Η μικρή Ολλανδέζα- η αρχή!

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ναι εννοείται μπορείς. Εμένα όταν πήγα να κάνω εγγραφή, με ρώτησε η τράπεζα πού ήθελα να ανοίξω, σε ποιά τράπεζα, τους ρώτησα ποιές είναι οι διαφορές, και επέλεξα. Θα σου ανοιξουν λογαριασμό ως international student. Δεν ξερω αν γινεται με ολα τα πανεπιστημια ετσι, αλλά σε εμενα επειδη γινεται με τη βοηθεια του πανεπιστημιου, ολα γινονται σχετικα γρηγορα και ευκολα.
κάπου εδώ http://www.travelstories.gr/h-%E6%F...%F1%E9%ED%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2.html είχα γράψει και την όλη εμπειρια :)
 

viajante

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δανία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πολύ ωραία η ιστορία σου tita! Πολύ περιγραφική! Βέβαια η "περιπέτειά" σου & η γραφειοκρατία του ζητήματος με αποθάρρυναν λίγο. Τουλάχιστον αυτό αντισταθμίζεται από τη διάθεση για εξυπηρέτηση που λες ότι δείχνουν οι Ολλανδοί. Θα το ψάξω πάντως. Μια ερώτηση μόνο. Δύο μάλλον. Αν μετά το τέλος του μεταπτυχιακού μου παραμείνω στην Ολλανδία χρειάζεται να κάνω κάποια αλλαγή στον τραπεζικό μου λογαριασμό αφού δεν θα είμαι πια international student? Επίσης, το κομμάτι της ασφάλισης που αναφέρεις είναι αρκετά ενδιαφέρον. Αυτό στο πρόσφερε η τράπεζα αποκλειστικά ή επρόκειτο για κάποια συνεργασία πανεπιστημίου με τη συγκεκριμένη τράπεζα? Ρωτάω επειδή το ύψος των ασφαλίστρων που αναφέρεις είναι σχεδόν..μηδενικό!!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
μπα, οχι ενταξει. σε εμενα μπορει να ετυχαν αυτα. γενικως εξυπηρετουν. εμενα παντα χαζοι Ολλανδοι μου τυχαινουν, δεν ξερω γιατι. τα ιδια και στην εγγραφη στο δημο κλπ.
για το λογαριασμο:
1. δεν ξερω. θα πρεπει να τον αλλαξεις απο οσο ξερω. γιατι τα στοιχεια σου στην τραπεζαα ειναι αμεσα συνδεδεμενα με τη σχολη. Η Αμαντα ομως μηπως ξερει κατι αλλο...
Παντως εμενα επειδη σχολη-δημος-τραπεζα ειναι αμεσα συνδεδεμενα μεταξυ τους, ολα ελεγχονται. δλδ μολις τελειωσω, θα μου τον καταργησουν το λογαριασμο μου ειπαν. Και θα πρεπει μετα αν θελω να ανοιξω καινουριο, να κλεισω αλλο ραντεβου, να παω αλλη χαρτουρα κλπ. Και με τη νεα κυβερνηση δεν ξερω τι θα γινει. Αλλα τουλαχιστον, το καλο ειναι οτι τωρα εχω ολλανδικο λογαριασμο. εστω και αν δεν δικαιουμαι κανονικο παρα μονο φοιτητικο.
2. η τραπεζα. αλλα ΔΕΝ ειναι υγειας. ειναι αστικης ευθυνης, για ατυχηματα κλπ. για υγεια...ειναι ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο.
 

viajante

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δανία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αααα μάλιστα...Αν μπορέσεις κάποια στιγμή άνοιξε το αυτό το κεφάλαιο (της ασφάλισης υγείας) γιατί είναι κάτι που το σκέφτομαι ήδη και δεν έχω ιδέα τι παίζει. Σ'ευχαριστώ πάντως για όλες τις πληροφορίες!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
αααχχχ θα προσπαθησω, αλλα δεν ξερω ποτε. εχω τοσα αλλα που γραφω και ασχολουμαι αυτη την περιοδο. θα προσπαθησω παντως να σου απαντησω μεσα στο σαββατοκυριακο, αν δεν σου απαντησουν τα κοριτσια που ηδη μενουν Ολλανδια
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ουπς, σορρυ. μια σημαντικη παρενθεση, να το αναφερω αυτο πριν παω για υπνο:
οταν θα πας εκει, προϋποθετουν οτι εχεις ιατρικη καλυψη*! βγαλε την ευρωπαϊκη καρτα ασφαλισης αν μπορεις -αν σε καλυπτει τωρα καπως- και μετα βλεπεις. εγω πχ για του χρονου θα προσπαθησω να εκμεταλλευτω την καλυψη που εχει η εθνικη τραπεζα για σπουδαστες εξωτερικου, αν μπορεσω.
καλο βραδυ και τα ξαναλεμε

* εννοώ οτι και να μην εχεις απο την Ελλαδα, εισαι υποχρεωμενος να εχεις οταν πας να γραφτεις στο πανεπιστημιο. ειναι μεσα στα απαραιτητα χαρτια. εμενα δεν μου το ζητησαν, αλλα ειχα πανω την καρτα αυτη και χωρις να την ελενξουν θεωρησαν ότι είμαι οκ. Αλλα είσαι υποχρεωμένος από τη στιγμή που θα πατήσεις το πόδι σου στη χώρα για να ζήσεις, να είσαι καλυμμένος ιατρικά.
τεσπα, θα στα πω αναλυτικα κπ αλλη στιγμη. σορρυ
 

viajante

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δανία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
ΟΚ κανένα πρόβλημα! Τα ξαναλέμε!
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Ουφ ουφ, σορρυ, το 'χω εγκαταλείψει κι εγώ λίγο το θέμα αλλά εξεταστική και διπλωματική με έχουν ξεθεώσει:D
Ναι, στον λογαριασμό τραπέζης θα πρέπει να αλλάξεις τα στοιχεία όταν τελειώσεις, διότι δεν θα δικαιούσαι πλέον να χεις φοιτητικό λογαριασμό.
Εμάς μας παρέπεμψαν απευθείας από την σχολή σε συγκεκριμένη τράπεζα και οι διαδικασίες για άνοιγμα του λογαριασμού έγιναν τσακ μπαμ, εφόσον βέβαια διαθέτεις τα απαραίτητα έγγραφα.
Εννοείται θα βγάλεις την κάρτα Ευρωπαικής ασφάλισης! Νομίζω μέχρι τα 25 σου δικαιούσαι ασφάλιση από τον ασφαλιστικό φορέα των γονιών σου, οπότε απευθύνσου εκεί για να την βγάλεις..αν τα χεις συμπληρώσει όμως δεν ξέρω ποιες είναι οι εναλλακτικές. Πάντως είναι απαραίτητη..σου παρέχει δωρεάν περίθαλψη σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία (εγώ π.χ. έκανα μία εξέταση που χρειάστηκε που στοίχιζε 550 ευρω και δεν έδωσα τπτ). Δεν σου καλύπτει όμως φάρμακα και τον οικογενειακό γιατρό (που στην ουσία επισκέπτεσαι αυτόν πρώτα για να σου γράψει παραπεμπτικό εξετάσεων).
Γενικότερα μην αγχώνεσαι για τα διαδικαστικά, οι Ολλανδοί σε καθοδηγούν απόλυτα. Ετοιμάσου όμως για πολύ γραφειοκρατία και πολύ φοβάμαι ότι δεν πέφτει η tita σε ηλίθιους..γενικότερα έχουν ένα θεματάκι στην συνενόηση..Αλλα θα τα καταφέρεις:D
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Η Ευρ. καρτα ασφαλισης στην δινει ο ασφαλιστικος σου φορεας. Αν στην Ελλαδα εισαι ανεργος αρα ανασφαλιστος (αν και δεν ειναι απολυτο) τοτε δεν μπορεις να εχεις Ευρ. καρτα ασφαλισης

λογικα μετα θα στην δωσει ο ασφ. φορεας που θα ασφαλιστεις στην χωρα που θα επιλεξεις να δουλεψεις

δεν ειμαι 100% σιγουρος, οποτε αν κανω λαθος διορθωστε με
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Η Ευρ. καρτα ασφαλισης στην δινει ο ασφαλιστικος σου φορεας. Αν στην Ελλαδα εισαι ανεργος αρα ανασφαλιστος (αν και δεν ειναι απολυτο) τοτε δεν μπορεις να εχεις Ευρ. καρτα ασφαλισης

λογικα μετα θα στην δωσει ο ασφ. φορεας που θα ασφαλιστεις στην χωρα που θα επιλεξεις να δουλεψεις

δεν ειμαι 100% σιγουρος, οποτε αν κανω λαθος διορθωστε με
Έχεις δίκιο, απλά συζητάμε για όσους πάνε για σπουδές στο εξωτερικό και όχι για δουλειά. Οι φοιτητές του εξωτερικού πρέπει να έχουν ασφάλιση από την χώρα τους. Η προσκόμιση της κάρτας άλλωστε είναι απαραίτητη για την εγγραφή στην σχολή.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ναι. το ανεφερεα γιατι καπου πιο πανω τεθηκε το ερωτημα τι γινεται μετα τις σπουδες...
anyway.
και εγω οταν ειχα παει Ουαλια, τοτε συμπληρωναμε ενα εντυπο το οποιο ηταν ο προγονος της Ε.Καρτας Ασφ.
Το ερωτημα ειναι τι γινεται, εαν εισαι πανω απο 25 αλλα πας για σπουδες.
Λογικα δεν καλυπτεσαι απο ασφαλιση γονεων, αλλα εισαι και ανεργος (αν δεν παρεις καμια αδεια απο εργασια) οποτε δεν εχεις ασφαλιστικο φορεα.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
αντε., θα απαντήσω βιαστικά τώρα αντί να το αφήσω για το σ/κ και να το ξεχάσω.
Για εμένα λοιπόν, οι λύσεις ήταν οι εξής δύο αν δεν ειχα δωρεαν περιθαλψη:
1. κάνω ιατρική ασφάλιση εδώ στην Ολλανδία, πράγμα που σημαίνει ότι ξοδεύω περίπου 100 ευρώ το μήνα μονο για αυτο -για εμένα ασύμφορο
2. καλύπτομαι από κάποια ιδιωτική εταιρία από Ελλάδα, αλλά πρέπει να βρω κάποια που να με καλύπτει για το λόγο που θέλω

και πάμε λίγο πιο αναλυτικά στο 1:
-αν είσαι φοιτητής, τα 100κάτι το μήνα, είναι αρκετά χρηματα νομίζω. ειδικα αν σκεφτεις οτι δινεις 400-500 το λιγοτερο σε νοικι και απο εκει και περα τα προσωπικα σου εξοδα, μετακινησεις κλπ
-ας πούμε κάποιος ότι θέλει να δουλέψει για να καλύψει κάποια προσωπικά του έξοδα
το πρόβλημα είναι ότι ό,τι κάλυψη και να έχεις, άπαξ και δουλέψεις έστω και 1 ώρα τότε αλλάζεις αμέσως κατηγορία και πρέπει να σε καλύπτει ολλανδική ασφάλιση, που σημαίνει ότι αν εχεις παρτ ταιμ δουλειά, που βγαζεις 300ευρω, με καποιες ωρες τη βδομαδα, δεν σε πολυσυμφέρει.
από την άλλη, αν θέλεις να βγάζεις παραπάνω, πρεπει να δουλευεις παραπανω, αλλά τοτε πρεπει να αφησεις τις σπουδές στην άκρη.

εν κατακλείδι, η λογική της Ολλανδιας ειναι οτι "οταν κπ σπουδαζει, πρεπει να δωσει βαση εκει και οχι να δουλευει". γενικως, βρισκουν τροπους να σε αποθαρρυνουν να βρεις δουλεια, αν εισαι ξενος. Αν εισαι Ολλανδος, μπορεις να κάνεις διάφορα, και να βρεις και δουλεια, και χρηματοδότηση και ό,τι θέλεις.

ως international student επιτρεπεται να δουλεψεις χωρις να αλλαξεις την προσωπικη σου ασφαλιση, μονο τους 3 μήνες του καλοκαιριού.

αυτα εν ολιγοις...

α, και εδω ειναι το τι ισχυει για το δικο μου πανεπιστημιο:
Health insurance - Coming to Amsterdam - University of Amsterdam
βλεπετε εχουν και "ποινη" αν δεν εχεις ασφαλιση!!!!
επισης δωστε βαση σε αυτο:
Furthermore, from the moment you start a (part-time) job, you will have to take out basic healthcare insurance, even if you are an EU citizen and are covered by an EU health insurance card.Dutch basic healthcare insurance is more expensive than private insurance, costing around ? 1,100 a year. This might be more expensive than your current insurance. Keep this in mind if you want to seek employment in the Netherlands in addition to studying. The cost of basic healthcare insurance may make working less worthwhile as you would merely be working to pay your insurance.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.518
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom