ΗΠΑ Ηνωμένες Πολιτείες - Ταξίδι δρόμου

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.567
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Απίθανο ταξίδι και ένα μεγάλο Μράβο Σας
Έχω κάνει και άλλα ταξίδια δρόμου. Αυτό όμως το μεγαλείο της Αμερικής δεν το είδα πουθενά. Όμως, τα πιο ωραία ταξίδια για μένα είναι τα πολιτιστικά. Είναι πολύ σπουδαίο να έχεις επισκεφτεί μνημεία του παγκόσμιου πολιτισμού.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Συγχαρητήρια και για την ιστορία και για τις εκπληκτικές φωτογραφίες! Τι να πω; Δες μόνο στην περιγραφή ποιο είναι το δικό μου "ονειρεμένο ταξίδι" για να καταλάβεις τι μου έκανες! Επίσης... Monument Valley! Τι είναι τουτο;; Όλοι έχουμε στο μυαλό μας το Grand Canyon αλλά αυτό είναι ασύλληπτο. Νομίζεις οτι θα πεταχτεί απο κάπου ο Clint Eastwood πάνω στο άλογο με το πούρο στο στόμα. Δεν υπάρχει λέμε.
Πάντως μπράβο που αντέξατε τέτοιες θερμοκρασίες. Εγώ θα είχα παραδώσει! :icon_redface:
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.567
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Συγχαρητήρια και για την ιστορία και για τις εκπληκτικές φωτογραφίες! Τι να πω; Δες μόνο στην περιγραφή ποιο είναι το δικό μου "ονειρεμένο ταξίδι" για να καταλάβεις τι μου έκανες! Επίσης... Monument Valley! Τι είναι τουτο;; Όλοι έχουμε στο μυαλό μας το Grand Canyon αλλά αυτό είναι ασύλληπτο. Νομίζεις οτι θα πεταχτεί απο κάπου ο Clint Eastwood πάνω στο άλογο με το πούρο στο στόμα. Δεν υπάρχει λέμε.
Πάντως μπράβο που αντέξατε τέτοιες θερμοκρασίες. Εγώ θα είχα παραδώσει! :icon_redface:
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Όντως το Grand Canyon δεν μας εντυπωσίασε και εξηγώ το λόγο στο κείμενο. Ίσως αν πάει κάποιος και αφιερώσει μερικές μέρες για ποδαρόδρομο προς το ποτάμι κάτω, να είναι πολύ όμορφα. Σε ένα ταξίδι δρόμου όμως δεν υπάρχει οχρόνος. Εμείς πιστεύω ότι ειδαμε υπέρ-πολλά μνημεία της φύσης. Όσο για τη ζέστη δεν ήταν διαρκής. Κυρίως στο Λας Βέγας και στην Death Valley. Για να καταλάβεις, στο Los Angeles είχε 17 - 18 βαθμούς (έτυχε) Ιούλη μήνα. Σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις το ονειρεμένο σου ταξίδι.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Τέλειες φωτογραφίες αλλά και πληροφορίες... Αν δεν σου είναι κόπος θέλω να σε ρωτήσω μερικά πράγματα.
Τι έκανες με gps?
Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε στην οδήγηση? (π.χ. ξέρω για τα φανάρια που είναι μετά τη διασταύρωση)
Μπήκες με το αυτοκίνητο στη monument valley (στο χωματόδρομο)
Το pass για τα εθνικά πάρκα θα το πάρουμε και εμείς, με αυτό δεν πλήρωσες σε κανένα πάρκο εξτρά χρήματα?
Ειχατε κανένα καπνιστή στην παρέα? Που καπνίζει ο κόσμος στο USA??? xa xa..
Ας σταματήσω εδώ αλλά θα μου δωσεις την άδεια να επανέλθω. Ευχαριστώ..
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Σχετικά με το gps αν σχεδιάζεις να μείνεις πάνω από 10 μέρες συμφέρει να αγοράσεις gps μέσω ίντερνετ με φορτωμένους αμερικάνικους χάρτες. Εγώ σε road trip 2 εβδομάδων αγόρασα από το ebay ένα garmin με χάρτες ΗΠΑ και Καναδά.κόστος περίπου 80$ αρκετά χαμηλότερη τιμή από αυτή που ήθελαν στην εταιρία που νοίκιασα το αμάξι και επιπλέον σου μένει το jps για μελλοντική χρήση.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.567
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Τέλειες φωτογραφίες αλλά και πληροφορίες... Αν δεν σου είναι κόπος θέλω να σε ρωτήσω μερικά πράγματα.
Τι έκανες με gps?
Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε στην οδήγηση? (π.χ. ξέρω για τα φανάρια που είναι μετά τη διασταύρωση)
Μπήκες με το αυτοκίνητο στη monument valley (στο χωματόδρομο)
Το pass για τα εθνικά πάρκα θα το πάρουμε και εμείς, με αυτό δεν πλήρωσες σε κανένα πάρκο εξτρά χρήματα?
Ειχατε κανένα καπνιστή στην παρέα? Που καπνίζει ο κόσμος στο USA??? xa xa..
Ας σταματήσω εδώ αλλά θα μου δωσεις την άδεια να επανέλθω. Ευχαριστώ..
Λοιπόν, με το GPS δεν κάναμε τίποτα: Απλά δεν είχαμε. Αγοράσαμε επί τόπου καλούς χάρτες και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Σε άλλο ταξίδι πάντως με ένα Tablet MLS που έχει και GPS κατέβασα τους χάρτες της χώρας και ήταν τέλειο. Η σήμανση στους δρόμους είναι τέτοια που δε σου αφήνει περιθώρια λάθους, αρκεί να είσαι προσεκτικός. Ο οδηγός προσέχει στην οδήγηση και ο συνοδηγός κοιτά τους χάρτες. Οι δρόμοι είναι πολύ καλοί. Τα φανάρια είναι πάντα μετά τη διασταύρωση αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα. Με την πρώτη φορά που οδηγείς νομίζεις ότι έτσι είναι και στην Ελλάδα. Δεν χρειάζεται κάτι να προσέξεις. Λίγο να ξέρεις πως δουλεύουν τα αυτόματα κιβώτια γιατί όλα τα αυτοκίνητα εκεί είναι αυτόματα.

Εμείς πήραμε τζιπ και όντως πήγαμε και σε χωματόδρομους στο Monument valley. Γενικά όμως δε χρειάζεται SUV, εκτός αν έχεις σκοπό να κάτσεις όλη μέρα στο μέρος. Στα άλλα πάρκα για βόλτα 5 - 6 ωρών οι ασφαλτοστρωμένοι δρόμοι αρκούν. Με το πάσο για τα πάρκα μπαίνεις μόνο στα εθνικά (στα σπουδαιότερα δηλαδή) και όχι στα τοπικά.

Στην παρέα δεν κάπνιζε κανένας και δεν έδωσα καμία προσοχή σε αυτό. Όμως γενικά νομίζω υπάρχει δυνατότητα για κάπνισμα παντού, όπως κι εδώ, μόνο που εκεί εφαρμόζονται οι νόμοι.
Θυμίζω ότι όλα τα ξενοδοχεία ήταν κλεισμένα από εδώ και έτσι εκμεταλλευόμασταν όλη τη μέρα.
'Οποτε θέλεις ρώτησε και θα σου απαντήσω, αν γνωρίζω.
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
έκανα περίπου το ίδιο ταξίδι πέρυσι το μάιο και μείναμε νομίζω στο ίδιο ξενοδοχείο στο Panguitch!
η αμερική είναι πανέμορφη μόνο στα βουνά και στα δάσα χεχε
κι εμείς ξεκινήσαμε από βέγκας σε σιντόνα μετά γκραν κάνιον, πέιτζ, νορθ ριμ, ζάιον (η έκπληξη πραγματικά δεν περίμενα ναναι τόσο όμορφο) και από εκεί πήγαμε γιοσέμιτι μέσω ντεθ βάλει και τιόγκα πας ε μετά φρίσκο και πασιφικ για ελει
στο επόμενο.. αν και όταν... θαθελα πολύ να πάω yellowstone moab canyonlands etc
6543215845441536.jpg
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Σχετικά με το gps αν σχεδιάζεις να μείνεις πάνω από 10 μέρες συμφέρει να αγοράσεις gps μέσω ίντερνετ με φορτωμένους αμερικάνικους χάρτες. Εγώ σε road trip 2 εβδομάδων αγόρασα από το ebay ένα garmin με χάρτες ΗΠΑ και Καναδά.κόστος περίπου 80$ αρκετά χαμηλότερη τιμή από αυτή που ήθελαν στην εταιρία που νοίκιασα το αμάξι και επιπλέον σου μένει το jps για μελλοντική χρήση.
Μήπως το πουλάς???
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.567
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
έκανα περίπου το ίδιο ταξίδι πέρυσι το μάιο και μείναμε νομίζω στο ίδιο ξενοδοχείο στο Panguitch!
η αμερική είναι πανέμορφη μόνο στα βουνά και στα δάσα χεχε
κι εμείς ξεκινήσαμε από βέγκας σε σιντόνα μετά γκραν κάνιον, πέιτζ, νορθ ριμ, ζάιον (η έκπληξη πραγματικά δεν περίμενα ναναι τόσο όμορφο) και από εκεί πήγαμε γιοσέμιτι μέσω ντεθ βάλει και τιόγκα πας ε μετά φρίσκο και πασιφικ για ελει
στο επόμενο.. αν και όταν... θαθελα πολύ να πάω yellowstone moab canyonlands etc
View attachment 141569
Ωραίο ταξίδι και το δικό σας. Το Νορθ Ριμ του Γκραν Κάνυον θα θέλαμε να το κάναμε κι εμείς αλλά θέλει πολύ χρόνο. Τα yellowstone, moab και canyonlands πραγματικά αξίζουν και σου εύχομαι να τα κάνεις. Βλέπω ότι το ονειρεμένο σου ταξίδι είναι στη Γροιλανδία, όπου πήγα το 2009. Και αυτό αξίζει. Το έκανα μόνος με την παρέα μου πολύ οικονομικά, μαζί με Ισλανδία.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Βλέπω ότι το ονειρεμένο σου ταξίδι είναι στη Γροιλανδία, όπου πήγα το 2009. Και αυτό αξίζει. Το έκανα μόνος με την παρέα μου πολύ οικονομικά, μαζί με Ισλανδία.
Να ελπίσουμε ότι αυτή θα είναι η επόμενη ιστορία σου ? :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom