Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το παραδέχτηκε και επίσημα ο Χαρδούβαλης ενώ συνεχίζει να κάνει υποδείξεις για την οικονομία χωρίς κανένας να του ρίχνει σφαλιάρες.
Καλά το θράσος του πολύ μεγάλο!τον άκουγα πόση ώρα να μιλάει...έχει το θράσος να δικαιολογείται ότι τότε έδρασε ώς απλος πολίτης!!!!ο τότε σύμβουλος του πρωθυπουργού που σαν κυβέρνηση μας διαβεβαίωναν οτι όλα θα πάνε καλά κλπ κλπ και ο ίδιος φοβήθηκε για την έξοδο από το ευρώ και πήγε τα λεφτά του στο εξωτερικό!...μόνο σφαλιάρες;;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Φοβήθηκε λέει!
Κατάσχεση της περιουσίας του και στον δρόμο να δει τι σημαίνει φόβος και το να μην νοιάζεται το κράτος για εσένα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Συγνώμη παιδιά αλλά θα διαφωνήσω ... το θέμα δεν είναι αν έβγαλε λεφτά στο εξωτερικό αλλά αν έκανε φοροδιαφυγή .... ο καθένας έχει δικαίωμα να βγάζει λεφτά στο εξωτερικό αρκεί να είναι δικαιολογημένα... τώρα θα μου πείτε για το ηθικό κομμάτι ... το αν δηλαδή το νόμιμο είναι και ηθικό;; εε ναι δεν είναι πάντα και ζούμε σε έναν άτιμο κόσμο....δεν θα τον υπερασπιστώ αλλά νομίζω πρόκειται για τεχνοκράτη και όχι επαγγελματία πολιτικό....μη ζητάμε απο αυτόν τα ρέστα τη στιγμή που χρόνια τώρα ψηφίζουμε ανήθικους πολιτικούς ....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1. Τα χρήματα αυτά δικαιολογούνται από τις απολαβές του ή είναι από ανεξήγητες πηγές;
2. Επιτρέπεται ένας πολίτης να βάζει τα χρήματά σου σε ξένη τράπεζα;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Δεν το γνωρίζω αλλά εκεί είναι το θέμα .... έχει εργαστεί λέει και 20 χρόνια στο εξωτερικό με τη σύζυγό του... οπότε αν είναι νόμιμα για μένα δεν υφίσταται θέμα ..... για τα άλλα λαμόγια τους πολιτικούς που τόσα χρόνια το κάνουν αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο και εκεί πρέπει να δοθεί βαρύτητα στην ενημέρωση του κόσμου....
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401



Τιτάνα Χαρδούβελη που σε βάλανε υπουργό και είχες εμπιστοσύνη στο τραπεζικό σύστημα όποιος και να είναι πάνω!!
Ο Υπουργός Οικονομικών ο οποίος υποτίθεται διαπραγματευόταν για τη χώρα του, την ίδια στιγμή έβγαζε τα λεφτά του έξω, όταν ταυτόχρονα συμβούλευε τους Έλληνες να κάνουν το αντίθετο!!


΄΄Δεν είναι όλα αυτά μικρά ποσά, υπήρχε και ένα μεγάλο ποσό, δεν είχα κάτι να κρύψω απλώς τα μικρά ποσά τα έκανα μόνος μου, μέσω του ίντερνετ στο σπίτι μου.''
''Με βόλευε εμένα, ήθελα να είμαι σίγουρος ότι τα χρήματα θα πάνε στη θέση τους, γιατί το έκανα από το σπίτι, και ήθελα να τα σπάσω, είναι πολύ φυσιολογικό.''

Τον ρωτάει η Τσαπανίδου γιατί τα έσπασε σε κομμάτια και απαντάει ''διότι το έκανα από το σπίτι μου, δεν ήμουν μες στην τράπεζα,ήθελα να είμαι σίγουρος οτι πράγματι, ισχύει έχουν πάει τα χρήματα, να βεβαιωθώ, να μην κάνω λάθος''
Και πολλά άλλα στο παραπάνω βίντεο.

Ούτε μαθητής τρίτης δημοτικού δεν δίνει τέτοιες απαντήσεις!!

 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
έχει εργαστεί λέει και 20 χρόνια στο εξωτερικό με τη σύζυγό του...
Αν είναι κάτοικος εξωτερικού (λογικά είναι αν δούλεψε τόσα χρόνια, δε φαντάζομαι να έκανε αίτηση απώλεσης τέτοιου προνομίου) τότε κάνει ό,τι θέλει τα χρήματά του, αν αποκτήθηκαν μάλιστα στο εξωτερικό δεν είναι καν φορολογήσιμα στην Ελλάδα.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τα λεφτά του Χαρδούβελη μπορεί να έχουν αποκτηθεί νομίμως και να έχουν φορολογηθεί, αλλά το πολιτικά απρεπές του πράγματος παραμένει. Βέβαια ο άνθρωπος δεν είναι πολιτικός και έτσι ίσως δεν τον πολυνοιάζει. Όμως χρήματα στο εξωτερικό έχουν βγάλει και πολλοί άλλοι πολιτικοί, ανάμεσα στους οποίους και υπουργοί της σημερινής κυβέρνησης. Με αυτούς πρέπει να δούμε τι θα γίνει. Κατά την γνώμη μου αφού η πράξη δεν είναι παράνομη μόνο πολιτικά μπορεί να αντιμετωπιστεί. Θα πρότεινα λοιπόν να δεσμευτούν ενώπιον του Ελληνικού λαού οι πολιτικοί αρχηγοί (όσοι θελήσουν) ότι στα ψηφοδέλτια του κόμματός τους στις επόμενες εκλογές δεν θα συμπεριλάβουν άτομα που την περίοδο της κρίσης έβγαλαν χρήματα στο εξωτερικό και δεν τα επέστρεψαν στην χώρα (με λογικές εξαιρέσεις για υπαρκτές ανάγκες, πχ λόγοι υγείας, σπουδές παιδιών κλπ). Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα. Και μετά ας κρίνει ο λαός όσα κόμματα δεν εφαρμόσουν την δέσμευση αυτή ή δεν δεχτούν καν να δεσμευτούν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Μην το μπερδεύουμε με κάτοικο εξωτερικού ή που φορολογείτε.

Κατ' αρχήν οποιοσδήποτε κάτοικος Ελλάδος έχει δικαίωμα τα νόμιμα και φορολογηθέντα στην Ελλάδα εισοδήματα του/αποταμιεύσεις να τα κάνει ότι θέλει(ταξίδια,γούνες,κοσμήματα) ή επενδύσεις(πχ καταθέσεις,αγορές μετοχών,ομόλογα κτλ) στην Ελλάδα η σε οποιαδήποτε χώρα του εξωτερικού.Η μόνη υποχρέωση είναι να δηλώνει τα κέρδη/αποδόσεις από τις επενδύσεις του(τόκοι,μερίσματα) ατήν φορολογική του δήλωση.

Αυτοί που έχουν εισοδήματα από εργασία τους στο εξωτερικό ακόμη περισσότερο δικαιούνται να έχουν εισοδήματα/επενδύσεις στο εξωτερικό.Φυσικά θα είχαν υποβάλλει δήλωση και θα είχαν φορολογηθεί για τα εισοδήματα τους στο εξωτερικό όταν δούλευαν εκεί.Προσκομίζοντας την βεβαίωση φόρου που είχαν πληρώσει στο εξωτερικό στην Ελληνική εφορία για να αποφύγουν διπλή φορολογία(σύμφωνα με τις συμβάσεις διπλής φορολογίας με διάφορες χώρες).
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Ακριβώς .... αυτοί που κυβερνούν τόσα χρόνια και τα κάναν μπάχαλο και βγάζαν και τα χρήματά τους έξω και συνεχίζουν να έχουν τις τύχες της χώρας στα χέρια τους , αυτοί είναι το θέμα.....

Και φυσικά να σκεφτούμε και το άλλο ότι αν πχ είχαμε 500 χιλ ευρώ νόμιμα θα τα βγάζαμε και μεις έξω;; φαντάζομαι πως όλοι θα πουν ναι ..... χωρίς βέβαια αυτό να αποτελεί άλλοθι για τους πολιτικούς γιατί αυτοί φταίνε κυρίως γι΄αυτό το χάλι...
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν τα απόκτησε νόμιμα και φορολογήθηκαν είναι σημαντικό και πρέπει να ελεγχθεί, όλο αυτό όμως δείχνει ψυχολογία ανθρώπου που πιστεύει ότι η προσπάθεια της χώρας είναι χαμένη υπόθεση...δεν κερδίζεις τον αγώνα με παίκτες που πιστεύουν ότι θα χάσουν πριν καν αγωνιστούν.Εντάξει, τότε δεν ήταν πολιτικός, όταν έγινε(υπουργός οικονομικών!!!) ας τα έφερνε πίσω, αν το έκανε αυτός χιλιάδες θα ακολουθούσαν το παράδειγμά του.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Και κάτι άλλο από τεχνικής πλευράς (όχι ηθικής).
Η απάντηση που έδωσε για τα μικρά ποσά είναι σωστή.Οι τράπεζες έχουν όριο στην μεταφορά για ιδιώτες κάπου εκεί(10.000-12.000).Για επιχειρήσεις είναι 50.000.
Αυτά τά όρια είναι ανά συναλλαγή ή συγκεντρωτικά ανά ημέρα.Για internet banking μιλάμε πάντα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom