Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Η αποβολή ενός μαθητή/σπουδαστή από το σχολείο του δεν αποφασίζεται από εισαγγελείς και δικαστήρια, η απόφαση λαμβάνετε από το διευθυντή και τους καθηγητές οι οποίοι γνωρίζουν (οφείλουν να γνωρίζουν) εάν η συμπεριφορά των μαθητών είναι στα πλαίσια των νόμων και κανονισμών του σχολείου...εάν υπάρχουν και ποινικές ευθύνες αυτό είναι έργο της τακτικής δικαιοσύνης και θα διερευνηθεί στη συνέχεια.
Οπότε ο διευθυντής και οι καθηγητές είχαν στοιχεία εδώ και καιρό οτι αυτοί είναι τραμπούκοι και εκφόβιζαν και δεν τους απέβαλαν.
ΟΚ, πάω πάσο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
εγώ έχω μια απορία και αν γνωρίζει κάποιος ας μου τη λύσει...στις πενταήμερες εκδρομες ,τα παιδιά της τρίτης λυκειου που είναι ακόμα ανήλικα πηγαίνουν κάθε βράδυ σχεδον σε club/μπαρ(μη μου πειτε οχι ,το ξέρω απο διηγήσεις παιδιών αλλά και απο προσωπική εμπειρία ,οταν ήμουν και γω μαθητρια της γ'λυκείου)....και ερωτώ : δεν απαγορεύεται απο το νόμο η κατανάλωση αλκοολ απο ανηλικους?
με ποιά λογική οι καθηγητες πηγαίνουν τα παιδιά σε αυτούς τους χώρους? και τι περιμένουν δηλαδή? να παραγγείλουν πορτοκαλάδες?θα πει κάποιος, "σιγά μην είναι αυτο το μονο στραβό στην εκπαιδευση"....συμφωνώ αλλά οταν το πλαισιο που βάζουμε στα παιδιά είναι τέτοιο ,δεν τα σπρώχνουμε στο να καταπατούν τους νόμους εμείς οι ιδιοι?...χωρια που είναι επικινδυνο...ποιος μπορει δηλαδή να κυνηγάει το κάθε παιδι να ψάχνει τι ήπιε και ποσο....
Στα κεντρα διασκεδασης και στα μπαρ απαγορευεται η εισοδος και η παραμονη σε ατομα κατω των 17 ετων που δεν συνοδευονται απο γονεις ή κηδεμονες. Σε λοιπα δημοσια κεντρα απαγορευεται απλως η καταναλωση αλκοολ απο ατομα κατω των 17 ετων που δεν συνοδευονται απο γονεις ή κηδεμονες.

Δεν γινεται κατι παρανομο στις σχολικες εκδρομες καθως τα παιδια συνοδευονται.
Αλλου γινεται αφου οι ελεγχοι ειναι απο μηδενικοι εως αστειοι. Ομως βρε Daphni δεν φταιει που τα παιδια θα μεθυσουν καποιες φορες για το bullying. Αυτοι που εκαναν ο,τι εκαναν ηταν νηφαλιοι.

Δυστυχως προκειται για παθογενεια του εκπαιδευτικου μας συστηματος και της κοινωνιας μας (που της αρεσει να υποκρινεται πως ειναι προοδευτικη). Ο νταης οχι μονο δεν ειναι κατακριτεος αλλα αποτελει συνηθως και αντικειμενο θαυμασμου ή προτυπο.

Παρα για παραδειγμα τους γονεις του περιγυρου σου. Στο διλλημα "το παιδι τους να γινει νταης ή γκει" τι πιστευεις θα διαλεγαν οι περισσοτεροι;

Γι αυτο σου λεω, δεν φταιει το σουρωμα των παιδιων. Μη σου πω πως αυτα που μεθουν και δεν στερουνται να κανουν πραγματα και να ζησουν συμφωνα με την ηλικια τους κατα βαση γινονται καλυτεροι ανθρωποι (χωρις βεβαια να λειπουν και οι εξαιρεσεις ή να σημαινει κατι απαραιτητα αυτο για τα παιδια που εχουν στερησεις στην παιδικη και εφηβικη ηλικια).
 

alma

Member
Μηνύματα
3.731
Likes
15.120
Οπότε ο διευθυντής και οι καθηγητές είχαν στοιχεία εδώ και καιρό οτι αυτοί είναι τραμπούκοι και εκφόβιζαν και δεν τους απέβαλαν.
ΟΚ, πάω πάσο.

Σαφώς και είχαν.Μίλησε επίσημος οργανισμός για θέματα εκφοβισμού και είπε ότι ο διευθυντής τηλεφώνησε και είπε πως δεν μπορεί να αντιμετωπίσει τη βία συγκεκριμένων φοιτητών που είχαν μεγαλώσει στα βουνά και με όπλα.Επίσης καθηγήτρια της σχολής είχε τηλεφωνήσει στην οικογένεια και είπε πως έγινε συμβούλιο καθηγητών για τη βία που αντιμετώπιζε ο φοιτητής από τους συγκεκριμένους συντοπίτες του.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Τελικά αυτό το επίμαχο βίντεο με το δάχτυλο Βαρουφάκη είναι πλαστό;;

πολύς ντόρος για το τίποτα η για να δείξουν μερικοί τη δύναμη της εικόνας και ποσο αυτή διαμορφώνει την κοινή γνώμη...
Το video είναι παλιό, όσοι ασχολιόντουσαν με το αντικείμενο το είχαν δει, νομίζω είχε παίξει μέχρι και σε ελληνικά blogs.
Κάντε copy&paste για να σας πάει ακριβώς στο επίμαχο σημείο. Αν και προτείνω να το δείτε όλο.
Code:
https://youtu.be/MEUWxNifJJ8?t=40m19s
πάρτε και το κωλοδάχτυλο της Αργεντινής στο IMF
Code:
https://youtu.be/MEUWxNifJJ8?t=41m52s
Αδυνατώ να κατανοήσω για ποιόν λόγο ο ηλίθιος ο Βαρουφάκης ασχολήθηκε με τον ντόρο και του έδωσε credibility.
Η όλη φράση είναι απόλυτα κατανοητή, ακόμα και απο τους πιο ηλίθιους.

Προφανώς και είναι εύκολο να τον τρολάρεις και να δημιουργήσεις 200 πρωτοσέλιδα. Αυτό δεν σημαίνει οτι είπε κάτι συνταρακτικό.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Στα κεντρα διασκεδασης και στα μπαρ απαγορευεται η εισοδος και η παραμονη σε ατομα κατω των 17 ετων που δεν συνοδευονται απο γονεις ή κηδεμονες. Σε λοιπα δημοσια κεντρα απαγορευεται απλως η καταναλωση αλκοολ απο ατομα κατω των 17 ετων που δεν συνοδευονται απο γονεις ή κηδεμονες.

Δεν γινεται κατι παρανομο στις σχολικες εκδρομες καθως τα παιδια συνοδευονται.
Αλλου γινεται αφου οι ελεγχοι ειναι απο μηδενικοι εως αστειοι. Ομως βρε Daphni δεν φταιει που τα παιδια θα μεθυσουν καποιες φορες για το bullying. Αυτοι που εκαναν ο,τι εκαναν ηταν νηφαλιοι.

Δυστυχως προκειται για παθογενεια του εκπαιδευτικου μας συστηματος και της κοινωνιας μας (που της αρεσει να υποκρινεται πως ειναι προοδευτικη). Ο νταης οχι μονο δεν ειναι κατακριτεος αλλα αποτελει συνηθως και αντικειμενο θαυμασμου ή προτυπο.

Παρα για παραδειγμα τους γονεις του περιγυρου σου. Στο διλλημα "το παιδι τους να γινει νταης ή γκει" τι πιστευεις θα διαλεγαν οι περισσοτεροι;

Γι αυτο σου λεω, δεν φταιει το σουρωμα των παιδιων. Μη σου πω πως αυτα που μεθουν και δεν στερουνται να κανουν πραγματα και να ζησουν συμφωνα με την ηλικια τους κατα βαση γινονται καλυτεροι ανθρωποι (χωρις βεβαια να λειπουν και οι εξαιρεσεις ή να σημαινει κατι απαραιτητα αυτο για τα παιδια που εχουν στερησεις στην παιδικη και εφηβικη ηλικια).

δεν συνδέω το μπουλιγκ με την καταναλωση αλκοολ...δεν ήθελα να πω ότι υπάρχει καποια σχέση...θέλω ομως να πω οτι το πλαισιο στα σχολεία είναι υπερβολικά χαλαρό....δηλαδή για το αλκοολ αν καταλαβα καλά εφοσον τα παιδιά συνοδευονται,δικαιουνται να καταναλώνουν!!!ωραια....πάντως εγώ και 1 μονο ανηλικο να ειχα την ευθυνη να κηδεμονευω σε τετοιο χωρο,γνωριζοντας οτι καταναλώνει αλκολ,θα αγχωνόμουν....ή μαλλον να σου πω κατι? αν ειχα την ευθυνη ανηλικων,θα τους απαγορευα την χρηση αλκοολ ή δεν θα αναλαμβανα την ευθυνη τους...δηλαδή ποσες φορες πρέπει να ακουσουμε για παιδιά που πανε στα νοσοκομεια για να αντιμετωπιστει η μέθη....ανηλικοι μαθητές που πινουν σε σχολικές εκδρομες δε νοειται....ή μπορεις να τους ελεγχεις ή δεν αναλαμβάνεις την ευθυνη τους...τέλος...το ίδιο ισχυει και για άλλα πραγματα οχι μονο στις εκδρομες αλλά και μέσα στα σχολεια....συμβαίνουν συνεχώς πράγματα που είναι αυτονοητο οτι δεν μπορουν να υπαρχουν σε εκπαιδευτικό χώρο....και μας πιάνει η ευαισθησια μονο οταν φτάσει να γίνει κάτι τοσο βαρύ οπως ο θάνατος αυτου του παιδιου....ξέρω οτι υπάρχουν και αριστοι εκπαιδευτικοι (μην αρχισετε να λέτε οτι βάζω ολους στο ιδιο καζάνι)αλλά η πλειοψηφία δεν έχει συναισθηση του εργου που ειναι εκει για να προσφέρει...
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Οπότε ο διευθυντής και οι καθηγητές είχαν στοιχεία εδώ και καιρό οτι αυτοί είναι τραμπούκοι και εκφόβιζαν και δεν τους απέβαλαν.
ΟΚ, πάω πάσο.
όφειλαν να ερευνήσουν για στοιχεία (δεν απέδειξαν ότι το έκαναν)και αν έβρισκαν να πάρουν αποφάσεις...ίσως να μην είχε η υπόθεση τραγική κατάληξη...αλλά και τώρα, που αποδείχτηκε ότι κάποιοι εκφόβιζαν, διευθυντής και καθηγητές είναι οι υπεύθυνοι,και οι πιο κατάλληλοι αν θέλεις για να βρούνε ποιοι είναι αυτοί.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Μαθητή μου :haha: εγώ το πρώτο είχα δει εδώ και πολύ καιρό.
Δεν μου έκανε καμία εντύπωση και δεν φαντάστηκα καν οτι θα υπήρχε ποτέ θέμα.

Προφανώς και μπορεί να κάνω λάθος.
Ότι γράφω εδώ είναι η εκτίμηση/άποψή μου. Όχι η καθολική αλήθεια :)


Υγ. το "stick the finger" έχει μία και μοναδική σημασία. Είτε το δείξεις είτε όχι, το αποτέλεσμα είναι ίδιο.
 
Last edited:
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σαφώς και είχαν.Μίλησε επίσημος οργανισμός για θέματα εκφοβισμού και είπε ότι ο διευθυντής τηλεφώνησε και είπε πως δεν μπορεί να αντιμετωπίσει τη βία συγκεκριμένων φοιτητών που είχαν μεγαλώσει στα βουνά και με όπλα.Επίσης καθηγήτρια της σχολής είχε τηλεφωνήσει στην οικογένεια και είπε πως έγινε συμβούλιο καθηγητών για τη βία που αντιμετώπιζε ο φοιτητής από τους συγκεκριμένους συντοπίτες του.
Ξέρω να τους περιγράψω αλλά να δεις πως τους λένε!!!δε θυμάμαι.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μαθητή μου :haha: εγώ το πρώτο είχα δει εδώ και πολύ καιρό.
Δεν μου έκανε καμία εντύπωση και δεν φαντάστηκα καν οτι θα υπήρχε ποτέ θέμα.

Προφανώς και μπορεί να κάνω λάθος.
Ότι γράφω εδώ είναι η εκτίμηση/άποψή μου. Όχι η καθολική αλήθεια :)
Βασικά μιλάμε για ένα τόσο καλοστημένο τρολάρισμα όπου κανείς δεν γνωρίζει ποια είναι η αλήθεια εκτός του κατόχου του αρχικού βίντεο.Τι επιλέγει να προβάλει ως αλήθεια κάθε μέσο είναι δική του υπόθεση.

Η ουσία είναι πάντως ότι έγινε ντόρος περί του δακτύλου λες και χωρίς αυτό δεν λέει ακριβώς το ίδιο ο V. Άσε που αυτό που υποστηρίζει είναι αυτό που υποστηρίζουμε αρκετοί.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σχετικά μ αυτό που λέει η Dafni(όσον αφορά την ;χαλαρότητα στους χώρους των σχολείων)το πήρατε χαμπάρι το περιστατικό με την 17χρονη μαθήτρια από την Ημαθία που έπεσε κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες από μπαλκόνι ξενοδοχείου στη Ρώμη στη διάρκεια σχολικής εκδρομής;;πριν2 βδομάδεs.Κι εκεί στόματα κλειστά(τι θα γίνει μ αυτά τα κλειστά στόματα..παντού το ίδιο,όλοι ξέρουν και τελικά κανείς δεν ξέρει -αρχικά είχαν ειπωθεί σενάρια για λήψη αλκοόλ αλλά μετά είπαν όχι, το περιστατικό έγινε γύρω στις 10 με 11 το βράδυ,αφού ειχε προηγηθεί δείπνο και μετά τα παιδιά ανέβηκαν στα δωμάτια τους να φτιάξουν βαλίτσες για την επιστροφή.Η μαθήτρια ήδη και πριν από το δείπνο δεν αισθανόταν καλά και μάλιστα μιά καθηγήτρια πήγε στο δωμάτιο της μετά το δείπνο να δεί πώς είναι.Από κει και πέρα υπάρχει ένα κενο;;και μόνο οι δύο συμμαθήτριες πού ήταν μαζί της ξέρουν τι έγινε,πως βρέθηκε στο μπαλκόνι και έπεσε στο κενο.Μετά από 2 εικοσιτετράωρα νομίζω στην εντατική υπέκυψε και οι γονείς της δώρισαν τα όργανα της.
Το ερώτημα είναι ..θα μάθουμε τελικά τι έγινε;;
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.227
Μηνύματα
884.344
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom