Η μικρή Ολλανδέζα- η αρχή!

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
τουλάχιστον μέχρι το Φεβρουάριο του 2012
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Εδώ εδώωωωωωωω!Άντε καλό ξεκίνημα με τα διαδικαστικά λοιπόν αφού πήρες την απόφαση:DΗ tita νομίζω μας έβγαλε ασπροπρόσωπους και οφείλω να την ενημερώσω ότι έπαθα ότι παθαίνουν όσοι επιστρέφουν στα πάτρια..αναπολώ με γλύκα την καθημερινότητα της Ολλανδίας (γιατρέ δεν είμαι καλά)! Λοιπόν απλά θα προσθέσω σε όσα είπε η tita.
1.Όσον αφορά τα αγγλικά δεν θα πρέπει να αγχώνεσαι, όλες σου οι συναναστροφές, ακαδημαϊκές ή μη θα είναι σε αυτή την γλώσσα οπότε σύντομα θα συνηθίσεις να μιλάς και να γράφεις αυτόματα, θα σκέφτεσαι μάλιστα και στα αγγλικά:D Άλλωστε μέχρι και οι Ισπανοί τα καταφέρνουν:bleh:Μεταξύ ielts και toefl, εγώ υποστηρίζω το 2ο, καθαρά προσωπική επιλογή όμως και ιδίως αν δεν έχεις πρόβλημα με το γεγονός ότι εξετάζεσαι στον υπολογιστή.
2.Εφόσον κάνεις φορολογική δήλωση, τότε δώσε αυτήν!
3. Εγώ που και ως φοιτήτρια στην Ελλάδα έμενα μόνη έχω να πω ότι τα βασικά έξοδα στην Ολλανδία είναι πολύ πιο φθηνά. Στο σούπερ μάρκετ έδινα λιγότερα από τα μισά απ'οτι έδινα στην Ελλάδα. Το φαγητό σε εστιατόρια είναι όντως ακριβό για την φοιτητική τσέπη αλλά οι λοιπές εξόδοι (ποτό, καφές, μπύρα) πιο φθηνά απ' ότι εδώ. Επίσης στην εστία έδινα 330 αλλά ήμουν με συγκάτοικο.όσοι έμεναν μόνοι έδιναν από 500 και πάνω. Το καθεστώς για να βρεις δωμάτιο είναι όπως σου είπε η tita.Πρέπει πρώτα να σε δεχτούν. Πάντως μπορείς να βρεις και δωμάτιο σε σπίτι σε ανάλογες τιμές.
Επίσης να προσθέσω ότι τα βιβλία της σχολής τα αγοράζεις εσύ, και οι τιμές τους είναι τσιμπημένες, οπότε σίγουρα τους μήνες που θα ξεκινάνε μαθήματα το κόστος θα ναι μεγάλο.
4.Στο δικό μου μεταπτυχιακό που ήταν ενός έτους είχαμε κάθε εξάμηνο χωριζόταν σε δύο τρίμηνα (blocks). Τα βασικά μαθήματα διαρκούσαν ένα εξάμηνο και τα επιλογής ένα τρίμηνο.Το επιλογής μπορούσε να ξεκινήσει ή στο πρώτο block ή στο δεύτερο του εξαμήνου.Αποτέλεσμα αυτού ήταν να έχουμε εξεταστική ανά τρίμηνο, καθώς και συνεχώς εργασίες (ανά βδομάδα ή δύο βδομάδες έπρεπε να δώσεις εργασία για κάθε μάθημα) και μετά ανάλογα με το μάθημα είχαμε ή εξετάσεις ή μία τελική εργασία. Πτυχιακή σου δίνουν το δικαίωμα να ξεκινήσεις Σεπτέμβρη ή Φλεβάρη. Μην κάνεις το λάθος να ξεκινήσεις Φλεβάρη, θα χεις χάσει πολύτιμο και κρίσιμο χρόνο!
Νομίζω αυτά είχα να πω για αρχή. Οτιδήποτε άλλο θες εδώ είμαστε:D
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
wow!!!!μαλλον ειναι απαιτητικα τα μεταπτυχιακα στην ολλανδια!!!!τουλαχιστον πιο απαιτητικα απ οτι της αγγλιας.....
μονο που δεν καταλαβα αυτο που ειπες για την πτυχιακη.....αφου ειναι ενα χρονο το μεταπτυχιακο πως γινεται να την ξεκινησεις σεπτεμβρη η φλεβαρη????
α, και κατι αλλο....βολευει να μεινεις με συγκατοικο?η ειναι κουραστικο?εχετε χωριστα δωματια με τον συγκατοικο?

ευχαριστω πολυ πολυ για τις απαντησεις!!!!!
tita τελεια!αν ανεβω σιγουρα θα σε πετυχω!!!!!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
αυτό ναι, να είσαι προετοιμασμένη. Είναι πολύ απαιτητικά. Με το καλημέρα σας προϋποθέτουν ότι ο κάθε φοιτητής θα ρίξει πολύ διάβασμα μόνος του. Δείχνουν κατανόηση στο να προσαρμοστείς στην αρχή, αλλά από εκεί και πέρα είναι δική σου ευθύνη στο να βρεις τους ρυθμούς σου και να καλύψεις τυχόν κενά σου. Δεν είναι δύσκολο, αλλά προϋποθέτει δική σου προσύλωση στον στόχο ;)

να με βρεις, να με βρεις ;) Μόλις πάρεις το οκ από το πανεπιστήμιο, στείλε μου ένα pm.
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Ναι...πρέπει να είσαι προετοιμασμένη για πολύ, πάρα πολύ διάβασμα:roll:
όσον αφορά την εστία εμείς είχαμε κοινό δωμάτιο πολύ μεγάλο όμως, δικό μας μπάνιο και κουζίνα. Την κοπέλα δεν την ήξερα, έτυχε να είναι Ελληνίδα και ταιριάξαμε πάρα πολύ,όλα κύλησαν πολύ ωραία:clap:. Αν ζητήσεις τελικά συγκάτοικο, μπορείς πχ να ζητήσεις να είναι επίσης μεταπτυχιακός (μην σου βάλουν κανα ερασμιακό και κάνει μπάφους όλη την ώρα) ωστε να έχετε κοινά προγράμματα και να κατανοεί ο ένας τις ανάγκες του άλλου.
Όσον αφορά την πτυχιακή, μπορεί το μαστερ να είναι ενός έτους αλλά το πρόγραμμα δέχεται άτομα είτε Σεπτέμβρη είτε Φλεβάρη, μιας και τα μαθήματα του ενός εξαμήνου υποτίθεται δεν προυποθέτουν γνώση της ύλης των μαθημάτων του άλλου εξαμήνου. Θέματα λοιπόν για πτυχιακή ανακοινώνονται πάλι είτε Σεπτέμβρη είτε Φλεβάρη. Πολλά παιδιά σε εμάς ένιωθαν πιεσμένα στο 1ο εξάμηνο και διάλεξαν να πάρουν πτυχιακή στο 2ο ελπίζοντας ότι θα είναι πιο χαλαρά και ελπίζοντας βέβαια ότι θα την τελειώσουν μέσα σε 1 εξάμηνο..τελικά κανείς από αυτούς δεν τέλειωσε στην ώρα του με αποτέλεσμα να πληρώνουν επιπλέον δίδακτρα, εως ότου παραδώσουν και πτυχιακή.
Γι αυτό σου συνιστώ να το αποφύγεις!
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και απο τις 2 σας:) :) :)
οταν προχωρησω τη διαδικασια θα επικοινωνησω ξανα...παντως μαλλον για να ξεκιναω φλεβαρη του 12 με βλεπω για να δοκιμασω μπας και με παρουν εδω πρωτα...βεπουμε ομως....!
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και απο τις 2 σας:) :) :)
οταν προχωρησω τη διαδικασια θα επικοινωνησω ξανα...παντως μαλλον για να ξεκιναω φλεβαρη του 12 με βλεπω για να δοκιμασω μπας και με παρουν εδω πρωτα...βεπουμε ομως....!
Όπως και να χει καλή επιτυχία:lol: Και ότι απορία έχεις για τα έξω πες μας...στα εγχώρια δυστυχώς δεν ειδικευόμαστε!
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Επανηλθα με ερωτησεις....λοιπον...ενας φιλος που ξεκιναει μεταπτυχιακο τον σεπτεμβρη λεειο τι
1)το πανεπιστημιο(UVA) σου βρισκει σπιτι κι οχι εστια οπως πιστευα, ισχυει?
2)βρισκεις ευκιλα δουλεια σας φοιτητης(φυλλαδια αυτοκολλητα κλπ) και παιρνεις 500-600 ρο τετραωρο ισχυει?επιπλεον απο τη στιγμη που δουλευεις παιρνεις και κανα 200αρι βοηθημα απο το κρατος, ισχυει?
3)τι γινεται με την ασφαληση στην περιπτωση που δουλεψεις παρτ ταιμ?

ευχαριστωωωωωωωωωω:)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
1. αμφιβαλλω πολύ. εδώ είναι τρομερά δύσκολο να βρεις δωμάτιο...!!! Μπορούν να βοηθήσουν στο 2ο έτος να βρεις κάτι (αλλα χωρις να σου εγγυαται κανεις ότι θα βρεις), αλλά όχι από το 1ο έτος. Εκτός αν ο φιλος σου εννοεί ότι ΑΝ δεν βρεις εστία, τότε μπορεί μετά από λίγο καιρό-μήνες, να σου προτείνει εναλλακτικές ή να σε βοηθήσει με κάποιο τρόπο όσο μπορεί, δλδ να μην μεινεις στο δρόμο
2. Για το part-time: δεν νομιζω ότι είναι τόσο εύκολα τα πράγματα. Ναι, ίσως βρεις κάποια δουλειά αλλά 1ον δεν θα είναι σταθερή (πχ ενας φιλος τον καλούνε όποτε έχουν ανάγκη) και 2ον συνηθως δεν είναι επίσημη, δλδ χωρίς να φαίνεται αυτό πουθενά, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Το κυριότερο όμως είναι ότι ως μεταπτυχιακός ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ να δουλέψεις αν θέλεις να τελειώσεις στο 1 ή 2 έτη (ειναι μεν προσωπική άποψη/εμπειρία αυτό, αλλά το ίδιο βλέπω ισχύει και για τις οικονομικές σχολές και για το τμήμα ψυχολογίας. Η νομική τους βλέπω είναι αρκετά χαλαρά σε σχέση με τις θετικές επιστήμες)
Επίσης, το πανεπιστήμιο ΔΕΝ θέλει να δουλεύεις. Θέλει να είσαι αφοσιωμένος στις σπουδές σου και να δίνεις χρήματα στο κράτος, όχι να σου δίνουν (όπως δίνουν πχ στους Ολλανδούς φοιτητές επίδομα, δωρεάν μετακινήσεις κλπ)
3. αν δουλεύεις νόμιμα, τότε είσαι υποχρεωμένος να κάνεις ολλανδική ασφάλιση, που είναι συγκριτικά ακριβή. Επίσης, δεν σε ασφαλίζει ο εργοδότης, το κάνεις μόνος σου. Και αν σε πιάσουν χωρίς ασφάλιση, πληρώνεις πολύ ακριβό πρόστιμο (αν θυμάμαι καλά είναι διπλάσιο της 6μηνιαίας ή ετήσιας ασφάλισης)
αν δουλεύεις παράνομα, τότε φυσικά μπορείς να κρατήσεις τη δικιά σου ασφάλιση (πχ εγώ έχω δωρεάν από την Ελλάδα) με ό,τι αυτό συνεπάγεται..

αυτά από την προσωπική μου εμπειρία, στο UvA, μετά από 1 χρόνο. Τώρα τι να σου πω..ίσως εξαρτώνται κάποια πράγματα και από τη σχολή ή το άτομο.
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Επανηλθα με ερωτησεις....λοιπον...ενας φιλος που ξεκιναει μεταπτυχιακο τον σεπτεμβρη λεειο τι
1)το πανεπιστημιο(UVA) σου βρισκει σπιτι κι οχι εστια οπως πιστευα, ισχυει?
2)βρισκεις ευκιλα δουλεια σας φοιτητης(φυλλαδια αυτοκολλητα κλπ) και παιρνεις 500-600 ρο τετραωρο ισχυει?επιπλεον απο τη στιγμη που δουλευεις παιρνεις και κανα 200αρι βοηθημα απο το κρατος, ισχυει?
3)τι γινεται με την ασφαληση στην περιπτωση που δουλεψεις παρτ ταιμ?

ευχαριστωωωωωωωωωω:)
Για το ερώτημα 1 δεν γνωρίζω
όσον αφορά την ασφάλιση ισχύει ότι σου είπε η tita...Για το δεύτερο ερώτημα ξέρω ότι το 200αρι πάει σε όλους τους φοιτητές..είχα συμφοιτητή Ισραηλινό που το έπαιρνε. Ισχύει όμως ότι για να βρεις κανονική part time δουλειά και να χεις και το μεταπτυχιακό το κόβω λίγο χλωμό να προλαβαίνεις..Είχα έναν φίλο Μεξικανό που δούλευε στα ZARA στην ομάδα παραλαβής, δλδ δύο βράδια την εβδομάδα (μιλάμε για ολονυκτία όμως) και ήταν ο μοναδικός που γνώριζα να σπουδάζει full time και να δουλεύει ταυτόχρονα...σίγουρα πάντως εύκολο δεν είναι να βρεις. Επίσης εγώ μέσω της Ελληνικής κοινότητας είχα βρει δύο αδερφάκια Ελληνάκια της Ολλανδίας και τους έκανα baby sitting και διαβάζαμε μαζί και τα ελληνικά. Οι ώρες ήταν λίγες οπότε με βόλευε με τη σχολή και τα λεφτά καλά, χωρίς ασφάλιση φυσικά...μπορείς να ψάξεις κάτι τέτοιο..
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ναι, συγγνώμη, το 200 (250αρι) που ειχα στο μυαλο μου ηταν το επιδομα που παιρνουν οι Ολλανδοι φοιτητες, αλλα ειναι ασχετα με το αν δουλευουν ή οχι. έχει να κανει με το αν μένουν μόνοι τους κλπ. λάθος μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom