Ικαρία Ικαρία

Gandalf

Member
Μηνύματα
14
Likes
12
Εγώ πάντως το δικό μου αυτοκίνητο θα το λυπόμουν πάρα πολύ, με τις υποδομές του νησιού. Οι δρόμοι είναι από τους χειρότερους που έχω δει στην Ελλάδα.

Το βρίσκω υπερβολικό αυτό. Έχω αυτοκίνητο πόλης, καινούργιο, το προσέχω όσο δε φαντάζεσαι, και στην Ικαρία δε θυμάμαι να ανησύχησα σχεδόν πουθενά για το αυτοκίνητό μου (και γύρισα σχεδόν όλο το νησί).

Οι δρόμοι είναι όπως σε όλα τα νησιά που έχετε επισκεφθεί.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος (ίσως να υπερέβαλλα λιγάκι), αναφέρομαι σε σπασίματα δρόμων,στροφές,στενότητα σήμανση κ.τ.λ. Δε θέλω να παρεξηγηθώ και καλώς με διορθώνουν οι φίλοι με τα σχόλια τους.
Απλά μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση αν θέλετε, επειδή μετά απο λίγους μήνες πήγα για πάσχα στη Σάμο, που είναι αντίστοιχο νησί, ίδιος νομός μάλιστα και τα οδικά δίκτυα ηταν η μέρα με τη νύχτα.
Αλλα στη τελική νομίζω το κούρασα. Αγαπητή φίλη, λεπτομέρειες... Βουρ για Ικαρία να ζήσεις την απόλυτη κατάνοιξη. Δε περιγράφεται αυτό, όσες σελίδες και να γράψουμε...
 

pigili

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα! Σου απαντώ ενα προς ενα, όσο καλύτερα μπορώ. Δεδομένα καλύτερα είναι να μείνεις στον Αρμενιστή. Ολα είναι κοντά σου, ειδικά οι παραλίες, και το βραδάκι μπορείς να βγεις με τα πόδια για κανένα ποτό,χαλαρά πράγματα όμως. Εγω πάντως το δικό μου αυτοκίνητο θα το λυπόμουν πάρα πολύ, με τις υποδομές του νησιού. Οι δρόμοι είναι απο τους χειρότερους που έχω δει στην Ελλάδα. Για φαγητό Αρμενιστή και Νας που έχει πολύ ωραίες ταβέρνες και απέχει περίπου 2 χιλιόμετρα.
Τώρα για να γίνω πιο συγκεκριμένος στο θέμα βραδινή ή μάλλον πρωινή έξοδος, ο δρόμος σου θα σε βγάλει στο Χριστό Ραχών. Όλος ο κόσμος εκεί βγαίνει το βράδυ, καλύτερα αργά το βράδυ και πάει μέχρι ξημέρωμα (ξακουστό χωριό της Ικαρίας για τα περίεργα ωράρια του). Απέχει 5 χιλιόμετρα απο τον Αρμενιστή, κάτι που σημαίνει οτι δυστυχώς θα χρειάζεσαι το αμάξι κάθε βράδυ, μιας και ο Χριστός Ραχών είναι οτι καλύτερο για μπαράκια & διασκέδαση όσον αφορά το νησί. Μη περιμένεις πάντως clubbing και τα σχετικά... Δεν είναι τέτοιο νησί η Ικαρία! Παράξενο μεν που σε ένα νησί, με τόσα παραθαλάσσια μέρη ο κόσμος βγαίνει σε ένα ορεινό χωριό, αλλά είναι μια πραγματικότητα. Δυστυχώς αυτή τη μετακίνηση δε τη γλιτώνεις το βράδυ.Θα στο επιβεβαιώσουν κι άλλοι.
Στον Αρμενιστή αντε κανένα ποτάκι ήσυχο στο ρέμπελο, και μια καφενεδάρα κεντρικά που μαζεύονται όλοι (μυθος καφε) που είναι υπέροχα και το πρωί. Ολος ο χαβαλές στο χριστό. Για μπάνιο και απογευματινά μπυράκια μαζι με δυνατές ροκιές στη μεσσακτή. Να πας Σεϋχέλλες οπωσδήποτε, αξίζει είναι απο τις καλύτερες παραλίες που έχω πάει. Επίσης μη χάσεις κανένα πανηγύρι ακόμα και αν δεν είσαι της παράδοσης (αυτό στάνταρ θα το χεις ακούσει).
Με το parking δεν διαπίστωσα κάπου πρόβλημα. Έχει προβλεπόμενο χώρο και στο Χριστό,και στον εύδηλο. Στον αρμενιστη παρκάρεις λίγο παραέξω. Το πρόβλημα είναι οι απαράδεκτοι δρόμοι...
Φρόντισε να μπεις στο Mood του νησιού όσο το δυνατόν πιο γρήγορα για να το απολαύσεις! Είναι πολύ ιδιαίτερο μέρος, στα σίγουρα δεν έχεις συναντήσει κάτι παρόμοιο..
Ελπίζω να βοήθησα, για οτιδήποτε άλλο στη διάθεση σου!

Σε ευχαριστώ πολύ για τισ πληροφορίες σου!!Ησουν πολυ κατατοπιστικός!!οσον αφορά το αυτοκινητο θα κοιτάξω μηπωσ παρω μιας φιλης μου που ειναι λίγο σαραβαλο οπότε δεν θα μας νοιάζει!!σιγουρα η ικαρία είναι διαφορετικό νησί απο τα άλλα και πιστεύω να προσαρμοστώ!!αλήθεια ο Αγιος Κηρυκος δεν λέει τίποτα??γιατί δεν διάβασα κάτι..!απο τα λεγόμενα σου είναι καλύτερα να κινηθούμε στην βόρεια πλευρά του νησιού?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σε ευχαριστώ πολύ για τισ πληροφορίες σου!!Ησουν πολυ κατατοπιστικός!!οσον αφορά το αυτοκινητο θα κοιτάξω μηπωσ παρω μιας φιλης μου που ειναι λίγο σαραβαλο οπότε δεν θα μας νοιάζει!!σιγουρα η ικαρία είναι διαφορετικό νησί απο τα άλλα και πιστεύω να προσαρμοστώ!!αλήθεια ο Αγιος Κηρυκος δεν λέει τίποτα??γιατί δεν διάβασα κάτι..!απο τα λεγόμενα σου είναι καλύτερα να κινηθούμε στην βόρεια πλευρά του νησιού?
Στη Δυτική πλευρά του Νησιού, απο τον Έυδηλο και πίσω προς Αιγαίο δηλαδή. Άγιο Κύρηκο θα πας αν σε φέρει ο δρόμος σου, να πιεις το καφέ σου, τίποτα το ιδιαίτερο...Ειδικά αν πάτε Φούρνους αποτελεί πέρασμα. Δε ξέρω και πως θα φτάσετε στο νησί..Εμείς που πήγαμε με αεροπλάνο ήταν η αφετηρία και το τέλος μας αναγκαστικά, οπότε το είδαμε σαν μια καλή ευκαιρία να δούμε όλο το νησί. Να ξέρεις οτι άτυπα το νησί ''χωρίζεται''. Κύρηκο και λουτρά είναι οι πιο ηλικιωμένοι που πηγαίνουν Ικαρία. Εσείς Αρμενιστή! Δε θέλει πολύ να προσαρμοστείς, αρκεί να μην έχεις απαιτήσεις,αναστολές και κλισέ. Όλα μα όλα κυλούν με πολύ διαφορετικό ρυθμό! Αγχος μηδέν. Ποιότητα ζωής - Ικαριώτικη μυσταγωγία!
Με όλη αυτή την γραπτή αναδρομή άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά να ξαναπάω... Μόνο που το εισιτήριο δε θα χει επιστροφή αυτή τη φορα!!
Στη διάθεση σου για περαιτέρω πληροφορίες.
(Η φωτό προφίλ μου είναι απο το Νας, μια μέρα που δε βουτήξαμε λόγω κύματος, απολαύσαμε όμως τη θέα & τα ταβερνάκια της περιοχής)...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Στη νοτιοανατολική πλευρά (προς Φάρο δηλαδή) έχει πολύ όμορφες παραλίες. Από τη νότια πλευρά αξίζει επίσης η παραλία στις Σεϋχέλλες.
 

pigili

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Στη Δυτική πλευρά του Νησιού, απο τον Έυδηλο και πίσω προς Αιγαίο δηλαδή. Άγιο Κύρηκο θα πας αν σε φέρει ο δρόμος σου, να πιεις το καφέ σου, τίποτα το ιδιαίτερο...Ειδικά αν πάτε Φούρνους αποτελεί πέρασμα. Δε ξέρω και πως θα φτάσετε στο νησί..Εμείς που πήγαμε με αεροπλάνο ήταν η αφετηρία και το τέλος μας αναγκαστικά, οπότε το είδαμε σαν μια καλή ευκαιρία να δούμε όλο το νησί. Να ξέρεις οτι άτυπα το νησί ''χωρίζεται''. Κύρηκο και λουτρά είναι οι πιο ηλικιωμένοι που πηγαίνουν Ικαρία. Εσείς Αρμενιστή! Δε θέλει πολύ να προσαρμοστείς, αρκεί να μην έχεις απαιτήσεις,αναστολές και κλισέ. Όλα μα όλα κυλούν με πολύ διαφορετικό ρυθμό! Αγχος μηδέν. Ποιότητα ζωής - Ικαριώτικη μυσταγωγία!
Με όλη αυτή την γραπτή αναδρομή άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά να ξαναπάω... Μόνο που το εισιτήριο δε θα χει επιστροφή αυτή τη φορα!!
Στη διάθεση σου για περαιτέρω πληροφορίες.
(Η φωτό προφίλ μου είναι απο το Νας, μια μέρα που δε βουτήξαμε λόγω κύματος, απολαύσαμε όμως τη θέα & τα ταβερνάκια της περιοχής)...

εχουμε δυο θεσεις κενες στο αυτοκινητο!!σε παιρνουμε μαζί και μετα σε αφηνουμε εκαί αν θες!! :D σκεφτομαστε να παμε και φουρνουσ οποτε μαλλον ετσι θα δούμε και τον Αγιο Κυρηκο!!θα παμε αυθημερόν χωρίσ αυτοκίνητο!!λέει να τοκανουμε ή όχι??εχεισ πάει φούρνουσ?που πρέπει να παμε εκεί και πωσ να κινηθούμε καλύτερα?? :rolleyes:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
εχουμε δυο θεσεις κενες στο αυτοκινητο!!σε παιρνουμε μαζί και μετα σε αφηνουμε εκαί αν θες!! :D σκεφτομαστε να παμε και φουρνουσ οποτε μαλλον ετσι θα δούμε και τον Αγιο Κυρηκο!!θα παμε αυθημερόν χωρίσ αυτοκίνητο!!λέει να τοκανουμε ή όχι??εχεισ πάει φούρνουσ?που πρέπει να παμε εκεί και πωσ να κινηθούμε καλύτερα?? :rolleyes:
Καντε μια ετσι απο Θεσσαλονίκη να με φορτώσετε!
Δε πήγαμε φούρνους και το σκυλομετανιώσαμε...Είχαμε και μέρες μπροστά μας...Ανασταλτικός παράγοντας ήταν οτι το πλοίο για φούρνους ξεκινούσε στις 11 απο Α.Κύρηκο, κάτι που σημαίνει οτι έπρεπε να ξεκινήσουμε απο τον Αρμενιστή το αργότερο 9, και να ξυπνήσουμε νωρίς για τα δεδομένα μας (και τα δεδομένα του νησιού), συν οδήγηση κουραστική κτλ. Αν θα το οργάνωνα ξανά και είχα τις ίδιες μέρες στη διάθεση μου, θα έκανα τις 2 τελευταίες διαμονή προς Α.Κύρηκο, με σκοπό να δω τις απο κει παραλίες, να πάω φούρνους, και να είμαι δίπλα στο αεροδρόμιο.
Εμείς φεύγαμε 16, και θέλαμε να προλάβουμε το πανηγύρι στη Λαγκάδα που είναι 15αυγουστο,και νομίζω δικαιωθήκαμε. Ας μιλήσει η εικόνα :
 

chgeorge

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα! Το καλοκαίρι κλείσαμε δυο άτομα για διακοπές στην Ικαρία και ήθελα να ρωτήσω κάτι για τις μεταφορές μας στο νησί... Διάβασα ότι είναι δύσκολο να βρει κανείς αμάξι για ενοικίαση, ισχύει; Υπάρχει τρόπος να επικοινωνήσω με κάποιο γραφείο για προ-κράτηση; Επίσης, σκεφτόμαστε να κάνουμε εξορμήσεις με ποδήλατο. Υπάρχουν όμως γραφεία που νοικιάζουν; Ευχαριστώ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα! Το καλοκαίρι κλείσαμε δυο άτομα για διακοπές στην Ικαρία και ήθελα να ρωτήσω κάτι για τις μεταφορές μας στο νησί... Διάβασα ότι είναι δύσκολο να βρει κανείς αμάξι για ενοικίαση, ισχύει; Υπάρχει τρόπος να επικοινωνήσω με κάποιο γραφείο για προ-κράτηση; Επίσης, σκεφτόμαστε να κάνουμε εξορμήσεις με ποδήλατο. Υπάρχουν όμως γραφεία που νοικιάζουν; Ευχαριστώ!
Φουλ σεζον και δε δυσκολεύτηκα να βρω αμάξι. Με το που φτάσαμε στο νησί, μας περίμενε στο αεροδρόμιο. Εφόσον ξέρεις και ημερομηνίες απο τώρα, καλό είναι να το κλείσεις.
Αν καταφέρω και βρώ τη κάρτα του γραφείου θα στείλω πληροφορίες.
 

Σάββας

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
buenos aires
Ταξίδι-Όνειρο
route 66
γεία σας παιδια! παω ικαρια στις 25 ιούλι για μια βδομάδα.. ψάχνω κατι φθηνο για να μείνω γιατι είμαι απο Θεσσαλονίκη και έχουμε και τα αεροπορικά! βρηκα δωματια με 30 ευρω τη βραδια.. απλα το ενα είνα Αρμενιστή και το άλλο Γυαλισκαρι.. ξέρει κανενας που θα είναι καλύτερα? στον χάρτη βλέπω οτι είναι αρκετά κοντα.. επισης το 30 ευρω σας φαίνεται καλή τιμη.. η να συνεχίσω το ψάξιμο?? :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
γεία σας παιδια! παω ικαρια στις 25 ιούλι για μια βδομάδα.. ψάχνω κατι φθηνο για να μείνω γιατι είμαι απο Θεσσαλονίκη και έχουμε και τα αεροπορικά! βρηκα δωματια με 30 ευρω τη βραδια.. απλα το ενα είνα Αρμενιστή και το άλλο Γυαλισκαρι.. ξέρει κανενας που θα είναι καλύτερα? στον χάρτη βλέπω οτι είναι αρκετά κοντα.. επισης το 30 ευρω σας φαίνεται καλή τιμη.. η να συνεχίσω το ψάξιμο?? :)
Μια χαρά είναι κατά τη γνώμη μου πάντα! Να προτιμήσεις να μείνεις αρμενιστή, για περισσότερες επιλογές. Το γυαλισκάρι είναι πολύ μικρό, ουσιαστικά είναι πέρασμα απο & προς τον εύδηλο.
 

Σάββας

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
buenos aires
Ταξίδι-Όνειρο
route 66
Μια χαρά είναι κατά τη γνώμη μου πάντα! Να προτιμήσεις να μείνεις αρμενιστή, για περισσότερες επιλογές. Το γυαλισκάρι είναι πολύ μικρό, ουσιαστικά είναι πέρασμα απο & προς τον εύδηλο.
Ευχαριστώ πολύ!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.246
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom