρήκαμε βολικό για διαμονή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.809
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom