Η κατάντια της εκκλησίας

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Dorotija, δεν υπάρχει κουμπάκι για ευχαριστώ, οπότε, από δω. Καλύτερα δε θα μπορούσες να τα πεις.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η εκκλησία μακράν απέχει από το να θεωρείται ένας κοινωνικός η ανθρωπιστικός ή δεν ξέρω τι θεσμός -αν υποθέσουμε ότι υπήρξε ποτέ τέτοιος.

Είναι η μεγαλύτερη, η πιο καλοστημένη και η πιο κερδοφόρα επιχείρηση των αιώνων. Υπάρχει χρόνια και χρόνια, πλουτίζει ολοένα και περισσότερο και πλέον η μπίζνα είναι και απροκάλυπτη -από τα λεφτά για τους γάμους και τα βαφτίσια μέχρι το Βατοπέδι.

Η εκκλησία έχει ένα ατού που καμία άλλη επιχείρηση επί γης δεν έχει: ιδεολογικό έρεισμα. Πατάει πάνω στο θυμικό -στην ανθρώπινη ανάγκη να πιστεψει σε κάτι ανώτερο καθώς και την ανάγκη να βοηθήσει το συνάνθρωπο. Κι έτσι δεν χάνει ποτέ.

Για μένα αυτό ειναι το χειρότερο -η εκμετάλλευση της ανάγκης του ανθρώπου για να πάρεις μερσεντές.

Ναι, από δυο περιστατικά δεν μπορείς να γενικεύεις. Αλλά είναι μόνο δύο; Προσωπικά μου έχουν συμβεί ελάχιστα περιστατικά, καθοτι οι σχέσεις μου με την εκκλησία έχουν διακοπέι οριστικά (την θέλω την ψυχολογική μου υγεία). έχω όμως ματια και αυτιά και βλέπω και ακούω. Δυστυχώς, στο κοινωνικό κομμάτι η εκκλησία πάσχει. Έχει πραγματικά καταντήσει, όπως λεει ο Νίκος. Και το ότι υπάρχουν και κάποιοι που πράγματι προσπαθούν δεν σώνει και πολύ τη συνολική εικόνα.

Δυστυχώς θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
πολυ καλά τα λετε και ο NIKOS5050 και η ντόροθυ και όλοι αλλά μήπως ο τίτλος του θέματος ειναι λίγο τραβηγμένος ??
μήπως Νίκο θα έπρεπε να γραψεις '' η καταντια των παπάδων των εκκλησιών ''
ο τίτλος που δίνει ειναι γενικός και πολυ αφοριστικός

ο καθένας μας εχει τουλάχιστον ενα παρόμοιο περιστατικό να πεί σε σχεση με παπάδες
που ζητάνε όλα αυτα που περιγραφεται ...
αλλά έτσι δεν ειναι η ζωή ??

οταν έχεις τον άλλο ανάγκη ετσι δεν κανει ? δεν ζηταει χρηματα για να σε εξυπηρετήσει
αν έχεις τον πατέρα η το παιδί στο νοσοκομείο και χαροπαλέυει ο γιατρός δεν σου ζητάει φακελάκι για να πάρει προτεραιότητα ???
δεν το κανουν όλοι όμως ...αλλά αφου εισαι σε βρίσκει στην ανάγκη ο άλλος θα στην
ρίξει κατακέφαλα και οτι αρπάξει .

υστερα απο 3 γάμους και 3 βαπτίσεις εχω να πώ και να γράψω πολλά αλλά .......αστο καλύτερα και ειναι και πρωτομηνιά
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ακριβώς έτσι, είναι μια κερδοφόρα επιχείρηση και κάπου εκεί πολύ φοβάμαι ότι τελειώνει ο ρόλος της. Την ώρα που είμασταν εχθές στο γραφείο του ναού ήρθε μια κυρία με το παιδί της και είπε ότι έχει κερδίσει ένα κλιματιστικό στη λαχειοφόρο αγορά της εκκλησίας. Παρέδωσε το λαχνό της με τον αριθμό που κέρδιζε και ... ... ...πήρε τα 3 της! Ο ίδιος σεβάσμιος ιερέας του Θεού που 'εξυπηρετούσε' και εμάς της ανακοίνωσε πως ''έχει γίνει λάθος'' και ότι ''δε μπορώ να κάνω κάτι, το βραβείο το πηρε άλλος'' και ''τι να κάνουμε, έτσι είναι αυτά''... βοήθειά σας κυρία μου, το κλιματιστικό που κερδίσατε ''το πήρε άλλος'' ήταν θέλημα θεού, λυπούμαστε αλλά γειά σας. Ποιός ξέρει ποιόν θα δροσίζει το βραβείο της κυρίας, θεόσταλτο γαρ, οπότε το προσπερνάμε αδιαμρτύρητα...

Η αλήθεια είναι ότι δε γνωρίζω τους 'κανόνες' για το πού πρέπει να παντρευτεί κάποιος και γιατί, αλλά το θέμα είναι ποιόν εξυπηρετούν αυτοί οι κανόνες? Εγώ ρε άνθρωποι θέλω να παντρευτώ την καλή μου στην εκκλησία και αυτό θα έπρεπε να μετράει. Και αντί η εκκλησία να μας καλοδέχεται στην αγγαλιά της όπως μας μαθένανε στα θρησκευτικά και να προσπαθεί να μας διδάξει όλα όσα πρεσβεύει, μας ζητάνε μίζες και λαδώματα σε καιρούς δύσκολους αντί να βοηθάνε το ζευγάρι στο ξεκίνημά του έστω με 2 συμβουλές
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
εμένα μου ζητήσανε 100 ευρώ επειδή ο γάμος μας δεν θα γίνει στην ενορία μου!
είναι και καλά σαν "πρόστιμο" προς το ζευγαρι επειδή προτιμάει κάποια άλλη εκκλησία από αυτή που ανήκει η νύφη.. βλακείες δηλαδή των παπάδων για να τα τσεπώνουν..
εμένα ευτυχώς ο παππάς μας αντιμετώπισε λιγότερο ειρωνικά..
η ώρα η καλή Νίκο:clap:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
πάντως αυτός που κέδισε διαμέσου του συγκεκριμένου παπά το a/c θα είναι super γιατι και θα δροσίζεται απο ''διαβασμενο ''κλιματιστικό και αν θα αρχίσει να πετάει τίποτα νερά απο καμιά βουλωμένη αποχέτευση θα νομίζει ο χριστιανός οτι ειναι Αγιασμός :haha::haha:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
εγω παλι αντιθετα με το xristos71 θα σας πω την ιστορια μου!!
εχω παντρεψει δυο ζευγαρια, στην πρωτη κουμπαρια ειχα σπασει τον αστραγαλο μου 3 μερες πριν και ζητησα απο τον παπα αν μπορω να φερω ενα σκαμπο να ακουμπαω γιατι δεν μπορουσα να στεκω συνεχεια μου ειπε οχι...........ημουν στερεωμενη πανω στις πατεριτσες.........
στο τελος του μυστηριου μετα που υπογραψαμε ειχα δωσει της μανας μου να δωσει απο 20 ευρω (6 χρονια πριν) στην καθαριστρια και στον καθε ψαλτη και εγω βαστουσα 50 ευρω να τα δωσω στον παπα.οταν του τα δινω,τα κοιταει και μου λεει :"ξερεις εχει και αλλα εξοδα η εκκλησια........."
η απαντηση μου ηταν "αυτα ειναι αν σου αρεσουν αν δεν σου αρεσουν τα περνω πισω"
στην δευτερη κουμπαρια παλι το ιδιο σκηνικο,φτανουμε στις υπογραφες παω να δωσω του παπα τα λεφτα και γυρνα και μου λεει :"αν θες να αφησεις λεφτα να τα αφησεις στην εκκλησια,εγω δεν θελω τιποτα"
αισθανθηκα τοσο ωραια!πηγα και εγω και αφησα τα διπλα λεφτα απο αυτα που κρατουσα στο παγκαρι και με μεγαλη ευχαριστηση.
μπορει ο παπας να πηγε να τα παρει απο το παγκαρι αλλα εμενα δεν με νοιαζει καθολου,μου αρεσε ετσι οπως μου μιλησε.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
οκ καλά τα λές αλλά Παπάς -Παγκάρι δεν ειναι το ίδιο πράγμα η απλά ειναι θεμα ψυχολογικό
 

tsok

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
η ώρα η καλή
να επισπεύσετε τον γάμο γιατί τον Ιούλιο αλλάζει πάλι ο ΦΠΑ
κουμπάρε θα αλλάξουν και τα τιμολόγια της ΔΕΗ....


ΠΟΙΟΣ ΕΙΔΕ ΓΑΤΑ ΝΑ ΓΕΝΝΑ
ΠΑΠΠΑ ΝΑ ΣΠΑΕΙ ΚΑΡΥΔΙΑ
ΚΑΙ Η ΠΑΠΑΔΙΑ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥ
ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΣΤΑ ΤΑ ... ΜΝΗΣΘΗΤΙ ΜΟΥ ΚΥΡΙΕ
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Περιστατικό με κουμπαριά έχω κι εγώ να αναφέρω, αλλά θα ήθελα να πω κάτι άλλο. Έτυχε πριν λίγο καιρό να στέκεται μια κυρία δίπλα μου, βρισκόμασταν κοντά σε εκκλησία, και γυρνάει στη φίλη της και της λέει " έχω μόνο ένα ευρώ και ντρέπομαι να μπω να ανάψω κεράκι"! Αν έχουμε τέτοια μυαλά, τέτοιοι παπάδες μας αξίζουν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom