Θιβέτ Θιβέτ Ταξίδι σε μια ανύπαρκτη χώρα

Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Στεκόμαστε στην έξοδο του τελωνίου, στα πόδια μας οι βαλίτσες μας κλεισμένες όπως όπως μετά από τον έλεγχο. Ο αλήτης δηλώνει την δυσαρέσκεια του γέρνοντας ατσούμπαλα στο πλάι. Είναι πολύ θυμωμένος και μουρμουράει συνεχώς συνθήματα για «δικτατορικά γρούνια».


Έχουμε ήδη χαιρετήσει τους οδηγούς και έχει έρθει η σειρά της Ντρόγκα. Είναι πολύ περίεργο, βρισκόμαστε στην άκρη του Θιβέτ, δύο βήματα πιο πέρα τελειώνει η χώρα. Για πρώτη φορά τα σύνορα έχουν τόσο ουσιαστική σημασία. Η Ντρόγκα δεν μπορεί να πατήσει αυτή την διαχωριστική γραμμή, οι συμπατριώτες της δεν μπορούν ελεύθερα να περπατήσουν πάνω στην γέφυρα. Από αυτό το σημείο το Θιβέτ μοιάζει σαν μια τεράστια φυλακή. Ο αποχωρισμός είναι πάντα δύσκολος. Αγκαλιάσαμε λοιπόν αυτό το πλάσμα με την τόσο χαρακτηριστική ομορφιά, το ευχαριστήσαμε για την φροντίδα και την προσοχή που μας έδωσε, και δεν το ξανάδαμε ποτέ πια.
ai809.photobucket.com_albums_zz16_ioannakara_IMGP4217.jpg


Αριστερά και δεξιά της γέφυρας είναι τοποθετημένα δύο βάθρα, πάνω τους στέκονται δύο άψογοι στρατιώτες, ήταν οι πιο ακούνητοι ανέκφραστοι και ψυχροί φύλακες που έχω δει. Με τον αλητάμπουρα στην πλάτη περπατώ πάνω στην γέφυρα της φιλίας. Κάθε βήμα και μια ανάμνηση από την χώρα που μένει πίσω μου.



Πρώτο βήμα, η πλατεία με τους προσκυνητές, τα χρωματιστά παράθυρα, τα φιλικά χαμόγελα, τα περίεργα ρούχα.

ai809.photobucket.com_albums_zz16_ioannakara_IMGP3677.jpg


Δεύτερο βήμα, η Ποτάλα, τα στενά με τα μαγαζάκια, οι μοναχές με το τσάι τους.

ai809.photobucket.com_albums_zz16_ioannakara_IMGP3698.jpg


Άλλο ένα βήμα, η Nam Tso γεμίζει με το γαλάζιο χρώμα της τα μάτια μου, οι σημαίες προσευχής, οι νομάδες, τα βουνά.

ai809.photobucket.com_albums_zz16_ioannakara_IMGP3780.jpg


Ένα βήμα ακόμα, το Reting monastery με την υπέροχη αίθουσα, η τελετές των νεκρών, το δάσος με τους κέδρους.

ai809.photobucket.com_albums_zz16_ioannakara_IMGP3846.jpg



Στο επόμενο βήμα το Gaden monastery μεγάλο σαν πολιτεία, γεμάτο χρώματα, πορτοκαλί ράσα, ψαλμούς και κατάνυξη.

ai809.photobucket.com_albums_zz16_ioannakara_IMGP3909.jpg


Μετά με περιμένει η γιορτή σοδιάς στο Samye με τους χωρικούς ντυμένους στα καλά τους, και τα κασελάκια στις πλάτες.

ai809.photobucket.com_albums_zz16_ioannakara_IMGP4058.jpg


Ακολουθούν πεδιάδες με σοδειές...

ai809.photobucket.com_albums_zz16_ioannakara_IMGP4190.jpg


..γυμνά τοπία, αμμώδεις εκτάσεις, φιλικοί μοναχοί που κερνούν τσα στις σκοτεινές κουζίνες τους. Και άλλους που μας υποδέχθηκαν με τα τεράστια πνευστά τους όργανα.

ai809.photobucket.com_albums_zz16_ioannakara_IMGP3961.jpg



Το Έβερεστ, οι σκηνές, οι χιονισμένες κορφές.

ai809.photobucket.com_albums_zz16_ioannakara_IMGP4335.jpg


Η δραματική αλλαγή του τοπίου από γυμνό και άγριο, σε οργιώδη βλάστηση, και τώρα η γέφυρα, η αναχώρηση το τέλος.

ai809.photobucket.com_albums_zz16_ioannakara_TIBET_IMGP4360_1.jpg




Με μάτια βουρκωμένα αφήνω το πολύβουο ζωηρό πλήθος του Νεπάλ να με ρουφήξει στην αγκαλιά του.
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Και τώρα μέσα στο χάος της Αθήνας, άνθρωποι που τρέχουν να προλάβουν, μετανάστες παντού, μισό ευρώ για τη δόση , απεργίες, ανεργία, το νέφος, αλλά εσύ ακόμη ψάχνεσαι γιατί το Θιβέτ είχε τέτοια έλξη επάνω σου. Ίσως γιατί έψαχνες, ψάχνεις για κάτι το οποίο σου λείπει και νομίζεις ότι θα το βρεις εκεί. Όμως δεν έχει να κάνει τόσο με το ίδιο το Θιβέτ ή τους Θιβετιανούς, αλλά με ότι θεωρούμε ότι χάσαμε εμείς, μετατρέποντας τη ζωή μας σε ένα συνεχές κυνήγι κέρδους, δόξας, επιτυχίας και την αναζήτηση ενός απλούστερου τρόπου ζωής.
Περπατάς μες το πλήθος και ένα ακόμη βήμα ανάμνησης είναι μπροστά σου , ο βουδιστής μοναχός που σε είχε πάρει ξωπίσω ζητώντας σου να τον ακολουθήσεις. Όμως τελικά χάθηκε μέσα στο πορτοκαλί πλήθος και τους ήχους από τα μάντρα και συ συνέχιζες την αναζήτηση φέρνοντας στο μυαλό σου τα λόγια της Ντρόγκα «Τον χειμώνα κάνει πολύ κρύο, όμως είναι όμορφα. Εγώ, η γάτα μου και τα γιακ μέσα σε απόλυτη ησυχία! Εδώ είναι ο ωραιότερος ουρανός που έχεις δει στη ζωή σου νομίζω! Τιρκουάζ, απίστευτος! Και το βράδυ, γαλάζιος! Η διαύγεια της ατμόσφαιρας είναι μοναδική και μαζί με τη θετική ενέργεια που υπάρχει γύρω σου, σου φτιάχνει τη διάθεση!Και στο τέλος, αν είσαι τυχερός, θα τα θυμάσαι όλα όσα είδες».
Και ο φίλος που σε ρωτάει πώς τα πέρασες, εσύ που απαντάς μονολεκτικά «καλά» γιατί πως να περιγράψεις τα νερά που έτρεχαν, τον αέρα του βουνού, το γλυκό καρπούζι που έφαγες στο δρόμο, τις μυρουδιές του δρόμου, το χαμόγελο των κατοίκων. Περπατάς τρέχοντας την Πανεπιστημίου και σκέφτεσαι ότι κάποιος άλλος περπατάει ή ετοιμάζεται να περπατήσει στα χνάρια σου, να κάνει το όνειρο της ζωής του πραγματικότητα.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Να 'στε καλά, παιδιά, γι αυτή την ιστορία, που ζήσατε, καταγράψατε και μεταφέρατε με τόση ομορφιά...Σας εύχομαι πολλά ταξίδια, πολλά ακόμα χνάρια σε σκονισμένους δρόμους, και πολλές πολλές αναμνήσεις, να τις μοιράζεστε και να μας κάνετε κι εμάς να ταξιδεύουμε μαζί σας...
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Ωραίο ταξίδι και τόσο καλοειπωμένο!!! Σας ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να ξεκινήσω σύντομα για 'κει.....
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Έτσι λοιπόν μάθατε και εσείς τι τραβάω με αυτήν που έχω μπλέξει. Σας ευχαριστώ είστε όλοι απίθανοι τύποι.

ai809.photobucket.com_albums_zz16_ioannakara_IMGP4375.jpg
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Εγω θέλω και Νεπάλ.-
Αλλά ποιός ξέρει σε τι αίσχη επιδόθηκε η γράφουσα και δεν θέλει να μάθουμε τις πομπές της....
Vario, μην ξελογιάζεις τον κόσμο


Dim σου χρωστάω μια απάντηση, θα στην δώσω εικονογραφημένη,

ai809.photobucket.com_albums_zz16_ioannakara_28.jpg


ai809.photobucket.com_albums_zz16_ioannakara_38.jpg


ai809.photobucket.com_albums_zz16_ioannakara_29_1.jpg
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
..γυμνά τοπία, αμμώδεις εκτάσεις, φιλικοί μοναχοί που κερνούν τσα στις σκοτεινές κουζίνες τους. Και άλλους που μας υποδέχθηκαν με τα τεράστια πνευστά τους όργανα..
Ιωάννα σε ευχαριστώ για την θεσπέσια , αισθαντική και ζωντανή ιστορία σου. Πραγματικά μέσα απο αυτή γνωρίσαμε τόπους ονειρεμένους και πήραμε το στίγμα της χώρας ουδέτερα και αντικειμενικά.
Μάλλον τελικά πρέπει να βολευτώ με τις φωτογραφίες απο το Νεπάλ , γιατί διαισθάνομαι ότι ιστορία δεν έχει.
Λογικό. Διαβάζουν και ανήλικα.
Μόνο μια τελευταία χάρη σου ζητώ. Τα παραπάνω που γράφεις (σκοτεινές κουζίνες, φιλικοί μοναχοί γυμνά τοπια κλπ) τι ακριβώς υπονοούν?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω παντα αναρωτιεμαι με μελαγχολια...γιατι γυρναμε πισω?
Γεννηθηκα σε λαθος χωρα και σε λαθος κατασταση ..μονο αυτο εχω να πω.Και δεν ειναι κατι που αφορα μονο το Νεπαλ-Θιβετ...αναφερομαι σε καθε προορισμο που γεμιζει την καρδια του καθε ενα απο μας.
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Καταπληκτική περιγραφή, του ταξιδιού που είναι το εφηβικό μου όνειρο, και ακόμη δεν αξιώθηκα να κάνω.
Σας ευχαριστώ που με μεταφέρατε με την περιγραφή σας.;)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Απίθανη περιγραφή για ένα πραγματικά απίθανο ταξίδι!!!Μπράβο σας!!!Έυχομαι να μπορέσω κάποια στιγμή να πατήσω στα χνάρια σας και να βρεθώ σ'αυτό το μαγικό τόπο που έχει τόσα να δώσει σ'ένα ταξιδευτή...Πάντα τέτοια ωραία σας έυχομαι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.561
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom