Η μικρή Ολλανδέζα- η αρχή!

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
είναι δύσκολα τα μεταπτυχιακά στην Ολλανδία? (συγκριτικά με άλλες χώρες όπως αγγλία?) πληρώνεις πολλά? σκέφτομαι για παιδαγωγικά...
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
είναι δύσκολα τα μεταπτυχιακά στην Ολλανδία? (συγκριτικά με άλλες χώρες όπως αγγλία?) πληρώνεις πολλά? σκέφτομαι για παιδαγωγικά...
χμμμ..συγκριτικά δεν γνωρίζω, γιατί δεν ξέρω στην πράξη πως είναι τα αγγλικά μεταπτυχιακά..Γενικώς όμως, πιστεύω ότι είναι πολύ απαιτητικά εδώ. Εμείς από τον Σεπτέμβρη δεν έχουμε κάτσει ούτε λεπτό (ίσως βέβαια επειδή είναι μονοετές, άρα και υπερεντατικό). Το καλό, συγκριτικά με την Αγγλία είναι ότι είναι πολύ πιο φτηνά τα δίδακτρα (1600 ευρω ήταν τα ετήσια για φέτος) αλλά και το κόστος της καθημερινής ζωής δεν συγκρίνεται με αυτό της Αγγλίας!!είναι πολύ πιο χαμηλό!
Το μόνο που θα έπρεπε να σε προβληματίσει όσον αφορά τα παιδαγωγικά είναι η γλώσσα (εξαρτάται βέβαια τι τομέα παιδαγωγικών). Εμείς όσα μαθήματα παιδαγωγικής φύσης είχαμε μας δυσκόλεψαν πολύ. Πρώτον ήταν δύσκολο να περάσουμε από την θεωρία στην πράξη αφού έπρεπε να βρούμε (μόνοι μας πάντα) παιδάκια που να μιλάνε αγγλικά, και αν δεν βρίσκαμε έπρεπε θεωρητικά να δουλέψω με έναν συμφοιτητή μου (να κάνω εγώ το αυτιστικό και ο άλλος ο δόλιος να κάνει θεραπεία-έλεος δλδ) και δεύτερον, αν και αγγλόφωνο το μαστερ, οι Ολλανδοί θεωρούν λογικό να μας παρουσιάζουν Ολλανδικά εργαλεία και υλικό(π.χ. τεστ δυσλεξίας, μαθησιακών κτλ) και να μας εξετάζουν κιόλας !!!όπου απλά περνάμε κάτι απίστευτα 24 μεταφράζοντας από ολλανδικά σε αγγλικά για να βγάλουμε άκρη και στο τελος μένουμε με υλικό που δύσκολα θα χρησιμοποιήσω πχ στην Ελλάδα. Αν θες να εστιάσεις σε ειδική αγωγή εγώ θα σε συμβούλευα να προτιμήσεις μια χώρα που θα γνωρίζεις την γλώσσα, ώστε να έχεις και σίγουρη την πρακτική εξάσκηση. Αν το μαστερ αφορά καθαρά θεωρητικό πλαίσιο, συστήνω την Ολλανδία ανεπιφύλακτα!
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
καλησπερα,ενδιαφερομαι να κανω μαστερ στην ολλανδια,οποτε οποιαδηποε πληροφορια θα μου φαινοταν χρησιμη.
ενδιαφερομαι για μονοετες μεταπτυχιακο και θα ηθελα να μεινω σε εστια,κατα ποσο αυτο ειναι ευκολο?
επισης θα τα καταφερω με τα αγγλικα?ειμαι επιπεδο proficiency αλλα φοβαμαι:(
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
καλησπερα,ενδιαφερομαι να κανω μαστερ στην ολλανδια,οποτε οποιαδηποε πληροφορια θα μου φαινοταν χρησιμη.
ενδιαφερομαι για μονοετες μεταπτυχιακο και θα ηθελα να μεινω σε εστια,κατα ποσο αυτο ειναι ευκολο?
επισης θα τα καταφερω με τα αγγλικα?ειμαι επιπεδο proficiency αλλα φοβαμαι:(
Καλησπέρα!!!
Αρχικά θα πρέπει να μου πεις σε ποιο τομέα, για να σου πω κι εγω όσα ξέρω, άμα ξέρω:D Μονοετή συνήθως είναι τα προγράμματα των θεωρητικών σχολών, ενώ οι πολυτεχνικές έχουν διετή. Το να μείνεις σε εστία είναι πανεύκολο, συνήθως μαζί με την αίτησή σου δίνεις και κάποια στοιχεία (ποσό που μπορείς να διαθέσεις, αν θες συγκάτοικο κτλ) και σου βρίσκει το πανεπιστήμιο. Τέλος, όσον αφορά τα αγγλικά δεν θα πρεπε να σε αγχώνουν, άλλωστε θα εξοικειωθείς πολύ και γρήγορα με την γλώσσα, γιατί το διάβασμα είναι αρκετό:) Απλά έχε κατά νου ότι ότι για να σε δεχτούν θα χρειαστεί να δώσεις TOEFL ή IELTS και να περάσεις το όριο που σου θέτουν (συνήθως είναι πάνω από την βάση). Το proficiency δεν το δέχονται.
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
εχω τελειωσει κοινωνιολογια και μαλλον για διοικηση ανθρωπινων πορω, το γνωστο HR η διοικηση μοναδων υγειας η τελως παντων οτιδηποτε που εχει απορροφηση και εχει μια συναφεια με το πτυχιο μου,οχι μαθηματικα πχ λολ
οι γνωμες σας ειναι ευπροσδεκτες...
πολυ χαιρομαι που ειναι ευκολο να μεινεις σε εστια γιατι ειχα ακουσει οτι ειναι πολλοι οι φοιτητες κ οι εστιες λιγες...
μονο σεπτεμβρη ξεκινουν τα μεταπτυχιακα?
ευχαριστω για τις απαντησεις...:)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
το δικο μου ειχε επιλογη αν ηθελες να ξεκινησεις και φεβρουαριο, οπως και εκανα εγω. ηταν τα μαθηματα ετσι που να μην ειχε προαπαιτουμενα, και σε κπ ασκησεις που οι άλλοι ηταν προχωρημενοι, εμενα με βαθμολογησε αλλιως. γενικα χαλλλαρα. αλλα εξαρταται και απο το προγραμμα βεβαια.
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
προφανως κανεις κατι πολυτεχνικο
εγω μαλλον για θεωριτικο παω
χρησιμο παντως οτι ξεκινας και φλεβαρη...οποτε ειναι φλεβαρη με φλεβαρη φανταζομαι....
 

viajante

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δανία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
LunaDark καλύτερα να κάνεις πάντως ένα πρώτο ψάξιμο εγκαίρως ακόμα κι αν στοχεύεις για Φεβρουάριο. Η παρακάτω σελίδα ίσως σε βοηθήσει, έχει όλα τα αγγλόφωνα προγράμματα σε Ολλανδικά πανεπιστήμια.

Nuffic International Study Programmes and Courses
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
ευχαριστω...:)
την εχω κοιταξει επανηλλημενα την σελιδα αυτη και οντως ειναι πολυ διαφωτιστικη
 

turms

Member
Μηνύματα
2.089
Likes
2.903
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
το proficiency δεν το δεχονται;;

τελικα ρε παιδια που χρησιμευει αυτο;
ξεσκιζονται σημερα απο το δημοτικο να μαθουν 1 και 2 ξενες γλωσσες και οταν φτανεις τα 18 σου λενε..."α δεν ισχυει"...."πρεπει να παρεις και αυτο το πτυχιο"
 

viajante

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δανία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Το Proficiency το δέχονται ορισμένα μόνο πανεπιστήμια (κυρίως στην Αγγλία, αλλά και στην Ολλανδία βρήκα μερικά που το δέχονταν) υπό την προϋπόθεση να το έχεις πάρει πρόσφατα (συνήθως μέχρι και πριν 3 χρόνια). Είναι γεγονός πάντως ότι το κομμάτι της εκπαίδευσης στην ανώτατη εκπαίδευση (και όχι μόνο) έχει εξελιχθεί σε τεράστια μπίζνα και ΕΙΔΙΚΑ η ελληνική οικογένεια δαπανά τεράστιο μέρος του κεφαλαίου της γι'αυτό το σκοπό.

Για να μην ξεφύγουμε όμως, τελείως, από το θέμα θέλω να ρωτήσω την amantab ή όποιος άλλος ξέρει να μου πει αν μπορώ ως μεταπτυχιακός φοιτητής να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό σε κάποια τράπεζα στην Ολλανδία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.579
Μέλη
38.997
Νεότερο μέλος
Chryspapage

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom